Ухвала суду № 56374879, 09.03.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.03.2016
Номер справи
822/3135/15
Номер документу
56374879
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/3135/15

Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.

Суддя-доповідач: Білоус О.В.

09 березня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білоуса О.В.

суддів: Курка О. П. Совгири Д. І. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 січня 2016 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: фізична особа - підприємець ОСОБА_3, фізична особа - підприємець ОСОБА_4, фізична особа - підприємець ОСОБА_5, фізична особа - підприємець ОСОБА_6 про визнання протиправними, скасування рішень і розпорядження та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними і скасувати рішення та розпорядження Шепетівської районної державної адміністрації Хмельницької області, та просила зобов'язати відповідача вчинити певні дії.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 січня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.

Відповідач та треті особи в судове засідання не з'явились, повноважних представників у судове засідання не направили, хоча повідомлялись про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.

Від позивача до початку судового засідання надійшла заява про відкладення розгляду даної справи у зв'язку з зайнятістю представника позивача в іншому судовому засіданні та неможливістю бути присутнім у даному судовому засіданні.

Колегія суддів, розглянувши вказане клопотання, не вважає за доцільне його задовольнити, оскільки жодних належних доказів в підтвердження обставин викладених в заяві позивачем не надано, поважність причин відсутності представника позивача в суді апеляційної інстанції не доведено, доказів дійсної участі представника позивача в іншому судовому засіданні до заяви не долучено.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути апеляційну скаргу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно пунктів 1 - 2 розпорядження голови Шепетівської РДА №3/2014-р від 08.01.2014 року "Про утворення конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі Шепетівського району" і розпорядження першого заступника голови Шепетівської РДА "Про внесення змін до розпорядження голови РДА від 08.01.2014 року №3/2014-р", утворено районний конкурсний комітет з визначення перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування та затверджено його склад відповідно до додатку. Виконання функцій організатора пасажирських автобусних перевезень покладено на Управління економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури райдержадміністрації ( стор. 91 - 92 справи).

02.02.2015 року першим заступником голови Шепетівської РДА затверджено "Умови проведення конкурсу на право здійснення перевезення пасажирів у звичайному режимі руху на приміському автобусному маршруті загального користування у прямому та зворотному напрямках (об'єкт конкурсу)" (далі - Умови конкурсу) за підписом начальника Управлінням економічного розвитку, торгівлі та інфраструктури, які опубліковані у газеті "Шепетівський вісник" №11-12 від 05.02.2015 року.

Згідно Умов конкурсу об'єктом конкурсу є 8 маршрутів (рейсів) із щоденною періодичністю здійснення перевезень. Датою проведення конкурсу визначено 12 березня 2015 року, кінцевий термін подання документів - 25 лютого 2015 року. Додатковою умовою конкурсу для усіх перевізників - претендентів є відсутність заборгованостей до бюджету ( стор. 11 - 93 справи).

Відповідно копії протоколу №6 від 12 березня 2015 року засідання конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі Шепетівського району, присутні визнали переможцем ПП ОСОБА_3на маршруті № 1901 Шепетівка-Поляни, та вирішили відкласти засідання конкурсного комітету до 19 березня 2015 року ( стор. 94 - 95 справи).

Згідно копії протоколу №7 від 19 березня 2015 року продовження засідання конкурсного комітету з визначення перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі Шепетівського району, присутні визнали переможцями: ПП ОСОБА_6 на маршруті № 1906 Шепетівка-Плесна; ПП ОСОБА_6 на маршруті № 1902 Шепетівка-Хутір; ПП ОСОБА_4 на маршруті № 1938 Шепетівка-Білокриниччя; ПП ОСОБА_5 на маршруті № 1911 Шепетівка-Конотоп, та рекомендували з переможцями конкурсу заключити договір на перевезення пасажирів строком на 3 роки ( стор. 96 - 100 справи).

Відповідно розпорядження № 86/2015-р від 30.03.2015 року, про визначення переможців конкурсу на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі Шепетівського району, визначено переможцями конкурсу з перевезення пасажирів: ПП ОСОБА_3 на маршруті № 1901 Шепетівка-Поляни, ПП ОСОБА_6 на маршруті № 1906 Шепетівка-Плесна та на маршруті № 1902 Шепетівка-Хутір, ПП ОСОБА_4 на маршруті № 1938 Шепетівка-Білокриниччя, ПП ОСОБА_5 на маршруті № 1911 Шепетівка-Конотоп, та вирішено заключити договори на перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі Шепетівського району, строком на 3 роки ( стор. 101 справи).

31.03.2015 року Шепетівської райдержадміністрацією укладено договори на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування №10, №11, №12, №13, №14 з фізичними особами-підприємцями ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ( стор. 102 - 106 справи).

Згідно довідки Шепетівської ОДПІ №2220/10 від 14.12.2015 року, ФОП ОСОБА_2 станом на 25.02.2015 року і станом на 12.03.2015 року мала податковий борг (єдиний соціальний внесок) у розмірі 28869,67 гривень ( стор. 136 справи).

Предметом розгляду даної справи є незгода позивача з рішенням першого заступника Шепетівської райдержадміністрації від 02.02.2015 року, яким затвердженні "Умови проведення конкурсу на право здійснення перевезення пасажирів у звичайному режимі руху на приміському автобусному маршруті загального користування у прямому та зворотному напрямках (об'єкт конкурсу)", що були опубліковані у газеті "Шепетівський вісник" №11-12 від 05.02.2015 року у частині визначення додаткової умови конкурсу про відсутність у претендентів заборгованості до бюджету.

Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції ФОП ОСОБА_2 не подавала заяви на участь у вказаному конкурсі, який відбувся 12.03.2015 року та за результатами якого переможцями конкурсу стали треті особи у цій справі: фізичні особи-підприємці ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

На разі, рішення щодо визначення переможців конкурсу та укладені відповідачем з підприємцями правочини, також оскаржуються позивачем.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що не є порушенням Закону № 2344-III встановлення такої додаткової умови конкурсу, як відсутність у претендентів заборгованості до бюджету з урахуванням вимог п.10 Порядку, який не дає вичерпного переліку додаткових умов, яка при цьому не вплинула на результати конкурсу, так як позивач не подавала заяви на участь у цьому конкурсі і відповідно не приймала у ньому участі.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд першої інстанції врахував наступне.

Статтею 41 Закону України № 586-XIV від 09.04.1999 року "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України від 5 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III).

Статтею 7 Закону № 2344-III визначено, що забезпечення організації пасажирських перевезень покладається на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, - на районні державні адміністрації.

Згідно ч.1 ст.29 Закону № 2344-III, автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах.

Згідно частин 1 - 2 ст.43 Закону № 2344-III, визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

Статтею 44 Закону № 2344-III в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин, було визначено, що організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення. У разі відсутності в перевізників-претендентів автобусів, що відповідають умовам конкурсу, вони мають право подавати до конкурсного комітету заяву на участь у конкурсі та документи, що містять характеристику наявних автобусів, які перевізник-претендент пропонує використовувати на даному маршруті, а також інвестиційний проект-зобов'язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п'яти років. У разі відсутності перевізників-претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на даному маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів-зобов'язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п'яти років. Договір з переможцем конкурсу (або дозвіл) органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування укладають (або надають) на термін від трьох до п'яти років. Договір з переможцем конкурсу (або дозвіл) у разі відсутності в нього автобусів, що відповідають умовам конкурсу, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування укладають (або надають) на один рік. Дозвіл органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування пасажирському перевізнику на обслуговування автобусних маршрутів надається на термін до п'яти років. Автомобільний перевізник - переможець конкурсу повинен самостійно забезпечувати перевезення. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту. До конкурсного комітету не можуть входити представники суб'єктів господарювання - автомобільних перевізників, які є учасниками конкурсу або які діють на ринку перевезень пасажирів і можуть впливати на прийняття рішень комітету. Для організації забезпечення і підготовки матеріалів для проведення засідань конкурсного комітету органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування на конкурсних умовах за договором залучають підприємство (організацію), що має фахівців та досвід роботи не менше трьох років з питань організації пасажирських перевезень. Конкурс проводиться із залученням представників відповідних органів виконавчої влади, а також представників громадських організацій. Залучене для проведення засідань конкурсного комітету підприємство (організація) готує матеріали щодо умов конкурсу, паспортів автобусних маршрутів, аналізу одержаних пропозицій та їх оцінки, договорів з переможцями конкурсу та інші матеріали. Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Згідно ст.45 Закону № 2344-III, у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону. До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.12.2008 року, затверджено «Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» (далі - Порядок).

Відповідно до 10 Порядку, організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Згідно п.12 Порядку, Конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який: 1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; 2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; 3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт"; 4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення; 5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); 6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Пунктом 28 Порядку встановлено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію: найменування організатора та робочого органу; порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу: на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності; на міському та приміському маршруті-номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень (сезонний, у певні дні тижня тощо); умови конкурсу; порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу; кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі; місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі; місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету; розмір плати за участь у конкурсі; телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.

Згідно п.46 Порядку, переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Пунктом 53 Порядку визначено, що організатор не пізніше ніж через 30 днів з моменту набрання чинності рішенням конкурсного комітету укладає з переможцем конкурсу договір (на міському та внутрішньообласному автобусних маршрутах) або видає дозвіл (на міжобласному автобусному маршруті) згідно з обов'язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізником-претендентом.

У відповідності до п.66 Порядку, скарги за результатами конкурсу можуть подаватися протягом 10 днів з дати його проведення та розглядатися організатором протягом 30 днів з дня надходження скарги від перевізника-претендента. Неврегульовані організатором спори розв'язуються в установленому порядку. Скарги, що надійшли з порушенням установленого строку, не розглядаються.

Суд першої інстанції також звертає увагу на те, що висновки, здійсненні за наслідками розгляду даної справи не спростовується листом Міністерства інфраструктури України №2865/25/10-15 від 16.03.2015 року (стор. 12 справи) і рішенням Адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 13.11.2015 року ( стор. 123 - 127 справи), копії яких позивач надала суду першої інстанції, так як у першому випадку це є думка посадової особи, а рішення не стосується правовідносин, які є предметом цього судового розгляду.

Судова колегія апеляційної інстанції детально вивчивши всі обставини справи та проаналізувавши правове підґрунтя заявлених вимог погоджується з висновками суду першої інстанції.

З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність заявлених позивачем вимог, що підтверджується відповідними доказами, а тому обґрунтовано відхилені судом першої інстанції.

Апелянтом в даному випадку не надано достатніх доказів в підтвердження доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим остання задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 18 січня 2016 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст. 212 КАС України.

Ухвала суду складена в повному обсязі 12 березня 2016 року.

Головуючий Білоус О.В. Судді Курко О. П. Совгира Д. І.