Постанова № 5636495, 20.06.2008, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
20.06.2008
Номер справи
2-а-31/08
Номер документу
5636495
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№2-a-31/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2008 року. Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді БожиниЛД.

при секретарі Кордонської Л.А.

за участю

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Томчука Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької державної адміністрації , третя особа на стороні відповідачів -Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги за період з 2004 року по 2007 рік , суд -

ВСТАНОВИВ:

15 січня 2008 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької державної адміністрації, третя особа на стороні відповідачів - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги за період з 2004 року по 2007 рік.

Він обґрунтовував свої вимоги тим, що у відповідності до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має статус інваліда війни. Згідно ч.5 ст.13 цього закону щорічно до 5 травня інвалідам війни третьої групи виплачується разова грошова допомога в розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Відповідач ухиляється від сплати йому вказаних коштів в повному обсязі, сплативши цю грошову допомогу в розмірах, встановлених відповідними законами про державний бюджет України: в 2004 році -130грн., в 2005 та 2006 роках - по 270грн., в 2007 році - 300грн. Оскільки розмір цих виплат не відповідає розміру мінімальної пенсії за віком у відповідні періоди, просив визнати вказані дії відповідача протиправними та стягнути на його користь недоотриману щорічну разову грошову допомогу за 2004-2007 роки в розмірі 7885грн. у відповідності до наведених в позові розрахунків.

Ухвалою суду від 2 травня 2008 року, до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача залучено Головне управління Державного Казначейства України в Донецькій області, а ухвалою суду від 16 травня 2008 року до участі у справі в якості співвідповідача залучено Головне управління праці та соціального захисту населення Донецької державної адміністрації.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позові.

Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, надав письмову заяву, в якій просив справу розглянути за відсутністю його представника і вимоги позивача не визнав.

Представник відповідача Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької державної адміністрації, позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що Міністерство праці та соціальної політики України відповідно до законів України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік та ч.7 п.8 Положення про Міністерство праці та соціальної політики України затвердженого Указом Президента України від 30 серпня 2000 року № 1035V2000 є головним розпорядником коштів за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни", виходячи з лімітних асигнувань по зазначеній виплаті затверджується кошторис , відповідно до якого в подальшому проводиться виплата і на підставі чого позивачу була сплачена в розмірах: 2004 рік - 130грн., 2005 рік - 270грн., 2006 рік - 270грн., 2007 рік - 300грн. і підстав

для задоволення вимог позивача в цій частині немає.

Третя особа надала суду письмову заяву , в якій просила справу розглянути за відсутності його представника, позов не визнає.

Заслухавши пояснення позивача , відповідача, дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом ЧАЕС -3 групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с.4).

У відповідності до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивач ОСОБА_1 є інвалідом війни, до яких належать особи, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною 5 статті 13 цього закону (в редакції, яка діяла до 28 грудня 2007 року) передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни третьої групи виплачується разова грошова допомога в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

Законами України «Про Державний бюджет України» на 2004-2007 роки була зупинена на відповідні роки дія частини 5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіїїх соціального захисту».

Разова грошова допомога за 2004 рік в розмірі 130грн. встановлена ст.44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік»; разова грошова допомога за 2005-2006 роки в розмірі 270грн. встановлена ст.30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та ст.30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»; разова грошова допомога за 2007 рік в розмірі 300грн. встановлена ст.29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Управлінням праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради позивачу виплачена така допомога: у 2004 році - 130грн., у 2005-2006 роках - по 270грн.; у 2007 році - 300грн. (а.с.6-7).

З огляду на викладений вище в рішенні аналіз застосування законодавства, суд вважає, що дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо виплати щорічної разової грошової допомоги інваліду війни ОСОБА_1 слід визнати протиправними лише при виплаті такої допомоги за 2004 рік та 2007 рік.

При цьому суд керується: рішенням Конституційного Суду України №20-рп/2004 від 1 грудня 2004 року, згідно якому визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) стаття 44 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік", якою встановлено, що у 2004 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснюється у таких розмірах: інвалідам війни III групи - 130 гривень, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, згідно якому визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною): стаття 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», за якою у 2007 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється у таких розмірах: інвалідам третьої - 300 гривень; пункт 13 статті 71 цього ж закону, яким зупинено на 2007 рік дію частини п'ятої ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», що стосуються виплати щорічної разової грошової допомоги інвалідам війни, до теперішнього часу не визнані Конституційним судом України неконституційними, і підстав для визнання дій відповідача в цій частині протиправними немає.

Відповідно до Положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного рішення, тобто з 1 грудня 2004 року, а ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено отримання разової грошової допомоги до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги, але суд вважає що позивач на підставі рішення Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 року має право на дополучення недоотриманої допомоги за 2004 рік.

Таким чином, з урахуванням вже отриманої позивачем разової грошової допомоги у 2004 році , розмір недоотриманої ним такої допомоги складає 1046 грн.( 168грн.х7) - (130грн),а 2007 році, розмір недоотриманої ним такої допомоги у цьому році складає 2542грн. (406грн.х7) - (300грн.)

Визнавши вказані вище дії відповідача протиправними, слід зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради сплатити позивачу цю суму за рахунок Державного бюджету.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до ст. 48 спеціального Закону та приписів п.п.1-3 Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року у управління праці та соціального захисту населення з'явився обов'язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Суд вважає, звернення позивача з позовними вимогами до Управління праці та соціального захисту населення щодо стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги інваліду війни є обґрунтованими і саме відповідач Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради зобов'язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги, оскільки статтею 63 спеціального Закону фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України і Управління є розпорядником коштів Держ'авного бюджету України.

Керуючись ст.ст.11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо недоплати щорічної разової грошової допомоги інваліду війни за 2004,2007 роки.

Зобов,язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за рахунок Державного бюджету сплатити на користь ОСОБА_1 недоотриману щорічну разову грошову допомогу інваліду війни за 2004 рік в розмірі 1046(одну тисячу сорок шість)грн., за 2007 рік в розмірі 2542 (дві тисячи п'ятсот сорок дві) грн., а всього в розмірі 3588 (три тисячи п'ятсот вісімдесят вісім) грн. і шляхом перерахування з розрахункового рахунку №35214011001529 в УДК м.Костянтинівка Донецької області, МФО 834016, ОКПО 03197428.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови суду в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.