Номер справи 623/407/16-а
Номер провадження 2-а/623/23/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2016 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
у складі: головуючого - судді Бєссонової Т.Д.
за участю секретаря Ноль С.В.
судового розпорядника Максименко Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізюмі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районіХарківської області щодо відмови у відновленні виплати раніше призначеної пенсії за вислугу років протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Володарському районі відновити виплату раніше призначеної пенсії з 01.06.2015 року.
В обґрунтування своїх вимог, позивач зазначив, що на даний час працює прокурором Слов»янської місцевої прокуратури. З 2003 року йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», яка виплачувалась до 01.04.2015 року, а з 01.04.2015 року була припинена на підставі ст.12 Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, ст.47 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На підставі цих змін до зазначених законів тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбаченихзаконами України "Про статус народного депутата України", «;Про державну службу», «Про прокуратуру", «;Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється. Відповідно до Перехідних положень до Закону України «Про внесення до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, в тому числі до Закону України « Про прокуратуру». До 01.06.2015 року Верховною Радою України не було прийнято відповідний закон, і були скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначались за спеціальними законами, в тому числі і за Законом України «Про прокуратуру». Таким чином з 01.06.2015 року відпали підстави для припинення виплати пенсії за вислугою років, оскільки він не є особою, яка має право на призначення пенсії за спеціальним законом. При зверненні 10.12.2015 року до відповідача з заявою про поновлення виплати пенсії, йому було відмовлено в поновленні виплати пенсії листом № 8/М-14 від 05 лютого 2016 року тому що він продовжує працювати на посаді прокурора.
Зазначену відмову в поновленні виплати пенсії він вважає протиправною, тому що вона суперечить змісту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року та порушене його право на соціальний захист», починаючи з 01.06.2015 року. Просив суд визнати неправомірними дії УПФУ в Ізюмському районі Харківської області щодо невиплати йому пенсії з 1 червня 2015 року та зобов'язати відновити з 1 червня 2015 року виплату пенсії призначеної відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» , стягнути з Державного Бюджету України на його користь 551 грн.20 коп. витрат пов'язаних зі сплатою судового збору.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився. Надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, подавши письмові заперечення, мотивуючи свою позицію тим, що позивач дійсно перебуває на обліку УПФУ Ізюмського району Харківської області та йому було призначеної пенсію за вислугу років відповідно статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» . З 01.04.2015 р. набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213- VIII. Позивач на момент звернення в ПФУ продовжував працювати на посаді прокурора, а тому у відповідача не було підстав для її поновлення. Дії відповідача вважає правомірними. Просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі із наступних підстав.
Судом встановлено, на підставі пенсійного посвідчення на ім'я позивача, що він дійсно перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Ізюмському районі Харківської області як одержувач пенсії за вислугою років відповідно доЗакону України «Про прокуратуру» з 01.12.2004 року, що сторонами визнається.
Позивач продовжує працювати на посаді прокурора.
УПФУ в Ізюмському районі з 1 квітня 2015 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII призупинило виплату пенсії позивачу.
Із листа УПФУ в Ізюмському районі Харківської області від 05.02.2016 року вбачається, що позивач звертався до відповідача з заявою від 27 січня 2016 року про поновлення виплати призначеної йому пенсії, але ж відповідачем було відмовлено в задоволенні його заяви.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюютьсяЗаконом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
02.03.2015 року було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213 -VIII від 02.03.2015р., який набрав чинності з 01.04.2015року.
Вказаним Законом (пп.2 п.12 розділу 1) внесені зміни в ст. 47 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", згідно яких:
Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
- у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбаченихЗаконами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу» "Про прокуратуру", «;Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цьогоЗакону, не виплачуються;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Крім того, згідно п.2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (утримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
Станом на 1 квітня 2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно, давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбаченихЗУ «Про прокуратуру», у зв'язку з чим відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу з 1 квітня 2015 року.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", «;Про судоустрій і статус суддів",»Про статус народного депутата України", «;Про Кабінет Міністрів України",»;Про судову експертизу", «Про Національний банк України", «;Про службу в органах місцевого самоврядування", «;Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, нормиЗакону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.
На даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про прокуратуру», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим відпали передбачені ч. 1ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону. З 1 червня 2015 року перешкоди для виплати ОСОБА_2 вказаної пенсії відсутні.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.
За таких обставин, слід зобов'язати відповідача поновити з 1 червня 2015 року виплату призначеної позивачу пенсії за вислугу років.
Керуючись ст. ст.19,21,46,64,68,126,130 Конституції України, ст. ст.46,47, ч. 2 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про прокуратуру» , Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015р., ст. ст.2,11,71,94,158-163 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області щодо не відновлення виплати пенсії ОСОБА_2 з 1 червня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області відновити ОСОБА_2 виплату раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 01 червня 2015 року.
Зобов»язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в розмірі 551,20 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Управління Пенсійного Фонду України в Ізюмському районі Харківської області на користь ОСОБА_2.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.
Суддя -