Постанова № 56357532, 10.03.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.03.2016
Номер справи
826/8057/15
Номер документу
56357532
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Петра Болбочана 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

10 березня 2016 року № 826/8057/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомдочірнього підприємства «Ф.Формула»додержавної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (відповідач-1) головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві (відповідач-2)провизнання протиправною бездіяльність,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Дочірнє підприємство «Ф.Формула» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, яке виразилося у ненаданні до органу казначейства висновку про повернення дочірньому підприємству «Ф.Формула» надмірно сплаченого податку на прибуток у сумі 449 144,00 грн.;

- стягнути з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства «Ф.Формула» суми надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 449 144,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за дочірнім підприємством «Ф.Формула» обліковується переплата з податку на прибуток, у зв'язку з надмірною сплатою авансових внесків останнім протягом січня-лютого 2014 року. Проте, у відповідь на заяву про повернення вказаних грошових коштів відповідачем не вчинено жодних дій з цього приводу.

Розгляд справи №826/8057/15 здійснено у порядку письмового провадження на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «Ф.Формула» звернулось до державної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток від 18.03.2015 за вих. №18/03, яка у відповідності до штампу вхідної кореспонденції на копії останньої, яка наявна у матеріалах справи, отримана контролюючим органом 20.03.2015.

У вказаній заяві позивачем наголошено, що станом на 01.03.2015 по особовому рахунку дочірнього підприємства «Ф.Формула» рахуються надмірно сплачені суми грошових зобов'язань з податку на прибуток на загальну суму 3 079 460,00 грн., у тому числі суми грошових зобов'язань з податку на прибуток за 2013 рік у розмірі 2 630 316,00 грн. та за 2014 рік у розмірі 449 144,00 грн. (авансові внески). Проте, за результатами діяльності підприємства, що відображено у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 2014 рік, об'єкт оподаткування має від'ємне значення, а податок на прибуток складає 0,00 грн., внаслідок чого сума авансових внесків, сплачених за 2014 рік у розмірі 449 144,00 грн., є сумою надмірно сплаченого податку.

На підставі викладеного, дочірнє підприємство «Ф.Формула» просило зарахувати надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у розмірі 449 144,00 грн. на поточний рахунок позивача із зазначення реквізитів останнього.

Разом з тим, за твердженнями позивача, які не спростовані відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, відповіді на вказану заяву від державної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві дочірнє підприємство «Ф.Формула» не отримало.

Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

У відповідності до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2012 рік від 09.02.2013 (реєстраційний номер 9087195803), дочірнім підприємством «Ф.Формула» задекларовано авансовий внесок, що підлягатиме сплаті щомісяця у березні-грудні 2013 року та січні-лютому 2014 року, у розмірі 224 572,00 грн.

У відповідності до наявних у матеріалах справи копій платіжних доручень від 28.01.2014 №100475987 та від 24.02.2014 №100490381, дочірнім підприємством «Ф.Формула» сплачено грошові кошти у розмірі 224 572,00 грн. та 224 572, 00 грн. (що у загальному розмірі становить 449 144,00 грн.) із зазначенням у призначенні платежу авансовий внесок з податку на прибуток за січень та лютий 2014 року.

Надалі, дочірнім підприємством «Ф.Формула» подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2014 рік від 02.03.2015 (реєстраційний номер 9081504109), в якій останнім задекларовано, зокрема, зменшення нарахованої суми у розмірі 449 144,00 грн. та розмір податку на прибуток за звітний (податковий) період, який склав «- 449 144,00 грн.».

Приписами підпункту 17.1.10 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України визначено, що платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

При цьому, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (пункт 43.1 статті 43 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 43.2 статті 43 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (пункт 43.3 статті 43 Податкового кодексу України).

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (пункт 43.4 статті 43 Податкового кодексу України).

У силу пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані (пункт 43.6 статті 43 Податкового кодексу України).

У свою чергу, нормативно-правовим актом, який станом на момент виникнення спірних правовідносин регламентував процедуру повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань є Порядок територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188 (надалі - Порядок №882/1188).

Так, згідно із пунктом 5 названого Порядку, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно з пунктом 7 Порядку №882/1188, орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року N 1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (пункт 10 Порядку №882/1188).

З огляду на вказані законодавчі положення вбачається, що контролюючий орган за результатами розгляду заяви платника податків про повернення надмірно сплачених податкових зобов'язань та у разі відсутності законодавчо мотивованих підстав для відмови у задоволенні такої заяви зобов'язаний підготувати висновок за формою, передбаченою Порядком №882/1188, а органи Державної казначейської служби зобов'язані здійснити повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, останніми не підтверджено факту складання державною податковою інспекцією у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві висновку про повернення надмірно сплачених дочірнім підприємством «Ф.Формула» грошових коштів у розмірі 449 144,00 грн., за результатами розгляду заяви позивача від 18.03.2015 за вих. №18/03. При цьому, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, під час судового розгляду даної справи іншого не доведено.

Також, матеріали справи не містять, а відповідачем не було подано до суду належних документальних доказів на підтвердження факту наявності у контролюючого органу наразі правових підстав для відмови у наданні висновку про повернення позивачу надмірно сплаченої суми податку на прибуток з бюджету.

Таким чином, з огляду на вищевикладене та з урахуванням матеріалів справи, суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності державної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо ненадання до органу казначейства висновку про повернення дочірньому підприємству «Ф.Формула» надмірно сплаченого податку на прибуток у сумі 449 144,00 грн.

Водночас, суд звертає увагу, що безпосереднє повернення надміру сплачених податків здійснюється органами казначейства за наявності відповідного висновку контролюючого органу про повернення останніх, відтак, наразі за відсутності такого висновку позовна вимога про стягнення з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства «Ф.Формула» суми надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 449 144,00 грн. є необґрунтованою та такою, що задоволенню не підлягає.

Разом з тим, правила статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, стосовно зазначення позивачем у позовній заяві способу захисту судом порушених прав, не виключають можливості обрання іншого способу захисту самим судом. Зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права (постанова Верховного Суду України від 20.04.2010, ЄДРСР № 9341137).

У той же час, відповідно до частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, для належного захисту порушених прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання державної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві розглянути заяву дочірнього підприємства «Ф.Формула» про повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток від 18.03.2015 за вих. №18/03 із виготовленням відповідного висновку.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність державної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо ненадання до органу казначейства висновку про повернення дочірньому підприємству «Ф.Формула» надмірно сплаченого податку на прибуток у сумі 449 144,00 грн.

Зобов'язати державну податкову інспекцію у Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві розглянути заяву дочірнього підприємства «Ф.Формула» про повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток від 18.03.2015 за вих. №18/03 із виготовленням відповідного висновку.

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Літвінова А.В.