ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/4595/15
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Милосердного М.М.
- Ступакової І.Г.
при секретарі - Найденко О.І.,
з участю: представника фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 - ОСОБА_3, представника управління Держгеокадастру у м. Одесі Одеської області - Неголюка С.Б., представника Одеської міської ради - Цокура В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2015 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області, управління Держгеокадастру у м. Одесі Одеської області, 3-тя особа Одеська міська рада, про визнання протиправним та скасування витягу, визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У серпні 2015 року фізична особа-підприємець (далі ФОП) ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області (далі управління Держземагенства у м. Одесі), управління Держгеокадастру у м. Одесі Одеської області (далі управління Держгеокадастру у м. Одесі), 3-тя особа Одеська міська рада (далі ОМР) (з урахуванням уточнених позовних вимог) про:
· визнання протиправними дії управління Держземагентства у м. Одесі щодо застосування коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (далі ФВЗД), із значенням - 2,5 замість 1,0 при виданні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (далі НГОЗД) м. Одеси №121/М від 07 жовтня 2013 року;
· визнання протиправним та скасування витягу з технічної документації про НГОЗД м. Одеси №121/М від 07 жовтня 2013 року, виданого управлінням Держземагентства у м. Одесі;
· зобов'язання управління Держгеокадастру у м. Одесі привести у відповідність до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ФОП ОСОБА_2 в оренду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, для експлуатації та обслуговування будівель автобази, затвердженого рішенням ОМР №3221-V від 10 липня 2008 року, та виправити помилки наведені у Державному земельному кадастрі у відомостях про цільове призначення та підставу здійснення державної реєстрації земельної ділянки, розташованої у АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, шляхом заміни даних "В.03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" на дані "J.12.08 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій".
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначав, що 03 лютого 2010 року між ФОП ОСОБА_2 та ОМР був укладений договір оренди земельної ділянки, площею 17 359 кв. м. (1, 7359 га), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, яка використовується з метою експлуатації та обслуговування будівель автобази, що, на його думку, і є функціональним використанням земельної ділянки. Крім того, його основним видом економічної діяльності є - "52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту". Крім того, позивач зазначає, що витяг з технічної документації про НГОЗД м. Одеси №121/М від 07 жовтня 2013 року не відповідає формі, закріпленій у Додатку №2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27 січня 2006 року, оскільки витяг з технічної документації про НГОЗД обов'язково повинен перевірятися вищим органом Держземагенства, та містити печатку органу Держземагенства, який його склав. Також, на думку позивача, управлінням Держземагенства у м. Одесі у Державному земельному кадастрі наведено відомості про документацію землеустрою, якої не існує, та не враховано належну Проектну документацію із землеустрою, затверджену рішенням ОМР №3221-V від 10 липня 2008 року, що призвело до невірного визначення цільового призначення земельної ділянки.
Відповідач управління Держземагенства у м. Одесі позов не визнав, з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов, наголошуючи, зокрема, на те, що зазначені у витягу з технічної документації про НГОЗД від 07 жовтня 2013 року №121/М відомості розраховано відповідно до Закону України "Про оцінку земель", Методики грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначеним та населених пунктів, затвердженого спільним Наказом Держкомзему України, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року №18/15/21/11, ПК України, технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої рішенням ОМР №41-VI від 28 грудня 2010 року, та з урахуванням коефіцієнтів індексації.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2015 року, відповідно до приписів ч.3 ст. 52 КАС України, до участі у справі в якості другого відповідача залучено управління Держгеокадастру у м. Одесі.
Справа розглянута у письмовому провадженні, відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2015 року у задоволенні адміністративного позову ФОП ОСОБА_2 відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі ФОП ОСОБА_2 ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ФОП ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
Керуючись ст.ст.12, 124, ч.2 ст. 126, ч.1 ст. 186 ЗК України, п.п.34 п.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", за результатами розгляду відповідних документів та матеріалів, поданих Одеським МУЗР ОМР щодо надання ФОП ОСОБА_2 в оренду земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, розробленого ФОП ОСОБА_6, проекту договору оренди землі між ОМР та позивачем, ОМР було прийнято рішення від 10 липня 2008 року №3221-V "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 в оренду земельної ділянки, площею 1,7359 га., за адресою: АДРЕСА_1, для експлуатації та обслуговування будівель автобази", яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, та надано ФОП земельну ділянку, площею 1,7359 га., за адресою: АДРЕСА_1, у довгострокову оренду, терміном на 25 років, для експлуатації та обслуговування будівель автобази.
03 лютого 2010 року між ОМР (Орендодавець) та ФОП ОСОБА_2 (Орендар) був укладений Договір оренди землі, відповідно до п.п.1.1, 2.1 якого Орендодавець на підставі Закону України "Про оренду землі" та рішення ОМР №3221-V від 10 липня 2008 року надає, а Орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку, площею 17359 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, для експлуатації та обслуговування будівель автобази, згідно з планом земельної ділянки, який є невід'ємною частиною договору. В оренду передається земельна ділянка площею 17 359 кв.м., у тому числі по угіддях: під забудовою - 2 937кв.м., під спорудами 291 кв.м., під проїздами, проходами, площадками 14 131кв.м.
Згідно з п.п.2.3, 4.1, 4.2, 4.4 Договору оренди землі від 03 лютого 2010 року НГОЗД становить 7 416 519,58 грн., з урахуванням індексації за 2007-2009 роки, згідно витягу з технічної документації про НГОЗД №96/П від 09 березня 2006 року, складеного Одеським МУЗР Державного комітету України по земельних ресурсах.
Орендна плата за земельну ділянку розрахована у розмірі 3% від НГОЗД та складає: 222 495,59 грн. на рік з урахуванням індексації за 2007-2009 роки.
Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення ОМР №4247-ІV від 15 липня 2005 року у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися ОМР в межах передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки яка знаходиться у користуванні.
Крім того, встановлено, що умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладення відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України; коригування "Грошової оцінки земель м. Одеси", яка затверджується рішенням ОМР; зміни функціонального призначення будівлі або її частини. У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.
Відповідно до п.п.5.1, 5.2 вказаного Договору оренди землі від 03 лютого 2010 року земельна ділянка передається в оренду ФОП ОСОБА_2 для експлуатації та обслуговування будівель автобази. Категорія земель за основним цільовим призначенням землі житлової та громадської забудови.
Пунктом 14.1 Договору оренди землі від 03 лютого 2010 року передбачено, що цей договір набирає чинності після нотаріального посвідчення та його держаної реєстрації, згідно зі ст. 18 Закону України "Про оренду землі". На виконання вимог п.14.1 Договору оренди землі від 03 лютого 2010 року даний Договір нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу, та зареєстрований в ОМВ ОРФ ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23 грудня 2010 року за №041050500121.
На виконання рішення ОМР від 10 липня 2008 року №3221-VІ, інженером ОРФ ЦДЗК ОСОБА_7, в присутності власника (користувача) земельної ділянки ФОП ОСОБА_2, проведено встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 1,7359 га., у тому числі: 0,2937 га. під забудовою (42.1), 0,0291 га. під спорудами (42.4), 1,4131 га. під проходами, проїздами та площадками (42.5), за результатами якого складено Акт від 18 вересня 2008 року встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ФОП для експлуатації та обслуговування будівель автобази, у якому зазначено, що надана земельна ділянка може бути використана ФОП ОСОБА_2 лише за цільовим призначенням.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі Акта прийому-передачі земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, що передається в оренду ФОП ОСОБА_2 Орендодавець передав, а Орендар прийняв в оренду вищезазначену земельну ділянку для експлуатації та обслуговування будівель автобази.
Згідно з п.1.4 Умов відведення земельної ділянки, наданих ОМУЗР Держкомзему 11 липня 2006 року №362-УВ, за результатами розгляду матеріалів відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, категорія земель за основним цільовим призначенням і код цільового використання земельної ділянки, що відводиться, мають бути визначені згідно ЗК України, та Українського класифікатора цільового використання землі (УКЦВЗ).
Відповідно до УКЦВЗ від 24 квітня 1998 року, який діяв на час розроблення та затвердження землевпорядної документації ФОП ОСОБА_2 цільове призначення земельної ділянки - експлуатація та обслуговування будівель автобази, відповідало коду цільового використання землі (КЦВЗ) - 1.14.2 (землі автомобільного транспорту).
Вказаний код цільового використання входив до категорії земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови.
Висновком ОМУЗР Держкомзему від 07 липня 2006 року №806-В по проекту відведення ФОП ОСОБА_2 передбачено віднесення земельної ділянки до категорії земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови (код УКЦВЗ 1.14.2 - землі автомобільного транспорту).
Висновком Державної експертизи землевпорядної документації від 26 вересня 2006 року №2465 погоджено відведення ФОП ОСОБА_2 земельної ділянки (індексний кадастровий номер НОМЕР_1, код УКЦВЗ 1.14.2 - землі автомобільного транспорту), площею 1,7359 га., розташованої за адресо.: АДРЕСА_1, у довгострокову оренду, терміном на 25 років, для експлуатації та обслуговування будівель автобази.
Відповідно до витягу з ДЗК про земельну ділянку №НВ-2101163142014 від 05 червня 2014 року, цільовим призначенням земельної ділянки, орендарем якої є ФОП ОСОБА_2 розташованої за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, є - "В.03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови", вид використання земельної ділянки "землі житлової та громадської забудови для експлуатації та обслуговування будівель автобази".
27 вересня 2013 року Департамент комунальної власності ОМР звернувся до Держземагенства у м. Одесі із листом №01-13/7596, за підписом першого заступника директора ОСОБА_9 щодо надання витягу про НГОЗД площею 1,7359 га., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, та перебуває у користуванні (власності) ФОП ОСОБА_2
За результатами розгляду вищеозначеного Листа Департаменту комунальної власності ОМР від 27 вересня 2013 року №01-13/7596, Держземагенством у м. Одесі надано витяг з технічної документації про НГОЗД м. Одеси від 07 жовтня 2013 року №121/М.
Крім того, 19 травня 2014 року з метою приведення у відповідність до приписів ПК України Департаментом комунальної власності ОМР на імя позивача було надіслано Пропозицію №01-13/3773 про внесення змін до договору, до якої додано два примірника проекту додаткового договору, та розрахунки орендної плати щодо внесення змін до договору оренди землі, укладеного між ОМР та ФОП ОСОБА_2, який зареєстрований за №041050500121 від 23 грудня 2010 року по земельній ділянці, загальною площею 17 359 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, в частині зміни НГОЗД та розміру орендної плати, та запропоновано в термін до 15 червня 2014 року підписати вищевказані документи, та повернути їх до Департаменту комунальної власності ОМР для вжиття заходів з підготовки нотаріального посвідчення договору про внесення змін, відповідно до ст. 654 ЦК України.
Вищеозначена Пропозиція Департаменту комунальної власності ОМР від 19 травня 2014 року №01-13/3773 про внесення змін до договору було отримано ФОП ОСОБА_2, 17 червня 2014 року, про що свідчить наявне у матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, однак залишено без реагування.
Так, не погоджуючись із визначеним Держземагенством у м. Одесі у витягу з технічної документації про НГОЗД м. Одеси від 07 жовтня 2013 року №121/М, коефіцієнтом, який характеризує ФВЗД площею 1,7359 га., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, із значенням 2,5, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Крім того, судом першої інстанції встановлено, що Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 20 серпня 2015 року по справі №916/875/15-г, задоволено апеляційні скарги заступника прокурора Одеської області, ОМР, Департаменту комунальної власності ОМР. Скасовано рішення господарського суду Одеської області від 30 червня 2015 року у справі №916/875/15-г, задоволено позовні вимоги заступника прокурора Суворовського району м. Одеси, внесено зміни до договору оренди землі від 03 лютого 2010 року, зареєстрованого в ОРФ ДП "Центр ДЗК" 12 грудня 2010 року за №041050500121, яким ОМР передано ФОП ОСОБА_2, земельну ділянку площею 17 359 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1 терміном на 25 років в частині НГОЗД та орендної плати, а саме викладено п.2.3 Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 17 359 кв.м. становить 26 412 065,68 грн. згідно витягу з технічної документації про НГОЗД №121/М від 07 жовтня 2013 року, складеного управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області"; викладено п.4.1 Договору у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку, площею 17 359 кв.м., що розташована за адресою: АДРЕСА_1, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 792 361,97 грн. на рік. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій безготівковій формі".
У задоволені зустрічного позову ФОП ОСОБА_2 про внесення змін до п.5.2 договору оренди землі від 03 лютого 2010 року відмовлено.
Постановою Вищого господарського суду України від 11 листопада 2015 року касаційна скарга ФОП ОСОБА_2 залишена без задоволення, постанова Одеського апеляційного господарського суду від 20 серпня 2015 року залишена без змін.
Таким чином, на підставі вищенаведених судових рішень, були внесені зміни до договору оренди землі в частині НГОЗД та суми орендної плати.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги ФОП ОСОБА_2 є безпідставними, не ґрунтуються на положення чинного законодавства, отже не підлягають задоволенню.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ст. ст. 19, 20, 206 ЗК України, ст. 5, 15, 23 Закону України "Про оцінку земель", Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27 січня 2006 року, Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213.
В апеляційній скарзі ФОП ОСОБА_2 вказується, що судом першої інстанції здійснений безпідставний висновок, оскільки при розрахунку НГОЗД має застосовуватись коефіцієнт Кф - 1,0 - для земель житлової забудови, тому, з розрахунком НГОЗД в частині застосування коефіцієнту Кф 2,5 не погоджується, вказує про невірне визначення цільового призначення земельної ділянки. Крім того, зазначає, що коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) закріплені у Додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів від 27 січня 2006 року №18/15/21/11, а не рішенням міської ради, як зазначає суд першої інстанції. Також вказує на невідповідність змісту та формі Витягу, закріпленого Додатком №2 Порядку, оскільки форма витягу повинна містити, зокрема, такі обов'язкові реквізити як: "довідку перевірив" та "М.П.", тобто цей Витяг обов'язково підлягає перевірці вищим органом Держземагентства та обов'язково повинен містити печатку органу Держземагентства який його склав.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оцінку земель", підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до Закону.
Так, керуючись ст. 12 ЗК України, п.34 ч.1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", з метою забезпечення надходжень від плати за землю і сприяння розвитку земельних відносин в місті, 28 грудня 2010 року ОМР прийнято Рішення №41-VI, яким затверджено технічну документацію з НГОЗ м. Одеса та введено її в дію з 01 січня 2012 року; введено в дію затверджену грошову оцінку земель м. Одеса для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01 січня 2012 року.
Протягом 2011 року при розрахунках річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні застосовувати дані з грошової оцінки земель міста, затвердженої Рішенням ОМР від 09 грудня 1999 року №438-ІІІ "Про затвердження проекту "Грошова оцінка земель м. Одеси"; доручено управлінню економіки і інвестиційної політики та зовнішньоекономічної діяльності ОМР спільно з ОМУЗР ОМР підготувати пропозиції щодо застосування фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за землю у термін до 01 липня 2011 року, та подати їх на розгляд до ОМР.
Рішенням ОМР від 20 вересня 2011 року №1267-VI, затверджено фіксовані відсотки при визначенні орендної плати за землі м. Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої Рішенням ОМР від 28 грудня 2010 року №41-VI; введено в дію затверджені фіксовані відсотки орендної плати за землі м. Одеси з 20 вересня 2011 року, доручено ОМУЗР ОМР вжити заходів щодо внесення відповідних змін до договорів оренди земельних ділянок; встановлено, що рішення ОМР від 26 березня 2003 року №1061-ІY, від 31 жовтня 2000 року №1709-ІІІ втрачають чинність з 20 вересня 2011 року.
Рішенням ОМР від 20 вересня 2011 року №1268-VI внесено зміни до Рішення ОМР від 28 грудня 2010 року №41-VI, а саме п.3 викладено в наступній редакції:- "Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель м. Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20 вересня 2011 року"; вважати таким, що втратило чинність Рішення ОМР від 09 грудня 1999 року №438-III "Про затвердження проекту "Грошова оцінка земель м. Одеси"; доручено Департаменту інформації і зв'язків з громадськістю ОМР ради оприлюднити це рішення у встановленому закону порядку.
У відповідності до положень ст. 5 Закону України "Про оцінку земель", залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Механізм НГОЗД сільськогосподарського призначення та населених пунктів регулюються, Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27 січня 2006 року (далі Порядок), п.1.4 якого встановлено, що інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель, зокрема, населених пунктів - їх генеральні плани та проекти планування і забудови населених пунктів, матеріали економічної оцінки території, матеріали інвентаризації земель населених пунктів, проекти забудови та розподілу території населених пунктів, місцеві правила забудови.
Так, відповідно до ст. 19 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на наступні категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; є) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Разом з тим, Порядок встановлює категорії земель за функцією використання, якими є: землі житлової забудови; землі промисловості; землі досліджень та розробок; землі гірничої промисловості і гірничих розробок; землі комерційного використання; землі громадського призначення; землі транспорту та зв'язку; землі технічної інфраструктури; інші землі; землі змішаного використання.
Таким чином, поняття цільового призначення земельної ділянки та функціонального використання є різними за своїм правовим змістом.
Пункт 3.2 Порядку передбачає, що населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою, яка передбачена в п.3.3 Порядку, складовою якої, серед іншого, є коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки - Кф.
Відповідно до абз.1, 2 п.3.5 Порядку, встановлено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05 листопада 1998 року №377, зареєстрованою в Міністерстві Юстиції України 14 грудня 1998 року за №788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Правильність застосування коефіцієнту функціонального використання Кф 2,5 підтверджується даними державного земельного кадастру, що відповідно до додатку до договору оренди землі (реєстр. № 041050500121 від 23 грудня 2010 року) - кадастрового плану земельної ділянки, земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 площею 1,7359 га згідно форми 6-Зем, враховуються у графі 42-дані про землі, які використовуються в комерційних цілях.
Крім того, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що технічна документація з НГОЗД (а отже і функціональний коефіцієнт окремої земельної ділянки) затверджується міською радою, при цьому відповідач - управління Держземагенства у м. Одесі (на час видання спірного Витягу) було уповноважене видавати лише витяги з технічної документації з НГОЗД.
Таким чином, витяг це технічний розрахунок, який заповнюється виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування, та відповідної технічної документації на земельну ділянку, а тому при заповненні витягу територіальний орган Держкомзему не наділений повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відтак, технічна документація з НГОЗД затверджується міською радою, а видача витягу з технічної документації про НГОЗД здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин на підставі показників розроблених міською радою, що відповідно спростовує твердження позивача щодо незаконності, та протиправності спірного Витягу, оскільки відповідачем вчинено дії суто в межах наданих законодавством повноважень, а тому підстави вважати оскаржуваний Витяг протиправним та таким, що підлягає скасуванню, відсутні.
Витяг є технічним розрахунком, який заповнюється виключно па підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку, тому при заповненні витягу територіальний орган Держкомзему не наділений повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників НГОЗД.
Таким чином, на підставі аналізу виду економічної діяльності, договору оренди землі, враховуючи комерційне використання земельної ділянки позивачем, управління Держземагентства у м. Одесі обґрунтовано при визначені НГОЗД застосовано коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 2,5 (комерційне використання).
Крім того, Витяг, який був виданий відповідачем, сформований електронною програмою на підставі Технічної документації, затвердженої рішенням ОМР, тобто Держземагентство у у м. Одесі не здійснювало розрахунок НГОЗД за адресою АДРЕСА_1 , а лише надало вже сформований оскаржуваний Витяг із такої електронної програми.
Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог стосовно визнання дій відповідача щодо застосування коефіцієнту Кф 2,5 при визначенні НГОЗД протиправними та скасування Витягу відсутні.
Так, на даний час рішення Одеської міської ради від 28 грудня 2010 року № 41-VI "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси", яке використовувалося відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства України для формування оскаржуваного витягу, є чинним, що унеможливлює неприйняття його до уваги під час формування спірного витягу, адже витяг не може формуватися без самої технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17 квітня 2015 року у справі №К/800/29862/13, де суд касаційної інстанції дійшов висновку про те, що при видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки територіальне управління Держкомзему зобов'язане використовувати відомості нормативної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженої відповідною сільською, селищною, міською радою,оскільки таке рішення є обов'язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади. Витяг є технічним розрахунком, який заповнюється виключно па підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування та наявної технічної документації на земельну ділянку, тому при заповненні витягу територіальний орган Держкомзему не наділений повноваженнями перевіряти обґрунтованість визначення показників нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Щодо зобов'язання управління Держгеокадастру у м. Одесі привести у відповідність до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання ФОП ОСОБА_2 в оренду земельної ділянки виправити помилки наведені у Державному земельному кадастрі у відомостях про цільове призначення та підставу здійснення державної реєстрації земельної ділянки, шляхом заміни даних "В.03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" на дані "J.12.08 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій", судова колегія зазначає наступне.
У висновку державної експертизи землевпорядної документації №2456 від 26 вересня 2006 року та проекту відведення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, зазначено, що категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення для експлуатації та обслуговування будівель автобази.
Згідно даних Державного земельного кадастру земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 площею 1,7359 га, та згідно форми 6-Зем, враховуються у графі 42 дані про землі, які використовуються в комерційних цілях, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення для експлуатації та обслуговування будівель автобази,вид цільового призначення "В.03.15 Для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови".
Таким чином, відсутні помилки в відомостях Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, а вказані дані відповідають договору оренди землі від 23 грудня 2010 року з документації із землеустрою.
Крім того, відсутні відомості щодо звернення апелянта до Центру надання адміністративних послуг ОМР з приводу виправлення помилок в відомостях Державного земельного кадастру по земельній ділянці, в тому числі щодо відомостей щодо розробки землевпорядної документації, відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 року №523-р "Деякі питання надання адміністративних послуг".
Крім того, враховуючи вимоги п. 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви. Отже, зазначене спростовує довід апелянта, що Витяг обов'язково підлягає перевірці вищим органом Держземагентства та обов'язково повинен містити печатку органу Держземагентства, який його склав.
За таких підстав, висновки суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог ФОП ОСОБА_2 до управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області , управління Держгеокадастру у м. Одесі Одеської області, 3-тя особа Одеська міська рада про визнання протиправним та скасування витягу, визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії є правильними.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 10 березня 2016 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Милосердний М.М.
Суддя: Ступакова І.Г.