Ухвала суду № 56353500, 11.03.2016, Кам’янський районний суд Запорізької області (до 25.04.2025 - Куйбишевський районний суд Запорізької області)

Дата ухвалення
11.03.2016
Номер справи
319/292/16-к
Номер документу
56353500
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 319/292/16-к

Провадження №1-кс/319/31/2016

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 березня 2016 року смт Куйбишеве

Слідчий суддя Куйбишевського районного суду Запорізької області Горбачов Ю.М., за участю секретаря судового засідання Поньки Н.А., прокурора Тімченка В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Куйбишеве Запорізької області клопотання процесуального керівника - прокурора Куйбишевського відділу Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області Тімченка В.М. в кримінальному провадженні № 12016080270000121 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства, -

В С Т А Н О В И В :

До Куйбишевського районного суду Запорізької області надійшло клопотання процесуального керівника, прокурора Куйбишевського відділу Бердянської місцевої прокуратури Тімченка В.М. про проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства. Своє клопотання він мотивує тим, що в провадженні СВ Куйбишевського ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12016080270000121 від 03.03.2016 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України.

В обґрунтування клопотання прокурор посилається на те, що 03.03.2016 року до Куйбишевського ВП Бердянського ВП ГУНП в Запорізькій області, через Куйбишевський відділ Бердянської місцевої прокуратури, надійшло колективне звернення жителів с.Більманка Куйбишевського району щодо незаконних дій з боку посадових осіб Куйбишевської райдержадміністрації, що виразилися у незаконній передачі в оренду суб'єктам господарювання земельних ділянок (сінокосів) як невитребуваних та нерозподілених із земель колишнього КСП «Олексіївське», що мало місце упродовж 2010 - 2015 років, що спричинило порушення громадських інтересів в частині втрати у населення можливості випасати на цих земельних ділянках худобу та здійснювати косіння трави.

Під час проведення досудового розслідування було встановлено, що згідно ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку.

В той же час, порядок розподілу земельних ділянок регулюється ст.9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Відповідно до ст.9 Закону встановлено, що розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі. Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

Так, ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено Проект землеустрою організації території земельних часток (паїв) КСП «Олексіївське», яким розподілено між членами колишнього КСП «Олексіївське» - власниками сертифікатів на право на земельну частку (пай) земельні ділянки (пасовища, сінокоси), розташовані в межах Смирновської та Більманської сільських рад Куйбишевського району.

В подальшому, на підставі вказаного Проекту, заяв власників сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП «Олексіївське» та рішення загальних зборів власників земельних часток (паїв) КСП «Олексіївське» 31.10.2011 року головою Куйбишевської райдержадміністрації було прийнято розпорядження № 694 «Про передачу земельних ділянок (паїв) у власність громадянам, власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП «Олексіївське». Відповідно до п.1 вказаного розпорядження та додатку до нього земельні частки (паї) виділено в натурі власникам сертифікатів на право на земельну частку (пай) та передано їх у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 1028 громадянам, зазначеним у додатку до цього розпорядження.

Згідно вказаного Проекту землеустрою, частина земельних ділянок (сіножаті) були розподілені в наступних контурах:

- біля поля № 62 (згідно Проекту ділянка значиться № 54) площею 20,1068 га (сіножаті);

- в к.№ 43 (згідно Проекту ділянка значиться № 43) площею 14,0639 га (сіножаті);

- біля поля № 54 (згідно Проекту ділянка значиться № 39) площею 9,5369 га (сіножаті);

- біля поля № 50 (згідно Проекту ділянка значиться № 36) площею 15,1 га (сіножаті);

- в полі № 8 (згідно Проекту ділянка значиться № 5) площею 8,1341 га (сіножаті);

- в к.№ 1 (згідно Проекту ділянка значиться № 1) площею 18,4789 га (сіножаті);

- в к.№ 2 (згідно Проекту ділянка значиться № 2) площею 16,7652 га (сіножаті);

- в к.№ 3 (згідно Проекту ділянка значиться № 3а) площею 7,3003 га (сіножаті).

А тому, відповідно до ст.9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» вказані вище земельні ділянки з 31.10.2011 року, тобто з часу прийняття головою райдержадміністрації розпорядження № 694, значаться вже як розподілені.

Однак, посадові особи Куйбишевської райдержадміністрації неналежно здійснюючи свої службові обов'язки, завдаючи шкоди громадським інтересам, достовірно знаючи про розподіл земельних ділянок в межах КСП «Олексіївське», всупереч ст.9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» та керуючись ст.13 цього Закону прийняли ряд розпоряджень та уклали на підставі них договори оренди землі, а саме:

- розпорядження від 20.03.2012 № 154 «Про передачу не витребуваних земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_2.», яким останньому передано в оренду земельну ділянку площею 20,05 га, що розташована біля поля № 62 та згідно Проекту значиться як ділянка № 54. Укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 46 від 27.03.2012 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_2;

- розпорядження від 04.02.2013 № 82 «Про передачу нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_3 для сінокосіння», яким останньому передано в оренду земельну ділянку площею 14,0617 га, що розташована в к.№ 43 та згідно Проекту значиться як ділянка № 43. Укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 51 від 22.04.2013 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_3;

- розпорядження від 20.03.2012 № 154 «Про передачу не витребуваних земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_2.», яким останньому передано в оренду земельну ділянку площею 20,05 га, що розташована біля поля № 54 та згідно Проекту значиться як ділянка № 39. Укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 47 від 27.03.2012 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_2;

- розпорядження від 03.11.2011 № 696 «Про визнання земельних ділянок нерозподіленими (не витребуваними) та передачу їх в оренду (сіножаті та пасовища, із земель колективної власності колишнього КСП «Олексіївське» орієнтовною площею 146,2 га) ОСОБА_4.» (зі змінами від 14.05.2014 № 228 в частині зміни орендаря на ТОВ «Алоінс-Агро»), яким останньому передано в оренду земельну ділянку площею 15,3 га, що розташована біля поля № 50 та згідно Проекту значиться як ділянка № 36. Укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 4 від 03.02.2012 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_4 (20.11.2014 укладено додаткову угоду № 1 до договору № 4 від 03.02.2012 в частині зміни орендаря на ТОВ «Алоінс-Агро»);

- розпорядження від 29.07.2011 № 396 «Про визнання земельних ділянок нерозподіленими (невитребуваними) та передачу їх в оренду (сіножаті, із земель колективної власності колишнього КСП «Олексіївське» орієнтовною площею 8,4 га) С(Ф)Г «Аркос», яким останньому передано в оренду земельну ділянку площею 8,40 га, що розташована в полі № 8 та згідно Проекту значиться як ділянка № 5. Укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 1 від 15.02.2013 між Куйбишевською райдержадміністрацією та СФГ «Аркос»;

- розпорядження від 04.02.2013 № 83 «Про передачу нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_5 для сінокосіння», яким останньому передано в оренду земельну ділянку площею 19,0 га, що розташована в к.№ 1 та згідно Проекту значиться як ділянка № 1. Укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 50 від 22.04.2013 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_5;

- розпорядження від 11.03.2014 № 103 «Про передачу нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_6.», яким останньому передано в оренду земельну ділянку площею 17,2680 га, що розташована в к.№ 2 та згідно Проекту значиться як ділянка № 2. Укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 14 від 12.08.2014 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_6;

- розпорядження від 11.03.2014 № 103 «Про передачу нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_6.», яким останньому передано в оренду земельну ділянку площею 7,8988 га, що розташована в к.№ 3 та згідно Проекту значиться як ділянка № 3. Укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 13 від 12.08.2014 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_6

Враховуючи, що під час проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні встановлено факти порушень з боку посадових осіб Куйбишевської райдержадміністрації, для встановлення об'єктивної істини та всебічного проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні, виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки уповноваженим органом державного контролю з питань дотримання головою Куйбишевської райдержадміністрації вимог земельного законодавства при розпорядженні вже розподіленими земельними ділянками, що розташовані в межах колишнього КСП «Олексіївське», та укладення відповідних договорів оренди землі з суб'єктами господарювання.

Згідно з п.п. 1, 6 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року №459, обов'язок здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель в користування покладено на Державну інспекцію сільського господарства України, яка здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні підрозділи.

Водночас, п.п. б, в п. 12 п. 3 Розділу 12 Перехідних положень Закону України «Про прокуратуру» у Кримінальному процесуальному кодексі України із ст.36 виключено п.6 ч.2 та зі ст.40 виключено п.4 ч.2, якими було передбачено право прокурора та слідчого призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.

Прокурор просив винести ухвалу про проведення позапланової перевірки з питань дотримання посадовими особами Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області вимог земельного законодавства при передачі розподілених земельних ділянок в оренду із земель колишнього КСП «Олексіївське». Проведення доручити спеціалістам Державної інспекції сільського господарства у Запорізькій області.

Заслухавши думку прокурора, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання процесуального керівника, прокурора Куйбишевського відділу Бердянської місцевої прокуратури Запорізької області Тімченка В.М. є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

За ст.1 ч.2 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з положень Конституції, цього Кодексу та інших законів України.

Частиною 2 ст.93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.6-7 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» перелік підстав для здійснення позапланових заходів є вичерпним і такими підставам можуть бути: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.

У свою чергу ч.2 с.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Постановою КМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» передбачено, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком (за винятком перевірок стану підготовки до роботи енергетичних об'єктів суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання) здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження (п.1). Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду чи на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України (п.2).

Згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства від 25.02.2013 року №132 «Про затвердження Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства» державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами (1.1). Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення планової/позапланової перевірки (п.3.3).

Відповідно до п.6 Положення Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.

Відповідно до ч.4 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.

Враховуючи, те що іншими заходами, окрім проведення позапланової перевірки не можливо здобути інформацію, необхідну для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, суд вважає, що клопотання про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства при передачі у користування вказаних вище земельних ділянок сільськогосподарського призначення підлягає задоволенню. Необхідно доручити її проведення Державній інспекції сільського господарства у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 1,36, 93 КПК України, -

У Х В А Л И В :

Клопотання процесуального керівника, прокурора Куйбишевського відділу Бердянської місцевої прокуратури Тімченка В.М. в кримінальному провадженні № 12016080270000121 від 03.03.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства - задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки з питань дотримання посадовими особами Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області (юридична адреса: вул.Леніна, буд. 54, смт.Куйбишеве, Куйбишевський район, Запорізька область, 71001, код ЄРДПОУ 02126308) вимог земельного законодавства при прийнятті розпоряджень щодо передачі в оренду земельних ділянок та укладенні на підставі них договорів оренди невитребуваних земельних часток (паїв) із земель колишнього КСП «Олексіївське», розташованих на територіях Більманської та Смирновської сільських рад Куйбишевського району Запорізької області, а саме:

- розпорядження від 20.03.2012 № 154 «Про передачу не витребуваних земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське», на підставі якого укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 46 від 27.03.2012 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_2;

- розпорядження від 04.02.2013 № 82 «Про передачу нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» на підставі якого укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 51 від 22.04.2013 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_3;

- розпорядження від 20.03.2012 № 154 «Про передачу не витребуваних земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_2.» на підставі якого укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 47 від 27.03.2012 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_2;

- розпорядження від 03.11.2011 № 696 «Про визнання земельних ділянок нерозподіленими (не витребуваними) та передачу їх в оренду (сіножаті та пасовища, із земель колективної власності колишнього КСП «Олексіївське» орієнтовною площею 146,2 га) ОСОБА_4.» (зі змінами від 14.05.2014 № 228 в частині зміни орендаря на ТОВ «Алоінс-Агро»), на підставі якого укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 4 від 03.02.2012 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_4 (у т.ч. 20.11.2014 укладено додаткову угоду № 1 до договору № 4 від 03.02.2012 в частині зміни орендаря на ТОВ «Алоінс-Агро»);

- розпорядження від 29.07.2011 № 396 «Про визнання земельних ділянок нерозподіленими (невитребуваними) та передачу їх в оренду (сіножаті, із земель колективної власності колишнього КСП «Олексіївське» орієнтовною площею 8,4 га) С(Ф)Г «Аркос», на підставі якого укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 1 від 15.02.2013 між Куйбишевською райдержадміністрацією та СФГ «Аркос»;

- розпорядження від 04.02.2013 № 83 «Про передачу нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_5 для сінокосіння», на підставі якого укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 50 від 22.04.2013 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_5

- розпорядження від 11.03.2014 № 103 «Про передачу нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_6» на підставі якого укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 14 від 12.08.2014 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_6;

- розпорядження від 11.03.2014 № 103 «Про передачу нерозподілених (не витребуваних) земельних часток (сіножаті) із земель колишнього КСП «Олексіївське» в оренду ОСОБА_6.» на підставі якого укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв) № 13 від 12.08.2014 між Куйбишевською райдержадміністрацією та ОСОБА_6

Проведення позапланової перевірки доручити Державній інспекції сільського господарства у Запорізькій області.

Встановити строк проведення позапланової перевірки з моменту отримання даної ухвали протягом 10 робочих днів.

Копію ухвали направити Державній інспекції сільського господарства у Запорізькій області для організації виконання.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Ю. М. Горбачов