Постанова № 56349718, 11.01.2016, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
757/31097/15-а
Номер документу
56349718
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/31097/15-а

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2016 року Печерський районний суд міста Києва у складі:

головуючий суддя Новак Р.В.,

при секретарі Кирилюк Н. С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та перерахунок розміру пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, індексації, компенсації за невикористану відпустку та здійснити їх виплату. Мотивуючи тим, що відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначені платежі входять до складової заробітної плати і є базою для нарахування пенсії.

В судове засідання представник позивача не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, подав клопотання про розгляд справи у його відсутність.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час, день та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, надав суду заперечення на позов та просив розглядати справу у його відсутність.

Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належних чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва та отримує пенсію.

16.06.2015 позивач звернувся до управління із письмовою заявою щодо перерахунку пенсії за віком з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, індексації, компенсації за невикористану відпустку та здійснити їх виплату, оскільки, відповідно до Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога входить до складової заробітної плати і є базою для нарахування пенсії.

02.07.2015 листом № 139/о-6 управління Пенсійного Фонду України Печерського району м. Києва позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що надані ним офіційні довідки Міністерства закордонних справ не є підставою для здійснення перерахунку з урахуванням суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Відповідно до ст. 37 Закону «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Крім того, ст. 2 цього Закону, визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно п.4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 №100, при обчисленні середньої заробітної плати у всіх випадках її збереження згідно з чинним законодавством, не враховуються, в тому числі, - одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо).

Однак, матеріальна допомога, як вид виплат, може носити, як регулярний, так і разовий характер, і, в даному випадку, вона належала до регулярної виплати всім працівникам, з метою їх оздоровлення, перед виходом у відпустку.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За таких обставин, суд дійшов до висновку про задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, то суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Як вбачається з матеріалів справи, позивачем документально підтверджені витрати на оплату судового збору в розмірі 3 грн. 40 коп., які також підлягають стягненню.

На підставі викладеного та керуючись ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст.ст. 1, 33 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 6-10, 17, 104, 105, 121, 158-162 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Печерському районі м. Києва щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії державного службовця без урахування матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, індексації та компенсації за невикористану відпустку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва провести нарахування пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення, а саме з 26.05.2015, з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю, індексації, компенсації за невикористану відпустку та здійснити виплату недоотриманої суми пенсії з урахуванням раніше проведених виплат (відповідно до довідок від 05.06.2015 № 2102-13/433 і № 2102-13/434)

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва.

Суддя Р.В. Новак