Постанова № 56348151, 09.03.2016, Дубенський міськрайонний суд Рівненської області

Дата ухвалення
09.03.2016
Номер справи
559/3022/15-а
Номер документу
56348151
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 559/3022/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2016 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області,

в складі головуючого судді Ралець Р.В.

в особі секретаря Крушняк О.С.

за участю представника УПФ України

в Дубенському районі Мулик Г.П.

розглянуши матеріали адміністративної справи за позовом

ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та виплаті пенсії

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та виплаті пенсії. Посилається на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дубенському районі з 20 січня 2011 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

До виходу на пенсію вона працювала в Управлінні праці та соціального захисту населення.

Для нарахування пенсії нею було надано довідку з останнього місця роботи - Управління праці та соціального захисту населення № 03-05/814 від 29.04.2011 р.та № 03- 05/853 від 05.05.2011 р.

В розрахунок пенсії, як державному службовцю, згідно наданих довідок Пенсійним фондом України в Дубенському районі включено: посадовий оклад надбавка за ранг надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати до розрахунку не включені.

На її звернення від 09.11.2015 року про перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, індексацію заробітної плати Відповідачем надано відповідь № 38/06-12-Б від 11.11.2015 року про відмову у здійсненні такого перерахунку.

Відповідач пояснює свою позицію тим, що матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, індексацію заробітної плати не є складовими частинами заробітної плати, передбаченими ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть бути включені до розрахунку моєї пенсії.

Таку відмову відповідача по справі вважає протиправною з ти підстав, що відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на опліту праці оподатковуваного дооду, з яких справляються страхові внески.

Просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 88%, починаючи з 20 січня 2011 року з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутови питань та індексації.

Вислухавши позивачку, представника відповідача, який повністю заперечив вимоги заявниці, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі із слідуючих підстав.

Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. В силу ст.ст.22,64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України

Виплати грошової допомоги за вислугу років в державній службі, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань входять до складу заробітної плати і є базою для нарахування пенсій.

За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 88% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ч.І ст.1, ст.2 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Визначено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» об'єктом індексації є грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі заробітна плата.

Частина 1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначає, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до довідки Управління праці і соціального захисту населення Дубенської міської ради від 09.11.2015 року №248 на всі виплати, включені в довідку, нараховані та сплаченні страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 11)

Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.

Згідно п.п.4, 23 ч.1 Європейської соціальної Хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.

Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10,11,57-61,71,158-163,167,186 КАС України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про визнання протиправною відмови у перерахунку пенсії та виплаті пенсії - задоволити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії - неправомірними.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 20.01.2011 року з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 4007,58 грн на вирішення соціально-побутових питань в сумі 3801,32 грн та індексації в сумі 1952,57 грн. з урахування відсотка розрахунку пенсій від заробітку на момент призначення пенсії в розмірі 88% відповідно до Закону України «Про державну службу".

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з моменту призначення пенсії державного службовця.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного Адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення .

Суддя: