Справа № 524/189/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.02.2016 року Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі:
Головуючого судді - Кривич Ж.О.,
при секретарі - Коваль Т.М.,
з участю - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з позовом до УПФУ в м. Кременчуці Полтавської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позову позивачка зазначає, перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 з 17 вересня 1999 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер ОСОБА_5, внаслідок захворювання, пов'язаного з його участю у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 позивачка має статус дружини померлого інваліда війни.
29 квітня 2015 року позивачка звернулась із заявою до УПФУ в м. Кременчуці про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах у порядку ст. 16 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Однак їй відмовлено у призначенні пенсії, оскільки після аналізу матеріалів архівної пенсійної справи ОСОБА_5 працівники пенсійного фонду прийшли до висновку що ОСОБА_5 не був військовослужбовцем.
26.10.2015 року позивачка знову звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком у порядку передбаченому ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як дружина військовослужбовця смерть якого пов'язана з виконанням обов'язків військової служби згідно по ліквідації аварії на ЧАЕС.
Рішенням від 24.12.2015 року № 389 Управління ПФУ в м. Кременчуці відмовлено, відмова обґрунтована тим, що згідно довідки № 2660 від 27.11.1992 року виданої командиром військової частини 61610, гр. ОСОБА_5 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01.06.1986 року по 02.08.1986 року в складі в/ч 61610. ОСОБА_5 брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період проходження військових зборів, але військовослужбовцем не був.
Позивачка уточнила позовні вимоги, остаточно просила суд, визнати дії відповідача щодо відмови позивачці в призначені дострокової пенсії за віком, відповідно до абз. 6 п. 3 розділу XV прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року протиправним; скасувати рішення відповідача від 24.12.2015 року № 389 та зобов'язати відповідача призначити позивачці дострокову пенсію за віком, на підставі абз. 6 п. 3 розділу XV прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26.10.2015 року.
Позивачка та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав зазначених у позові.
Представник відповідача - ОСОБА_3 - проти позову заперечував, з підстав зазначених у письмових запереченнях.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що уточненні позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась 26.10.2015 року із заявою до УПФУ в м. Кременчуці про призначення пенсії за віком, як дружині військовослужбовця смерть якого пов'язана з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Однак рішенням від 24.12.2015 року № 389 Управління ПФУ в м. Кременчуці відмовлено, у зв'язку тим, що згідно довідки № 2660 від 27.11.1992 року виданої командиром військової частини 61610, гр. ОСОБА_5 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01.06.1986 року по 02.08.1986 року в складі в/ч 61610. ОСОБА_5 брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період проходження військових зборів, але військовослужбовцем не був.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Наведеним положенням Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кореспондують норми ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", згідно з якими військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ст.10 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. До військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Згідно довідки № 2660 від 27.11.1992 року чоловік позивачки ОСОБА_5 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з першого червня 1986 року по 2 серпня 1986 року в складі в/ч 61610, що дислокувалась в с. Окопи, Наровлянського району Гомельської області.
ОСОБА_1 після смерті чоловіка не взяла повторного шлюбу.
Як вбачається із копій паспорту та трудової книжки ОСОБА_1 на час звернення до відповідача за призначенням пенсії ОСОБА_1 досягла 50-річного віку та мала стаж роботи більше 20 років.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивачки та визнати дії відповідача щодо відмови позивачці в призначені дострокової пенсії за віком, відповідно до абз. 6 п. 3 розділу XV прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року протиправним; скасувати рішення відповідача від 24.12.2015 року № 389 та зобов'язати відповідача призначити позивачці дострокову пенсію за віком, на підставі абз. 6 п. 3 розділу XV прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26.10.2015 року.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 2, 17,18, 70, 94, 99, 159-163, 185,186, 254, КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області, щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком, відповідно до абз. 6 п. 3 розділу ХV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року протиправними
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області від 24.12.2015 року № 389.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської областіпризначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, на підставі абз. 6 п. 3 розділу XV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 26.10.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не брала участь у справі, з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи апеляційним судом, якщо постанову не скасовано.
Суддя: