ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Радянська, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-а/381/30/16
381/722/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2016 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Ковалевська Л.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Фастові та Фастівському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що вона з 07.03.2003 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі та отримує пенсію із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про державну службу», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
10 квітня 2015 року Васильківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області було видано довідку за №60/10/10-07-06-00 до якої увійшли усі складові заробітної плати із яких було сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування.
На її письмове звернення до відповідача, щодо здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації, згідно поданої довідки, але листом-відповіддю від 28.05.2015 року за №82/К-01 відповідач відмовив у проведенні перерахунку.
Вважає, що відповідач, безпідставно відмовив їй у здійсненні перерахунку розміру пенсії, свідомо та умисно незаконно ухиляється від здійснення перерахування розміру пенсії з урахуванням наведених видів виплат належних державному службовцю.
Посилаючись на викладене позивач просила, визнати протиправною відмову УПФ в м. Фастові та Фастівському районі стосовно приведення розміру її пенсії у відповідність з оновленою довідкою, тобто з включенням до заробітної плати 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, визначених за відповідною посадою, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок пенсії та зобов'язати відповідача здійснити приведення розміру пенсії у відповідність з оновленою довідкою, з урахуванням 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації , виходячи з розміру пенсії па рівні 87% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування відповідно до довідки №60/10/10-07-05-00 від 10.04.2015р. Васильківськоїоб'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (Фастівське відділення).
Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області письмово проти позову заперечує, вважає утримання податку на доходи фізичних осіб з суми належного позивачу щомісячного довічного грошового утримання правомірним, в задоволенні позову просить відмовити.
Відповідно до ч.1 п.2, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Вивчивши матеріали справи, оцінивши доводи позивача, викладені ним в позовній заяві, та письмові заперечення відповідача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, щопозивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області з 07.03.2003 року та отримує пенсію із зниженням пенсійного віку згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про державну службу», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
28 травня 2006 року позивач звільнилася з посади завідуючого сектором зв»язків з громадськістю, засобами масової інформації та массово-роз»яснювальної роботи. Стаж її державної служби на момент звільнення становить 17 років, 3 місяца та 26 днів. Згідно статгі 37 Закону України «Про державну службу» Відповідачем було здійснено перерахунок та призначено пенсію державного службовця в розмірі 87 % від суми заробітної плати, на яку нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.
В основу розрахунку призначеної позивачу пенсії Відповідач поклав довідку Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції №60/10/10-07-06-00 від 10 квітня 2015 року про складові заробітної плати, що не містили матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, на які був нарахований та сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.16).
На письмове звернення ОСОБА_1 до Відповідача, щодо здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації (згідно поданої довідки), відповідач відмовив їй листом від 28.05.2015 року за № 82/К-01 через безпідставність (а.с.17).
Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації оскільки нею, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла і матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації були сплачені страхові внески.
Наведене підтверджується, також, довідкою Фастівської об'єднаної державної податкової інспекції №60/10/10-07-06-00 від 10 квітня 2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включені 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову допомогу за сумлінну працю, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обов'язковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації заробітної плати входять до системи оплати праці позивача.
Позивачем ставиться питання про визнання неправовірними та протиправними дій відповідача по прийняттю спірного рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та суми компенсації та індексації заробітної плати, відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ст.71 КАС України).
Згідно із ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску, а тому заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період з 18.08.2015 року.
Керуючись ст.ст.11,12,71,94,99,100,158-163,167,171,186 КАС України та на підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Фастові та Фастівському районі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському району Київської області стосовно приведення розміру пенсії ОСОБА_1 у відповідність з оновленою довідкою, тобто з включенням до заробітної плати 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань , визначених за відповідною посадою, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок пенсії, протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському району Київської області здійснити приведення розміру пенсії у відповідність з оновленою довідкою ОСОБА_1 з урахуванням 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та 1/12 середнього розміру матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації та індексації, виходячи з розміру пенсії па рівні 87 % від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування відповідно до довідки №60/10/10-07-05-00 від 10.04.2015 р. Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (Фастівське відділення) починаючи з 18.08.2015 року.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя Л.М.Ковалевська