Кагарлицький районний суд Київської області
Справа № 368/318/16-а
Категорія 90
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.02.2016 року Кагарлицький районний суд Київської області
в складі: головуючого судді Шевченко І.І.
при секретарі Гребеневич А.І.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кагарлик справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в:
позивач просить суд визнати дії управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації щодо відмови йому, ОСОБА_1, у наданні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, неправомірними, зобов'язати управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області встановити йому статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення, що підтверджує вказаний статус, звільнити його від сплати судового збору на підставі п. 18 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», як потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи інваліда першої групи, посилаючись на те, що він, ОСОБА_1, є ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року, має першу групу інвалідності, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорія) з 13 листопада 2014 року довічно.
У ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС він приймав участь у складі невоєнізованого формування служби Цивільної Оборони Кагарлицького району від Кагарлицького АТП 11032 (створено згідно з наказом начальника ЦО СРСР від 06.06.1975 року № 90) в періоди з 17 травня 1986 року по 18 травня 1986 року (наказ №92 ком. від 17.05.1986) та з 01.12.1986 року по 31.12.1986 року (наказ № 225 ком. від 01.12.1986), що підтверджується довідкою відділу з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Кагарлицької райдержадміністрації № 01-13-10 від 16.12.2015 року та довідкою Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської облдержадміністрації № 01-1-14/192 від 04.02.2016 року.
Відповідно до ст. 7 п. 9 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, що стали інвалідами внаслідок захворювань пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, відносяться до категорії інвалідів війни.
Згідно п. 7 Положення про порядок видачі посвідчень та нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМУ від 12.05.1994 року № 302 визначення статусу інвалідів війни та видача відповідних посвідчень покладена на органи Міністерства соціального захисту населення, а тому він звернувся до управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації з проханням визначити йому статус та надати відповідне посвідчення, при цьому надавши відповідні документи. Підставою для встановлення статусу інваліда війни є посвідчення громадянина, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи першої отегорії з вкладкою учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка МСЕК та експертний висновок про наявність інвалідності та звязок захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також довідка, що підтверджує залучення особи, яка стала інвалідом, внаслідок захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, до складу формування Цивільної оборони, видана Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Разом з тим, відповідачем йому було відмовлено у визначені статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення (лист №142 від 10.02.2016 року), а тому вважаю дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його права і змушений звернутися до суду за захистом порушених прав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, подавши до суду заперечення, в якому просить врахувати викладене при розгляді справи за позовною заявою ОСОБА_1, судове засідання проводити у відсутності представника УСЗН та в позові до управління соціального захисту населення відмовити згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року з наступних підстав. Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 15.06.2004 р. частину другу статті 7 було доповнено пунктом 9. Відповідно до цих змін, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, належать до інвалідів війни. Зазначені зміни були прийняті з метою віднесення до інвалідів війни осіб, які при виконанні робіт у 30 кілометровій зоні найвищого радіоактивного забруднення були залучені до мобільних загонів спец захисту формувань Цивільної оборони Чернігівської, Житомирської та Київської областей, що перебували у складі військових формувань, підпорядкованих Міністерству оборони колишнього Союзу PCP. На сьогодні механізм реалізації вищезазначеного положення чітко не визначений нормативно-правовими актами, що призводить до чисельних звернень громадян до управління соціального захисту населення з питань встановлення статусу інваліда війни. Довідки які видаються на даний час Департаментом з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської ОДА носять інформаційне роз'яснення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки з 09.07.2015 р. ліквідована постійно діюча комісія з питань розгляду звернень громадян щодо підтвердження їм участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони. В даних довідках відсутнє документальне підтвердження залучення до складу формувань цивільної оборони. Цей документ має містити дані про таке залучення з посиланням на наказ чи розпорядження штабу Цивільної оборони та інформацію, яку виконував громадянин під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. При встановленні даного статусу інваліда війни, даний пільговик буде включений до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, який матиме право на пільги 100% за газопостачання, електропостачання, водопостачання та телефон, буде виплачена разова допомога до 9 травня та надбавка до пенсії ,чим буде завдана значна шкода державі. Позов ОСОБА_1 Кагарлицьке управління соціального захисту населення не визнає, оскільки на даний час немає правових підстав для встановлення статусу інваліда війни особам, що приймали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.
Суд, вислухавши позивача та дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають до частково задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Закон України від 22.10.1993 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Як вбачається з матеріалів справи позивач ОСОБА_1 - є інвалідом першої групи з 13 листопада 2014 року (довічно), що підтверджено експертним висновком, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Окрім того, у позивача є довідка № 000450 видана особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виданого 26.11.2014 року.
Також у матеріалах справи містяться паспорт на ОСОБА_1, виписка із історії хвороби, інформаційна довідка департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської області державної адміністрації від 04.02.2016 року, дві виписки з наказу та довідка.
Згідно довідки виданої відділом з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області стало відомо, що ОСОБА_1 був залучений до складу формувань цивільної оборони Кагарлицького АТП 11032 з 17.05.1986 р. по 18.05.1986 р. (наказ № 92 ком. від 17.05.1986р.), Кагарлицького АТП 23255 з 01.12.1986 р. по 31.12.1986 р. (наказ № 225ком. від 01.12.1986р.) створених згідно з наказом начальника ЦО СРСР від 06.06.1975р № 90. 31.10.1986р. автопідприємство 11032 перейменовано в автопідприємство 23255. Підстава: виписка з наказу та список особового складу формування цивільної оборони АТП 11032, які брали участь в ліквідації аварії на ЧАЕС в 1986 році.
Таким чином, дані обставини справи свідчать про те, що позивач ОСОБА_1 був залучений до складу формувань цивільної оборони та приймав участь з 17.05.1986 р. по 18.05.1986 р. (наказ № 92 ком. від 17.05.1986р.) та з 01.12.1986 р. по 31.12.1986 р. (наказ № 225ком. від 01.12.1986р.) по перевозці цебню.
Згідно п.10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивачем надано всі необхідні документи, передбачені п.10 Положення, тому підстав для відмови у встановленні статусу інваліда війни у відповідача не було.
Необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Згідно з п. 7 Положення, посвідчення інваліда війни видаються пенсіонерам, які отримують пенсії в органах Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення, іншим пенсіонерам - органами, в яких вони перебувають на обліку для призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання.
У відповідності до п. 12 цього Положення посвідчення, зазначені в пунктах 3, 4 і 5, зокрема «Посвідчення інваліда війни» видаються інвалідам війни на підставі одного з таких документів: «Удостоверение инвалида Отечественной войны», «Удостоверение инвалида о праве на льготы», для малолітніх в'язнів - «Удостоверение» і довідка медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності, довідки, видані органами Міноборони, МВС, Держспецзв'язку, МНС, СБ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Мінпраці.
Відповідно до вимог ст. 18 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» позивачам повинно бути вручено посвідчення інваліда війни.
Згідно до п. 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків інвалідів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302, посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту».
Позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації з письмовою заявою, в якій він просив встановити йому статус «інваліда війни» та видати відповідне посвідчення.
Листом № 142 від 10.02.2016 р. відповідач відмовив позивачу ОСОБА_1 у визначенні йому статусу інваліда війни.
Відповідно до ст. 11 цього Закону - невоєнізовані формування цивільної оборони створюються в областях, районах, містах Києві та Севастополі, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
До невоєнізованих формувань цивільної оборони зараховуються працездатні громадяни України.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать також інваліди з числа: осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18 березня 1976 року №1111, та Положенням про невоєнізовані формування Цивільної оборони СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06 червня 1975 року №90, формування Цивільної оборони, в тому числі невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.
Таким чином, реалізувати свої права і отримати відповідні пільги, встановлені законодавством для інвалідів війни, позивач може шляхом отримання в органах соціального захисту населення посвідчення інваліда війни шляхом подання відповідних документів.
Аналогічна правова позиція закріплена в ухвалах ВАСУ № К-39164/10 від 06.04.11р., № К-36579/10 від 20.07.11р., № К/9991/4541/11 від 29.05.14 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача та про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у встановленні ОСОБА_1 статусу інваліда війни та видачі йому посвідчення інваліда війни встановленого законом зразка.
Що стосується позову в частині зобов'язання відповідача встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати на його ім'я відповідне посвідчення інваліда війни, то суд не наділений правом встановлювати особі статус інваліда війни оскільки це є виключною компетенцією комісій, рішення яких виносяться колегіально і будь-які інші органи не можуть цього робити, тому необхідно лише зобов'язати управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації розглянути матеріали щодо надання статусу інваліда війни ОСОБА_1 та видачі на його ім'я посвідчення інваліда війни і прийняти рішення згідно законодавчих актів України.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 16 січня 2014 року у справі № К/9991/66616/11.
Враховуючи викладене, керуючись ст.. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст. 19 Конституції України, ст.. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст.. 7 п. 9, 18 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 35 Закону України «Про правові засади цивільного захисту», суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА щодо відмови ОСОБА_1 надати статус інваліда війни з видачею відповідного посвідчення - неправомірними.
Зобов'язати управління соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації розглянути матеріали щодо надання статусу інваліда війни ОСОБА_1 та видачі на його ім'я посвідчення інваліда війни і прийняти рішення згідно законодавчих актів України.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Кагарлицької РДА (ОКПО 3193594) на користь держави судовий збір на р\р 31219206700324, МФО 821018, код 22030001, ЄДРПОУ - 37341907, банк - ГУ ДКСУ у Київській області в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя І.І. Шевченко