Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 280/1899/15-а
Провадження № 2-а/280/20/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 січня 2016 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Пасічний Т.З., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з вказаним позовом до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі про визнання дій неправомірними, зобов'язання зробити перерахунк та виплату пенсії. В обґрунтування своїх вимог зазначила, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Коростишівському районі та отримує пенсію. В грудні 2015 року звернулась до управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі з вимогою перерахувати нараховану їй пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, премій одноразового характеру, індексації заробітної плати. Проте, отримала лист УПФ у Коростишівському районі про відмову у перерахунку пенсії, оскільки зазначені вище види виплат, як складові заробітної плати державного службовця не передбачені Законом України «Про державну службу». Вважає дії відповідача неправомірними та такими, що суперечать нормам діючого законодавства, просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати їй пенсію державного службовця, з урахуванням зазначених вище виплат, оскільки із вказаних доходів був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до вимог ст.183-2 КАС України справа розглядається в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач в письмових запереченнях на адміністративний позов просить відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивує це тим, що такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, премії одноразового характеру та індексація заробітної плати не передбачені Законом України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані для обчислення пенсії.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову частково виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області та отримує пенсію державного службовця.
22.12.2015р. ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області з вимогою перерахувати нараховану їй пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, премій одноразового характеру, індексації заробітної плати, проте отримала відповідь про відмову у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки зазначені виплати не передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються для обчислення пенсії.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до положень ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у виконанні особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з приписів зазначених норм, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, входить до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до положень ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, до такого доходу враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що пенсія позивача має обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував, в тому числі, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації за невикористану відпустку, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу», згідно з довідкою №6558 від 21.12.2015р. про складові заробітної плати позивача, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до положень ст.ст.83,84,87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.43,44,45,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених зазначеним Законом, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З відповіді управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі №9142/03 від 23.12.2015р. вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку пенсії 22.12.2015р.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про необхідність захисту права позивача на перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, премій одноразового характеру та індексації заробітної плати. Отже, з урахуванням норм вищевказаного Закону та обставин справи, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.07.2015р., а не з 01.06.2015р.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6,11,71,161,162,183-2,256 КАС України, ст.2 Закону України Про оплату праці, ст.33 Закону України Про державну службу, ст.ст.66,83,84,87 Закону України Про пенсійне забезпечення, ст.ст.41,43,44,45,46 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області щодо невключення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, премій одноразового характеру, індексації заробітної плати
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» з 01.07.2015 року в розмірі 80 відсотків заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за 24 календарні місяці роботи, у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, премій одноразового характеру, індексації заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.З.Пасічний