Постанова № 56342790, 01.03.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
754/15375/15-а
Номер документу
56342790
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 754/15375/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Ярошенко С.В.

Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 березня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Деснянського районного суду м. Києва від 13 листопада 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправними дії відповідача та провести перерахунок пенсії з врахуванням посадового окладу, премії, надбавок, матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових потреб та виплат сум індексації на підставі наданих довідок з 26.04.15 року.

Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 13 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено, а саме: визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку та виплаті пенсії неправомірними; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії з врахуванням посадового окладу, премії, надбавок, матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових потреб та виплат сум індексації на підставі наданих довідок з 26.04.15 року з урахуванням проведених раніше виплат.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить змінити постанову суду першої інстанції та третій абзац резолютивної частини постанови Деснянського районного суду м. Києва від 13.11.2015 р. викласти у такій редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати з врахуванням посадового окладу, премії, надбавок, матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових потреб та виплат сум індексації на підставі наданих довідок з 26.04.2015 р. з урахуванням проведених раніше виплат».

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Колегією суддів апеляційного суду, як і судом першої інстанції, встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу». Призначення пенсії державного службовця, було здійснено на підставі поданих довідок з останнього місця роботи, в які входили такі складові: посадовий оклад, надбавки за ранг (або кваліфікаційні класи, класний чин, спеціальні звання, дипломатичний ранг) та надбавки за вислугу років.

Звернення позивача про перерахунок пенсій до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, в якому просив перерахувати пенсію з урахуванням інших виплат зазначених в довідках від 27.09.11 р. № ДЦ-17-6755/0/6-11 та № ДЦ-17-6754/0/6-11, відповідачем залишено без задоволення.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, надбавок до нього та премій, передбачених цим Законом.

Державний службовець має право також на інші гарантії та компенсації у сфері оплати праці, передбачені законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності чим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що отримані особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії.

Разом з тим, при прийнятті даної постанови у її резолютивній частині суд першої інстанції не зазначив, що перерахунок та виплата пенсії має здійснюватися у розмірі 90 відсотків від заробітної плати державного службовця, що призвело до неврахування всіх позовних вимог.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р., у редакції закону яка діяла на момент призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначалася у розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, судом першої інстанції неправомірно в резолютивній частині постанови Деснянського районного суду м. Києва від 13 листопада 2015 р. не було зазначено розмір частини заробітної плати, яка враховується при визначені пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.

За змістом ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга - підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції зміні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 -задовольнити частково.

Постанову Деснянського районного суду м. Києва від 13 листопада 2015 р. - змінити.

Абзац третій постанови викласти в наступній редакції: Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсію з врахуванням посадового окладу, премії, надбавок, матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових потреб та виплат сум індексації згідно довідок з урахуванням раніше проведених виплат у розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати з 28.04.2015 р.

В решті постанову Деснянського районного суду м. Києва від 13 листопада 2015 р. залишити в силі

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

В.Е.Мацедонська

Повний текст рішення виготовлено 09.03.2016 р.

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Лічевецький І.О.

Мацедонська В.Е.