Постанова № 56342623, 29.02.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.02.2016
Номер справи
823/5255/15
Номер документу
56342623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2016 року справа № 823/5255/15

м. Черкаси

16 год. 03 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання - Цаплі І.Ю.,

представника позивача - Линдюка В.С. (за довіреністю),

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом заступника прокурора м. Чернігова до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення плати за проїзд дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом,

встановив:

16 листопада 2015 року до суду з позовною заявою звернувся заступник прокурора м. Чернігова, в якій просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 75706, 94 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22.09.2015 посадовими особами Управління Укртрансінспекції в Чернігівській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовантажних транспортних засобів. А саме на пересувному пункті габаритно - вагового контролю філії «Чернігівська дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Чернігівський облавтодор « ВАТ «ДАК» Автомобільні дороги України» а/д М-02 Кіптів - Глухів - Бачівськ 50 км. проведено габаритно - ваговий контроль вантажного автомобілю марки RENAULT модель АЕ 440, реєстраційний номер НОМЕР_1. За результатами зважування складено довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 22.09.2015, на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 22.09.2014 №0045, яким нараховано плату за проїзд 3079, 14 євро.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просила відмовити в задоволенні позову, зазначивши що проведена перевірка проведення з порушенням законодавства України, а саме під час дії мораторію на перевірку бізнесу. Крім того позивач зазначив, що ним уже сплачено 1700, 00 грн штрафу згідно з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №039285 від 26.10.2015.

Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.

22.09.2015 інспекторами Управління Укртрансінспекції у Чернігівській області, проведено перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства про автомобільний транспорт.

За результатами перевірки транспортного засобу марки RENAULT модель АЕ 440, реєстраційний номер НОМЕР_1, який належить ФОП ОСОБА_2, був складений акт № 0045.

В ході зазначеної перевірки проведено зважування вище вказаного транспортного засобу та встановлено його масу 48,65 т., про що складено довідку результатів здійснення габаритно-вагового контролю на автомобільній дорозі М-02 Кіптів - Глухів - Бачівськ 50 км. (а.с.9).

За результатами складено Акт № 0045 про перевищення транспортним засобом встановлених обмежень загальної маси та (або) осьових навантажень від 22.09.2015, згідно якого повна допустима маса мала становити 40 т., тоді як фактична вага автомобіля становить 48,65 т. (а.с.8).

До вищевказаного акту було зроблено розрахунок № 0045 від 22.09.2015 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, яким нараховано до сплати 3079,14 євро за перевищення нормативних параметрів (а.с.11).

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року № 2344-III (надалі за текстом - «Закон № 2344-III»).

Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону № 2344-III, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну - масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у ч.2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п.16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно з п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Відповідно до пункту 28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою КМУ від 27.06.2007 року № 879 (надалі за текстом - Порядок № 879) плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту встановлено у п. 30 Порядку № 879.

Відповідно до п. 31.1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

На підставі викладеного Управлінням Укртрансінспекції у Чернігівській області нарахована відповідачу плата за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 3079,14 євро відповідно до розрахунку № 149 від 11.01.2014, що в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим НБУ на день складання розрахунку становить 75706, 94 грн.

Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу від 26.10.2015 №039285, за порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме абзацу третього ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону), на відповідача накладено адміністративно-господарські санкції в сумі 1700 грн(а.с.59). Штрафні санкції відповідачем сплачені 06.11.2015, що підтверджується квитанцією №104 від 06.11.2015 (а.с.60).

Щодо тверджень відповідача про проведення перевірки в період дії мораторію на проведення на перевірки бізнесу суд зазначає таке.

Відповідно до роз'яснення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України стосовно здійснення перевірок за дотриманням перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті від 03.08.2015 вих. №3623-06/25289-03 дія мораторію закінчилася 01.07.2015 (а.с.51-52).

Крім того суд звертає увагу, що відповідач не оскаржував в судовому порядку дії посадових осіб щодо проведення перевірки та винесені за її наслідками рішення.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII, підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Частиною 2 ст. 60 КАС України, передбачено, що прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги нормативно та документально обґрунтовані, узгоджуються з приписами діючого законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 56, 58, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) на користь Державного бюджету України (р/р 31110193700002 в ГУ ДКУ у Чернігівській області, м. Чернігів, МФО 853592, код ЄДРПОУ 38054398) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом у сумі 75706 (сімдесят п'ять тисяч сімсот шість) грн 94 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.П. Тимошенко

Повний текст постанови виготовлено 03 березня 2016 року