ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
29.02.2016Справа № 910/18226/15
Господарський суд міста Києва у складі судді Карабань Я.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву публічного акціонерного товариства «ДЕРЖАВНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15,
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СП "СТАН-КОМПЛЕКТ"
до публічного акціонерного товариства "ДЕРЖАВНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ"
про стягнення 313588,19 грн
За участю представників сторін:
від позивача - Ващенко М.С. (довіреність № 1юр від 14.01.2016);
від відповідача/заявника - Мицик М.В. (довіреність № 3 від 05.01.2015);
Потатуєв В.П. (довіреність № 28 від 01.12.2015),
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СП "СТАН-КОМПЛЕКТ" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до публічного акціонерного товариства "ДЕРЖАВНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ", яким заявлено позовні вимоги про стягнення з останнього заборгованості в сумі 313588,19 грн, з яких: 109980,00 грн - основна заборгованість; 9220,24 грн - 3 % річних та 194387,95 грн - втрат від інфляції.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 11.08.2015 позов задоволено повністю, стягнуто з публічного акціонерного товариства "ДЕРЖАВНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" на користь товариства з обмеженою відповідальністю "СП "СТАН-КОМПЛЕКТ" основну заборгованість в сумі 109980 (сто дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят) грн 00 коп.; 3 % річних в сумі 9220 (дев'ять тисяч двісті двадцять) грн 24 коп.; втрати від інфляції в сумі 194387 (сто дев'яносто чотири тисячі триста вісімдесят сім) грн 95 коп.; витрати по сплаті судового збору в сумі 6271 (шість тисяч двісті сімдесят одну) грн 77 коп.
Відстрочено виконання даного рішення Господарського суду міста Києва до 01.01.2016.
28.08.2015 на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15 судом видано наказ № 910/18226/15.
02.02.2016 публічне акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» звернулося до Господарського суду міста Києва з заявою № 57/16 від 29.01.2016 про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15.
В поданій заяві від 29.01.2016 про відстрочку виконання рішення від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15 заявник просить відстрочити виконання зазначеного рішення суду до 10.01.2017.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.02.2016 вказану заяву прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 15.02.2016.
У судовому засіданні 15.02.2016 представник заявника подав клопотання про продовження строку розгляду заяви в порядку, передбаченому ст. 69 Господарського процесуального кодексу України та клопотання про відкладення розгляду заяви, які судом задоволено.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.02.2016 розгляд заяви відкладено на 29.02.2016.
У судове засідання, призначене на 29.02.2016 представники сторін з'явилися та надали суду пояснення по суті заяви публічного акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали поданої заяви, суд встановив таке.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Відповідно до ст.121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
При цьому Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, у зв'язку з чим суд повинен оцінювати докази, які підтверджують зазначені обставини, за правилами ст.43 Господарського процесуального кодексу України.
Отже, за наявності обставин, які ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його виконання, господарський суд, зокрема, має право відстрочити виконання рішення (ухвали, постанови).
По суті, відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Стаття 121 Господарського процесуального кодексу України не обмежує право господарського суду певними обставинами, при наявності яких господарський суд може відстрочити виконання прийнятого ним рішення, проте визначальним фактором при наданні відстрочки є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення. Однак, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Крім того, особа, яка подала заяву про розстрочку або відстрочку виконання рішення, повинна довести наявність обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення господарського суду у даній справі, тобто тягар доказування покладається саме на особу, яка подала заяву про розстрочку виконання рішення. Доказування повинно здійснюватися за загальними правилами відповідно до статей 32, 33 Господарського процесуального кодексу України.
Так, за змістом статті 32 Господарського процесуального кодексу України, наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору встановлюються на підставі доказів - фактичних даних.
03.11.2010 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 999 "Про визначення критеріїв віднесення об'єктів державної власності до таких, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави", відповідно до п.1 якої до об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, належать, в тому числі, підприємства паливно-енергетичного комплексу, які забезпечують цілісність об'єднаної енергетичної системи України, зокрема, диспетчерське (оперативно-технологічне) управління зазначеною системою, експлуатують магістральні та міждержавні електричні мережі; атомні електростанції; гідроелектростанції з греблями, що забезпечують водопостачання споживачам; гідроакумулюючі електростанції та гідроелектростанції (крім малих гідроелектростанцій); підприємства, що провадять діяльність з транспортування магістральними газо- та нафтопроводами і зберігання у підземних нафто- та газосховищах.
Відповідно до постанови №83 від 03.03.2015 Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави" заявника віднесено до категорії стратегічних підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Державою застосовуються всі можливі заходи для забезпечення діяльності підприємств паливно-енергетичного комплексу на належному рівні, що фактично обумовлено забезпеченням підприємствами паливно-енергетичного комплексу життєво важливих суспільних інтересів.
Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Конституційного Суду України №18-рп/2012 від 13.12.2012 у справі за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю "ДІД Конс" щодо офіційного тлумачення положень п.15 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" у взаємозв'язку з положеннями ч.1 ст.41, ч.5 ст.124, п.9 ч.3 ст.129 Конституції України, ст.115 ГПК України, п.п.1.3, 1.4 ст.1, ч.2 ст.2, абз.6 п.3.7 ст.3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Станом на теперішній час заявником здійснюються всі можливі дії для відновлення своєї господарської діяльності, що надасть йому можливість розрахуватись за своїми грошовими зобов'язаннями.
В обґрунтування заяви про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15 заявник повідомляє, що надана судом відстрочка виконання рішення від 13.07.2015 до 01.01.2016 використана ДАТ «Чорноморнафтогаз» для вирішення питань щодо експлуатації технічного комплексу газового родовища «Стрілкове», розробки варіантів використання надлишків природного газу видобутку Стрілкового газового родовища в літній період та підготовки технічної документації щодо експлуатації газового родовища «Стрілкове».
Крім того, заявник стверджує, для того, щоб видобутий на газовому родовищі «Стрілкове» природний газ було поставлено на баланс надходження та розподілу природного газу ДАТ «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» на виконання листа від 23.11.2015 №21-8009/1.1015 Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (копія листа додається) надало листом від 27.11.2015 №1094 (копія додається) планові показники видобутку газу зі Стрілкового газового родовища на 2016 рік (з квартальною розбивкою та помісячною розбивкою на 1 квартал 2016 року). Викладене зобов'язання щодо поставки на облік показників видобутку газу зі Стрілкового газового родовища передбачено керівними нормативними актами, що регламентують діяльність підприємств в нафтогазовому комплексі.
Відповідно п.2.1 наказу Міненерговугілля України від 26.11.2012 № 920 «Про затвердження Порядку розроблення та погодження прогнозного річного балансу надходження та розподілу природного газу в Україні, планового (розрахункового) балансу надходження та розподілу природного газу та формування і затвердження планового розподілу постачання природного газу споживачам» (далі - наказ від 26.11.2012№920) прогнозний річний баланс надходження та розподілу природного газу в Україні з урахуванням потреби в ньому галузей національної економіки, населення, а також можливостей газотранспортної системи розробляє оператор Єдиної газотранспортної системи України.
Для розроблення прогнозного річного балансу надходження та розподілу природного газу в Україні суб'єкти ринку природного газу щороку до 15 жовтня надають Оператору відповідну інформацію.
Так, газодобувні підприємства, яким є ДАТ «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ», повинні надавати інформацію щодо прогнозних показників видобутку та реалізації природного газу в наступному році (п.2.2.1 наказу від 26.11.2012 № 920).
Відтак, якщо прогнозовані показники видобутку природного газу у 2016 році набудуть реальних ознак, тоді ДАТ «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» зможе не раніше 10.01.2017 виконати в повному обсязі виконати рішення господарського суду від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15.
Дане родовище експлуатується ДАТ «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» спільно з Приватним акціонерним товариством «Пласт», про що між компаніями укладено договір про спільну діяльність від 05.03.2014 № 272-14 (надалі - договір).
Видобутий природний газ реалізовується не ДАТ «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ», а ПрАТ «Пласт», який відповідно до умов договору про спільну діяльність має право на його реалізацію і звісно отримує грошові кошти безпосередньо від споживачів (п.п. 3.10.6 цього Договору).
Прибуток, що отримується сторонами від спільної діяльності, підлягає розподілу пропорційно часткам, визначеним умовами вказаного договору (п.6.2 договору).
ПрАТ «Пласт» зобов'язаний сплатити учасникам спільної діяльності частину прибутку від спільної діяльності (пп. 3.10.10 договору).
Умовами договору також передбачено, що всі доходи, що отримуються в результаті спільної діяльності, використовуються в першу чергу на сплату податків та відшкодування матеріальних витрат (п.6.1 договору).
Однак, як стверджує заявник, тільки по закінченню календарного/фінансового 2016 року ПрАТ «Пласт» підіб'є підсумки спільної діяльності, внаслідок чого сплатить відповідні податки і збори за результати спільної діяльності, і лише після сплати податків та зборів ПрАТ «Пласт» в період з 01.01.2017 по 05.01.2017 виплатить ДАТ «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» належну йому частину прибутку від спільної діяльності.
Крім того, заявник повідомляє суд, що отримання коштів від ПрАТ «Пласт» за реалізацією природного газу, видобутого на газовому родовищі «Стрілкове» залишається для ДАТ «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» єдиним джерелом отримання доходів.
Враховуючи, що заявник віднесений до об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, судом встановлено наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення у даній справі та достатньо підстав для відстрочення його виконання.
Отже, з огляду на тяжкий фінансовий стан заявника та наявність підстав для відстрочки виконання рішення суду, господарський суд дійшов висновку, що заява Публічного акціонерного товариства "Державне акціонерне товариство "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Заяву публічного акціонерного товариства "ДЕРЖАВНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" про відстрочку виконання рішення Господарського суду міста Києва від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15 задовольнити в повному обсязі.
2. Відстрочити виконання рішення Господарського суду міста Києва від 11.08.2015 у справі № 910/18226/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СП "СТАН-КОМПЛЕКТ" до публічного акціонерного товариства "ДЕРЖАВНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ" про стягнення 313588,19 грн до 10.01.2017.
Суддя Я.А. Карабань