Постанова № 56338812, 01.03.2016, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
916/1958/14
Номер документу
56338812
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" березня 2016 р.Справа № 916/1958/14Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:

Головуючого судді: В.В. Лашина

Суддів: О.Л. Воронюка

М.А. Мирошниченка

При секретарі І.М.Станковій

За участю представників сторін:

Від прокуратури Одеської області - Закернична І.П.

Від ФОП ОСОБА_3 - ОСОБА_4, ОСОБА_5

ФОП ОСОБА_3 особисто

Представники Сергіївської селищної ради та Відділу Держземагенства у м. Білгород-Дністровському Одеської області в судове засідання не з'явились, про день, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

на рішення господарського суду Одеської області

від 11.01.2016р.

у справі № 916/1958/14

За позовом Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Сергіївської селищної ради

до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відділ Держземагенства у м. Білгород-Дністровському Одеської області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2014 року заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Сергіївської селищної ради Одеської області, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (в подальшому за текстом - ФОП ОСОБА_3) про внесення змін до договору оренди від 01.09.2006 р., укладеного між Сергіївською селищною радою та ФОП ОСОБА_3, на земельну ділянку площею 0,24 га строком на 25 років, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення автостоянки в частині пунктів, що стосуються розміру сплати орендної плати та визначення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Позовні вимоги обґрунтовані змінами, що відбулися у законодавстві, щодо розрахунку земельного податку та нарахування орендної плати.

Рішенням господарського суду Одеської області від 11 січня 2016 року (суддя Літвінов С.В.) позовні вимоги задоволені. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 01.09.2006 р., укладеного між Сергіївською селищною радою та ФОП ОСОБА_3 Пункт 2.3.1 зазначеного договору викладено у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у сумі 36475,20 грн. на рік», а пункт 2.3.11: «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 911 880 грн.». Крім того, з ФОП ОСОБА_3 на користь Державного бюджету України стягнуто 1218 грн. судового збору.

Не погоджуючись з цим рішенням, ФОП ОСОБА_3 в апеляційній скарзі просить його скасувати та постановити нове, яким у задоволені позову відмовити, посилаючись на неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, оскільки укладений у 2006 році договір оренди є чинним, Сергієївською селищною радою у відповідності до п. 2.3.4 договору не прийнято рішення про затвердження нового розміру орендної плати. Також скаржник зазначає, що зміни законодавства з питань збільшення нормативної грошової оцінки та ставок земельного податку можуть бути застосовані лише до договорів, які укладені після їх прийняття, а тому будь-які підстави для зміни умов договору в силу приписів ст. 652 ЦК України відсутні та позивачем не доведені.

Представники Сергіївської селищної ради та Відділу Держземагенства у м. Білгород-Дністровському Одеської області в судове засідання не з'явились, про день, час та місце розгляду апеляційної скарги повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, дослідивши матеріали справи та перевіривши правильність застосування господарським судом норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Частиною 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» унормовано, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють, зокрема, правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються в оренду.

Згідно з пунктом 34 ст. 26 Закону встановлено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад входить вирішення питань регулювання земельних відносин.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про оренду землі», законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Як зазначено у статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У відповідності до статті 21 зазначеного Закону орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

За приписами ст. 13, 15 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до положень статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, діючим законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Як вбачається з матеріалів справи, 01 вересня 2006 року між Сергіївською селищною радою міста Білгород-Дністровського Одеської області та ФОП ОСОБА_3 було укладено договір оренди, відповідно до умов якого Сергіївська селищна рада надала ФОП ОСОБА_3 у довгострокову оренду терміном на двадцять п'ять років земельну ділянку площею 0,24 га за адресою: АДРЕСА_1 для розміщення автостоянки, про що у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди вчинено запис № 04.06.506.00087 від 11.09.2006 р.

Орендна плата встановлена сторонами в розмірі 489,34 грн. щомісячно (п.2.3.1 договору оренди). У пункті 2.3.11 договору грошова оцінка 1 кв.м земельної ділянки визначена в сумі 244,67 грн. При цьому, розрахунок виконано з урахуванням коефіцієнта індексації за 2005 рік.

Пунктом 2.3.5 договору передбачено, що у разі збільшення відповідно до законів України земельного податку орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати, якщо інше не передбачено умовами договору.

Відповідно до п. 2.3.10 договору розмір орендної плати переглядається щорічно, зокрема, у разі збільшення розмірів ставки земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Рішенням Сергіївської селищної ради № 623 від 25.12.2009 р. затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель смт Сергіївка м. Білгород-Дністровський Одеської області. Пунктом 4 цього рішення було передбачене здійснення перерахування орендної плати та внесення відповідних змін до договорів оренди землі, які були укладені раніше.

Також рішенням Сергіївської селищної ради № 394 від 29.03.2013 р. «Про затвердження коефіцієнтів економіко-функціонального використання земельних ділянок Ко, розташованих на території смт. Сергіївка, що знаходяться в орендному користуванні громадян, фізичних осіб» для орендованої ФОП ОСОБА_3 земельної ділянки встановлено розмір орендної плати у розмірі 4 % від нормативно-грошової оцінки земель.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.01.2014 р. № 01-09/97, складеного відділом Держземагенства у м. Білгород-Дністровському, нормативно-грошова оцінка орендованої земельної ділянки складає 911 880 грн.

З урахуванням зазначених змін, розмір орендної плати повинен становити 36475,2 грн.

Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд виходив з того, що нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Відтак, господарським судом встановлені достатні правові підстави для внесення змін до договору оренди земельної ділянки в частині встановлення орендної плати у розмірі 4% відсотків від нової нормативної грошової оцінки.

Аналізуючи матеріали справи, судова колегія вважає, що судом першої інстанції цілком правильно встановлені обставини справи та ним дана належна юридична оцінка.

Посилання ФОП ОСОБА_3 про відсутність правових підстав для внесення змін до договору оренди, колегія суддів неспроможними.

Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України

«Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України.

У відповідності до п. 288.5 ст. 288 названого Кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Рішенням Сергіївської селищної ради № 394 від 29.03.2013 р. «Про затвердження коефіцієнтів економіко-функціонального використання земельних ділянок Ко, розташованих на території смт. Сергіївка, що знаходяться в орендному користуванні громадян, фізичних осіб» для орендованої ФОП ОСОБА_3 земельної ділянки встановлено розмір орендної плати у розмірі 4 % від нормативно-грошової оцінки земель. Зазначене рішення є чинним та у встановленому законом порядку не скасоване.

Згідно із правовою позицією Верховного Суду України, що відображена у постанові від 03.12.2013 р. у справі № 3-34гс13, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Отже, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а можливість внесення змін до договору передбачена положеннями самого договору, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічна правова позиція відображена у постанові Верховного Суду України від 27 грудня 2010 року, у постановах Вищого господарського суду України від 03 березня 2015 року у справі № 922/3534/14, від 14 травня 2015 року у справі № 922/3524/14, а також у підпункті 2.19 пункту 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6.

За статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 у справі № 1-7/99 положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).

Разом з тим, зміни до договору вносяться не з моменту його укладення, а на майбутнє (ч. 5 ст. 188 Господарського кодексу України, стаття 653 Цивільного кодексу України) і ці зміни повністю відповідають чинному законодавству України.

Клопотання ФОП ОСОБА_3 про зупинення провадження у справі до вирішення Білгород-Дністровським міськрайонним судом пов'язаної справи №945/1360/16-ц задоволенню не підлягає, оскільки на момент винесення господарським судом оскаржуваного рішення такої справи не існувало і вказані обставини не були предметом дослідження в суді першої інстанції, крім того, у разі набрання законної сили рішенням у справі №495/136/16-а, та в разі якщо будуть встановлені обставини, що мають значення для справи №916/1958/14, відповідач вправі звернутися із заявою про перегляд рішення господарського суду за нововиявленими обставинами.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення господарського суду Одеської області відповідає обставинам справи та вимогам закону, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись статтями 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення, а рішення господарського суду Одеської області 11.01.2016 р. у справі № 916/1958/14 - без змін.

Головуючий суддя В.В. Лашин

Суддя О.Л. Воронюк

Суддя М.А. Мирошниченко