ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
УХВАЛА
про відмову у задоволенні клопотання
та про встановлення строку
для усунення недоліків заяви кредитора
"09" березня 2016 р.№ 916/80/16
За заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю Одеський торговий дім Сонячна Долина
до боржника: Публічного акціонерного товариства Іллічівський олійножировий комбінат (68000, м.Іллічівськ, вул. Транспортна, буд. 45; код ЄДРПОУ 31541451);
про порушення справи про банкрутство
Суддя господарського суду
Одеської області ОСОБА_1
СУТЬ СПОРУ: про порушення справи про банкрутство
Ухвалою підготовчого засідання суду від 29.01.2016р. (суддя Антощук С.І.) порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства Іллічівський олійножировий комбінат; визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Одеський торговий дім Сонячна Долина до Публічного акціонерного товариства Іллічівський олійножировий комбінат у розмірі 4 083 358,33грн. (4 010 278,33грн. - сума попередньої оплати товару, 73 080грн. - витрати по сплаті судового збору у сумі 73 080грн.); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном Публічного акціонерного товариства Іллічівський олійножировий комбінат строком на сто пятнадцять днів до 23.05.2016р. включно; призначено розпорядником майном Публічного акціонерного товариства Іллічівський олійножировий комбінат арбітражного керуючого ОСОБА_2.
З метою виявлення усіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, 29.01.2016р. здійснено офіційне оприлюднення оголошення про порушення справи про банкрутство Публічного акціонерного товариства „Іллічівський олійножировий комбінат на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет за № 27756 від 29.01.2016р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.02.2016р. суддею Грабован Л.І. справу № 916/80/16 прийнято до свого провадження.
29.02.2016р. Іллічівська обєднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Одеській області звернулась до господарського суду Одеської області із заявою, в якій викладено прохання про звільнення від сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника; визнання грошових вимог до Публічного акціонерного товариства „Іллічівський олійножировий комбінат в сумі 4 450 534, 18 грн. В обґрунтування прохання щодо звільнення від сплати судового збору заявник зазначає, що тимчасовим кошторисом Іллічівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області на 1 квартал 2016р. не передбачені витрати на сплату судового збору, тому заявник з метою забезпечення прав інспекції на подання суду заяв із грошовими вимогами до боржника та недопущення втрат бюджету звертається із вказаним клопотанням.
Відповідно до ст.1 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Ч. 1 ст.23 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобовязані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.
У ч.3 ст. 23 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом серед іншого зазначено про те, що до заяви в обовязковому порядку додаються докази сплати судового збору.
Відповідно до п. 10 ч.2 ст. 4 Закону України „Про судовий збір із внесеними змінами та доповненнями відповідно до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 22.05.2015р. № 484-VIII, який набрав чинності з 01.09.2015р., ставка судового збору за подання заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство складає 2 розміра мінімальної заробітної плати.
Однак, в порушення вимог ч. 3 ст. 23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом заявником до заяви про визнання грошових не надано доказів сплати судового збору в установленому Законом України „Про судовий збір порядку та розмірі та викладено прохання про звільнення від сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.
Згідно ст.8 Закону України „Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно п.3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013р. „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Звільнення від сплати судового збору може бути здійснено судом у виключному порядку, який свідчить про неможливість сплати судового збору заявником та з врахуванням його майнового стану.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України „Про судоустрій і статус суддів суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 2 ст.9 даного Закону визначено, що суд створює такі умови, за яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обовязків, передбачених процесуальним законом.
Таким чином, обовязок сплати судового збору органами доходів та зборів, які звертаються до суду із заявами, визначений законодавством України. Виключність обставин для застосування положень ст.8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом щодо звільнення від сплати судового збору має бути доведена відповідними доказами, однак Іллічівською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області таких доказів суду не надано. Додана до заява копія тимчасового кошторису на 1 квартал 2016р. не може бути доказом наявних обставин, з якими Закон повязує можливість звільнення від сплати судового збору та не приймається судом.
Враховуючи те, що обмеження фінансування бюджетної установи не є підставою для звільнення від сплати судового збору, не надання Іллічівською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Одеській області доказів, підтверджуючих можливість звільнення від сплати судового збору, суд відмовляє Іллічівській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Одеській області у задоволенні заяви в частині звільнення від сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.
Ч. 3 ст. 23 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом передбачено, що до заяви в обов'язковому порядку додаються докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 ГПК України позивач, прокурор зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення.
Враховуючи те, що заявником в підтвердження надсилання заяви боржнику та розпоряднику майном боржника надано копії фіскальних чеків без опису вкладення, суд зобовязує Іллічівську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області надати оригінали доказів надсилання копії заяв і доданих до неї документів боржнику, розпоряднику майна боржника з описом вкладення.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом у разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Враховуючи наявність недоліків заяви про визнання грошових вимог, якими є не подання доказів сплати судового збору в установленому Законом України „Про судовий збір порядку та розмірі, суд зобовязує Іллічівську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області усунути зазначені недоліки у строк до 15.03.2016р.
При цьому, необхідно зазначити, що у разі не усунення заявником зазначених недоліків, суд відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом виносить ухвалу про повернення заяви.
Керуючись ст.ст.1, 23, 24 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, п. 10 ч.2 ст. 4 Закону України „Про судовий збір із внесеними змінами та доповненнями відповідно до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору від 22.05.2015р. № 484-VIII, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1.Відмовити Іллічівській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Одеській області у задоволенні заяви в частині звільнення від сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.
2.Встановити Іллічівській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС в Одеській області строк для усунення недоліків заяви про визнання грошових вимог до 15.03.2016р. включно.
3.Зобовязати Іллічівську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області надати докази сплати судового збору в установленому Законом України „Про судовий збір порядку та розмірі; оригінали доказів надсилання копії заяв і доданих до неї документів боржнику, розпоряднику майна боржника з описом вкладення.
Копію ухвали направити Іллічівській ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області (68001, Одеська обл., м. Іллічівськ, вул. Шевченка, 3).
Суддя Л.І. Грабован