Постанова № 56336861, 25.02.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.02.2016
Номер справи
826/21488/15
Номер документу
56336861
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 лютого 2016 року № 826/21488/15

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рона – СВ» до Держаного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Оболонського району Головного управління юстиції у м. Києві, Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Рона – СВ» (далі по тексту також – позивач) з позовом до Держаного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Оболонського району Головного управління юстиції у м. Києві (відповідач-1), Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві (надалі також – відповідач2), в якому просив:

- визнати протиправним дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району Головного управління юстиції у м. Києві по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 23.07.2015 року №10691440012033174 «Внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу» та скасувати цей запис;

- визнати протиправним та скасувати, з моменту прийняття, рішення ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві № 361/26-54-11-01-68 від 24 липня 2015 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Рона-СВ» податковий номер 38782077.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем всупереч приписів закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» до Єдиного державного реєстру не внесено запису про припинення Приватного сільськогосподарського підприємства «Гліцинія» за рішенням засновника підприємства.

Відповідач2 проти задоволення позову заперечував та зазначав про правомірність рішення (у формі повідомлення) про відмову у проведенні державної реєстрації, з огляду на подання заявником державному реєстратору не було подано визначений статутом Приватного сільськогосподарського підприємства «Гліцинія» документ для внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації, з огляду про що у задоволенні позову просив відмовити повністю. Разом з тим, справу просив розглядати за відсутності повноважених представників Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного територіального управління юстиції у місті Києві.

Відповідачі1, позиції щодо заявленого позову не виклав, про час, дату і місце проведення розгляду справи повідомлявся належним чином. Разом з тим, через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з огляду про наступне.

Фактичні обставини справи, що відповідачем1, 23.07.2015 року до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу від №10691440012033174.

В подальшому, на підставі вказаного запису, відповідачем2 винесено рішення №361226-54- 11-01-68 від 24 липня 2015 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Рона - СВ» податковий номер 38782077.

Позивач категорично не погоджуючись із правомірністю вказаних рішень відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як свідчать матеріали справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Рона-СВ» (код ЄДРПОУ 38782077) знаходиться на обліку як платник податків, зборів (обов'язкових платежів) в ДПІ Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві.

01.10.2013р. позивачу видано свідоцтво про реєстрацію платником податку па додану вартість, індивідуальний податковий номер 387820726591.

Відділом державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Оболонського району Головного управління юстиції у м. Києві 23.07.2015 року до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «Рона-СВ» від №10691440012033174.

24 липня 2015 року відповідачем2 на підставі вказаного запису, винесено рішення №361226-54- 11-01-68 від про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Рона - СВ» податковий номер 38782077.

Надаючи правову оцінку оспорюваним рішенням, суд виходив із наступного.

Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 17.05.2010 року №336 (далі - Положення).

Згідно з пунктом 1.3 вказаного Положення виконавцем запиту щодо встановлення місцезнаходження платника податків є працівники підрозділів податкової міліції, які здійснюють заходи із встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків.

В пункті 1.4 Положення вказано, що визначення (місця проживання фізичної особи) та (місцезнаходження юридичної особи) вживаються відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV.

Згідно Положення, після отримання запиту на встановлення місцезнаходження платника податків підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію підрозділом податкової міліції заходів для встановлення місцезнаходження платника податків (пункт 4.1.1 Положення) повинен: - обов'язково здійснити вихід за адресою платника податків і у разі незнаходження за адресою платника податків, якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, необхідно опитати власника такого приміщення (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт) (п. 4.2 Положення); у разі встановлення, що засновники та посадові особи не пов'язані з утворенням та господарською діяльністю платника податків - передати керівнику органу ДПС службову записку та матеріали (п. 4.2 Положення); - за даними адресного бюро МВС України встановити місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформити довідкою або рапортом п.4.3 Положення), за встановленими адресами здійснити виїзди та опитати засновників і керівників платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформити поясненням або рапортом - п. 4.5 Положення); - за необхідності співробітник податкової міліції звертається із письмовим запитом до відповідного структурного підрозділу органів ДПС про отримання інформації щодо джерел доходів засновників і керівників платника податків (п. 4.4 Положення); - проводяться інші заходи, які не суперечать чинному законодавству, з метою встановлення місцезнаходження платника податків; - кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом - пункти 4.7, 4.8 Положення).

Пунктом 4.12 вказаного Положення встановлено, що запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків вважається виконаним, якщо: місцезнаходження платника податків встановлено, що підтверджено виходом на відповідну адресу та оформлено документально; встановлено, що платник податків зареєстрований на осіб, які не пов'язані з утворенням та господарською діяльності платника податків, та вжито всіх заходів, передбачених п.4.13 розділу IV Положення.

Поряд з цим, відповідно до ч. 11 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу».

Відповідно до ч. 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим направленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.

Поряд з цим, у разі надходження (поштовим відправленням або в електронному вигляді в порядку взаємообміну) державному реєстратору від органу доходів і зборів повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Згідно ч. 14 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Проте, як зазначав позивач, до ТОВ «Рона СВ» від відповідача-1, не надходило повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Поряд з цим, судом приймається до уваги той факт, що відповідачем1 як суб’єктом владних повноважень до суду не надано жодного доказу на спростування таких аргументів позивача.

В той час, згідно Витягу з Єдиного державного реєстру фізичних та юридичних осіб, наявного у матеріалах справи, юридичною адресою TOB «Рона СВ» є: 04077, м. Київ, вул. Дніпроводська, будинок 1-А, офіс 45.

Разом з тим, згідно з пунктом 12.5 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. №1588 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 р. за № 1562/20300), якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. №18-ОПП (додаток 26) для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону. Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про направлення такого повідомлення вноситься запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. №19-ОПП.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Згідно ч. 1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Згідно з частинами 1 та 5 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Єдиний державний реєстр створюється і ведеться Спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації, який є його розпорядником та адміністратором.

Частиною 5 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» встановлено, що в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.

Відповідно до приписів ст. 18, 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» відомості про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу вносить до Єдиного державного реєстру державний реєстратор.

Частиною 14 ст. 19 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» встановлено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

В ході судового розгляду справи судом не встановлено, а відповідачем1 не доведено вжиття вищенаведених приписів чинного законодавства щодо скерування на юридичну адресу ТОВ «Рона СВ» повідомлення про необхідність подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

З огляду про що, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для внесення до єдиного державного реєстру реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району Головного управління юстиції у м. Києві запису від 23.07.2015 року №10691440012033174 «Внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу».

Перелік підстав анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість визначений п.п. «а» - «з» п. 184.1. статті 184 Податкового кодексу України, який є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.

Відповідно до пп. «ж» п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

В ході судового розгляду справи суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість, оскільки відповідачем порушено регламентовану процедуру такого анулювання та порядку дій щодо встановлення місцезнаходження позивача до відправлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням (форма № 18-ОПП) державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених аб. 2 ч. 14 ст. 19 Закону № 755-IV.

При цьому, відповідно до аб. 2 п. 5.10 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, у разі скасування рішення про анулювання реєстрації, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей: якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником ПДВ повторно, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ.

З огляду на вищевикладене, обумовлюється висновок проте, що, позивач має бути зареєстрований платником ПДВ з дати його первинної реєстрації, з 16.05.2012р. та в електронних базах відповідача має бути зазначена саме ця дата реєстрації.

При цьому суд бере до уваги положення ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами як суб’єктами владних повноважень не доведено правомірність оспорюваних дій та рішень.

Враховуючи викладене, керуючись статями 9, 69, 70, 71, 128, 158 – 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним дії державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району Головного управління юстиції у м. Києві по внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису від 23.07.2015 року №10691440012033174 «Внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу» та скасувати цей запис.

Визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття, рішення ДПІ в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві № 361/26-54-11-01-68 від 24 липня 2015 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Рона-СВ» податковий номер 38782077.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур