Постанова № 563344, 11.04.2007, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
11.04.2007
Номер справи
а-14/15-8/10
Номер документу
563344
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.04.07

Справа № А-14/15-8/10

Господарський суд Івано-Франківської області у складі :

Розглянувши справу

за позовом ТзОВ "Росан-Агро" с. Підгороддя, Рогатинський район, Івано-Франківська область,77023

до відповідача ДПІ в Рогатинському р-ні вул. У.Безгрішного, 1, м.Рогатин,77000

за участі прокуратури Івано- Франківської області, вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано- Франківськ, 76000

про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення ДПІ в Рогатинському р-ні №0000972301/0 від 21.12.06.

За участі представників :

Від позивача: Журавель В. Б., (довіреність №71/02 від19.02.07 )заступник генерального директора;

Від позивача: Осьмак І. І., (довіреність №72/02 від19.02.07 )представник;

Від відповідача: Глушпенко В. М., (довіреність №1114 від19.02.07 )представник ДПІ;

Від відповідача: Дум"як В. О., (довіреність №1113 від19.02.07 )представник ДПІ;

Від відповідача: Скорбач Р. М., (довіреність №2693 від11.04.07 )представник ДПІ;

Від відповідача: Бурак А.Я., (довіреність №4554 від 25.09.06) представник ДПІ;

Від відповідача: Пастернак В.І., (довіреність №2208/8/10-016 від 23.03.07) представник ДПІ;

Встановив: подано позов про визнання нечинним податкового повідомлення - рішення ДПІ в Рогатинському р-ні №0000972301/0 від 21.12.06.

Позовні вимоги мотивовані тим, що отримані кошти від переробних підприємств, що одержані на підставі п.11.21 та 11.29 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" не є дотацією в розумінні п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та Бюджетного кодексу України. Такі кошти, на думку позивача, мають виключно цільове призначення і зараховуються на його спецрахунок, як податок на додану вартість не з бюджетів, а від переробного підприємства, а п.п.4.2.1 п.4.2 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" чітко вказує на те, що не включаються до складу валового доходу суми податку на додану вартість, отримані (нараховані) платником податку на додану вартість, нарахованого на вартість продажу товарів (робіт, послуг), за винятком випадків, коли підприємство- продавець не є платником податку на додану вартість. Отже, на думку ТзОВ "Росан-Агро" вони не отримували дотацій в розумінні п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" та Бюджетного кодексу України на котрі зсилається податкова служба. Представники позивача в судових засіданнях посилались, також, на наявність в даному випадку конфлікту інтересів та можливість прийняття рішення на користь платника податків на підставі п.п.4.4.1 п.4.4 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.

Відповідач проти позову заперечив, вказавши, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.99 №805 "Про Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м"ясо в живій вазі" контроль за обліком коштів, спрямованих для виплати дотацій товариству покладено на податкові органи. Облік нарахувань та надходжень сум податку на додану вартість, спрямованих на виплату дотацій, ведеться в окремій картці особового рахунку, яка відкривається платнику податку- переробному підприємству за кодом бюджетної класифікації 14010110, як сума податку на додану вартість, спрямована на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам. Відповідач вказує, що отримані дотації не відображено в податковому обліку та відповідно не включено до валових доходів у Декларації з податку на прибуток за перевірений період. Згідно з абзацом дванадцятим п.п.4.1.6 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" до складу валового доходу платника податку включаються суми дотацій і субсидій з фондів загальнообов"язкового державного соціального страхування або бюджетів, отримані платником податку. Крім того, відповідач вказує, що висновок позивача про неправомірність оспорюваного податкового повідомлення- рішення суперечить вимогам п.11.21 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки вказаною нормою встановлено, що сума податку на додану вартість, що повинна сплачаватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м"ясо та м"ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м"ясо в живій вазі. Тобто сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватись до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, визнана дотацією. Представники податкової інспекції посилались також на ст. 74 Закону України "Про державний бюджет на 2006 рік", згідно із якою установлено, що у 2006 році сума податку на додану вартість, визначена відповідно до пунктів 11.21 та 11.29 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість", спрямовується як державна дотація сільськогосподарським товаровиробникам на підтримку виробництва тваринницької продукції, продукції птахівництва та на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення в обсязі 4.100.000 тис. гривень.

В ході судових засідань, суд також встановив, що ДПІ в Рогатинському районі Івано- Франківської області була проведена виїзна планова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.05 по 30.06.06, а по податку на додану вартість по 31.10.06. За наслідками перевірки був складений акт №104/231/30425351 від 15.12.06. На підставі висновків, наведених в акті податковою інспекцією винесене оспорюване податкове повідомлення- рішення №0000972301/0 від 21.12.06, згідно котрого позивачу визначено податкові зобов"язання з податку на прибуток загальною сумою 1827631грн., в тому числі основного платежу 1142269грн. та штрафних (фінансових) санкцій 685362грн.

З акту перевірки вбачається, що позивачем, як сільськогосподарським товаровиробником, відповідно до укладених договорів з м»ясопереробним комплексом "Росана" (переробне підприємство) реалізуються свині в живій вазі та нараховується податок на додану вартість від повідно до п.п.6.2.6 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість»за нульовою ставкою. Згідно із нормами п.11.21 ст.11 цього ж Закону, сума ПДВ що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Нархування і використання коштів спрямовоних для виплати дотацій позивач проводить відповідно до постанови КМУ від 12.05.99 №805 «Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м»ясо в живій вазі».

Відповідно до названого порядку, контроль за обліком цих коштів покладено на податкові органи. Облік ведеться в окремій картці особового рахунку, яка відкривається платнику податку- переробному підприємству за кодом бюджетної класифікації 14010110, як сума податку на додану вартість, спрямована на виплату дотації сільськогосподарським товаровиробникам.

Належні позивачу дотації поступають на його спеціальний рахунок, при цьому у платіжному дорученні зазначається «Дотація для виплати сільськогосподарським товаровиробникам згідно постанови №805».

За перевірений період підприємством отримано дотацій в сумі 4569074,59грн., в тому числі за період з 01.07.05 по 30.12.05- 2609300грн., за період з 01.01.06 по 30.06.06- 1959774,59грн. Зведені дані отриманих дотацій наведено в Реєстрі №1 поступлених дотацій за продане м»ясо в живій вазі від М»ясопереробного комплексу Росана ТзОВ «Росан- Арго»на спецрахунок ТзОВ «Росан- Агро», який відкритий в банку ВАТ «Банк Універсальний»за період з 01.07.05 по 30.06.06 в додатку №6 та Реєстрі №2 поступлених дотацій за продане м»ясо в живій вазі від М»ясопереробного комплексу Росана ТзОВ «Росан- Агро»на спецрахунок ТзОВ «Росан- Агро», який відкритий в банку Райфайзенбанку «Аваль»за період з 01.07.05 по 30.06.06 в додатку №5. Отримані дотації не відображено в податковому обліку та відповідно не включено до валових доходів у Декларації з податку на прибуток за перевірений період, поданої до ДПІ в Рогатинському районі (вх. №7702 від 09.08.06).

Отримані позивачем суми дотацій, на думку перевіряючих, підлягають включенню до складу валових доходів позивача у звітному періоді (стор.17, 18 акту перевірки). У зв»язку із наведеним в розділі висновок податковий орган вказав, що:

–в порушення ст.4 п.4.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28.12.94 №334 із послідуючими змінами і доповненнями збільшено валовий дохід за період з 01.07.05 по 30.06.06 в сумі 4569075грн. та донараховано податок на прибуток за період з 01.07.05 по 30.06.06 в розмірі 1142269грн.

Позивачем подані в матеріали справи копії виписок банку згідно із якими призначенням платежу при перерахуванні коштів м»ясопереробним комплексом «Росана»зазначено: «Дотація за свині в живій вазі згідно постанови №805».

Суд вважає позов обгрунтованим.

Відповідно до п.п.6.2.6 п.6.2 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість», за нульовою ставкою оподатковуються операції з поставки переробним підприємствам молока та м»яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання.

За змістом п.11.21 ст.11 цього ж Закону, сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації наведених положень Закону України «Про податок на додану вартість»Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №805 «Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м»ясо в живій вазі».

Згідно із п.1, цей Порядок встановлює механізм нарахування та виплат дотацій на період з 1 січня 1999 р. до 1 січня 2005 р. переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам усіх форм власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства, за реалізовані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

За змістом преамбули Закону України «Про податок на додану вартість», закон визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

На підставі наведених норм, суд вважає, що спеціальним Законом України з питань оподаткування- Законом України «Про податок на додану вартість»врегульовані питання особливостей оподаткування операцій сільськогосподарських товаровиробників та переробних підприємств, в тому числі і операції, наведені у ст.11 названого Закону, тому підстави вважати суми перераховані у зв»язку з реалізацією положень цієї статті дотаціями з бюджету відсутні.

Наведені висновки надають можливість вважати обгрунтованою позицію позивача про те, що за змістом п.п.4.2.1 п.4.2 ст.4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»не включаються до складу валового доходу суми податку на додану вартість, отримані (нараховані) платником податку на додану вартість, нарахованого на вартість продажу товарів (робіт, послуг), за винятком випадків, коли підприємство-продавець не є платником податку на додану вартість. При цьому факт того, що позивач є платником ПДВ сторонами не заперечувався.

Відповідно до п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 цього ж Закону до складу валового доходу платника податку включаються доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум дотацій і субсидій з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або бюджетів, отриманих платником податку.

Обставини справи свідчать про те, що позивачем у спірному випадку суми ПДВ, визначені Законом України «Про податок на додану вартість»як дотації, одержувались безпосередньо від переробного підприємства, а не з бюджету, тому підстави для включення одержаних позивачем сум до валових доходів відсутні.

Стосовно посилань представників ДПІ на положення ст.74 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" суд зазначає, що даною нормою кошти отримані позивачем названі сумою податку на додану вартість, визачено їх призначення- спрямування як дотація сільськогосподарським товаровиробникам та обсяг- 4.100.000тис. грн., що не спростовує висновки суду.

Відповідно до п.п.4.4.1 п.4.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відсутність у законах України з питань оподаткування визначення: "дотація з бюджету" за умови застосування такого терміну у п.п.4.1.6 п.4.1 ст.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" є достатньою підставою для висновку про наявність в даному випадку конфлікту інтересів та необхідність прийняття рішення на користь платника податків.

За викладених обставин донарахування податковим органом позивачу податкових зобов»язань з податку на прибуток в сумі 1142269грн. у зв»язку із збільшенням розміру валового доходу слід визнати необгрунтованим.

Застосування штрафних санкцій є похідною дією в зв’язку з донарахуванням податку. Судом зроблені висновки про неправомірне донарахування податкових зобов’язань з основного платежу, отже підстави вважати правомірним застосування штрафних санкцій відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.124 Конституції України, Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ в Рогатинському районі №0000972301/0 від 21.12.2006р.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ "Росан-Агро" с.Підгороддя, Рогатинський район, Івано-Франківська область- 3,40грн. судового збору.

Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили за заявою стягувача.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

постанова підписана 13.04.07

Постанова внесена в діловодство______