Постанова № 56330117, 11.01.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
11.01.2016
Номер справи
645/9918/15-а
Номер документу
56330117
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/9918/15-а

Провадження № 2-а/645/11/16

Постанова

іменем України

11 січня 2016 року

Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Алфьорова Т.М. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії та про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Фрунзенського суду м. Харкова з позовом про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії, посилаючись на те, що з 21.03.2014 р. знаходиться на обліку у УПФУу Фрунзенському районі м. Харкова і отримує пенсію за віком як державний службовець. 30.10.15 року звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії як державному виконавцю згідно з чинним законодавством з врахуванням виплат, а саме: матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки № 15/421 від 29.10.2015 року. Відповідно до цієї довідки загальна сума заробітної плати у колонці «інші виплати» становила 18469,40 грн, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується цією довідкою. Згідно рішення УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова від 02.11.15р. було відмовлено у перерахування пенсії, посилаючись на Постанову КМ України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії». Позивач вважає, що така відмова є незаконною, посилаючись на норми Закону України, "Про державну службу", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про оплату праці" і вважає, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, враховується в заробіток для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови у перерахунку мені пенсії згідно з чинним законодавством у розмірі 80 %: відсотків більшої заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, яка зазначена у колонці «інші виплати» у довідці Головного управління статистики у Харківській області від 29.10.2015 №15/421 та заяви від 30.10.2015р..

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова здійсниш перерахунок із збереженням відсотка (80%) від суми заробітної плати та виплату пенсії як державному службовцю з 21.03.2014 довічно з урахуванням у складі заробітку виплат, які зазначені у колонці «інші виплати» у довідці Головного управління статистики у Харківській області про складові заробітної плати (інші виплати за останні 24 календарні місяці роботи), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», від 29.10.2015 №15/421, а саме: матеріальну допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати у загальній сумі 18469,40 грн., з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Представник відповідача позов не визнав та дав письмові заперечення, де посилається на те, що вимоги позивача про перерахунок пенсії є незаконними, посилаючись на Закон України « Про оплату праці», ст. 33 Закону України «Про державну службу»та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Вказує, що оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу", то вони не включається до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям. Таким чином, пенсія позивачу була нарахована правомірно, в зв'язку з чим, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії є законною.

Суд розглянув справу у порядку скороченого провадження.

Судом встановлені наступні обставини.

Судом встановлено, що з 21.03.2014 р. ОСОБА_1 знаходиться на обліку у УПФУу Фрунзенському районі м. Харкова і отримує пенсію за віком як державний службовець.

30.10.2015 року позивач звернулась до УПФУ в Фрунзенського районі м. Харкова із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на підставі довідці Головного управління статистики у Харківській області № 15/ 421 від 29.10.2015 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно рішення 02.11.2015р. № 373 УПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова у здійсненні перерахунку пенсії було відмовлено.

Як вбачається з матеріалів справи, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про державну службу», при цьому розрахунок пенсії позивачу управлінням Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова здійснювався без включення у розмір заробітної плати позивача матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Як передбачено ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Виходячи з цього, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (доход) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» є загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вказана правова позиція узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 20.02.12 р. по справі № 21-430а11.

В силу ч.2 ст. 161 КАС України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

Ч. 1 ст. 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості відмови у перерахунку позивачу пенсії, що є предметом оскарження позивачем.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд вважає необхідним визнати дії відповідача щодо відмови в перерахуванні призначеної позивачу пенсії у відповідності до ст., ст.37 Закону України «Про державну службу» неправомірними та зобов`язати його здійснити перерахунок і виплату позивачу пенсії з врахуванням отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та індексації, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та з яких сплачено страхові внески.

Відповідно ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Відповідно ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

З врахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.

Предметом розгляду у цій справі є позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманої пенсії і вищевказані норми Закону до цих правовідносин застосовуватись не можуть. Правовідносини в даній справі повинні розглядатися, в першу чергу, виходячи з правомірності або неправомірності дій чи бездіяльності органу владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки пенсія позивачу призначена з 21.03.2014р. та виплачувалася їй щомісячно, але до визнання дії противоправними та про зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 з заявою про перерахунок пенсії звернулася лише 30.10.2015 року, тому вимоги з 21.03.2014 р. по 30.10.2015 року залишити без розгляду.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, 183-2 КАС України, Законом України « Про державну службу» ,суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії та про зобов'язання вчинити певні дії за період з 21.03.2014 рік по 30.10.2015 року залишити без розгляду.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати з 01.11.2015 року - неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Фрунзенському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, включивши до складу заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно довідки Головного управління статистики у Харківській області від 29.10.2015 №15/42, починаючі з 01.11.2015рокуз врахуванням виплачених сум, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її призначення - 80 відсотків.

Постанова може бути оскаржена повністю або частково протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили у строки та порядку, встановленими ст. 254 КАС України.

Суддя