Постанова № 56328209, 01.02.2016, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
404/7010/15-а
Номер документу
56328209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/7010/15-а

Номер провадження 2-а/404/23/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючогосудді Мохонько В.В.,

при секретаріБокатенко Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровограді Кіровоградської області про визнання протиправними дій та рішення суб»єкта владних повноважень та зобов»язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровограді Кіровоградської області, по якому просить визнати протиправними дії та рішення Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області, викладене в листі від 25.08.15р №68/х-11 щодо відмови в донарахуванні пенсії ОСОБА_1, з дня її призначення, з урахуванням щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 30% до посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити донарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум заробітної плати, які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні в вересні місяці 2009 року, а саме: щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, згідно даних, зазначених в Довідці від 12.08.2015 №1/х/11-70-05; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, згідно даних зазначених в графі «інші виплати» Довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 12.08.2015р.№1/х/11-70-05. Донарахування пенсії здійснити відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, в редакції, чинній станом на вересень місяць 2009 року, в розмірі 85% від сум заробітної плати; зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області виплатити ОСОБА_1 суму донарахованої та недоотриманої пенсії починаючи з 16 вересня 2009 року (з дня її призначення).

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 17 вересня 2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області їй призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХП. Враховуючи страховий стаж 37 років 00 місяців 05 днів, з яких 15 років 00 міс. 23 дні - робота на посадах державного службовця, розмір призначеної пенсії державного службовця склав 85% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Проте, при обчисленні пенсії державного службовця, до складових заробітної

плати не включені: надбавка за вислугу років у розмірі 30%, матеріальна допомога

для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, які

виплачувались під час проходження служби відповідно до Постанови Кабінету

Міністрів України від 31.05.2006 № 767, індексація заробітної плати.

19 серпня 2015 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум, які не увійшли в її розмір.

Листом від 25.08.15р. №68/Х-11 Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області у перерахунку пенсії було відмовлено.

Вважає, що дії відповідача при обчисленні пенсії державного службовця та його рішення є протиправними, оскільки позивачу було встановлено та виплачувалась щомісячна надбавка за вислугу років у розмірі 30% до посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання, виплачувалась матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у період з 01.09.2007 по 31.08.2009 р.р.

Позивач в судове засідання не з»явилась, повідомлена судом про час та місце розгляду справи належним чином, надала до суду заяву, якою просила провести розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.

Представник Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області в судове засідання не з»явилась, повідомлена судом про час та місце розгляду справи належним чином, надала до суду заперечення, якими в задоволенні позову просила відмовити.

Вказала, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме ці складові зарплати враховуються під час обчислення пенсії за цим Законом.

Також вказує, що позивачем пропущено строк визначений ст. 99 КАС України на звернення до суду так як позивач отримувала пенсію щомісячно і їй було відомо про розмір отримуваної пенсії, проте позивач звернулася до управління тільки 19.08.2015 року з довідками Кіровоградської митниці Державної Фіскальної служби України, які датовані 12.08.2015 р.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволеннюз наступних підстав.

Згідно ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до статті 8 КАС України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Статтею 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого-самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Кіровоградській митниці, про що свідчить копія трудової книжки /а.с. 12-23/.

17 вересня 2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

12 серпня 2015 року Кіровоградською митницею ДФС була надана довідка № 1/Х/11-70-05 про складові заробітної плати (посадовий оклад, спеціальне звання, надбавка за вислугу років), згідно якої ОСОБА_1 працювала в Кіровоградській митниці на посаді начальника відділу організаційного та документального забезпечення, заробітна плата станом на 16.09.2009 року становила: посадовий оклад 1547 грн., надбавка за спеціальне звання (Радник митної служби 1 рангу) 135 грн., надбавка за вислугу років (30%) 504 грн. 60 коп. Всього 2186 грн. 60 коп. /а.с. 25/.

Також 12 серпня 2015 року Кіровоградською митницею ДФС була надана довідка № 1/Х/11-70-05 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.09.2007 року по 31.08.2009 року /а.с.26-28/.

19 серпня 2015 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум, які не увійшли в її розмір /а.с. 29/.

Листом від 25.08.2015 року за №68/Х-11 Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області у перерахунку пенсії їй було відмовлено та повідомлено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування /а.с. 30/.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду України, висловленій в постанові від 20.02.2012р. (№ 21-430а11) та в постанові від 28.05.2013р. (№ 21-97а13).

Відповідно до ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.

Проте, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, так як вирішуючи питання про те, з якого часу позивачу слід здійснити перерахунок пенсії, суд виходить з наступного.

Порушення прав позивача в частині призначення та виплати пенсії відбувалося періодично кожного місяця при отриманні суми пенсії, а тому щоразу при отриманні пенсії вона була обізнана про порушення її прав та мала змогу звернутись до суду за їх захистом.

За змістом ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, провадиться у такі строки: у разі: виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровограді Кіровоградської області із заявою про перерахунок пенсії лише 19.08.2015 року перерахунок необхідно проводити з 01.09.2015 року, а тому у задоволенні позовних вимог за період з 16.09.2009 року по 31.08.2015 року слід відмовити.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2, 9 - 11, 71, 72, 158, 159, 160-163, 167, 185 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Кіровограді Кіровоградської області про визнання протиправними дій та рішення суб»єкта владних повноважень та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та рішення Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 30% до посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 у розмірі 85% від суми заробітної плати державного службовця згідно довідки від 12.08.2015 №1/х/11-70-05 з урахуванням щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати з 01.09.2015 року з урахуванням раніше проведених виплат.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 487 грн. 20 коп. судового збору.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровський районний суд м. Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_2