Постанова № 56323160, 03.12.2015, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
03.12.2015
Номер справи
334/8537/15-а
Номер документу
56323160
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 03.12.2015

Справа № 334/8537/15-а

Провадження № 2-а/334/179/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2015 року Ленінський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого судді Дубини Л.А., при секретарі Філіпповій Ю.В., за участю адвоката ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні у м.Запоріжжі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління ОСОБА_3 фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити певні дії, -

у с т а н о в и в :

Позивачка звернулась до суду з позовом, в обґрунтування якого зазначила, що має статусучасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесена до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Також у позові зазначає, що працює на посаді лікаря-фтизіатра у КУ «Запорізький обласний протитуберкульозний клінічний диспансер», у період з 10 вересня по 10 жовтня 1987 року згідно Наказу Запорізької обласної клінічної лікарні від 08.09.1987 №174 була направлена у відрядження для роботи в ЦМСЧ №146 м. Чорнобиля Іванківського району Київської області у складі медичної бригади по ліквідації по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, де і працювала на посаді фельдшера-лаборанта відділення реанімації та інтенсивної терапії, що підтверджується довідками № 2346 від 14.10.1987 року і № РN-641 від 28.01.1991 року, виданих Запорізькою обласною клінічною лікарнею.

Відповідно до довідки від 01.01.2014року №2112-4120 за період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 19987 році позивачка отримала дозу зовнішнього опромінення, що становила 1,0 мЗв.

Відповідно до довідки від 16.07.2014 року №5994 позивачка дійсно була зайнята на роботах, передбачених постановою ЦК КПРС, ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 року № 14970378 ТА Постановою ОСОБА_4 Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 року № 665-195, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі Списком №1, затвердженого ОСОБА_4 Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 року

Позивачка вважає, що період її роботи з 10 вересня по 10 жовтня 1987 року на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 01.1988 року має бути зарахований до стажу для призначення пенсії в трьохкратному розмірі а аза період з 01.01.1988 рок у по 01.01.2006 року - в полуторному розмірі.

У відповідно до п.1 ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали та проживали на територіях радіоактивного забруднення , пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку. Особам, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років.

02.09.2015 року позивачка звернулася до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з заявою про призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років, долучивши при цьому всі наявні документи, які підтверджують її роботу у зоні відчуження.

Між тим, відповідач листом від 04.09.2015 року повідомив позивачку про відмову у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», мотивуючи свою відмову тим, що позивачем надана довідка за формою № 122 від 16.07.12014 року №5994 видана КУ « Запорізька обласна клінічна лікарня», а не установою, в складі якої вона безпосередньо виконувала роботи по ліквідації наслідків аварії, яка видається на основі первинних документів, а також відсутністю первинних документів, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження.

Позивачка просить суд визнати неправомірною відмову ОСОБА_3 фонду України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя від 04.09.2015р. № 318/С-1у призначенні їй ї за віком, із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобовязати ОСОБА_3 фонд України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя призначити, їй, ОСОБА_2, пенсію за віком, із зниженням як особі, яка працювала на території радіоактивного забруднення починаючи з 02.09.2015 року.

У судовому засіданні позивачка та її адвокат позов підтримали, просили його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача, позов не визнала з відстав зазначених в письмових заперечення, суду пояснила, що позивачка не надала документів, які визначають період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження за період з 10 вересня по 10 жовтня 1987 року, передбачених діючим законодавством, а довідка про періоди роботи надана не тією установою, в складі якої де позивачка безпосередньо виконувала роботи, а установою у якій вона на той час працювала - КУ « Запорізька обласна клінічна лікарня», тому немає законних підстав для призначення їй пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін та їх представників, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.

Судом установлено, що ОСОБА_2 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесена до 2-ї категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи учасника, що підтверджується посвідченням А №228746с від 03.04.2014 року.

Згідно записів у трудові й книжці ОСОБА_2 з 12.07.1985 року по 11.08.1990 року працювала на посаді фельдшера-лаборанта клініко-діагностичної лабораторії та відділення реанімації і інтенсивної терапії у Запорізькій обласній клінічній лікарні.

Згідно Наказу Запорізької обласної клінічної лікарні від 08.09.1987 №174 ОСОБА_2 була направлена у відрядження для роботи в ЦМСЧ №146 м. Чорнобиля Іванківського району Київської області у складі медичної бригади по ліквідації по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, де і працювала у період з 10 вересня по 10 жовтня 1987 року на посаді фельдшера-лаборанта відділення реанімації та інтенсивної терапії, що підтверджується довідками № 2346 від 14.10.1987 року і № РN-641 від 28.01.1991 року, виданих Запорізькою обласною клінічною лікарнею.

У звязку з чим, їй було здійснено оплату заробітної плати за роботу у зоні небезпеки, згідно табеля, в тому числі у зоні особового контролю, у подвійному розмірі, за вихідні і святкові дні - в чотирикратному розмірі, добові витрати з розрахунку 3 руб. 50 коп. за добу.

Відповідно до довідки від 01.01.2014 року №2112-4120 за період роботи в зоні відчуження Чорнобильської АЕС у 19987 році позивачка отримала дозу зовнішнього опромінення, що становила 1,0 мЗв.

Допитані у суді свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили факт роботи ОСОБА_2І, у період з 10 вересня по 10 жовтня 1987 року на посаді фельдшера-лаборанта відділення реанімації та інтенсивної терапії в ЦМСЧ №146 м. Чорнобиля Іванківського району Київської області у складі медичної бригади, т.я. самі також безпосередньо там працювали та були направленні на ліквідацію аварії на підставі наказів, виданих Запорізькою обласною клінічною лікарнею.

У ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Стаття 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає визначення осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, повязаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987р.р. незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990р.р. - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Стаття 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій, а саме для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: - з моменту аварії до 1 липня 1986р. - незалежно від кількості робочих днів; - з 1 липня 1986р. по 31 грудня 1986р. - не менше 5 календарних днів; - у 1987р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи; - евакуйовані у 1986р. із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття); - особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обовязкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2;

Стаття 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає підстави для визначення статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Стаття 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, а саме особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986р. незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986р. по 31 грудня 1986р. - не менше 5 календарних днів на 10 років.

Згідно ч.1 ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частиною 2 вищезазначеної статті встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень дій чи бездіяльності Конституцією України чи законами України встановлено інший порядок судового оскарження.

Статтею 17 КАСУ визначено юрисдикцію адміністративних судів, щодо вирішення адміністративних спорів.

Відповідно до п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати державного мита звільняються позивачі - громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що в судовому порядку було підтверджено факт перебування позивачки взоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у м. Чорнобиль Київської області, тож відмова відповідача ОСОБА_3 фонду України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя від 04.09.2015р. №318/С-1 у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - є неправомірною не відповідає вимогам закону, у звязку з чим підлягає скасуванню із зобовязанням відповідача прийняти рішення про призначення пенсії ОСОБА_2 з часу належного звернення за її призначенням, тобто з 02.09.2015 року у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати державного мита звільняються позивачі - громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Керуючись ст. ст.9,69-71,94 ч.1, 158-163,167,186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати неправомірною та скасувати відмову ОСОБА_3 фонду України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя від 04.09.2015 року № 318/С-1 у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком, із зниженням пенсійного віку з урахуванням ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобовязати ОСОБА_3 фонд України в особі Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя (вул.Трегубова, 18 у м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 20508404) призначити на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію за віком, із зниженням віку як особі, яка приймала участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та працювала на території радіоактивного забруднення, з 02 вересня 2015 року.

ОСОБА_4 може бути оскаржена до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі через суд першої інстанції апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: Дубина Л. А.