225/6573/15-а
2-а/225/8/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2016 року м. Дзержинськ
Дзержинський міський суд Донецької області у складі судді Андреєва В.В., при секретарі Петровій С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дзержинську Донецької області адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
07.12.2015 року позивач ОСОБА_1, яка є головним бухгалтером КП «Компанія «Вода Донбасу», звернулася з позовом до заступника начальника Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС ОСОБА_2, в якому ставиться питання про скасування постанови від 17.11.2015 року серії АА №179364 по справі про адміністративне правопорушення за ч.4 ст.165-1 про стягнення штрафу у розмірі 1360 грн. та закриття провадження у справі.
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що постанову було направлено за юридичною адресою підприємства м.Маріуполь, вул. К. Лібкнехта, 177А, про яку вона дізналась 23.11.2015 року. Вважає винесену постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки відповідальність, штрафні та фінансові санкції не застосовуються за невиконання обов'язків платника єдиного внеску у відповідності до ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску», із змінами, внесеними ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року №1669-VII.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, просила позовні вимоги задовольнити та розглянути справу за її відсутності, про що свідчить надана заява.
Відповідач ОСОБА_2 заперечувала проти задоволення позову, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, а також письмові заперечення проти позову. Згідно наданих заперечень, за результатами камеральної перевірки комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу з питань своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень-жовтень 2014 року спеціалістами Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС встановлено несвоєчасна сплата єдиного внеску чим порушено положення п. 8 ст. 9 розділу III Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VІ, про що складено акт перевірки від 30.09.2015 року № 135/28-03-42/00191678. 27.10.2015 року СДПІ щодо КП «Компанія «Вода Донбасу» прийнято рішення № 0000554200/4385/10/28-03-42 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
27.10.2015 року СДПІ на адресу КП «Компанія «Вода Донбасу» направлено лист, яким підприємство повідомлено про підписання 08.11.2015 року о 14.00 години у СДПІ протоколу про адміністративне правопорушення складеного відносно позивача. Зазначеним листом позивача було повідомлено про час, дату та місце підписання протоколу про адміністративне правопорушення.
09.11.2015 року СДПІ складено акт про неприбуття посадових осіб КП «Компанія «Вода Донбасу» для підписання протоколів про адміністративне правопорушення, зокрема позивача.
Також, 09.11.2015 року СДПІ було складено протокол №9 про адміністративне правопорушення щодо позивача за ч.4 ст. 165-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
10.11.2015 року СДПІ головному бухгалтеру КП «Компанія «Вода Донбасу» ОСОБА_1, з супровідним листом, направлено другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення від 09.11.2015 року № 9.
В протоколі про адміністративне правопорушення від 09.11.2015 року № 9 позивача було повідомлено про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, а саме 17.11.2015 року о 10.00 годині за адресою: м. Маріуполь, вул. Георгіївська. 21.
17.11.20І5 року за № 49/28-03-42/00191678 СДПІ складено акт про неприбуття посадових осіб КП «Компанія «Вода Донбасу» для отримання постанови про накладення адміністративного стягнення. Також, 17.11.2015 року відповідачем прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення серія АА № 179364, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 1360 грн. та направлено на адресу позивача.
Суд, дослідивши письмові докази та заперечення відповідача, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 працює головним бухгалтером КП «Компанія «Вода Донбасу» та на час складання протоколу перебувала у відпустці, що підтверджується витягом із наказу про надання відпустки №342-В від 14.10.2015 року (а.с. 20).
За результатами камеральної перевірки комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» з питань своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень-жовтень 2014 року спеціалістами Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС встановлено несвоєчасна сплата єдиного внеску чим порушено положення п. 8 ст. 9 розділу III Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VІ, про що складено акт перевірки від 30.09.2015 року № 135/28-03-42/00191678. 27.10.2015 року СДПІ щодо КП «Компанія «Вода Донбасу» прийнято рішення № 0000554200/4385/10/28-03-42 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску.
17.11.2015 року відповідачем прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення серія АА №179364, якою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 1360 грн. (а.с. 6-8).
З огляду на це суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
У відповідності до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
У відповідності до сертифікату (висновку) №1735 від 25.11.2014 року №5270/05-4 про настання обставин непереборної сили Торгово-промислова палата України за зверненням КП «Компанія «Вода Донбасу» засвідчила настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 року, при цьому зазначила, що обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (а.с. 35-36, 37-42).
Згідно до Перехідних та прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» тимчасово на період дії особливого правового режиму, визначеного Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (1207-18), зупиняється застосування до платників єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України норм статей 25 і 26 цього Закону.
Тобто, посадові особи платників єдиного внеску тимчасово (до закінчення дії особливого правого режиму) не несуть адміністративну відповідальність за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску .
Крім того, платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (2464-17 ), які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (1669-18), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N405/2014 (405/2014), звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (1669-18), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N405/2014 (405/2014), визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом ( 2755-17 ) України для списання безнадійного податкового боргу.
У відповідності до виписки з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстрована за адресою 87547, Донецька область, м.Маріуполь, вул.К. Лібкнехта, будинок 177А (а.с. 29).
У відповідності до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 р. №1053-р., зазначено м. Маріуполь Донецької області (Маріупольська міська рада).
Крім того, КП «Компанія «Вода Донбасу», у визначені законодавством строки, склали заяву відповідно до ст.9-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (а.с. 33-34).
Тобто, КП «Компанія «Вода Донбасу» є платником єдиного внеску, який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (1669-18 ), де проводилася антитерористична операція, а тому звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Суд зазначає, що спірні правовідносини виникли 17.11.2015 року, але розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 р. №1053-р. втратило чинність від 02.12.2015 року, проте мало юридичну силу на час їх виникнення, а тому підлягає застосуванню.
Згідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Вищевикладене свідчить про те, що позивач як посадова особа платника єдиного внеску, який знаходиться на території проведення АТО і склав заяву про звільнення від сплати єдиного внеску, тимчасово (до закінчення дії особливого правого режиму) не несе адміністративної відповідальності за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Відповідно до ст.293 КУпАП орган при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: залишає постанову без зміни, скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд, скасовує постанову і закриває справу, змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене суд вважає, що постанова підлягає скасуванню, оскільки в справі не має доказів про скоєння позивачем даного правопорушення.
Керуючись ст.ст.3, 4, 6-11, 14, 18, 19, 71, 100, 160-162, 164, 171-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про скасування постанови - задовольнити.
Скасувати постанову від 17.11.2015 року серії АА №179364 по справі про адміністративне правопорушення за ч.4 ст.165-1 про стягнення штрафу у розмірі 1360 грн., провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дзержинський міський суд Донецької області.
Суддя: Андреєв В.В.