Постанова № 56314659, 10.03.2016, Тетіївський районний суд Київської області

Дата ухвалення
10.03.2016
Номер справи
380/238/16-п
Номер документу
56314659
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

10.03.2016 Справа № 380/238/16-п Провадження № 3/380/94/16

Справа № 380/239/16-п Провадження № 3/380/95/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 березня 2016 року суддя Тетіївського районного суду Київської області Архангельський А.М., з участю прокурора Гуріна О., розглянувши матеріали, які надійшли від Тетіївського відділу Білоцерківської місцевої прокуратури про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, реєстраційний номер НОМЕР_1, жительки АДРЕСА_1 працюючої директором Тетіївської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 3, до адміністративної відповідальності не притягувалась,

за ст.ст. 172-7 ч. 1, 172-7 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

ОСОБА_1, працюючи на посаді директора Тетіївської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 3, та відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, а саме посадовою особою юридичної особи публічного права, здійснює керівництво діяльністю близької особи - медичної сестри Тетіївської ЗОШ № 3 ОСОБА_2, яка є її рідною сестрою, і при цьому не повідомила про наявність у неї реального конфлікту інтересів безпосереднього керівника - начальника відділу освіти Тетіївської райдержадміністрації, чим порушила вимоги п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».

Крім того, ОСОБА_1 вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме засвідчила своїм підписом та печаткою табелі відпрацьованих годин технічного та обслуговуючого персоналу по Тетіївській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3, згідно яких ОСОБА_2 нараховувалась заробітна плата, та лист непрацездатності ОСОБА_2 від 27.01.2016, чим порушила вимоги п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції».

За вчинення вказаних правопорушень заступником керівника Білоцерківської місцевої прокуратури Маційчуком О. було складено два протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, які одночасно розглядаються суддею Тетіївського районного суду Київської області.

В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчинених правопорушеннях не визнала. Суду пояснила, що вона дійсно прийняла на роботу медичною сестрою Тетіївській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 свою рідну сестру ОСОБА_2, проте це не є корупційним діянням, оскільки вона не являється суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, так як не є державним службовцем. Крім того в колективному договорі, згідно якого вона працює, зазначено, що спільна робота родичів в навчальному закладі не забороняється.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, який підтримав протоколи про адміністративні правопорушення, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, виходячи з такого.

Так, статтею 81 Цивільного кодексу України встановлено, що юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст. 10 Закону України «Про загальну середню освіту» передбачено, що загальноосвітній навчальний заклад є юридичною особою. За своїми організаційно-правовими формами загальноосвітні навчальні заклади можуть бути державної, комунальної та приватної форм власності.

Згідно п.п. 3, 4 Статуту Тетіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Тетіївської районної ради Київської області (далі - Статуту), Тетіївська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3 Тетіївської районної ради Київської області (далі Тетіївська ЗОШ № 3) є юридичною особою, засновником якої є Тетіївська районна рада, тобто є юридичною особою публічного права.

Відповідно до п. 109, 110 Статуту керівництво навчальним закладом здійснює його директор, який призначається на посаду та звільняється з посади відділом освіти згідно із законодавством.

Згідно з п. 112 Статуту директор закладу:

-здійснює керівництво педагогічним колективом, забезпечує раціональний добір і розстановку кадрів, створює необхідні умови для підвищення фахового і кваліфікаційного рівня працівників;

-організовує навчально-виховний процес;

-розпоряджається в установленому порядку майном навчального закладу та його коштами;

-контролює організацію харчування і медичного обслуговування учнів;

-видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження і контролює їх виконання.

Відповідно до посадової інструкції директора Тетіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 директор школи:

-п.1.4. уповноважений у межах своєї компетенції давати обов'язкові вказівки (розпорядження) будь-якому працівникові школи чи учневі;

-2.7. визначає структуру управління школою, штатний розпис;

-2.10. здійснює підбір, прийом на роботу і розстановку кадрів;

-2.11. визначає посадові обов'язки працівників, створює умови для підвищення їхньої професійної майстерності;

-3.1. має право в межах своєї компетенції видавати накази та давати розпорядження працівникам школи;

-3.2. заохочувати і притягувати до дисциплінарної та іншої відповідальності працівників школи;

-3.4. укладати договори в тому числі трудові.

Наказом начальника відділу освіти Тетіївської райдержадміністрації № 253-К від 29 серпня 2013 року, ОСОБА_1 призначено на посаду директора Тетіївської ЗОШ № 3 з 01 вересня 2013 року на умовах укладеного контракту від 29 серпня 2013 року.

Приміткою до ст. 172-7 КУпАП встановлено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону).

Відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені в пункті 1 частини першої цієї статті.

Отже, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді директора Тетіївської ЗОШ №3, є суб'єктом правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП.

Згідно наказу директора Тетіївської ЗОШ № 3 від 10 листопада 2015 року, ОСОБА_2 призначено на посаду медичної сестри з 10 листопада 2015 року.

Посадовою інструкцією медичної сестри Тетіївської ЗОШ № 3 визначено, що медична сестра призначається на посаду директором школи, а також те, що медична сестра підпорядковується директору школи.

У той же час, під прямим підпорядкуванням, відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону, розуміється відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням.

Відповідно до статті 28 Закону, особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:

1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;

2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;

3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;

4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Разом із тим, згідно ч. 1 ст. 1 Закону, реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Близькі особи - особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких із суб'єктом не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також - незалежно від зазначених умов - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб'єкта.

Відповідно до актових записів про народження № 71 від 30 квітня 1969 року та № 83 від 28 квітня 1972 року, виданих бюро ЗАГС Виконкому Тетіївської районної ради депутатів трудящих Київської області, ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_1) та ОСОБА_2 (дівоче прізвище ОСОБА_2) є рідними сестрами.

Таким чином, факт прямого підпорядкування близької особи медичної сестри Тетіївської ЗОШ № 3 ОСОБА_2 директору Тетіївської ЗОШ № 3 ОСОБА_1, свідчить про наявність у ОСОБА_1 реального конфлікту інтересів, зокрема існує суперечність між приватним інтересом особи як рідної сестри ОСОБА_1, та її службовими повноваженнями як директора Тетіївської ЗОШ № 3, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень під час роботи в прямому підпорядкуванні близької особи.

Згідно інформації Тетіївської районної державної адміністрації від 12.02.2016 року посадові особи Тетіївської РДА, її структурних підрозділів, які підпорядковані Тетіївській РДА та її структурним підрозділам, зокрема і відділ освіти Тетіївської РДА, не повідомляли про наявність конфлікту інтересів (потенційного чи реального) починаючи з 2014 року.

Отже, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді директора Тетіївської ЗОШ № 3, та, будучи відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», особою на яку поширюється дія цього Закону, а саме: посадовою особою юридичної особи публічного права, здійснює керівництво діяльністю близької особи медичної сестри Тетіївської ЗОШ № 3 ОСОБА_2, і при цьому, всупереч п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону, не повідомила, про наявність у неї реального конфлікту інтересів безпосереднього керівника - начальника відділу освіти Тетіївської райдержадміністрації.

Крім того, ОСОБА_1 відповідно до п. 2.9. посадової інструкції директора Тетіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 планувала, координувала та контролювала роботу педагогічних та інших працівників школи, в тому числі ОСОБА_2

Так, згідно табелів відпрацьованих годин технічного та обслуговуючого персоналу по Тетіївській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 за листопад 2015 року, грудень 2015 року, січень 2016 року та лютий 2016 року, в яких відображені дані щодо фактичного відпрацювання ОСОБА_2 робочого часу, та на підставі яких останній нараховувалась заробітна плата, встановлено, що ОСОБА_1 засвідчила свої підписом та печаткою правильність складання вказаних табелів та достовірність відображення в них відомостей. А також засвідчила свої підписом та печаткою лист непрацездатності ОСОБА_2 серії АГФ № 217329 від 27 січня 2016 року.

Отже, ОСОБА_1, перебуваючи на посаді директора Тетіївської ЗОШ № 3, та, будучи відповідно до підпункту «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», особою на яку поширюється дія цього Закону, а саме: посадовою особою юридичної особи публічного права, всупереч п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону, вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме засвідчила своїм підписом та печаткою табелі відпрацьованих годин технічного та обслуговуючого персоналу по Тетіївській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 та лист непрацездатності ОСОБА_2 від 27.01.2016.

Встановлені обставини підтверджуються:

-протоколами про адміністративні правопорушення за ст.ст. 172-7 ч. 1, 172-7 ч. 1 КУпАП;

-копією Статуту Тетіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 від 12.06.2015;

-копією витягу з наказу № 253-К по відділу освіти Тетіївської райдержадміністрації від 29 серпня 2013 року про призначення ОСОБА_1;

-копією контракту від 29.08.2013 щодо призначення на посаду директора Тетіївської ЗОШ І-ІІ ступенів № 3 ОСОБА_1;

- копією посадової інструкції директора Тетіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 від 06.09.2011;

-копією посадової інструкції директора загальноосвітнього навчального закладу, навчально-виховного комплексу «ЗОШ-ліцей», «Гімназія - ЗОШ» № 03-02-05 від 29.01.2016;

-копією наказу № 363 - О від 06.11.2013 про утворення (визначення) підрозділів (осіб) з питань запобігання та виявлення корупції;

-довідкою Тетіївської РДА від 12.02.2016 з додатком, інформацією відділу освіти Тетіївської РДА;

-поясненням ОСОБА_6;

-копією наказу на призначення ОСОБА_2;

-копією посадової інструкції медичної сестри Тетіївської ЗОШ № 3;

-копією наказу № 38-о від 10 лютого 2016 року;

-копіями табелів відпрацьованих годин;

-поясненнями ОСОБА_2;

-інформацією з відділу ДРАЦС реєстраційної служби Тетіївського РУЮ у Київській області з додатками;

-копією актового запису про народження ОСОБА_5;

-копією актового запису про народження ОСОБА_7;

-копією листа непрацездатності ОСОБА_2

Відповідно до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції , встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тому вважаю, що по відношенню до ОСОБА_1 необхідно застосувати правила ст. 36 КУпАП, наклавши на неї стягнення у виді штрафу, передбаченого ст. 172-7 ч. 2 КУпАП, а по ст. 172-7 ч. 1 КУпАП провадження по справі закрити.

Керуючись ст.ст. 172-7 ч. 1, 172-7 ч. 2, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», ЗУ «Про судовий збір»,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-7 ч. 1 та ст. 172-7 ч. 2 КУпАП, притягнути її до адміністративної відповідальності та за ст. 172-7 ч. 2 КУпАП піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень.

Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-7 ч. 1 КУпАП, відносно ОСОБА_1 провадженням закрити.

Стягнути з ОСОБА_1 275 (двісті сімдесят п'ять) гривень 60 коп. судового збору на рахунок 31217206700616 в ГУ ДКСУ в Київській області м. Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 37443544, одержувач УДКСУ Тетіївського району , код КДБ 22030001.

Постанова може бути оскаржена на протязі десяти днів через Тетіївський районний суд до Апеляційного суду Київської області.

Суддя : А.М.Архангельський

Постанова набрала законної сили «___» ______ 20___р.

Строк пред'явлення постанови до виконання до «___» ______20__р.