ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенцова Л.М.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
УХВАЛА
іменем України
"09" березня 2016 р. Справа № 295/12820/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
при секретарі Нероді І.В,
за участю позивача та представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "02" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії ,
ВСТАНОВИВ:
Богунський районний суд м. Житомира постановою від 02.10.2015 року позов ОСОБА_3 задовольнив частково.
Визнав протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_3 пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за участь в АТО згідно довідки Житомирського обласного військового комісаріату (правонаступника розформованої військової частини польова пошта В-0226, а до особливого періоду військової частини А 1494) за № 5097 від 30.07.2015 року.
Зобов'язав Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01 серпня 2015 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за участь в АТО згідно довідки Житомирського обласного військового комісаріату (правонаступника розформованої військової частини польова пошта В-0226, а до особливого періоду військової частини А 1494) за № 5097 від 30.07.2015 року.
У задоволенні решти вимог позову відмовив.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо включення до розрахунку пенсії суми одноразової грошової допомоги при звільненні та виплати перерахованої пенсії з 20.03.2015 року скасувати та прийняти в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги.
Вислухавши пояснення позивача та представника позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга не належить до задоволення, враховуючи таке.
Матеріали справи свідчать, що 27.08.2015 року позивач звернувся до суду з указаним позовом, в якому просить: 1) визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому в проведенні перерахунку призначеної йому пенсії з 20.03.2015 року згідно додатково наданих ним документів для перерахунку пенсії - довідки Житомирського обласного військового комісаріату (правонаступника розформованої військової частини польова пошта В-0226, а до особливого періоду військової частини А 1494) за № 5097 від 30.07.2015 року; 2) зобов"язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплачувати йому з 20.03.2015 року пенсію згідно додатково наданих ним документів для перерахунку пенсії - довідки Житомирського обласного військового комісаріату (правонаступника розформованої військової частини польова пошта В-0226, а до особливого періоду військової частини А 1494) за № 5097 від 20.03.2015 року та п. 7 грошового атестату серії ЗУ № 025159 (в матеріалах пенсійної справи), якими підтверджуються проведення йому виплат щомісячної додаткової грошової винагороди за період з 01.04.2013 року по 20.03.2015 року (часу звільнення у відставку), передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» зі змінами відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 року № 161, та проведення йому виплат з 01.04.2013 року до 20.03.2015 року (часу звільнення) матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
Суд встановив, що позивач з березня 2015 року перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 70% грошового забезпечення.
В серпні 2015 року ОСОБА_3 звернувся із заявою до пенсійного органу про прийняття додаткових документів, а саме: довідки Житомирського обласного військового комісаріату №5097 від 30 липня 2015 року з врахуванням: щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО за період з 1 квітня 2013 року по 20 березня 2015 року та одноразової грошової допомоги при звільненні, підтвердженої грошовим атестатом серії ЗУ № 025159 від 20 березня 2015 року, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.
Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № 853/Г-11 від 19.08.2015 року відмовило у задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії з урахуванням поданих документів. В обґрунтування відмови зазначило про відсутність посилань у статтях 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на щомісячну додаткову грошову винагороду, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, а тому підстав для перерахунку немає.
Місцевий суд вважає необґрунтованими вимоги позову в частині проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні згідно п. 7 грошового атестату серії ЗУ № 025159 з огляду на те, що на одноразову допомогу військовослужбовцям при звільненні з військової служби не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до п. 2 Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року № 1170.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно з ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 р. пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 р. упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Відповідно до п.2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом частини сьомої статті 7 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. У Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 р. №1170, прямо зазначено, що не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зокрема, на одноразову допомогу військовослужбовцям при звільненні з військової служби.
Відтак, на одноразову допомогу військовослужбовцям при звільненні з військової служби не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Колегія суддів наголошує, що дана виплата є одноразовою і не входить до грошового забезпечення при призначенні пенсії, оскільки має тимчасовий характер, залежать від певних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відмову в задоволенні позову в частині проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з урахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні згідно п. 7 грошового атестату серії ЗУ № 025159.
Що стосується доводів апеляційної скарги про перерахунок та виплату пенсії з 20.03.2015 року, то колегія суддів зазначає.
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Отже, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.08.2015 року, оскільки із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_3 звернувся до відповідача 11.08.2015 р.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає матеріалам справи та нормам чинного законодавства, а тому її належить залишити без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду попередньої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "02" жовтня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Повний текст cудового рішення виготовлено "10" березня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10005
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул. Ольжича,7,м.Житомир,10003
- ,