ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2016 р. Справа № 820/10448/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Григорова А.М. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Основ'янської ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2015р. по справі № 820/10448/15
за позовом ОСОБА_1
до Основ'янської ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області в якому просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення №150/1704 від 22.05.2015 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2015 р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі. Скасовано податкове повідомлення - рішення №150/1704 від 22.05.2015 року про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб в сумі 25000, 00 грн.
Основ'янська ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу , посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2015 р. скасувати , прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Позивач заперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги та просить суд апеляційної інстанції відмовити у її задоволенні , постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача наполягає на задоволенні апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з грудня 2014 року є власником транспортного засобу Dodge Cherger 2010 року випуску д.р.н. НОМЕР_2.
Відповідачем 22.05.2015 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №150/1704 (а.с.8), яким згідно з п.п.54.3.3. п 54.3 ст. 54 ПК України та відповідно до п.п.267.6.2 п.267.8 ст.267 ПК України, зобов'язано позивача сплатити суму податкового зобов'язання за платежем : транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 25000.00 грн. протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Задовольняючи позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того , що положеннями підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України передбачено презумпцію правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи. Крім того , судом першої інстанції встановлено , що 22.09.2012 року автомобіль Dodge Cherger д.р.н. НОМЕР_2 потрапив у дорожньо-транспортну пригоду, згідно постанови про відмову в порушенні кримінальної справи від 01.10.2012 року (а.с. 11), позивач не зміг усунути значні механічні пошкодження, в зв'язку чим 21.07.2015 року, цей автомобіль було списано як такий, що не підлягає відновленню, та його було знято з реєстрації в УДАІ ГУМВС України в Харківській області. Згідно листа начальника територіального сервісного центрі №6341 Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області МВС України від 25.11.2015 року автомобіль Dodge Cherger, чорного кольору, номерний знак НОМЕР_1, № кузова НОМЕР_3, № двигуна НОМЕР_4 21.07.2015р., був знятий з обліку у зв'язку з вибракуванням. Враховуючи викладене, судом першої інстанції встановлено факт відсутності об'єкту оподаткування в розумінні ст. 267 Податкового кодексу України, що виключає можливість визначення йому податкового зобов'язання, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Проте, колегія суддів частково не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в повному обсязі , виходячи з наступного.
01.01.2015 року, набрав чинності Закон України N 71-VIII від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 ПК України, було введено новий податок - транспортний податок.
Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Приписи пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України визначають, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Згідно з п.п. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Отже, об'єктом оподаткування є автомобілі, що використовуються до 5 років.
При цьому, згідно пп. 14.1.251 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, транспортні засоби, що використовувалися, - транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видані реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби.
Таким чином, використання транспортного засобу пов'язується з його реєстрацією.
Колегія суддів зазначає, що згідно з п.п.14.1.163 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, перша реєстрація транспортного засобу - реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.
Відповідно до п. 267.4, 267.5 ст. 267 Податкового кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Згідно з пп. 267.6.1 пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Водночас пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Податкового кодексу України визначено, що до місцевих податків зокрема належить податок на майно, в склад якого, відповідно до пп. 265.1.2 п. 265.1 ст. 265 ПКУ входить транспортний податок.
Відповідно до п. 10.3 ст. 10 Податкового кодексу України, місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.
Аналіз вищенаведених норм права дає колегії суддів підстави для висновку, що встановлення іншого розміру (збільшення або зменшення) транспортного податку не віднесено до компетенції місцевих рад, згідно приписів Податкового кодексу України.
Отже, транспортний засіб, який рахується за позивачем є об'єктом оподаткування в розумінні пп. 267.2.1. п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, а тому контролюючий орган правомірно нарахував суму транспортного податку.
При цьому , податковий орган повинен був врахувати , що згідно п. 40 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.11.2015 р. N 904 зняття з обліку транспортних засобів проводиться після їх огляду в підрозділах Державтоінспекції на підставі заяви власника, документа, що посвідчує особу, виконавчого напису нотаріуса, постанови державного виконавця або рішення суду. Вибракувані транспортні засоби підприємств знімаються з обліку на підставі затверджених актів, а громадян - за заявами їх власників. Зняття з обліку в таких випадках проводиться без огляду транспортних засобів. Номерні знаки і реєстраційні документи здаються до підрозділів Державтоінспекції (п. 45).
Враховуючите , що автомобіль Dodge Cherger 2010 року випуску д.р.н. НОМЕР_2, власником якого з грудня 2014 р. є позивач , саме 21.07.2015 року знято з реєстрації в УДАІ ГУМВС України в Харківській області, то з саме цієї дати даний транспортний засіб не є об'єктом оподаткування в розумінні пп. 267.2.1. п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, а тому контролюючий орган не правомірно нарахував позивачу суму транспортного податку починаючи з 01.08.2015р. в розміні 10416,66грн.
На підставі наведеного , колегія суддів дійшла висновку, що податкове повідомлення-рішення Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області №150/1704 від 22.05.2015 року в частині визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб в розмірі 10416,66грн. не відповідає вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині є правомірними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
В іншій частині грошове зобов'язання , визначене податковим повідомленням-рішенням Основ'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області №150/1704 від 22.05.2015 року, за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 14583,34 грн., є винесеним у відповідності до норм чинного податкового законодавства та підлягає сплаті.
Наведене не враховано судом першої інстанції , тому постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню відповідно положень ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови .
Розподіл удових витрат здійснюється у відповідності до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду відстрочено Основ'янській ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення по даній справі.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Основ'янської ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2015р. по справі № 820/10448/15 скасувати в частині задоволення позовних вимог та скасування податкового повідомлення - рішення №150/1704 від 22.05.2015 року про визначення ОСОБА_1 суми податкового зобов'язання по транспортному податку з фізичних осіб на сумі 14583,34 грн.
В цій частині прийняти нову постанову , якою в задоволенні позову відмовити.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2015р. по справі № 820/10448/15 залишити без змін .
Стягнути на рахунок УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова (банківські реквізити - отримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк ГУДКУ у Харківській області, рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173) судовий збір в розмірі 223 грн. 29 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Основ'янської ОДПІ м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області .
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Григоров А.М. Тацій Л.В. Повний текст постанови виготовлений 09.03.2016 р.