ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2016 р. Справа № 816/4685/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "АВА-ЕКСПРЕС" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.01.2016р. по справі № 816/4685/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АВА-ЕКСПРЕС"
до Полтавської обласної державної адміністрації , Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації третя особа Фізична особа-підприємець ОСОБА_1
про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АВА-експрес" звернулося до суду з позовом до Полтавської обласної державної адміністрації, Департаменту інфраструктури та туризму Полтавської ОДА, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , в якому, з урахуванням заяви від 11.01.2015 р., просило суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету при Полтавській ОДА, оформлене Протоколом від 06.10.2015 №99, в частині пункту 1.21 Порядку денного засідання конкурсного комітету про визнання ФОП ОСОБА_1 переможцем конкурсу на сукупності міжміських та приміських маршрутів: Лохвиця АС-Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (об'єкт конкурсу №51) та укладення з ним договору на п'ять років;
- визнати нечинним та скасувати розпорядження голови Полтавської ОДА від 13.11.2015 №589 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" в частині підпункту 1.19 пункту 1 розпорядження щодо укладення договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на сукупність автобусних маршрутів Лохвиця АС - Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 (звичайний режим, дні виконання: щоденно) та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (звичайний режим, дні виконання: п'ятниця, неділя);
- визнати нечинним договір про організацію перевезень пасажирів, укладений між Полтавською ОДА та автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на сукупність автобусних маршрутів Лохвиця АС - Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 (звичайний режим, дні виконання: щоденно) та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (звичайний режим, дні виконання: п'ятниця, неділя).
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 січня 2016 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Товариство з обмеженою відповідальністю "АВА-експрес" , не погодившись з постановою суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог , подала апеляційну скаргу , посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.01.2016р. скасувати , прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Управління інфраструктури та туризму Полтавської ОДА заперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги , вважає постанову суду першої інстанції правомірною та законною, просить суд апеляційної інстанції відмовити у задоволенні апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Від сторін у справі надійшли клопотання про перенесення судового засідання у зв'язку з неможливістю прибуття їх представників до судового засідання.
Колегія суддів не задовольняє клопотання про перенесення судового засідання , вважає можливим здійснити розгляд справи у відсутність у судовому засіданні представників сторін, оскільки обставини, зазначені для перенесення розгляду справи не підтверджені належними доказами , сторони у справі не позбавлені можливості залучити до участі у справі та для представництва їх інтересів у суді інших представників.
Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 03 вересня 2015 року Полтавською обласною державною адміністрацією (далі - Полтавська ОДА) було оголошено конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області за 51 об'єктом конкурсу, про що було опубліковано оголошення в газеті "Село Полтавське" від 03.09.2015 р. №34 (копія оголошення додається). Зокрема, оголошено конкурс на об'єкт конкурсу №51 - сукупність міжміських та приміських маршрутів Лохвиця АС-ПолтаваАС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці та призначено його проведення на 06 жовтня 2015 р.
06 жовтня 2015 року конкурсним комітетом проведено засідання на якому зазначено про кількість набраних балів, а саме: ТОВ «АВА-Експрес» (Позивач) - 24 бали, ФОП ОСОБА_1 (Третя особа) - 28 балів, ПАТ «АТП-15339» - до участі у конкурсі допущено не було.
Згідно викладеної в постанові суду розшифровки балів, за результатами розгляду конкурсних пропозицій претендентів по об'єкту конкурсу № 51 сумарна кількість балів по перевізникам - претендентам нарахована наступним чином:
- ФОП ОСОБА_1 нараховані 28 балів за: 4 бали - за строк експлуатації автобусів; 5 балів - за наявність 3 працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів; 4 бали - за наявність 2 працівників, які проводять щоденний контроль стану здоров'я водіїв; 4 бали - за наявність сертифікату відповідності послуг; 11 балів - за роботу перевізника-претендента-перемождя попереднього конкурсу не менше передбаченого договором строку на маршруті, що є об'єктом конкурсу.
- ТОВ «АВА-Експрес» нараховані 24 бали за: 5 балів - за сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче Свро-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень; 6 балів - за строк експлуатації автобусів (повних років з року виготовлення); 4 бали - за середньооблікову кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку; 5 балів - за наявність З працівників, які здійснюють щоденний контроль за технічним станом транспортних засобів; 4 бали - за наявність 2 працівників, які проводять щоденний контроль стану здоров'я водіїв.
Враховуючи нараховану конкурсним комітетом претендентам-перевізникам сумарну кількість балів, 06.10.2015 р. прийнято рішення про визнання переможцем по об'єкту конкурсу №51 на сукупності міжміських та приміських маршрутів Лохвиця АС-ПолтаваАС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці ФОП ОСОБА_1, а ТОВ «АВА-Експрес» визнано таким, що посіло друге місце.
Рішення конкурсного комітету по об'єкту конкурсу №51 оформлене Протоколом засідання конкурсного комітету при облдержадміністрації по визначенню пасажирських перевізників на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області №99 від 06.10.2015 р. (далі - Протокол №99 від 06.10.2015 р.) та зафіксовано в п. 1.21. протоколу №99 від 06.10.2015 р.
На підставі даного рішення Головою Полтавської ОДА 13.11.2015р. видано розпорядження №589 "Про укладання договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом", підпунктом 1.19 пункту 1 якого вказано першому заступнику голови Полтавської ОДА ОСОБА_2 на необхідність укладення договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на сукупність міжміських та приміських автобусних маршрутів Лохвиця АС - Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 (звичайний режим, дні виконання: щоденно) та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (звичайний режим, дні виконання: п'ятниця, неділя) /а.с. 81-83/.
10.12.2015р. між Полтавською ОДА та ФОП ОСОБА_1 укладено договір №153/15 про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом (а.с. 84-85).
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність рішення конкурсного комітету Полтавської ОДА про нарахування ФОП ОСОБА_1 11 балів за роботу перевізника - переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку та, як наслідок, відсутність підстав для скасування рішення конкурсного комітету про визначення ФОП ОСОБА_1 переможцем конкурсу з визначення пасажирського перевізника на сукупності міжміських та приміських автобусних маршрутів Лохвиця АС - Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці.
Проте, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні , виходячи з наступного.
Процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 №1081 (надалі - Порядок №1081), які є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими для організації забезпечення проведення конкурсів.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про автомобільний транспорт" організація пасажирських перевезень на приміських і міжміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути) покладається на обласні державні адміністрації.
Згідно з частиною першою статті 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
За змістом ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет.
Конкурсний комітет зобов'язаний керуватися Законом України «Про автомобільний транспорт» та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081.
Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081 (далі - Порядок №1081) визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Відповідно до п. 42 Порядку № 1081 у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з Додатком № 4 до Порядку №1081, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Згідно пункту 46 Порядку № 1081 переможцем конкурсу визначається перевізник- претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
За приписами пункту 8 Порядку №1081 об'єктом конкурсу може бути, окрім іншого, сукупність маршрутів приміського та маршрутів або оборотних рейсів міжміського сполучення.
Згідно п. 4 Додатку №4 до Порядку №1081 за роботу перевізника - переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу, конкурсним комітетом додатково може нараховуватися 11 балів.
Матеріали справи свідчать, що 03.09.2015 р. газеті "Село Полтавське" №34 Полтавською ОДА було оголошено конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, в т.ч. за об'єктом конкурсу №51 - сукупність міжміського маршруту Лохвиця АС-Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та приміського маршруту №104-12 Лохвиця АС - Бербениці.
В той час, як ФОП ОСОБА_1 здійснював три роки перевезення, як переможець попереднього конкурсу за іншим об'єктом конкурсу - приміському маршруті №104-12 Лохвиця АС - Бербениці, на підставі Договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом №335/12 від 21.01.2012 р.
Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації та Полтавська ОДА не заперечували той факт, що сформовано новий об'єкт конкурсу №51 - сукупність міжміських та приміських маршрутів Лохвиця АС-ПолтаваАС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці.
Наведене підтверджується також листом Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області №01-23/1590 від 08,07.2015 р. про необхідність об'єднати різні маршрути міжміський та приміський в один об'єкт конкурсу.
Згідно пункту 7 Порядку №1081 об'єкт конкурсу визначається організатором.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1081 визначено чотири різних види об'єктів конкурсу, а саме: маршрут (кілька маршрутів) та/або оборотний рейс (кілька оборотних рейсів) міжміського автобусного сполучення;маршрут (кілька маршрутів) міського або приміського автобусного сполучення;сукупність оборотних рейсів міського або приміського автобусного сполучення за умови, що кількість таких рейсів на об'єкті конкурсу становить не менш як 50 на день; сукупність маршрутів приміського та маршрутів або оборотних рейсів міжміського сполучення.
В оголошенні в газеті "Село Полтавське" №34 від 03.09.2015 р. , копія якої міститься в матеріалах справи, всі об'єкти конкурсу (51 об'єкт) перелічені в трьох окремих таблицях, в залежності від виду об'єкта конкурсу до якого відноситься той чи інший об'єкт конкурсу , окремо зазначено міжміські маршрути, приміські маршрути, сукупність міжміських та приміських маршрутів.
Об'єкт конкурсу №51 - сукупність міжміських та приміських маршрутів Лохвиця АС- ПолтаваАС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці зазначений в окремій таблиці та віднесений до переліку об'єктів конкурсу - «Сукупність міжміських та приміських маршрутів».
Конкурс, який відбувся 06.10.2015 р. , було оголошено за новим об'єктом конкурсу №51, що являє собою не попередній об'єкт конкурсу - приміський маршрут №104-12 Лохвиця АС- Бербениці, а є новоствореним об'єктом конкурсу, як сукупність міжміського маршруту Лохвиця АС-Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та приміського маршруту №104-12 Лохвиця АС - Бербениці.
Тобто, в порушення п.п.4, 6,7,27,42,46 Порядку №1081, п. 4 Додатку №4 до Порядку №1081, ст.ст.5,43,44 Закону України «Про автомобільний транспорт», ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», а також ігноруючи роз'яснення Міністерства інфраструктури України, конкурсний комітет нарахував ФОП ОСОБА_1 + 11 балів за роботу перевізника - переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що не являється аналогічним об'єктом конкурсу, з урахуванням Договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом №335/12 від 21.01.2012 р., за яким ФОП ОСОБА_1 три роки здійснював перевезення пасажирів на приміському маршруті №104-12 Лохвиця АС - Бербениці, та який є іншим об'єктом конкурсу, ніж було оголошено 03.09.2015 р. за об'єктом конкурсу №51, як сукупність міжміських та приміських маршрутів.
Виключно конкурсний комітет бере участь в обговоренні, розгляді за бальною системою оцінки та зіставленні конкурсних пропозицій перевізників-претендентів і забезпечуює прийняття законного рішення про визначення переможця конкурсу, має право на ознайомлення з усіма матеріалами, що стосуються проведення оцінки за бальною системою пропозицій перевізників-претендентів зобов'язані дотримуватися норм законодавства, Порядку №1081, об'єктивно та неупереджено розглядати конкурсні пропозиції перевізників-претендентів (п. 27 Порядку №1081).
Підстава нарахування +11 балів , відповідно до п. 4 Додатку №4 до Порядку №1081 є робота перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу (бали не надаються у разі роботи в статусі тимчасового перевізника (або перевізника, що виконував перевезення як претендент, що посів друге місце, протягом менш як два з половиною роки.
До Переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників - претендентів № 4 , який є додатком до Порядку №1081 передбачає вичерпні показники, які повинні оцінюватися конкурсним комітетом, механізм нарахування балів та кількість балів.
Норма п.4 Додатку №4 до Порядку №1081 не передбачає нарахування +11 балів за досвід на попередньому конкурсі, якщо перевізник має досвід лише на одному з маршрутів, який є частиною іншого виду об'єкту конкурсу та не являється аналогічним об'єктом конкурсу в порівнянні з попереднім об'єктом конкурсу на якому перевізник був переможцем та здійснював перевезення. Також, норма п.4 Додатку №4 до Порядку №1081 не містить формулювань «що є частиною об'єкту конкурсу» або «що входить до об'єкту конкурсу», як трактує норму закону суд першої інстанції.
Тобто , дії конкурсного комітету щодо нарахування +11 балів ФОП ОСОБА_1 за досвід роботи на приміському маршруті (Лохвиця АС - Бербениці), який є лише частиною об'єкту конкурсу (сукупність міжміських та приміських маршрутів Лохвиця АС-ПолтаваАС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці), а не аналогічним об'єктом конкурсу, на якому перевізник ФОП ОСОБА_1 мав попередній досвід, є незаконними.
Також, колегія суддів вважає, що вказані дії конкурсного комітету свідчать про порушення ст. 5 Закону України «Про автомобільний транспорт» та ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», оскільки створюють нерівні умови для роботи перевізників у сфері автомобільного транспорту, спотворюють розвиток конкуренції у даній сфері, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 абз.9 ст. 5 Закону України «Про автомобільний транспорт» державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту повинно бути спрямоване перш за все на створення рівних умов для роботи всіх суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, обмеження монополізму та розвиток конкуренції.
Відповідно ч.2 ст.15 Закону України «Про захист економічної конкуренції» антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, зокрема, визнається надання окремим суб'єктам господарювання або групам суб'єктів господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів, що призводить або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції.
Оскільки даний об'єкт конкурсу №51 є новим по відношенню до всіх перевізників і за ним раніше не проводились конкурси, то і нарахування +11 балів перевізнику, який мав досвід на іншому об'єкті конкурсу є незаконним, оскільки надання таких незаконних переваг одному з перевізників по відношенню до іншого призводить до створення нерівних умов, надання неправомірних пільг та переваг перевізнику, який був переможцем на іншому об'єкті конкурсу, спотворенню конкуренції між перевізниками.
Спотворення конкуренції та ставлення перевізників в нерівні умови полягає в тому, що коли конкурсним комітетом незаконно нараховуються +11 балів (найвищий показник за кількістю балів серед інших показників за бальною системою оцінки) за досвід роботи не на аналогічному об'єкті конкурсу, то інший претендент-перевізник , в даному випадку позивач, втрачає всі ті переваги по балам, які він має в порівнянні зі своїм конкурентом - іншим учасником конкурсу, володіючи балами за сумарну пасажиромісткість власних автобусів, не нижче ЄВРО-2 (від 300 до 500 місць) - мінімальна кількість +6 балів, яких у ФОП ОСОБА_1 не було, володіючи балами за новий автобус строком експлуатації до 4 років - мінімальна кількість + 6 балів, володіючи балами за середньооблікову кількість працівників від 30 до 50 людей - мінімальна кількість +6 балів.
Отже, принцип обрання «кращого» не дотримувався організатором під час проведення конкурсу відповідно до п. 42 Порядку № 1081, оскільки організатор нараховуючи ФОП ОСОБА_1 спірні 11 балів за досвід на іншому об'єкті конкурсу, не взяв до уваги набагато більші переваги, якими володіло ТОВ «АВА-Експрес», маючи значну пасажиромісткість від 300 місць (більшу кількість автобусів), маючи значний штат людей (від 30 до 50), який удвічі більший в порівнянні з конкурентом, пропонуючи на конкурс більш новий автобус (строк експлуатації до 4 років), що було б більш привабливіше для пасажирів, маючи матеріально-технічну базу та механіків і медиків, як в м. Полтава, так і в м. Лохвиця, маючи сертифікат відповідності послуг.
Більш того, конкурсний комітет безпідставно недорахував ТОВ «АВА-Експрес» 3 бали, оскільки в постанові суду першої інстанції зазначено, що ТОВ «АВА-Експрес» нараховано: - за сумарну пасажиромісткість автобусів (не нижче Євро-2), які є власністю, співвласністю перевізника або взяті у лізинг для відповідного виду перевезень - + 5 балів, замість мінімальних +6 балів відповідно до Додатку №4 до Порядку №1081; - за середньооблікову кількість працівників від 30 до 50 людей - +4 бали, замість мінімальних +6 балів відповідно до Додатку №4 до Порядку №1081.
Посилання апелянта на безпідставне не врахування судом першої інстанції листів до Міністерства інфраструктури України №146 від 14.09.2015 р. та Міністерства інфраструктури України № 10714/25/10-15 від 24.09.2015 р., № 11657/5/10-15 від 20.10.2015р., які також неправомірно не прийняті до уваги конкурсним комітетом, є безпідставними , оскільки вказані листи не є нормативними актами , які є обов'язковими для застосування при вирішення спірних питань.
На підставі вищевикладеного колегія суддів вважає помилковою позицію відповідача щодо правомірного нарахування ФОП ОСОБА_1 додаткових 11 балів , рішення конкурсного комітету від 06.10.2015 р., оформлене Протоколом №99 від 06.10.2015 р., в частині п.1.21 є необґрунтованим та незаконним, прийнятим з грубим порушенням законодавства України , оскільки невірно був здійснений підрахунок сумарної кількості балів претендентів-перевізників за показниками, передбаченими Додатком №4 до Порядку №1081, що вплинуло на результати конкурсу по об'єкту конкурсу №51, внаслідок чого незаконно обрано переможцем конкурсу за сукупністю автобусних маршрутів Лохвиця АС-Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці ФОП ОСОБА_1, а ТОВ «АВА-Екпрес» визнано особою, що посіла друге місце, в результаті чого позивач не зміг отримати перевагу на конкурсі з відривом у 10 балів в порівнянні з ФОП ОСОБА_1, за умови вірного підрахунку балів конкурсним комітетом.
Тому , колегія суддів вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету при Полтавській ОДА, оформлене Протоколом від 06.10.2015 №99, в частині пункту 1.21 Порядку денного засідання конкурсного комітету про визнання ФОП ОСОБА_1 переможцем конкурсу на сукупності міжміських та приміських маршрутів: Лохвиця АС-Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (об'єкт конкурсу №51) та укладення з ним договору на п'ять років.
Відповідно до пункту 14 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний договір - це дво- або багатостороння угода, зміст якої складають права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією із сторін угоди.
Відповідно до статті 42 Закону України «Про автомобільний транспорт» договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.
Оскільки, по-перше, договір на перевезення пасажирів, який був предметом розгляду по даній справі, укладався відповідачем на виконання його владних управлінських функцій, по-друге, метою укладення цього договору є забезпечення не приватноправових інтересів облдержадміністрації, а публічних інтересів - громади Миколаївської області, та, по-третє, оскільки відносини між сторонами щодо проведення конкурсу, укладення договору та його розірвання врегульовані нормами адміністративного права, то така угода є адміністративним договором.
Відповідно до статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори, що виникають з приводу укладення, виконання, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.
Враховуючи наведені норми та вище встановлене судом , колегія суддів вважає можливим задовольнити позовні вимоги про визнання нечинним та скасування розпорядження голови Полтавської ОДА від 13.11.2015 №589 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" в частині підпункту 1.19 пункту 1 розпорядження щодо укладення договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на сукупність автобусних маршрутів Лохвиця АС - Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 (звичайний режим, дні виконання: щоденно) та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (звичайний режим, дні виконання: п'ятниця, неділя) і про визнання нечинним договору про організацію перевезень пасажирів, укладений між Полтавською ОДА та автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на сукупність автобусних маршрутів Лохвиця АС - Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 (звичайний режим, дні виконання: щоденно) та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (звичайний режим, дні виконання: п'ятниця, неділя).
Тобто , колегія суддів вважає , що позовні вимоги є правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Наведене не враховано судом першої інстанції , тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню відповідно положень ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог .
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВА-ЕКСПРЕС" задовольнити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.01.2016р. по справі № 816/4685/15 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету при Полтавській ОДА, оформлене Протоколом від 06.10.2015 №99, в частині пункту 1.21 Порядку денного засідання конкурсного комітету про визнання ФОП ОСОБА_1 переможцем конкурсу на сукупності міжміських та приміських маршрутів: Лохвиця АС-Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (об'єкт конкурсу №51) та укладення з ним договору на п'ять років.
Визнати нечинним та скасувати розпорядження голови Полтавської ОДА від 13.11.2015 №589 "Про укладення договорів про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом" в частині підпункту 1.19 пункту 1 розпорядження щодо укладення договору про організацію перевезень пасажирів автомобільним транспортом терміном на п'ять років з автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на сукупність автобусних маршрутів Лохвиця АС - Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 (звичайний режим, дні виконання: щоденно) та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (звичайний режим, дні виконання: п'ятниця, неділя).
Визнати нечинним договір про організацію перевезень пасажирів, укладений між Полтавською ОДА та автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 на сукупність автобусних маршрутів Лохвиця АС - Полтава АС-1 ч/з Чорнухи, рейси №11/12 (звичайний режим, дні виконання: щоденно) та №104-12 Лохвиця АС - Бербениці (звичайний режим, дні виконання: п'ятниця, неділя).
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Григоров А.М. Повний текст постанови виготовлений 09.03.2016 р.