Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 березня 2016 р. № 638/17835/15-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Зінченка А.В.,
при секретарі - Алавердян Е.А.
за участі представників сторін:
позивача - Мотіної-Чикановської В.О.
відповідача - Ткаченко Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Національна логістична компанія» до управління Укртрансінспекції у Харківській області про скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю "Національна Логістична Компанія", звернувся до адміністративного суду з позовом до управління Укртрансінспекції у Харківській області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 032326 від 16.09.2015 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова винесена відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства України, а тому є такою, що підлягає скасуванню.
Відповідач у наданих до суду запереченнях зазначив, що при прийнятті оскаржуваної постанови діяв у межах, на підставі та у спосіб передбачений чинним законодавством України, у зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у їх задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи.
ТОВ "Національна Логістична Компанія" пройшло державну реєстрацію в установленому законом порядку та зареєстроване в якості юридичної особи, про що свідчить Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 079010 Серія А01.
Працівниками управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області 04.08.2015 року в Дніпропетровській області на 152 км а/д М-04 було зупинено транспортний засіб Mercedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_3 для проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
За результатами перевірки працівниками Укртрансінспекції складений Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 04.08.2015 року, в якому зафіксовано порушення у вигляді надання послуг з вантажних перевезень на договірних умовах згідно ТТН № 150804/00167 від 04.08.2015 року без оформлення документів відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме не оформлена індивідуальна контрольна книга водія (а.с. 74).
Також, згідно вказаного Акту власником транспортного засобу зазначено ТОВ "Національна Логістична Компанія" та зроблено помітку про те, що водій, ОСОБА_3, від підпису та надання пояснень відмовився.
Згідно супровідного листа № 248 від 06.08.2015 року управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області надіслало за належністю начальнику управління Укртрансінспекції в Харківській області для подальшого прийняття рішення та вжиття заходів за місцезнаходженням суб'єкта господарювання вищевказаний акт перевірки (а.с. 75).
Із матеріалів справи вбачається, що повідомленням від 02.09.2015 року № 1001/4/59-15, направленим засобами поштового зв'язку відповідно до списку згрупованих поштових відправлень, позивач був викликаний на 16.09.2015 року з 09:00 до 12:00 для розгляду справи про вчинене порушення Закону України "Про автомобільний транспорт". Вказане повідомлення було отримано позивачем 07.09.2015 року, про що свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 76, 79).
В подальшому, заступником начальника управління Укртрансінспекції в Харківській області винесено постанову № 032326 від 16.09.2015 року, згідно якої за порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачено абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» до ТОВ "Національна Логістична Компанія" застосовано адміністративно - господарський штраф у сумі 1700,00 грн. (а.с. 81).
Позивач, не погоджуючись із вказаною постановою управління Укртрансінспекції в Харківській області, звернувся до Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті зі скаргою № 23/09-10 від 23.09.2015 року, в якій просив скасувати постанову № 032326 від 16.09.2015 року (а.с. 9-11).
Листом від 23.09.2015 року № 3664/08/15-15 Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті повідомила позивачу, що постанова № 032326 від 16.09.2015 року залишена без змін, а скарга без задоволення (а.с. 12-13).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011 затверджено положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (далі - Положення).
Відповідно до п.1 Положення Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.
Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України "Про автомобільний транспорт". Відповідно до ст. 1 Закону автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Статтею 6 Закону передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Не частіше одного разу на квартал здійснюються рейдові перевірки дотримання автомобільними перевізниками вимог законодавчих і нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки пасажирських перевезень та безпеки дорожнього руху. При проведенні позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, стосовно терміну проведення перевірки не інформується. Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.
На виконання вимог статті 6 Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок № 1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
Відповідно до п. 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Пунктом 14 Порядку № 1567 встановлено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Згідно п. 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, додержання водієм режиму праці та відпочинку.
Згідно пункту 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Як встановлено в ході судового розгляду справи, за результатами рейдової перевірки транспортного засобу Mercedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_1, посадові особи Управління Укртрансінспекції у Дніпропетровській області дійшли висновку про те, що позивачем порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», оскільки не оформлена індивідуальна контрольна книга водія.
У відповідності до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Згідно абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовується адміністративно-господарські штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Отже, адміністративно-господарські штрафи застосовуються до автомобільних перевізників, які здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Із матеріалів справи вбачається, що між ТОВ "Національна Логістична Компанія" (Наймодавець) та ТОВ «Каштан-Дніпро» (Наймач) укладено Договір найму транспортного засобу № ТС-165 від 12.05.2015 року, відповідно до умов якого, Наймодавець зобов'язується надати Наймачеві в тимчасове платне користування транспортний засіб Mercedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_1, що перебуває у власності Наймодавця (а.с. 14-15).
Також, в матеріалах справи наявний акт прийому - передачі до Договору № ТС165 найму транспортному засобу від 12.05.2015 року (а.с. 16).
Факт того, що вказаний транспортний засіб, на час проведення перевірки, перебував у користуванні ТОВ «Каштан-Дніпро» підтверджується товарно - транспортною накладною № 150804/00167 від 04.08.2015 року, про яку зазначено в Акті перевірки (а.с. 87).
Окрім того, суд вважає необхідним звернути увагу на те, що водій транспортного засобу, що перевірявся, знаходиться в трудових відносинах з ТОВ «Каштан-Дніпро», про що свідчить копія наказу № 15/0-К від 12.05.2015 року та копія наказу № 23/1-ОД від 12.05.2015 року про закріплення транспортного засобу Mercedes-Benz, реєстраційний номер НОМЕР_1 за водієм ОСОБА_3 (а.с. 17-18). Така обставина також свідчіть про те, що позивач немає ніякого відношення до відповідних автомобільних перевезень.
Таким чином, з урахуванням встановлених обставин, які свідчать про перебування автомобіля, що перевірявся, у користуванні третіх осіб, суд вважає, що позивач в спірних правовідносинах не є автомобільним перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому суд дійшов висновку про те, що відповідачем безпідставно застосовані фінансові санкції за порушення абз.3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Суд зазначає, що частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами.
А згідно ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 94, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Національна логістична компанія» до управління Укртрансінспекції у Харківській області про скасування постанови - задовольнити.
Скасувати постанову управління Укртрансінспекції у Харківській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 032326 від 16 вересня 2015 р.
Стягнути з управління Укртрансінспекції у Харківській області (код 38277424) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Національна логістична компанія» сплачений судовий збір в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі виготовлена 09 березня 2016 року.
Суддя А.В. Зінченко