Постанова № 56310956, 03.03.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2016
Номер справи
804/14376/15
Номер документу
56310956
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2016 рокусправа № 804/14376/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередниченко В.Є.,

суддів: Коршуна А.О., Панченко О.М.,

за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року у справі № 804/14376/15 за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, третя особа: заступник начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації Горбонос Р.М. про зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 17 вересня 2015 року звернулася до суду із адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача заступник начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації Горбонос Р.М. в якому, з урахуванням уточнень, просить:

- визнати незаконним оголошення Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області конкурсу на зайняття вакантної посади заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації;

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області скласти та направити Міністерству юстиції України подання про переведення ОСОБА_1, з посади начальника реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області на посаду заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року позов задоволено частково.

Суд, визнав протиправним та скасував рішення щодо оголошення відповідачем конкурсу на зайняття вакантної посади заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації, яке прийнято та оформлено протоколом №1 від 16 червня 2015 року на засіданні кадрової комісії Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області та зобов'язав відповідача, відповідно до ст.19 Закону України «Про державну службу» та Положення про порядок стажування у державних органах, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01.12.1994 року №804, провести стажування ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації. У задоволені позову в іншій частині відмовив.

Постанова суду мотивована тим, що рішення про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади заступника начальника управління юстиції з питань державної реєстрації Криворізького міського управління юстиції є таким що порушує права позивача, оскільки на засіданні кадрової комісії Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 16.06.2015 року не обговорювалась інформація щодо належності та відповідності діяльності осіб, в тому числі ОСОБА_1, на раніш займаних посадах, що підтверджується не відображенням в протоколі засідання кадрової комісії Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 16.06.2015 року вказаної інформації, яка стала підставою для прийняття рішення запропонувати особі (ОСОБА_1.) зайняти іншу посаду в установах юстиції, та як наслідок оголосити конкурс на заміщення вакантної посади. При цьому суд першої інстанції зробив висновок про те, що ОСОБА_1 має першочергове право на обрання до новоствореної посади, а тому позивач має пройти відповідне стажування згідно зі ст.19 Закону України «Про державну службу» та Положення про порядок стажування у державних органах, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01.12.1994 року №804.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що посади заступників начальників районних міськрайонних та міського управління юстиції Дніпропетровської області є посадами номенклатури Міністерства юстиції України, тому вирішення питання щодо оголошення конкурсу на заміщення зазначених посад відноситься до компетенції Міністерства юстиції України. При цьому, посада начальника реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області відноситься до VI категорії посад державних службовців, а отже є нижчою ніж посада заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації, яка відносить до V категорії посад. Відповідач в доводах апеляційної скарги вказує на те, що позивачем невірно обраний спосіб захисту порушеного права, оскільки ним ставиться вимога «Про визнання незаконним оголошення конкурсу», а не вимога «щодо скасування рішення суб'єкта владних повноважень про оголошення конкурсу». Суд першої інстанції задовольняючи частково позов та зобов'язуючи відповідача провести стажування ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації фактично підміняє собою рішення засідання кадрової комісії від 16.06.2015 року, яким вирішено провести конкурс на заміщення цієї посади.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача яка підтримала доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що ОСОБА_1, працювала на посаді начальника реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з січня 2012 року.

За час перебування на посаді позивач не мала дисциплінарних стягнень. нагороджувалась почесними грамотами міського управління юстиції та головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області. Для зайняття цієї посади проходила процедуру конкурсного відбору та склала іспит в Головному територіальному управлінні юстиції Дніпропетровської області та в Державній реєстраційній службі в м. Києві. Крім того, проходила відповідне навчання в м. Ірпінь, організоване Агенством США з міжнародного розвитку (USAID), про що отримала відповідний сертифікат; в 2013 році проходила курси підвищення кваліфікації з питань легалізації в Міністерстві юстиції України, про що також отримала відповідний документ.

12.06.2015 року ОСОБА_1 та працівники реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області попередженні про скорочення їх посад та їх подальше звільнення. Підставами попередження стали накази Міністерства Юстиції України від 30.01.2015 року №115/5, від 02.02.2015 року №139/5 та від 20.04.2015 року №567/5 «Про розподіл граничної чисельності працівників територіальних органів юстиції».

В січні 2015 року наказом міністерства юстиції України ліквідована реєстраційна служба Україні, правонаступником якої стало міністерство юстиції.

Замість посад державних реєстраторів реєстраційних служб створені посади державних реєстраторів управлінь юстиції.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 17 від 21.01.2015 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади систем юстиції», якою ліквідовано Державну реєстраційну службу, - Міністерство юстиції України є правонаступником Державної реєстраційної служби.

В зв'язку з ліквідацією реєстраційної служби в складі Міністерства юстиції, посади всіх працівників служби скороченні та створені нові посади державних реєстраторів Міністерства юстиції.

Для вирішення питання щодо кандидатур на нововведені посади в Головному територіальному управлінні юстиції у Дніпропетровській області 16 червня відбулося засідання кадрової комісії.

Персональний склад комісії Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області затверджений 16.06.2015 року і складається з: Голова комісії - заступник міністра юстиції ОСОБА_3, заступник голови комісії - ОСОБА_4 начальник Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 - посадові особи Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.

Рішенням засідання кадрової комісії Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 16.06.2015 року, яке оформлено протоколом, за наслідками співбесіди з начальниками територіальних управлінь юстиції Дніпропетровської області, начальниками відділів державної виконавчої служби та начальниками реєстраційних служб зазначених управлінь щодо комплектування керівних посад районних, міськрайонних та міських управлінь юстиції Дніпропетровської області за новою структурою: п.79. враховуючи, що ОСОБА_1 попереджена про наступне звільнення із займаної посади у зв'язку із скороченням посади (п.1 ст.40 КЗпП), запропонувати зайняти іншу посаду в установах юстиції (в разі наявності).

Оголосити конкурс на заміщення вакантної посади заступника начальника управління юстиції з питань державної реєстрації Криворізького міського управління юстиції (а.с.155).

Законність дій та обґрунтованість рішення про оголошення конкурсу на заміщення вакантної посади, на яку претендує позивач та зобов'язання відповідача направити Міністерству юстиції України подання про переведення позивача є предметом спору переданого на вирішення суду.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 січня 2015 року № 17 «Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» Державну реєстраційну службу України було ліквідовано з правонаступництвом Міністерства юстиції України.

Наказом Міністерства юстиції України від 30 січня 2015 року № 115/5 «Деякі питання діяльності територіальних органів Міністерства юстиції України» було перейменовано головні управління юстиції в головні територіальні управління юстиції, затверджено Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі та внесено зміни до деяких нормативно-правових актів, в тому числі до Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції (далі - Положення).

Так, з Положення виключено пункти, що стосувалися діяльності реєстраційної служби, як окремого структурного підрозділу міського, міськрайонного, районного управління юстиції.

На виконання доручення Міністра юстиції України від 12 лютого 2015 року № 14-32/421 «Щодо організаційних заходів, пов'язаних з унормуванням діяльності Головних територіальних управлінь юстиції», на виконання пп. 11.9 п. 11 Положення про Головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, п. 11 Положення про районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2011 року № 1707/5, 12 червня 2015 року начальником Головного територіального управління юстиції було затверджено нові структури, штатний розпис районних, міських, міськрайонних управлінь юстиції Дніпропетровської області на 2015 рік.

Наказом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 12.06.2015 року № 1740-к було введено в дію новий штатний розпис на 2015 рік районних, міських, міськрайонних управлінь юстиції у Дніпропетровській області.

Відповідно до нової затвердженої структури та штатної чисельності Криворізького міського управління юстиції структурний підрозділ «реєстраційна служба» відсутній в структурі управління, замість нього наявні окремі відділи державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та легалізації громадських формувань.

Згідно з наказом Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 12.06.2015 року № 1740-к, у зв'язку з введенням в дію нового штатного розпису на 2015 рік районних, міських, міськрайонних управлінь юстиції у Дніпропетровській області, 12.06.2015 року всіх працівників реєстраційних служб територіальних управлінь юстиції було попереджено про скорочення про їх посад (а.с.90-93).

З метою належного виконання наказу Міністерства юстиції України від 02 червня 2015 року №1780/к «Про кадрові комісії головних територіальних управлінь юстиції» 16 червня 2015 року в Головному територіальному управлінні юстиції у Дніпропетровській області відбулося засідання кадрової комісії шляхом проведення співбесіди з керівниками територіальних управлінь юстиції області та їх структурних підрозділів щодо комплектування керівних посад районних, міськрайонних та міського управлінь юстиції Дніпропетровської області (нові структури) з урахуванням показників оцінки професійних якостей працівника, знань, умінь та навичок, що ґрунтуються на аналізі ефективності результатів його роботи.

Відповідно до п. 14 Положення про Кадрові комісії головних територіальних управлінь юстиції в областях та у м. Києві, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02 червня 2015 року №1780/к, рішення Кадрової комісії є обов'язковими для виконання та врахування в роботі територіального управління юстиції.

Згідно з рішенням кадрової комісії Головно територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 16.06.2015 року (далі - комісія), яке оформлено протоколом, комісією вирішено оголосити конкурс на ряд посад заступників начальників територіальних управлінь юстиції у Дніпропетровської області в томі числі і на посаду заступника начальника управління юстиції з питань державної реєстрації Криворізького міського управління юстиції (а.с.134-163).

Пунктом 79 вищезазначеного рішення кадровою комісією вирішено, «…враховуючи, що ОСОБА_1 попереджена про наступне звільнення із займаної посади у зв'язку із скороченням посади (п.1 ст.40 КЗпП), запропонувати зайняти іншу посаду в установах юстиції (в разі наявності).

Оголосити конкурс на заміщення вакантної посади заступника начальника управління юстиції з питань державної реєстрації Криворізького міського управління юстиції…» (а.с.155).

Як вбачається з тексту рішення засідання кадрової комісії Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області від 16.06.2015 року, яке оформлено протоколом, зазначене рішення не містить в собі інформації, яка запропонована на розгляд комісії доповідачем щодо ОСОБА_1 (нагородження, стягнення, навчання, досвід роботи тощо), та даних, за яких підстав прийнято рішення запропонувати особі зайняти іншу посаду в установах юстиції, та як наслідок оголосити конкурс на заміщення вакантної посади заступника начальника управління юстиції з питань державної реєстрації Криворізького міського управління юстиції.

Враховуючи вказані обставини позивач вважає зазначене рішення в частині оголошення Головним територіальним управлінням юстиції у Дніпропетровській області конкурсу на зайняття вакантної посади заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації протиправним.

Згідно з Законом України «Про державну службу» (який діяв на час виникнення спірних відносин) закріплено право на державну службу громадян України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір, або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України.

Законом визначено, що державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.

Державний службовець повинен: сумлінно виконувати свої службові обов'язки; шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування; не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця. Він має діяти в межах своїх повноважень.

Статтею 15 Закону України «Про державну службу» визначено, що прийняття на державну службу на посади третьої - сьомої категорій, передбачених статтею 25 цього Закону, здійснюється на конкурсній основі, крім випадків, коли інше встановлено законами України. Цей спосіб приймання на роботу є найбільш поширеним.

Проведення конкурсу регулюється Положенням про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 р. № 169.

Таким чином, враховуючи те що посада заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації, згідно з додатком 24 до постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року № 703 «Про віднесення деяких посад працівників органів державної влади, інших державних органів, установ до відповідних категорій посад державних службовців та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів кабінету Міністрів України», відноситься до V категорії посад, а посада начальника реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції відноситься до VI категорії посад державних службовців, позивач мав право бути прийнятим на цю посаду на конкурсній основі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.94 р. № 423 «Про деякі питання застосування статей 4, 15 і 27 Закону України «Про державну службу» визначено, що просування по службі державного службовця, який зарахований до кадрового резерву чи пройшов стажування, а також прийняття на роботу державного службовця, який припинив державну службу у зв'язку з відставкою, може здійснюватися за рішенням керівника відповідного державного органу без конкурсного відбору.

Проте позивача не зараховано до кадрового резерву та вона не проходила стажування.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про державну службу» постановою Кабінету Міністрів України від 01.12.94 р. №804 затверджено Положення про порядок стажування у державних органах. Згідно з яким стажування проводиться у відповідному державному органі з метою набуття практичного досвіду, перевірки професійного рівня і ділових якостей працівників, які претендують на посаду державного службовця, терміном до двох місяців.

Стажування можуть проходити як особи, що вперше претендують на посаду державного службовця, так і державні службовці, які бажають зайняти більш високу посаду. Відбір кандидата на стажування проводиться з ініціативи органу, де має відбуватись стажування. При цьому необхідна письмова заява самого стажиста та згода відповідних керівників за місцями його стажування та основної роботи.

Державний службовець після успішного закінчення стажування може бути переведений на посаду за рішенням керівника відповідного державного органу без конкурсного відбору або зарахований до кадрового резерву державного органу.

Отже, враховуючи те, що посада начальника реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області відноситься до VI категорії посад державних службовців, а отже є нижчою ніж посада заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації, яка відносить до V категорії посад, а також те, що Законом України «Про державну службу» передбачено проходження стажування для державних службовців, які бажають зайняти більш високу посаду, суд апеляційної інстанції вважає помилковим висновок суду першої інстанції щодо необхідності зобов'язання відповідача провести стажування ОСОБА_1 на посаді заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації, оскільки таке стажування можливе лише за умови відбору кандидата на стажування з ініціативи органу, де має відбуватись стажування. Проте прийняття на посаду заступника начальника Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області з питань державної реєстрації відбувалось на конкурсній основі (а.с. 129), а не шляхом проведення стажувань осіб. Крім того докази на підтвердження наявності зазначеної ініціативи та проведення відбору кандидатів, а також згоди відповідних керівників за місцями стажування та основної роботи відсутні.

Крім того суд апеляційної інстанції вважає необхідним зазначити те, що з урахуванням тієї обставини, що оскаржувані дії відповідача в розглядуваній ситуації ґрунтуються на дискреційних повноваженнях, суд не може втрутитись у внутрішню компетенцію відповідача та зобов'язати його провести стажування.

З огляду на викладені обставини, колегія суддів дійшла висновку про ухвалення судом першої інстанції рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування постанови суду та прийняття нової постанови про відмову у задоволені позову.

На підставі викладеного, керуючись пунктом 3 частини 1 статті 198, пунктом 4 частини 1 статті 202, статтею 207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року у справі № 804/14376/15 - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити повністю.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлений 4 березня 2016 року.

Головуючий: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: О.М. Панченко