Постанова № 56310602, 03.03.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2016
Номер справи
820/10966/15
Номер документу
56310602
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

03 березня 2016 р. № 820/10966/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Зінченка А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРАЙМІКС" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРАЙМІКС", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, в якому після уточнення позовних вимог просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0001412201 від 17.08.2015 року, №0001412201 від 17.08.2015 року, №0001422201 від 17.08.2015 року, №0001432201 від 17.08.2015 року, №0001442201 від 17.08.2015 року, №00000622100 від 17.08.2015 року, винесені на підставі висновків акту перевірки № 831/04-81-22-01/37214536 від 30.07.2015 року.

- зобов'язати відповідачів відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "ПРАЙМІКС" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті № 831/04-81-22-01/37214536 від 30.07.2015 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перевірку було призначено та проведено з порушенням вимог Податкового кодексу України, висновки, зроблені за результатами такої перевірки, не відповідають фактичним обставинам, а винесені податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Вказав, що юридичні та фізичні особи - підприємці, зареєстровані у встановленому законом порядку як платники ПДВ, які придбали паливо у ТОВ "ПРАЙМІКС" та отримали його на АЗС в т.ч. сплачували вартість палива через касу АЗС, використовували його у власній господарській (комерційній) діяльності, що свідчить про відсутність порушення позивачем вимог закону.

Відповідач, Криворізька центральна ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, проти позову заперечував. Зазначив, що підставою для висновку про порушення позивачем вимог закону стало встановлення факту безпідставного заниження обсягів з продажу підакцизного товару кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, що є об'єктом оподаткування акцизним податком із роздрібного продажу за січень 2015 року - у сумі 2457737 грн., лютий 2015 року у сумі 6454852 грн., в результаті чого занижено акцизний податок на загальну суму 445629 грн., у тому числі за січень 2015 року у сумі 122886 грн., лютий 2015 року у сумі 322743 грн. Вказав, що порушення, встановлені в ході перевірки позивача, зафіксовані належним чином в акті перевірки, у зв'язку з чим просили у задоволенні позову відмовити.

В судове засідання представник позивача не прибув, але надав до суду клопотання, в якому подання підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі, а також просив справу розглядати за його відсутності.

В судове засідання представник відповідача не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст. 128 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

ТОВ "ПРАЙМІКС" пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 37214536, взято на податковий облік і станом на час проведення перевірки перебуває на обліку в Криворізькій центральній ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

Фахівцями відповідача - Криворізькій центральній ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області на підставі наказу №325 від 09.07.2015 р., відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2. п.75.1 ст.75, п.п. 78.1.1 та п.п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, (із змінами та доповненнями) була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ "ПРАЙМІКС" (код за ЄДРПОУ 37214536) з питань правильності, повноти, своєчасності нарахування та перерахування акцизного податку із роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів за період січень - лютий 2015 року.

Результати перевірки викладені в акті № 831/04-81-22-01/37214536 від 30.07.2015 р. (а.с. 21 - 33 т. 1).

За наслідками перевірки контролюючим органом було встановлено порушення:

- п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212, п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213, п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214, п.п. 215.3.1, 215.3.2, 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України ТОВ "ПРАЙМІКС" безпідставно занижено обсяги з продажу підакцизного товару кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, що є об'єктом оподаткування акцизним податком з роздрібних продажів, за січень, лютий 2015 року на загальну суму 8912589 грн., у тому числі за січень 2015 року у сумі 2457737 грн., лютий 2015 року у сумі 6454852 грн., в результаті чого занижено акцизний податок на загальну суму 445629грн., у тому числі за січень 2015 року у сумі 122886 грн., лютий 2015 року у сумі 322743 грн.

На підставі зазначених висновків контролюючими органами було прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0001412201 від 17.08.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 112242,50 грн., з яких за основним платежем - 89794,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 22448,50 грн. (а.с. 211 т. 8).

- №0001422201 від 17.08.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 153150,00 грн., з яких за основним платежем - 122520,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 30630,00 грн. (а.с. 212 т. 8).

- №0001432201 від 17.08.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 26436,25 грн., з яких за основним платежем - 21149,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 5287,25 грн. (а.с. 213 т. 8).

- №0001442201 від 17.08.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 91030,00 грн., з яких за основним платежем - 72824,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 18206,00 грн. (а.с. 214 т. 8).

- №00000622100 від 17.08.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 67770,00 грн., з яких за основним платежем - 54216,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 13554,00 грн. (а.с. 215 т. 8).

- №0001412201 від 17.08.2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 106407,50 грн., з яких за основним платежем - 85126,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 21281,50 грн. (а.с. 216 т. 8).

Судом також було встановлено, що між ТОВ "ПРАЙМІКС" та ТОВ ВТФ "Авіас" був укладений договір поставки №П- 14714 від 19.12.2014 р., згідно з умовами якого ТОВ "ПРАЙМІКС" зобов'язується поставити, а ТОВ ВТФ "Авіас" прийняти та оплатити паливно-мастильні матеріали (бензини, дизельне паливо і газ) (а.с. 139 - 141 т. 1).

Товар за цим договором поставляється щоденно і безперервно на умовах ЕХW АЗС. Товар поставляється (видається) по довірчим документам покупця - паливним карткам, скретч-карткам.

Розрахунки за цим договором здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок ТОВ "ПРАЙМІКС" протягом 10-и банківських днів після підписання сторонами Актів прийому-передачі товару. Ціна товару формується на підставі фактичних цін, що діють на АЗС на момент відвантаження товару по довірчим документам покупця (а.с. 145 - 151 т. 1).

Матеріали справи свідчать, що в перевіряємий період позивачем реалізовано паливно-мастильні матеріали через мережу АЗС. Договори оренди АЗС, акти здачі - прийняття робіт (надання) послуг наявні в матеріалах справи (а.с. 172 - 250 т. 1, а.с. 1 - 42 т. 2).

Позивачем виписано податкові накладні (а.с. 2 - 250 т. 3, а.с. 2 - 250 т. 4, а.с. 1 - 250 т. 5, а.с. 1 - 248 т. 6, а.с. 2 - 250 т. 7, а.с. 2 - 202 т. 8).

П.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 та п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Податкового кодексу України передбачається, що об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, при цьому базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів.

Відповідно до абз. 2 п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України під реалізацією суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів розуміється продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування.

Однією із визначних умов реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є продаж підакцизних товарів для їх особистого некомерційного використання.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, "Про затвердження форми декларації акцизного податку. Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку", затвердженого наказом Мінфіну від 23.01.2015 №14, в графі 4 додатку 6 до декларації акцизного податку зазначається вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торгівельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.

Положеннями п.п.14.1.36 Податкового кодексу України та ст.42 Господарського кодексу України надано визначення поняттю "підприємництво" та "господарська діяльність".

У відповідності до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до пп. 14.1.36 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Таким чином, реалізація нафтопродуктів іншим суб’єктам господарювання (юридичним особам, фізичним особам-підприємцям), створеним для заняття підприємництвом, не може вважатись особистим некомерційним використанням.

При цьому реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків (абзаци перший та другий п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять", роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.

Таким чином, операції з продажу нафтопродуктів ТОВ "ПРАЙМІКС" через мережу АЗС не є об’єктом оподаткування акцизним податком, передбаченим п.п.213.1.9 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України, а дата їх здійснення не є датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, згідно з п.216.9 ст.216 Податкового кодексу України.

З огляду на положення ПК України, негативними наслідками для позивача стали прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення про нарахування грошових зобов'язань, які суд вважає за необхідне скасувати.

Стосовно вимог про зобов'язання відповідачів відновити суми податкового кредиту та зобов'язань ТОВ "ПРАЙМІКС" в електронній базі даних "Автоматизована система співставлення інформаційної системи Міністерства доходів та зборів України "Податковий блок", інформаційній базі результатів контрольно-перевірочної роботи АРМ "Аудит", а також в інтегрованій картці, зміни до яких були внесені на підставі відомостей, викладених в акті № 831/04-81-22-01/37214536 від 30.07.2015 р., суд зазначає, що під час судового розгляду справи позивачем не надано належних доказів на підтвердження того, що контролюючими органами до картки особового рахунку внесено зміни на підставі зазначеного акту.

ДПІ у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області повідомлено, що ТОВ "ПРАЙМІКС" знаходиться на обліку в ДПІ Московського району м. Харкова з 2016 року. ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області не вносились коригування до АІС "Податковий блок" по результатам складання акту перевірки № 831/04-81-22-01/37214536 від 30.07.2015 року. Документи щодо підстав призначення і проведення перевірки, за результатами якої складено акт № 831/04-81-22-01/37214536 від 30.07.2015 р., до ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області не передавались.

У зв'язку з цим суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ТОВ "ПРАЙМІКС" в цій частині.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 КАС України).

Всупереч наведеним вимогам, вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх висновки, і не довели правомірності прийнятих податкових повідомлень-рішень. За таких умов, оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення не відповідають вимогам закону, що є підставою для їх скасування.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРАЙМІКС" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області та Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0001412201 від 17.08.2015 року Криворізької північної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, №0001412201 від 17.08.2015 року Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, №0001422201 від 17.08.2015 року, №0001432201 від 17.08.2015 року, №0001442201 від 17.08.2015 року, №00000622100 від 17.08.2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Зінченко