ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01 березня 2016 р. Справа № 902/44/16
за позовом: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1.; адреса для листування: АДРЕСА_2
до: Могилів-Подільської міської ради Вінницької області (АДРЕСА_5
про скасування рішення як незаконного
Суд: Суддя Кожухар М.С.
Секретар судового засідання Матущак О.В.
Представники :
позивач: ОСОБА_6 - за дорученням
відповідача: Покима І.О. - за дорученням
ВСТАНОВИВ :
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулась до господарського суду Вінницької області з позовом до Могилів-Подільської міської ради Вінницької області про скасування як незаконного рішення № 1220 від 12.08.2015р., яким внесено зміни до рішень ради № 626 від 11.10.2012р. та № 812 від 04.07.2013р. Також позивач просить звільнити його від сплати судового збору на підставі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) від 01.06.2010р. серія НОМЕР_1, відповідно до п.10 ч.1 ст.5 ЗУ "Про судовий збір".
Позовні вимоги мотивовано наступним.
27.06.2012р. позивач придбав нежитлову будівлю, розташовану за адресою: АДРЕСА_3- на земельній ділянці площею 0,0160 га. Земельна ділянка перебувала у постійному користуванні Продавця - ПАТ "Харчування" на підставі Державного акта на право постійного користування землею, виданого Могилів-Подільською міською радою 01.12.1998р. зареєстрованого в Книзі записів державних актів за № 52 Держкомзему у місті Могилів-Подільському Вінницької області.
Для оформлення права на земельну ділянку у зв'язку з переходом права власності на нежитлову будівлю, позивач звернувся із заявою до Могилів-Подільської міської ради в серпні 2012 року про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,0160 га по АДРЕСА_3 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в оренду з правом викупу.
11.10.2012р. рішенням № 626 23 сесії 6 скликання Могилів-Подільська міська рада надала дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду з послідуючим викупом для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Відповідно до вказаного рішення було виготовлено проект землеустрою, який передано на затвердження сесії міської ради.
04.07.2013р. рішенням № 812 33 сесії 6 скликання Могилів-Подільської міської ради Вінницької області "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з наступною передачею їх у приватну власність, оренду та постійне користування", міська рада вирішила: затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 на земельну ділянку, площею 0,0159 га по АДРЕСА_3 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (кадастровий номер НОМЕР_2); передати земельну ділянку за рахунок територіальної громади міста (землі житлової та громадської забудови) в оренду ОСОБА_1 на земельну ділянку, площею 0,0159 га по АДРЕСА_3 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (кадастровий номер НОМЕР_2) терміном на 5 років з подальшим правом викупу. Зобов'язано орендаря земельної ділянки ОСОБА_1 заключити договір оренди на земельну ділянку з міською радою та зареєструвати його в установленому законом порядку.
Договір оренди від 10.01.2014р. внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджується Витягом.
Разом з тим, рішенням №1220 від 12.08.2015р. 52 сесії 6 скликання Могилів-Подільської міської ради Вінницької області внесено зміни до рішень сесії: 23 сесії Могилів-Подільської міської ради 6 скликання №626 від 11.10.2012р "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та в оренду" в п.п.2.1 п.2 доповнено після слів "в оренду з правом викупу" словами "земельної ділянки, під об'єктом нерухомого майна площею, яка необхідна для обслуговування нежитлового об'єкту" далі по тексту; 33 сесії Могилів-Подільської міської ради 6 скликання від 04.07.2013р. №812 "Про затвердження проектів землеустрою, щодо відведення земельних ділянок з наступною передачею їх у приватну власність, оренду, постійне користування", а саме п.п.2.2.1 п.2 рішення доповнити після слів "терміном на 5 років з подальшим правом викупу" словами "земельної ділянки, орієнтовною площею - 0,0039 га під об'єктом нерухомого майна" далі по тексту.
Даним рішенням рекомендовано ОСОБА_1 провести розподіл земельної ділянки площею 0,0159 га, кадастровий номер НОМЕР_3 по АДРЕСА_3 в м. Могилів-Подільському Вінницької області для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, керуючись ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 142 Конституції України, ст.ст. 12, 80, 81, 116, 125, 126-128 ЗК України, з врахуванням відсутності рішення продавця на відвід земельної ділянки покупцеві об'єкта нерухомості в оренду або у власність в порядку ст. 123 ЗК України, ст.ст. 373, 377 Цивільного кодексу України, та у зв'язку з розглядом справи у Господарському суді Вінницької області № 902/427/15.
На думку позивача, такі дії Могилів-Подільської міської ради не відповідають вимогам законодавства України та порушують право позивача вільно розпоряджатись належним йому на праві приватної власності майном шляхом обмеження у користуванні земельною ділянкою, що суперечить Конституції України, ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", Земельному кодексу України, ЗУ "Про землеустрій".
Ухвалою від 15.01.2016р. у даній справі порушено провадження та призначено її до розгляду на 09.02.2016 року.
08.02.2016р. до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позовні вимоги не визнає в повному обсязі та зазначає наступне.
На момент подання позову позивачем земельна ділянка площею 0,0160 га, розташована за адресою АДРЕСА_3, м. Могилів-Подільський, Вінницька обл., кадастровий НОМЕР_4, перебуває в комунальній власності Територіальної громади міста Могилів-Подільського.
27.06.2012р. гр. ОСОБА_1 набула від ПАТ "Харчування" у власність нежитлову будівлю, розташовану за адресою АДРЕСА_3, м. Могилів-Подільський, Вінницька обл., на земельній ділянці площею 0,0160 га.
В серпні 2012 року, з метою оформлення права на земельну ділянку у зв'язку з переходом права власності на нежитлову будівлю, позивач звернулась із заявою до Могилів-Подільської міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,0160 га по АДРЕСА_3 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі в оренду з правом викупу.
04.07.2013р. рішенням 33 сесії 6 скликання № 812 від 04.07.2013р. "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, з наступною передачею їх в приватну власність, оренду та постійне користування" гр. ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі площею - 0,0159 га терміном на 5 років з подальшим правом викупу. Даним рішенням зобов'язано орендаря земельної ділянки - гр. ОСОБА_1 в місячний термін (тобто серпень 2013 року включно) заключити договір оренди на земельну ділянку з міською радою та зареєструвати його в установленому порядку.
Договір оренди земельної ділянки позивач зареєструвала лише 19.05.2014р. у Реєстраційній службі Могилів-Подільського міськрайонного управління юстиції Вінницької області за №21810679.
В подальшому через фактичне невикористання земельної ділянки тривалий час та заборгованість перед Орендодавцем (Могилів-Подільською міською радою) згідно умов вищезазначеного договору оренди радою було винесено оспорюване рішення 52 сесії 6 скликання від 12.08.2015р. "Про земельну ділянку по АДРЕСА_3
Даним рішенням внесені зміни до діючих рішень щодо земельної ділянки по АДРЕСА_3, а саме зменшена площа для оренди землі з подальшим правом викупу під об'єктом нерухомості, що належить на праві приватної власності ОСОБА_1, запропоновано ОСОБА_1 провести розподіл земельної ділянки, яку вона орендує та, у разі бездіяльності Позивача на протязі місяця, доручено Могилів-Подільській міській раді та її виконавчим органам питання щодо розподілу земельної ділянки розглядати без згоди ОСОБА_1
В судове засідання 09.02.2016 р. з'явились представники сторін.
Від відповідача через канцелярію суду 09.02.2016р. надійшло клопотання (яке підтримано представником відповідача в судовому засіданні) №05-05/14 від 05.02.2016 р. про залучення до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ФОП ОСОБА_4 - сертифікованого інженера-землевпорядника та Управління Держгеокадастру у Могилів-Подільському районі Вінницької області. Клопотання мотивовано тим, що рішення у даній справі може вплинути на права або обов'язки вказаних осіб, оскільки на виконання оскаржуваного рішення міської ради виконавчими органами ради укладено договір на проведення землевпорядних робіт, понесені витрати по виконанню організаційних заходів щодо виконання умов договору та Управління Держгеокадастру в Могилів-Подільському районі зобов'язано внести зміни в земельно-кадастрову документацію.
Представник позивача заперечила проти задоволення даного клопотання.
Суд, розглянувши клопотання №05-05/14 від 05.02.2016р. про залучення до участі в справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ФОП ОСОБА_4 та Управління Держгеокадастру у Могилів-Подільському районі Вінницької області, ухвалив: відмовити в задоволенні даного клопотання, оскільки ймовірні правовідносини між цими особами та виконавчими органами міської ради з приводу виконання рішення Могилів-Подільської міської ради № 1220 від 12.08.2015р. не стосуються спору про визнання вказаного рішення недійсним та рішення суду з цього приводу не може вплинути на права і обов'язки зазначених у клопотанні осіб як виконавців замовлених робіт. Що стосується доводів про зобов'язання управління Держгеокадастру у Могилів-Подільському районі внести зміни у земельно-кадастрову документацію, то в клопотанні не зазначено, про які зміни йдеться, чи передано спірне рішення ради на виконання вказаному управлінню та чи виконано воно останнім, а також не надано доказів в обгрунтування цього доводу. Також не зазначено, на які саме права або обов'язки вказаного управління та стосовно якої із сторін рішення у даній справі може вплинути.
Після оголошення судом вищезазначеної ухвали, представник відповідача заявила усне клопотання про відмову в прийнятті позовної заяви, оскільки вона (позовна заява) підписана представником позивача, а не самим позивачем, що, на думку представника відповідача суперечить ГПК України.
Представник позивача проти даного клопотання заперечила.
Суд, розглянувши клопотання представника відповідача про відмову в прийнятті позовної заяви, ухвалив: відмовити в його задоволенні, оскільки: відповідно до положень Господарського процесуального кодексу України (ст. 62 ГПК України) відмова в прийнятті позовної заяви може мати місце лише на стадії прийняття позовної заяви тобто до порушення провадження у справі; вказана норма закону не передбачає такої підстави для відмови в прийнятті позовної заяви як підписання її не уповноваженою, на думку представника відповідача, особою; відповідно до ч. 1 ст.54 ГПК України, позовна заява подається до господарського суду у письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником, прокурором чи його заступником, громадянином-суб'єктом підприємницької діяльності або його представником.
Після розгляду вищезазначеного клопотання, представник відповідача заявила усне клопотання про залишення позову без розгляду на підставі ст. 12, п.2 ч.1 ст.81 ГПК України, в зв'язку з тим, що справа, на думку представника відповідача, не підсудна господарському суду.
Представник позивача заперечила проти задоволення даного клопотання, посилаючись на те, що дана справа підсудна господарським судам України.
Суд, розглянувши клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду, ухвалив: відмовити у його задоволенні, оскільки: ст.81 ГПК України, яка регулює підстави залишення позову без розгляду, не передбачає такої підстави як непідсудність або непідвідомчість справи господарському суду; виходячи із змісту позовних вимог, предмету і підстав позову, даний спір, що виник внаслідок порушення, на думку позивача, його права на оренду землі, відповідно до положень ст. 12 ГПК України, підвідомчий господарському суду Вінницької області.
За відсутності інших клопотань сторін, розпочато розгляд справи по суті, в ході якого представник позивача позов підтримала. Представник відповідача проти задоволення позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву №02-22/392 від 08.02.2016 р.
Ухвалою суду від 09.02.2016р. розгляд справи відкладено на 01.03.2016р.
В судове засідання 01.03.2016р. з"явились представники позивача та відповідача.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі; також підтримав подану раніше заяву б/н від 25.02.2016р. про забезпечення позову.
Представник відповідача заперечив проти позовних вимог та задоволення заяви про забезпечення позову.
Ухвалою суду від 01.03.2016р. відмовлено в задоволенні заяви ФОП ОСОБА_1 б/н від 25.02.2016р. про забезпечення позову.
Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
27.06.2012р. між ПАТ "Харчування" (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) укладено договір купівлі-продажу нежитлового об"єкту нерухомого майна, відповідно до якого Продавець передає у власність (продає), а Покупець набуває у власність (купує) нежитлову будівлю (далі - предмет договору), розташовану за адресою: АДРЕСА_3 (одинадцять - а), і сплачує за неї грошову суму в розмірі та на умовах, встановлених цим договором.
За даними правовстановлювального документа - свідоцтва про право власності, згадуваного в п.1.2 цього договору, та витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно, виданому комунальним підприємством "Могилів-Подільське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" 17.05.2012р. за № 34168479, за цим договором відчужується одна нежитлова будівля кафе, зазначена в плані літерою "А", загальною площею 9,9 кв.м. (а.с. 13-14).
11.10.2012р. Могилів-Подільська міська рада Вінницької області прийняла рішення № 626 "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та в оренду", яким за згодою землекористувача вилучено частину земельної ділянки, площею 0,0160 га по АДРЕСА_3, що знаходиться в постійному користуванні ПАТ "Харчування" на підставі державного акта на право постійного користування землею серії НОМЕР_5 від 01.12.1998 року (зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 52), та зараховано її до земельного фонду територіальної громади міста. Надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (за рахунок земельного фонду територіальної громади міста - землі житлової та громадської забудови), на якій знаходиться нежитлова будівля у відповідності до договору купівлі-продажу, зареєстрованого в реєстрі за № 1106 від 07.06.2012р., площею 0,0160 га по АДРЕСА_3, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, в оренду з подальшим правом викупу (а.с. 12).
У 2013 році КП "Могилів-Подільське міжрайонне бюро технічної інвентаризації" на замовлення гр. ОСОБА_1 виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.
04.07.2013р. Могилів-Подільська міська рада Вінницької області прийняла рішення № 812 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з наступною передачею їх в приватну власність, оренду та постійне користування", яким затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок: ОСОБА_1 на земельну ділянку, площею 0,0159 га по АДРЕСА_3, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (кадастровий № НОМЕР_2); передано земельні ділянки за рахунок земель територіальної громади міста (землі житлової та громадської забудови) та за рахунок земель промисловості - в оренду за рахунок земель територіальної громади міста (землі житлової та громадської забудови) ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 0,0159 га по АДРЕСА_3, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (кадастровий НОМЕР_4) терміном на 5 років з подальшим правом викупу (а.с. 11).
10.01.2014р. між Могилів-Подільською міською радою Вінницької області (Орендодавець) та гр. ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, в АДРЕСА_3 кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0159 га (п. 2 Договору).
На земельній ділянці розміщенні об'єкти нерухомого майна: нежитлове приміщення (п. 3 Договору).
Договір укладено на 5 (п'ять) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 Договору).
Земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (п. 14 Договору).
Цільове призначення земельної ділянки землі житлової та громадської забудови (п. 15 Договору).
Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленим проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Підставою передачі земельної ділянки в оренду є: рішення Могилів-Подільської міської ради 33 сесії 6 скликання від 04.07.2013 року № 812 (п. 17 Договору).
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 40 Договору).
19.05.2014р. у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, здійснено запис № 5697879 про право оренди ОСОБА_1 земельної ділянки за адресою АДРЕСА_3, м. Могилів-Подільський, Вінницька обл., кадастровий помер НОМЕР_2, на підставі договору оренди землі б/н від 10.01.2014р. (а.с. 17).
19.05.2014р. Могилів-Подільська міська рада передала, а ОСОБА_1 прийняла земельну ділянку загальною площею 0,0159 га по АДРЕСА_3, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі терміном на 5 років, про що складено відповідний акт прийому-передачі земельної ділянки від 19.05.2014р. (а.с. 33).
В березні 2015р. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до господарського суду Вінницької області з позовом до Могилів-Подільської міської ради Вінницької області про визнання дійсним договору купівлі продажу земельної ділянки від 10.03.2015 року та припинення на підставі цього дії договору оренди земельної ділянки від 10.01.2014 року.
11.06.2015р. господарським судом Вінницької області прийнято рішення, яким в позові відмовлено (справа № 902/427/15). Рішення суду в апеляційному та касаційному порядку не оскаржувалось.
В червні 2015р. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до господарського суду Вінницької області з позовом до Могилів-Подільської міської ради Вінницької області про визнання укладеним договору купівлі-продажу земельної ділянки на умовах проекту договору, запропонованого позивачем.
Рішенням господарського суду Вінницької області від 04.09.2015р. позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Могилів-Подільської міської ради Вінницької області про визнання укладеним договору купівлі-продажу задоволено повністю. Визнано договір купівлі-продажу земельної ділянки від 10.03.2015р. за адресою АДРЕСА_3, кадастровий помер НОМЕР_2 між продавцем - Могилів Подільською міською радою Вінницької області та покупцем - Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 укладеним на умовах проекту цього договору (справа № 902/879/15).
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 16.02.2016р. апеляційну скаргу Могилів-Подільської міської ради Вінницької області задоволено; рішення господарського суду Вінницької області від 04.09.2015р. у справі №902/879/15 скасовано; прийнято нове рішення, яким у позові ФОП ОСОБА_1 до Могилів- Подільської міської ради Вінницької ради області про визнання укладеним договору купівлі-продажу земельної ділянки від 10.03.2015р. за адресою по АДРЕСА_3 кадастровий НОМЕР_4 відмовлено.
12.08.2015р. Могилів-Подільська міська рада прийняла рішення № 1220 "Про земельну ділянку по АДРЕСА_3", яким: 1) внесено зміни в рішення 23 сесії Могилів-Подільської міської ради 6 скликання від 11.10.2012 року №626 "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та в оренду", а саме: віришено підпункт 2.1. пункту 2 рішення доповнити після слів "в оренду з правом викупу" словами "земельної ділянки, під об'єктом нерухомого майна площею, яка необхідна для обслуговування нежитлового об'єкту" далі по тексту; 2) внесено зміни в рішення 33 сесії Могилів-Подільської міської ради 6 скликання від 04.07.2013р. № 812 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, з наступною передачею їх у приватну власність, оренду та постійне користування", а саме: вирішено підпункт 2.2.1. пункту 2 рішення доповнити після слів "терміном на 5 років з подальшим правом викупу" словами "земельної ділянки, орієнтовною площею - 0,0039 га під об'єктом нерухомого майна" далі по тексту; 3) рекомендовано гр. ОСОБА_1 провести розподіл земельної ділянки площею - 0,0159 га, кадастровий № НОМЕР_2, по АДРЕСА_3 в м. Могилів- Подільському, Вінницької області для будівництва та обслуговування будівель торгівлі; 4) на протязі 30-денного терміну в разі незгоди гр. ОСОБА_1 щодо проведення розподілу земельної ділянки питання розподілу земельної ділянки, площею - 0,0159 га по АДРЕСА_3 без згоди користувача, винести на розгляд чергової сесії міської ради; 5) Управлінню Держгеокадастру в Могилів-Подільському районі внести відповідні зміни в земельно-кадастрову документацію.
Дане рішення Могилів-Подільська міська рада прийняла, як зазначено у рішенні, керуючись ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 142 Конституції України, ст.ст. 12, 80, 81, 116, 125, 126 - 128 Земельного кодексу України, враховуючи, що право користування земельною ділянкою продавця припиняється із продажем розташованих на ній об'єктів нерухомості, відсутності нотаріально посвідченої письмової згоди продавця на відвід земельної ділянки покупцеві об'єкта нерухомості в оренду або у власність в порядку ст. 123 Земельного кодексу України, ст.ст. 373, 377 Цивільного кодексу України, враховуючи розгляд справи у Господарському суді Вінницької області за № 902/427/15, та розглянувши клопотання подане юридичним відділом апарату міської ради та виконкому (а.с. 9-10).
Заслухавши надані в судових засіданнях пояснення учасників судового процесу, дослідивши і оцінивши обставини та докази по справі, суд дійшов такого висновку.
В силу ст. ст. 4-3, 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 377 Цивільного кодексу України (ЦК України), до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
Статтею 120 (ч. 1, 2) Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
При цьому, виходячи зі змісту статті 92 Земельного кодексу, фізична особа-підприємець не набуває права постійного користування земельною ділянкою.
Отже, вказана вище земельна ділянка, на якій розміщений об"єкт нерухомості, що придбаний позивачем, передається йому на праві оренди чи праві власності відповідно до укладеного з органом самоврядування договору.
Такий договір оренди між сторонами укладений 10.01.2014 року. Підставою передачі позивачу земельної ділянки загальною площею 0,0159 га по АДРЕСА_3 в оренду на 5 років є рішення 33 сесії 6 скликання Могилів-Подільської міської ради від 04.07.2013 р. № 812. Проект земельної ділянки розроблений на підставі рішення 23 сесії Могилів-Подільської міської ради 6 скликання від 11.10.2012 р. № 626.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно зі ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 46 закону "Про місцеве самоврядування в Україні", сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Статтею 59 (ч.ч. 1,2) закону "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
У роз'ясненні президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000р. № 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" (з подальшими змінами та доповненнями) зазначається, що акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин. Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні.
Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані. Форми, найменування і порядок прийняття актів державними чи іншими органами залежать від місця даного органу в системі відповідних органів та його компетенції і регламентуються Конституцією України, відповідними законами України та положенням (статутом) про такий орган.
Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009р. №7-рп/2009 визначено, що зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України). Однак, в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
В силу ст. 21 ЦК України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
У відповідності до ч.10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Могилів-Подільської міська ради Вінницької області № 626 від 11.10.2012р. "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та в оренду" та № 812 від 04.07.2013р. "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, з наступною передачею їх в приватну власність, оренду та постійне користування" є ненормативними актами органу місцевого самоврядування, які виконані. Відповідно до вказаних рішень міської ради на замовлення позивача було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, в подальшому затверджено його та передано позивачу в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, в АДРЕСА_3 кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2 за відповідними договором оренди та актом прийому-передачі земельної ділянки.
Отже, Могилів-Подільська міська рада Вінницької області за відсутності згоди фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 не мала права вносити зміни до рішень № 626 від 11.10.2012р. "Про надання дозволу на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та в оренду" та № 812 від 04.07.2013р. "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, з наступною передачею їх в приватну власність, оренду та постійне користування".
Оскаржуваним рішенням Могилів-Поділської міської ради № 1220 від 12.08.2015 р. порушено права позивача на оренду земельної ділянки відповідно до вищезазначених рішень ради та укладеного між сторонами договору оренди. При цьому даним рішенням передбачено, без згоди орендаря, без внесення змін до договору оренди, винести на розгляд чергової сесії міської ради питання розподілу земельної ділянки, а управління Держгеокадастру в Могилів-Подільському районі внести зміни в земельно-кадастрову документацію.
Відповідно до ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади АРК або органу місцевого самоврядування, який не відповідає закону і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним і скасовується.
Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема: визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення № 1220 від 12.08.2015 року 52 сесії 6 скликання Могилів-Подільської міської ради Вінницької області "Про земельну ділянку по АДРЕСА_3" є таким, що не відповідає закону і порушує права позивача, у зв'язку з цим підлягає скасуванню як незаконне.
Суд не приймає заперечення відповідача на позов, оскільки вони спростовуються наведеними вище обставинами. Також фактичне невикористання позивачем тривалий час земельної ділянки та заборгованість з орендної плати, про що без посилання на відповідні докази зазначає відповідач у відзиві на позов, може бути підставою для розірвання договору оренди у встановленому порядку, а не самочинної зміни позивачем умов оренди.
Судові витрати підлягають розподілу згідно з положеннями ст. 49 ГПК України.
Відповідно до ст. 4 (п.п.2 п. 2 ч. 2) ЗУ "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір в розмірі 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Разом з тим, в силу вимог ст. 5 (п.10 ч.1) ЗУ "Про судовий збір", Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору.
З огляду на вказане, судовий збір з розгляду даної справи підлягає стягненню з відповідача до Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 4-2, 4-3, 4-4, 32, 33, 43, 49, 82, 84, 115, 116 ГПК України, -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення № 1220 від 12 серпня 2015 року 52 сесії 6 скликання Могилів-Подільської міської ради Вінницької області "Про земельну ділянку по АДРЕСА_3".
3. Стягнути з Могилів-Подільської міської ради Вінницької області (пл. Шевченка, 6/16, м. Могилів-Подільський, Вінницька обл., 24000, ідент.код. 26340549) на користь Державного бюджету України 1378,00 (одну тисячу триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 09 березня 2016 р.
Суддя Кожухар М.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи; 2 - представнику позивача - ОСОБА_2 (АДРЕСА_4 - згідно заяви представника позивача б/н від 01.03.2016р.;
3 - відповідачу (АДРЕСА_5 - згідно клопотання представника відповідача б/н від 01.03.2016р.