Ухвала суду № 56305198, 11.04.2013, Бобровицький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
11.04.2013
Номер справи
729/516/13-к
Номер документу
56305198
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 729/516/13-к

1-кс/729/54/13 р.

У Х В А Л А

11 квітня 2013 р. Слідчий суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області В.О. Кузюра

за участю сторони кримінального провадження прокурора прокуратури Бобровицького району ОСОБА_1,

слідчого Зеленого В.О.

при секретарі Ященко Л.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бобровиця клопотання сторони обвинувачення , а саме начальника слідчого СВ Бобровицького РВ УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_2 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів та проведення позапланової виїзної ревізії та перевіривши надані матеріали клопотання , кримінального провадження та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку начальника СВ Бобровицького РВ УМВС України ОСОБА_2 та прокурора Фурсія С.О., які повністю підтримали клопотання ,-

В С Т А Н О В И В :

07.03.2013 року до ЄРДР внесено повідомлення про зловживання посадових осіб ВАТ Бобровицький молокозавод, а саме , що протягом 2010 року службові особи ВАТ Бобровицький молокозавод зловживаючи своїм службовим становищем, привласнили бюджетні кошти в сумі 767 449,56 гривен, які були нараховані для дотації населенню за здане молоко.

Так, згідно прибуткових касових ордерів в касу Товариства для виплати дотації населенню в 2010 році оприбутковані кошти в загальній сумі 6 429 007,7 гривень, які згідно видаткових касових ордерів протягом 2010 року видані під звіт приймальникам молока для виплати дотації населенню за здане молоко.

Приймальниками молока до бухгалтерії Товариства надавались звіти про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт, в яких зазначались суми кошів, виплачених населенню. Перевіркою службою ДФІ вищевказаних звітів та прикладених до них відомостей на виплату грошей за молоко встановлено, що протягом 2010 року фактично складено та подано до бухгалтерії Товариства авансових звітів про здійснення виплати дотації населенню в загальній сумі 5, 661 588,1 грн.

В авансових звітах зазначено, що кошти видані під звіт приймальникам молока використані на здійснення виплат населенню за здане молоко. Розбіжність між сумою виданих коштів під звіт для виплати дотації населенню в 2010 році та сумою виплаченої дотації із каси підприємства приймальникам молока (згідно авансових звітів) склала 767,44956грн.

Таким чином перевіркою встановлено, що в період роботи голови правління Товариства ОСОБА_3 та головного бухгалтера ОСОБА_4 кошти в сумі 767 449,56 грн., фактично використані не за призначенням, а саме не на виплату дотації, а на оплату придбаного молока у населення, що є порушенням вимог п. 11.21 ст. 11 Закону України Про податок на додану вартість від 03.04.1997 № 168 та п. 6 Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 11.02.2010 № 152.

Відповідно до довідки ДФІ в Чернігівській області в наслідок протиправних дій службових осіб зазначеного підприємства державному бюджету протягом 2010 року завдано збитків на загальну суму 767 449,56 грн.

Під час досудового розслідування встановлено, що документи, які стосуються фінансово-господарської діяльності підприємства, касові, бухгалтерські та інші документи в частині нарахування та використання протягом 2010 року грошових коштів в якості дотації сільськогосподарським виробникам за поставлене ними молоко в живій вазі зазначеним вище товариством, до яких планується отримати тимчасовий доступ, зокрема касові книги, прибуткові та видаткові касові ордери, відомості на виплату грошей сільськогосподарським товаровиробникам за молоко, відомості на виплату дотації сільськогосподарським товаровиробникам, авансові звіти про використання коштів, виданих під звіт, приймальні квитанції форми ПК-2, ПК-3, ПК-3А, накази про встановлення закупівельних цін на сировину, журнал-ордери №7, книга Журнал-головна, податкові декларації з ПДВ (переробного підприємства), звіти щодо нарахування та виплати дотацій, надані підприємством до територіального управління АПР, грошові чеки, калькуляції витрат на придбання 1 кг.молока протягом року, перебувають у володінні ВАТ Бобровицький молокозавод, інші документи. Про даний факт свідчать дані перевірки головного державного інспектора Державної фінансової інспекції в Чернігівській області в якості спеціаліста, залученого для дослідження питань сплати коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко в живій вазі ВАТ Бобровицький молокозавод, відображені в довідці від 04.03.2013, під час проведення якої вони частково були використані. Окрім того, відповідно до вимог Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність, документи первинного бухгалтерського обліку повинні зберігатись на підприємстві протягом встановленого терміну.

З метою здійснення всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження та прийняття по ньому обєктивного та законного рішення, отримання доказів фактів і обставин вчиненого злочину, виникає необхідність у здійсненні тимчасового доступу до зазначених речей і документів для ознайомлення з ними та їх використання при проведенні позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ Бобровицький молокозавод, яка полягатиме у документальній і фактичній перевірці окремих питань фінансово-господарської діяльності зазначеного підприємства, а саме перевірки питання сплати коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко в живій вазі ВАТ Бобровицький молокозавод протягом 2010 року, з метою забезпечення виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Висновок ревізії в контексті ст.99 КПК України являтиметься документом, в якому зафіксовані відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а тому може бути визнаний речовим доказом.

Зазначені у клопотанні речі і документи, до яких планується отримати тимчасовий доступ, не віднесені до переліку документів і речей, які відповідно до ст.162 КПК України містять охоронювану законом таємницю.

Враховуючи, що службові особи ВАТ Бобровицький молокозавод здійснили привласнення зазначених вище коштів шляхом зловживання своїм службовим становищем, присутність їх під час розгляду даного клопотання може створити реальну загрозу зміни або знищення речей та документів, до яких планується отримати доступ та які є необхідними для проведення ревізії, ще до початку її проведення, а зазначені у клопотанні документи, до яких планується отримати доступ та які, зокрема, використовуватимуться при проведені ревізії, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні в т.ч. встановлення суми збитків, документуванні фактів та обставин протиправної діяльності винних осіб, тощо.

Відповідно до вимог ст. 11 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження. Орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, інші необхідні відомості.

Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку, зокрема, копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо суб'єктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ - також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, інші необхідні відомості.

Враховуючи все вищезазначене і просять надати дозвіл на доступ до речей та документів та дозвіл на проведення позапланової ревізії.

В судовому засіданні слідчий та прокурор клопотання підтримали та просять його задовольнити.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази, заслухавши думку учасників процесу , приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді із клопотанням про доступ до речей і документів.

Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою , в володінні якої знаходяться речі та документи можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею вилучити їх.

Відповідно до вимог ст. 11 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, позапланові виїзні ревізії субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, провадяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження. Орган державного фінансового контролю , прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, інші необхідні відомості.

Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших субєктів господарської діяльності під розписку, зокрема, копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо субєктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ- також номер кримінального провадження,орган, що здійснює досудове розслідування, інші необхідні відомості.

ВАТ Бобровицький молокозавод ( 17400 Чернігівська обл., м.Бобровиця , код 30004072, знаходиться на податковому обліку в Бобровицькому відділенні Козелецької МДПІ .В ході перевірки , проведеної головним державним фінансовим інспектором Дерфінінспекції в Чернігівській області Яковець Л.Г., спільно з оперуповноваженим УБОЗ ОСОБА_5 встановлено, що в період роботи голови правління товариства ОСОБА_3 та головного бухгалтера ОСОБА_4 кошти в сумі 767449,56 грн. фактично використані не за призначенням , на виплату дотацій , а на оплату придбаного молока у населення , що є порушенням вимог п.11.21 ст.11 Закону України Про податок на додану вартість від 03.04.1997 № 168 та п.6 Порядку , затвердженого Постановою КМУ від 11.02.2010 року № 152.

Відомості по даному факту внесено та зареєстровано слідчим до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.03.2013 за №12013260080000125.

Отже на обґрунтування клопотання надано достатньо доказів, щодо необхідності надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться в ВАТ Бобровицький молокозавод та проведення позапланової виїзної ревізії.

В клопотанні також вказано переконливі аргументи щодо проведення розгляду клопотання без повідомлення особи у володінні якої знаходяться речі та документи.

На підставі вищезазначеного та керуючись, ст.ст. 131, 132, 159, 163,164 Кримінального процесуального кодексу України, Законом України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами (з наступними змінами), -

У Х В А Л И Л А :

Надати тимчасовий доступ до речей і документів ВАТ Бобровицький молокозавод (код ЄДРПОУ 30004072, юридична та фактична адреса: Чернігівська область, м. Бобровиця, вул. Чернігівська, 50), що перебувають у володінні зазначеного підприємства, за 2010 рік, в т.ч. документів фінансово-господарської діяльності підприємства, касових, бухгалтерських, статутних документів, наказів, посадових інструкцій, розпоряджень, зокрема, касових книг, прибуткових та видаткових касових ордерів, відомостей на виплату грошей сільськогосподарським товаровиробникам за молоко, відомості на виплату дотації сільськогосподарським товаровиробникам, авансових звітів про використання коштів, виданих під звіт, приймальних квитанцій форми ПК-2, ПК-3, ПК-3А, наказів про встановлення закупівельних цін на сировину, журналів-ордерів №7, книг Журнал-головна, податкових декларацій з ПДВ (переробного підприємства), звітів щодо нарахування та виплати дотацій, наданих підприємством до територіального управління АПР, грошових чеків, калькуляцій витрат на придбання 1 кг молока протягом року та завірені копії первинних документів з програми 1:С бухгалтерія, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та можливості ознайомитися з ними , отримати копії.

Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ Бобровицький молокозавод (код ЄДРПОУ 30004072, юридична та фактична адреса: Чернігівська область, м. Бобровиця, вул. Чернігівська, 50), протягом 15 робочих днів та встановити термін проведення ревізії з 29.04.2013 по 24.05.2013.

Під час ревізії необхідно дослідити питання правомірності нарахування, виплати та використання коштів, передбачених на виплату дотації сільськогосподарським товаровиробникам, службовими особами ВАТ Бобровицький молокозавод протягом 2010 року, в тому числі:

1. якими службовими особами виконувались розпорядчі функції на особами ВАТ Бобровицький молокозавод в період з 01. 01. 2010 по 31. 12. 2010, на підставі яких документів ?

2. чи являється особами ВАТ Бобровицький молокозавод переробним підприємством ?

3. яка кількість молока була придбана у юридичних осіб особами ВАТ Бобровицький молокозавод протягом 2010 року, на підставі яких документів ?

4. яка кількість молока була придбана у фізичних осіб особами ВАТ Бобровицький молокозавод протягом 2010 року, на підставі яких документів ?

5. за якою ціною здійснювалась закупівля молока у сільськогосподарських виробників протягом 2010 року особами ВАТ Бобровицький молокозавод в розрізі щомісячних показників ?

6. на яку загальну суму здійснено закупівлю молока протягом 2010 року у сільськогосподарських виробників особами ВАТ Бобровицький молокозавод ?

7. на яку суму у 2010 році особами ВАТ Бобровицький молокозавод було реалізовано молоко та молочну продукцію; якою є сума податку на додану вартість переробного підприємства за 2010 рік, що повинна була сплачуватись до бюджету особами ВАТ Бобровицький молокозавод за реалізовані протягом року молоко та молочну продукцію ?

8. якою є загальна сума дотації, що повинна була бути сплаченою особами ВАТ Бобровицький молокозавод сільськогосподарським товаровиробникам протягом 2010 року за поставлене ними молоко у живій вазі; якою є щомісячний розмір дотації по підприємству на гривню вартості молока в живій вазі без урахування ПДВ протягом 2010 року ?

9. якою є сума коштів, що була зарахована протягом 2010 року на небюджетний рахунок особами ВАТ Бобровицький молокозавод, відкритий у територіальному органі Державного казначейства, що передбачений постановою КМУ від 11.02.2010 № 152; чи відповідає вона сумі податку на додану вартість переробного підприємства - особами ВАТ Бобровицький молокозавод за 2010 рік ?

10. якою була зазначена підстава перераховування коштів у безготівковій формі або зняття готівкою з зазначеного небюджетного рахунку особами ВАТ Бобровицький молокозавод потягом 2010 року ?

11. якою була зазначена підстава оприбуткування отриманих з небюджетного рахунку грошових коштів готівкою в касі підприємства ?

12. на які виплати були спрямовані грошові кошти, отримані протягом 2010 року з небюджетного рахунку, відкритого особами ВАТ Бобровицький молокозавод у територіальному органі Державного казначейства ?

13. чи здійснювались з боку особами ВАТ Бобровицький молокозавод виплати дотацій сільськогосподарським виробникам протягом 2010 року за поставлені ними зазначеному підприємству молоко в живій вазі за рахунок коштів, що зараховувались на не бюджетний рахунок товариства, відкритий у територіальному органі Державного казначейства; якщо так, то на підставі яких документів первинного бухгалтерського обліку здійснювались виплати дотації ?

14. чи зазначались у приймальних квитанціях форми ПК-2, ПК-3, ПК-3а при прийманні молока в живій вазі у товаровиробників протягом 2010 року сума податку на додану вартість, що сплачена у вартості продукції, та сума дотації, що підлягає виплаті товаровиробникові виходячи із загального обсягу закупленого молока в живій вазі і розміру дотації. Визначеної за проведеними відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ № 152 попередніми розрахунками ?

15. чи заподіяні збитки місцевому або державному бюджету діями службових осіб особами ВАТ Бобровицький молокозавод, якщо так, яких-саме осіб, на яку суму, наслідком яких дій стали збитки ?

В ході проведення ревізії можуть бути поставлені інші питання, необхідність у дослідженні яких може виникнути під час надання відповідей на зазначені в постанові питання.

Під час ревізії у разі виникнення необхідності провести зустрічні звірки з сільськогосподарськими товаровиробниками - постачальниками молока в живій вазі.

Проведення ревізії доручити співробітникам Державної фінансової інспекції в Чернігівській області, направивши їм копію ухвали суду щодо надання дозволу на проведення ревізії.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя :