Справа № 729/469/13-к
1-кс/729/43/13 р.
У Х В А Л А
03 квітня 2013 р. Суддя слідчий Бобровицького районного суду Чернігівської області ОСОБА_1 за участі секретаря Ященко Л.В., прокурора Фурсія С.О., слідчого СВ Бобровицького РВ УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_2, розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бобровиця клопотання слідчого Бобровицького РВ УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_2 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів та проведення позапланової виїзної ревізії у ТОВ Наташа Агро по кримінальному провадженню № 42012110030000003 за ознаками ч.1 ст.366 КК України ,-
В С Т А Н О В И В :
Групою слідчих Бобровицького РВ УМВС України в Чернігівській області здійснюється досудове розслідування по кримінальному провадженню , внесеному до Єдиного Державного реєстру досудових розслідувань за № 42012110030000003 за ознаками ч.1 ст.366 КК України.
Слідчий СВ Бобровицького РВ УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_2 , який входить до групи слідчих , що проводять досудове розслідування , звернувся до суду з клопотанням , погодженим з прокурором Фурсієм С.О. , що здійснює процесуальне керівництво про надання тимчасового доступу до речей та документів та проведення позапланової виїзної ревізії у ТОВ Наташа Агро.
В клопотанні слідчий вказує, що за договором від 27.05.2010 № 27/0410 приватним підприємством ВКР Алькор поставлено до ТОВ Наташа-Агро мінеральні добрива ( діамофоска) в кількості 3015 т.
ТОВ Наташа-Агро перераховано на рахунок ПП ВКР Алькор, яка має ознаки фіктивності ( відсутні працівники, майно, за місцем реєстрації діяльність не здійснюється ) 13 млн. грн., що стало підставою нарахування державної дотації на розвиток сільського господарства.
За звітний податковий період травень 2010 року по декларації з податку на додану вартість ( скороченій ) платником було задекларовано придбання товарів ( мінеральних добрив ) від ПП ВКР Алькор на загальну суму 12,8 млн. грн. у т.ч. ПДВ 2,1 млн. грн., згідно договору купівлі-продажу №27/04/10 КП від 27.04.2010.
У звязку з тим, що ПП ВКР Алькор не було задекларовано податкові зобовязання, згідно вищевказаного договору купівлі-продажу, ТОВ Наташа-Агро уточнюючим розрахунком від 31.08.2010 виключено із складу податкового кредиту 2,1 млн. по операціях з ПП ВКР Алькор.
Остання документальна перевірка ТОВ Наташа-Агро проведена за період з 01.01.2009 по 31.03.2010 ( акт № 573/23/35052335 від 18.05.2010 ).
Прокуратура області листом від 22.11.2012 ініціювала в порядку, передбаченому ст. 73 Податкового кодексу України, надання платником податків до податкового органу інформації про операцію купівлі-продажу.
Згідно листа ДПС від 21.12.2012 № 1807/9/15-309, на запит Бобровицького відділення Козелецької МДПІ ТОВ Наташа-Агро необхідні документи надано не було.
Станом на поточну дату ТОВ Наташа-Агро пояснення та документальні підтвердження взаємовідносин з ПП ВКР Алькор у квітні-серпні 2010 року не надані.
З метою зясування дійсності проведеної операції з купівлі-продажу та підтвердження взаємовідносин ТОВ Наташа Агро з ПП ВКР Алькор у квітні-серпні 2010 року необхідно провести позапланову виїзну документальну перевірку за результатами якої встановити чи мала місце операція купівлі-продажу ( ознаки нікчемності ), наявність супровідних, товаро-транспортних, складських, податкових документів, облік використання мінеральних добрив. Крім цього, необхідно отримати інформацію та документи щодо отримання допомоги, а саме осіб, які займалися оформленням документів та поданням їх до управління агропромислового розвитку, наказ чи цивільний договір ( за наявності ) про призначення особи для цієї діяльності, їх функціональні обовязки, підтверджуючі документи про придбання майна за рахунок кредиту ( товаротранспортні документи, накладні податкові накладні, оприбуткування ), його характеристики, виробництво, підтверджуючі документи використання міндобрив, оподаткування, функціональні обовязки директора та головного бухгалтера.
Під час досудового розслідування встановлено, що документи, які стосуються фінансосво-господарської діяльності перебувають у володінні ТОВ Наташа Агро.
З метою здійснення всебічного, повного та неупередженого дослідження кримінального провадження та прийняття по ньому обєктивного та законного рішення, отримання доказів фактів і обставин вчиненого злочину, виникає необхідність у здійсненні тимчасового доступу до зазначених речей і документів для ознайомлення з ними та їх використання при проведенні позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності ТОВ Наташа Агро, яка полягатиме у документальній і фактичній перевірці окремих питань фінансово-господарської діяльності зазначеного товариства, з метою забезпечення виявлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Висновок ревізії в контексті ст. 99 КПК України являтиметься документом, в якому зафіксовані відомості, які можуть бути використані як доказ факту та обставин, що встановлюється під час кримінального провадження, а тому можу бути визначений речовим доказом.
Зазначені у клопотанні речі і документи, до яких планується отримати тимчасовий доступ, не віднесені до переліку документів і речей, які відповідно до ст.. 162 КПК України містять охоронювану законом таємницю.
Враховуючи, що службові особи ТОВ Наташа-Агро подали фіктивні документи шляхом зловживання своїм службовим становищем, присутність їх під час розгляду даного клопотання може створити реальну загрозу зміни або знищення речей та документів, до яких планується отримати доступ та які є необхідними для проведення ревізії, ще до початку її проведення, а зазначені у клопотанні документи, до яких планується отримати доступ та які, зокрема, використовуватимуться при проведенні ревізії, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні в т.ч. встановлення суми збитків, документуванні фактів та обставин протиправної діяльності винних осіб, тощо.
Відповідно до вимог ст. 11 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, позапланові виїзні ревізії субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, провадяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження. Орган державного фінансового контролю , прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, інші необхідні відомості.
Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших субєктів господарської діяльності під розписку, зокрема, копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо субєктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ- також номер кримінального провадження,орган, що здійснює досудове розслідування, інші необхідні відомості.
Враховуючи все вищезазначене і просять надати дозвіл на доступ до речей та документів з їх вилученням та дозвіл на проведення позапланової ревізії.
В судовому засіданні слідчий та прокурор клопотання підтримали та просять його задовольнити.
Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази, заслухавши думку учасників процесу , приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді із клопотанням про доступ до речей і документів.
Відповідно до ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей та документів полягає в наданні стороні кримінального провадження особою , в володінні якої знаходяться речі та документи можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею вилучити їх.
Відповідно до вимог ст. 11 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні, позапланові виїзні ревізії субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, провадяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження. Орган державного фінансового контролю , прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, інші необхідні відомості.
Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших субєктів господарської діяльності під розписку, зокрема, копії рішення суду про дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії, в якому зазначаються підстави проведення такої ревізії, дата її початку та дата закінчення, а у разі проведення ревізії щодо субєктів господарської діяльності, не віднесених цим Законом до підконтрольних установ- також номер кримінального провадження,орган, що здійснює досудове розслідування, інші необхідні відомості.
ТОВ "Наташа-Агро" ( 17461 Чернігівська обл., Бобровицький р-н, с. Нова Басань, вул. Циганівка, 27, код 35052335, знаходиться на податковому обліку в Бобровицькому відділенні Козелецької МДПІ з 18.06.2007, платником податку на додану вартістю зареєстровано 05.06.2008, з 01.01.2009 застосовує спеціальний режим оподаткування ПДВ діяльності у сфері сільського господарства ) у зв"язку з використанням кредиту ВАТ "Державний банк України" від 19.03.2010 за договором з ПП "ВКР "Алькор" ( 65085 м.Одеса, Малиновський р-н, вул. Академіка Гаркавого, 38, код 36849270 ) подано до головного управління АПК Чернігівської ОДА документи які передбачені постановою КМУ від 11.08.2010 № 794 для отримання підтримки с/г підприємств через здешевлення кредитів. Перевіркою встановлено, що подані документи, а саме сертифікати якості добрив Дніпропетровського заводу мінеральних добрив та видаткові накладні ПП "ВКР "Наташа-Агро" є фіктивні.
Відомості по даному факту, що передбачені ч. 5 ст. 214 КПК України, відповідно до вимог ч. ч. 1, 4 ст. 214 КПК України внесено та зареєстровано прокурором району до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.01.2013 за №42013260080000003.
Отже на обґрунтування клопотання надано достатньо доказів, щодо необхідності надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться в ТОВ Наташа-Агро, їх вилучення та проведення позапланової виїзної ревізії.
В клопотанні також вказано переконливі аргументи щодо проведення розгляду клопотання без повідомлення особи у володінні якої знаходяться речі та документи.
Керуючись ст. ст.159, 160, 163, 164 КПК України , ст.11 Закону України Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні,-
У Х В А Л И Л А :
1. Надати тимчасовий доступ до речей та всієї бухгалтерської та фінансово-господарської документації слідчому СВ Бобровицького РВ УМВС України в Чернігівській області ОСОБА_2 , , що перебувають у володінні ТОВ "Наташа-Агро" (код ЄДРПОУ 35052335, юридична адреса 17461 Чернігівська обл., Бобровицький р-н, с. Нова Басань, вул. Циганівка, 27, фактичні адреси: як Чернігівська обл., Бобровицький р-н, с. Нова Басань, вул. Циганівка, 27, так і Чернігівська обл., Бобровицький р-н, с. Новий Биків, вул. Промислова, 2-а ) та стосуються придбання мінеральних добрив за період 2010-2012 роки та відшкодування з державного бюджету відповідно до постанови КМУ від 11.08.2010 № 794 для отримання підтримки с/г підприємств через здешевлення кредитів, за період 2010-2012 роки та надати дозвіл на їх вилучення.
2. Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ТОВ "Наташа-Агро" (код ЄДРПОУ 35052335, юридична адреса 17461 Чернігівська обл., Бобровицький р-н, с. Нова Басань, вул. Циганівка, 27, фактичні адреси: як Чернігівська обл., Бобровицький р-н, с. Нова Басань, вул. Циганівка, 27, так і Чернігівська обл., Бобровицький р-н, с. Новий Биків, вул. Промислова, 2-а ), протягом 15 робочих днів та встановити термін проведення ревізії з 10.06.2013 по 25.06.2013, проведення якої доручити Державній фінансовій інспекції в Чернігівській області.
3. Під час ревізії необхідно дослідити питання правомірності придбання мінеральних добрив за період 2010-2012 роки та відшкодування з державного бюджету відповідно до постанови КМУ від 11.08.2010 № 794 для отримання підтримки с/г підприємств через здешевлення кредитів, за період 2010-2012 роки, в тому числі:
1) якими службовими особами виконувались розпорядчі функції у ТОВ "Наташа-Агро" та на підставі яких документів ?
2) на підставі яких документів проводилось відшкодування з державного бюджету відповідно до постанови КМУ від 11.08.2010 № 794 для отримання підтримки с/г підприємств через здешевлення кредитів, за період 2010-2012 роки ?
3) чи заподіяні збитки місцевому або державному бюджету діями службових осіб ТОВ "Наташа-Агро", якщо так, то яких саме осіб, на яку суму, наслідком яких дій стали збитки ?
В ході проведення ревізій можуть бути поставлені інші питання, необхідність у дослідженні яких може виникнути під час надання відповідей на зазначені питання.
4. Під час ревізії у разі виникнення необхідності провести зустрічні звірки з постачальниками мінеральних добрив.
5. Проведення ревізії доручити співробітникам Державної фінансової інспекції в Чернігівській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя слідчий :