Рішення № 5630060, 06.07.2009, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
06.07.2009
Номер справи
6/54-71
Номер документу
5630060
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від "06" липня 2009 р. по справі № 6/54-71

Господарський суд Волинської області під головуванням судді

Пахолюк В.А., розглянувши справу

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області

до Липинської сільської ради

про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити дії

за участю представників сторін:

від позивача: Повх О.М. дов. № 14 від 30.07.2008 р.

від відповідача: не прибув.

У відповідності до ст. 20 ГПК України розяснено право відводу судді. Заяв та клопотань щодо відводу судді не поступило.

Згідно ст. 22 ГПК України сторонам розяснено їх права та обовязки.

Суть спору:

Позивач - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області, звернувшись до суду просить визнати протиправною бездіяльність Липинської сільської ради та зобов'язати її прийняти 16-квартирний житловий будинок, що знаходиться за адресою: 45601, Луцький район, с. Липини, вул.. Центральна, 10 у комунальну власність територіальної громади с. Липини.

В обгрунтуваня позовних вимог посилається на те, що згідно із Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" дане майно повинно бути у власності громади, оскільки останнє не увійшло до статутних фондів господарських товариств, які розташовані на території Липинської сільської ради в процесі приватизації.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, письмових заперечень по суті позовних вимог не надав. Водночас, на адресу суду надійшло клопотання сільського голови Липинської сільської ради № 47/1.10.2 від 03.07.2009 р. про відкладення розгляду справи в звязку з перебуванням начальника Липинського ВЖКГ у черговій відпустці.

Представник позивача в судовому засіданні проти заявленого клопотання заперечує, посилаючись на необґрунтованість та недобросовісне користування відповідачем своїми процесуальними правами.

Суд, розглянувши клопотання відповідача приходить до висновку про його відхилення. При цьому виходить з наступного.

Згідно ст. 22 ГПК України сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи.

Слід врахувати, що згідно вимог ч.2 ,3 ст.28 ГПК України крім керівників підприємств і організацій, представником юридичної особи можуть бути інші особи, повноваження яких підтверджується довіреністю від імені підприємства, організації. При цьому, довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.

Судовою практикою визначено ( постанова Вищого господарського суду України №2/31/8/345(7/415, 01.08.2006р.), що представництво юридичної особи повязано не з конкретною юридичною особою, а з наявністю акта органу управління юридичної особи, котрим ця юридична особа наділяє посадову особу повноваженнями вчиняти певні юридичні дії.

Виходячи з зазначеного, сільський голова Липинської сільської ради не був позбавлений права направити іншого представника для участі у розгляді справи.

Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву та витребувані документи суду не подані, справу може бути розглянуто за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив:

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органів державної влади або органу місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.

Позивач, звертаючись до суду просить визнати протиправною бездіяльність Липинської сільської ради, посилаючись на те, що сільська рада не виконує законні вимоги Регіонального відділення ФДМУ і не приймає зазначене майно у комунальну власність.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти, лише на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Водночас, судом встановлено, що ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів № 1»(м. Луцьк, вул.Франка, 53) наказом ФДМУ від 10.08.1998 р. № 33-АТ було перетворене у ВАТ «Луцький комбінат хлібопродуктів № 1».

Згідно п.16.1 акту оцінки вартості ЦМК «Луцького комбінату хлібопродуктів № 1»до статутного фонду господарського товариства не був включений і залишився на балансі ВАТ 16-квартирний житловий будинок, який знаходиться за адресою: 45601, Луцький район, с.Липини, вул.Центральна, 10.

Згідно з Положенням "Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі", затвердженого наказом ФДМУ та Міністерства економіки 19.05.1999 р. № 908/68, регіональне відділення наділене повноваженнями по управлінню державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі. Одним із способів такого управління згідно з п. 1.4 зазначеного Положення є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності."

Статтею 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передбачено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Ухвалою господарського суду Волинської області від 29.05.2004 по справі №.7/94-Б було ліквідовано в процесі банкрутства ВАТ «Луцький комбінат хлібопродуктів №1», в свою чергу вищезазначений об'єкт державної власності залишився відповідно без балансоутримувача.

Відповідно до вимог ч. 2 п. 9 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" в разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.

Пунктом 1 ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, що при банкрутстві підприємства житловий фонд та об'єкти соціальної інфраструктури підлягають передачі в установленому порядку у комунальну власність відповідних територіальних громад без будь яких додаткових вимог.

Регіональне відділення неодноразово зверталось до Липинської сільської ради листами від 04.11.2005 № 1993-2.8, від 22.11.2007 № 2339-2.8, від 25.07.2008 р. № 05-03-1311 із проханням прийняти об'єкт житлового фонду - 16-квартирний житловий будинок, який знаходиться за адресою: 45601, Луцький район, с.Липини, вул.Центральна, 10 у комунальну власність територіальної громади с.Липини.

Однак, сільська рада зволікає у прийнятті вищезазначеного обєкта у комунальну власність, на листи регіонального відділення належним чином не реагує.

Згідно з п. З Положення «Про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891 об'єкти житлового фонду передаються у комунальну власність безоплатно разом з відповідними зовнішніми мережами електро-, тепло-, газо-, водопостачання і водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, вбудовані і прибудовані приміщення, обладнання тощо).

Таким чином, зволікання Липинською сільською радою у прийнятті вищезазначених об'єктів державного майна призводить до порушення вимог чинного законодавства з передачі державного нерухомого майна до комунальної власності та перешкоджає Регіональному відділенню, як державному органу з питань управління державним майном належним чином виконувати свої повноваження.

Враховуючи, що відповідачем не було виконано законні вимоги позивача, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Відповідно до п. 35 ст. 4 Декрету КМ України "Про державне мито " державні органи приватизації звільнено від сплати державного мита, за позовами, з якими вони звертаються до суду та господарського суду, в усіх справах пов'язаних із захистом майнових інтересів держави.

За таких обставин, з відповідача підлягає стягнення в доход державного бюджету 85 грн. державного мита та 315 грн. витрат на ІТЗ.

Господарський суд, керуючись ст.ст. 2, 4, 4-1, 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", п. 9 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", ст. 26 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п. 3 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891., п. 2 наказу ФДМУ "Про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі" від 19.05.1999 № 908/68, ст. 16 Цивільного кодексу України, ст.ст. 22, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Липинської сільської ради в частині прийняття 16-квартирного житлового будинку, що знаходиться за адресою: 45601, Луцький район, с. Липини, вул. Центральна, 10 у комунальну власність територіальної громади с. Липини.

3. Зобов'язати Липинську сільську раду прийняти 16-квартирний житловий будинок, що знаходиться за адресою: 45601, Луцький район, с. Липини, вул. Центральна, 10 у комунальну власність територіальної громади с. Липини.

4. Стягнути з Липинської сільської ради (45601, Луцький район, с. Липини, відомості банківських реквізитів відсутні) в доход Державного бюджету України 85 грн. державного мита на р/р 3111309570002, одержувач коштів: УДК у м. Луцьку, банк одержувача: ГУДКУ у Волинській області, код одержувача: 21741605, МФО 803014, КБК 22090200.

5. Стягнути з Липинської сільської ради (45601, Луцький район, с. Липини, відомості банківських реквізитів відсутні) в доход Державного бюджету України 315 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31217259710002, одержувач коштів: УДК у м. Луцьку, банк одержувача: ГУДКУ у Волинській області, код одержувача: 21741605, МФО 803014, КЕКД 22050000.

Суддя В.А. Пахолюк