Справа № 344/14655/15-а
Провадження № 2-а/344/55/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2016 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої судді Польської М.В.,
секретаря Дзюбак Х.Б.,
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у призначенні пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії УПФ України в м.Івано-Франківську щодо відмови в призначенні та виплаті пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобовязання призначити та виплачувати пенсію із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 18.05.2015 року.
Позивач свої вимоги в судовому засіданні підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача заперечив щодо задоволення вимог, з підстав зазначених в письмовому запереченні,в подальшому в судові засідання не зявився.
Заслухавшит пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо захисту порушеного права на призначення пенсії позивачу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як вбачається із матеріалів справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії, відповідно до посвідчення виданого 24.12.1992 року (а.с.6).
Як слідує з пояснень та матеріалів справи, позивач проходив військову службу в Збройних силах (військова частина 01515 ст.Янів м.Припять) з 08.06.1984р. по 26.05.1986р., в т.ч. безпосередньо в зоні відчуження з 26 по 27.04.1986 року (а.с.7-8).
Після досягнення віку 55 років 17.05.2015р., позивач звернувся 05.06.2015р. до відповідача про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.33), однак 04.09.2015р. відповідач відмовив у призначенні пенсії, оскільки не підтверджено факт праці (проходження військової служби) у зоні відчуження (а.с.9). Також, до заперечення на позов надано відповідачем лист ПФУ отриманий на їх запит від 26.08.2015р., в якому йдеться про підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за ст..15 осіб, що працювали (проходили службу) у зоні відчуження, та необхідність зясування підстав отримання посвідчення ОСОБА_1 як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.32).
Щодо даних правовідносин суд зазначає наступне.
За ст..10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців* (до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань), працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 55 Закону N 796-XII пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, призначаються лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи.
Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону N 796-XII за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Зазначені посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими зазначеним Законом.
Такі документи, як довідки про евакуацію, відселення, самостійне переселення, відповідно до ст. 15 Закону N 769-XII є лише підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселення і тих, які самостійно переселилися.
Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом N 796-XII, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Саме такий правовий висновок міститься в постанові ВСУ від 21.11.2006, № 06/73.
Отже, в разі наявності виданого посвідчення, яке є чинним та не скасованим, доводи відповідача про необхідність встановлення підстав для визначення статусу учасника наслідків аварії на ЧАЕС, є не вірними, а відмова у призначенні пенсії позивачу неправомірною.
Однак, що стосується вимоги позивача про виплату такої пенсії по віку, то дана вимога є передчасною та без призначення пенсії спір право позивача щодо виплати не є порушеним.
Постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до статті 49 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюються пенсії у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Особам, віднесеним до в т.ч. категорії 2 пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону по статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) (постанова Пленуму ВАС, від 16.03.2012, № 4)
За вимогами ст..15,80-83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім випадку, коли пенсії за віком призначаються з дня досягнення відповідного пенсійного віку.
Враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що також позовні вимоги в частині зобовязання призначити позивачу пенсію із зниженням пенсійного віку з досягнення ним цього віку (із зниженням), тобто з наступного дня після виповнення 55 років, є обгрунтованими.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську підлягає до задоволення частково.
На підставі викладеного, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України «Про пенсійне забезпечення» ст. ст. 6-12, 72 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити част0ково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Івано-Франківську щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську призначити ОСОБА_1 пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 18 травня 2015 року.
В задоволенні решти заявлених вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Довідка: повний текст постанови виготовлено 04 березня 2016 року.
Суддя Польська М.В.