Справа № 361/598/16-а
Провадження № 2-а/361/70/16
29.02.2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 лютого 2016 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої судді Маценко Н.П.
при секретарі Телепі Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, третя особа Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії
в с т а н о в и в:
У лютому 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду із даним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області щодо відмови їй у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни; зобовязати Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області встановити їй статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що вона є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, безпосередній учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інвалід 3-ої групи, причина інвалідності захворювання, повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У періоди з 22.10.1986 року по 30.10.1986 року; з 08.11.1986 року по 17.11.1986 року; з 05.06.1987 року по 08.06.1987 року вона приймала участь по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі формувань цивільної оборони.
У грудні 2015 року вона звернулася до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області із заявою про встановлення статусу інваліда війни із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Листом від 17.12.2015 року відповідач відмов їй у встановленні статусу інваліда війни, оскільки подані нею документи не містять інформації про залучення до формувань цивільної оборони.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, дала пояснення аналогічні фабулі позовної заяви.
Представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги та пояснення дані ОСОБА_1 підтримала, просить позов задовольнити, так як він є обґрунтованим.
Представник відповідача ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, пояснила, що чинність ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не поширюються на осіб, які направлялися на виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС органами управління у справах цивільної оборони, створеними у складі підприємств, установ, організацій. Підставою для встановлення статусу є документи, в яких зазначено, що особа приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формувань цивільної оборони. Таких документів позивачкою подано не було, тому підстави для встановлення статусу відсутні.
Третя особа Департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації у судове засідання не зявилася, про день і час розгляду даної справи повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомила, заяв про розгляд справи у відсутності її представника до суду не направила.
Вислухавши пояснення позивачки, її представника, заперечення представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачка є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інвалід 3-ої групи, причина інвалідності захворювання, повязане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить відповідне посвідчення, вкладка до посвідчення та довідка МСЕК.
З довідки № 277 від 08.12.2015 року, виданої КП КОР «Київська регіональна комунальна компанія» вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працювала в ОВО ТМ «Київтеплокомуненерго» начальником хімслужби приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках була залучена до складу формувань Цивільної оборони ОВО «Київтеплокомуненерго»у період з 22 по 30 жовтня 1986 року наказ № 94-К від 21.10.1986 року; з 08 по 17 листопада 1986 року наказ № 105-К від 05.11.1986 року; з 18 по 25 листопада 1986 року наказ № 117 к від 25.11.1987 року; з 05 по 08 червня 1987 року наказ № 98-К від 05.06.1987 року.
У матеріалах справи містяться копії первинних документів, а саме копії наказів про відрядження позивачки, копії посвідчень про відрядження з відмітками про прибуття та вибуття та табелі обліку робочого часу.
Згідно із листом КОВО «Київтеплокомуненерго» від 27.10.2005 року, адресованим Управлінню з питань надзвичайних ситуацій м. Бровари ОСОБА_1 значиться у списку осіб, залучених до складу формувань цивільної оборони станом на 26 квітня 1986 року ОВО «Київтеплокомуненерго».
У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернулася із листом до відповідача про встановлення їй статусу інваліда війни.
Листом від 17.12.2015 року відповідач відмовив у встановленні такого статусу із посиланням на відсутність документів, що не містять інформацію про залучення до формувань цивільної оборони.
Правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту визначаються Законом України від 22.10.1993р. № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни, крім інших категорій громадян, належать також особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Зазначеним Законом передбачено, що для отримання статусу «інваліда війни» необхідно: наявність інвалідності, отриманої внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, підтвердження участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.
Положенням про невоєнізовані військові формування цивільної оборони і норми забезпечення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами, введеним у дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06.07.1975 року № 90, передбачалося створення невоєнізованих військових формувань цивільної оброни та комплектування їх особового складу.
Крім формувань Цивільної оборони у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно розпорядження керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.
Відповідно до чинного у 1986 року Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого 18.03.1976 року постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111, цивільна оборона будувалась за територіально-виробничим принципом. Тобто в кожному міністерстві, відомстві або іншому центральному органі виконавчої влади, а також на підприємствах, в установах і організаціях створювались служби та формування цивільної оборони. Керівництво службами та формуваннями цивільної оборони в межах адміністративно-територіальних одиниць (областей, районів, міст) здійснювалось відповідними місцевими органами державної влади. Начальниками цивільної оборони адміністративно-територіальних одиниць визначались керівники органів державної влади, а в міністерствах, відомствах, на підприємствах, в установах і організаціях - їх керівники. До складу формувань цивільної оборони на всіх без виключення підприємствах, установах та організаціях в обов'язковому порядку зараховувалось все працездатне населення, в тому числі: чоловіки віком від 16 до 60 років, жінки віком від 16 до 55 років.
Згідно з п. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року № 302 (далі - Положення № 302), посвідчення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причини інвалідності.
Як установлено при розгляді даної справи по суті, позивачка була залучена до складу формувань ЦО та стала інвалідом третьої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на встановлення статусу інваліда війни і на отримання документа, що підтверджує зазначений статус.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладені обставини, відповідач, відмовляючи позивачу у встановленні статуту інваліда війни, діяв протиправно. Заперечення останнього проти позову є надуманими і такими, що не заслуговують на увагу суду та не спростовують доводів позивача.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 70, 159-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу та видачі посвідчення інваліда війни.
Зобовязати Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни, встановленого зразку.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.
Суддя Н. П. Маценко