Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/339/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2016 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
09.02.2016 року ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до суду, просить зобовязати УПФУ в Овруцькому районі Житомирської області здійснити з 01.02.2016 року перерахунок та виплату їй пенсії за нормами ЗУ «Про державну службу» в розмірі 80% від сум заробітної плати, враховуючи до її заробітку (доходу) для обчислення пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які зазначені в довідці ТУ ДСА України в Житомирській області від 21.01.2016 року, мотивуючи тим, що з 25.07.2008 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", яку їй призначено в розмірі 80% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування. Однак при призначенні їй пенсії не було враховано в заробіток, для обчислення пенсії всі виплати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально побутових проблем. На її вимогу про їх включення їй відмовили, оскільки вказані виплати є одноразовими.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі надав заперечення проти позову.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач з 25.07.2008 року перебуває на обліку управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області та отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".
З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі за №74/К-8 від 01.02.2016 видно, що позивачеві відмовлено у здійсненні включенні до заробітку, що нараховується при обчисленні пенсії державного службовця отримувана нею матеріальна допомога на вирішення соціально побутових проблем, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, які зазначені в довідці ТУ ДСА України в Житомирській області від 21.01.2016 року №144/16, оскільки вказані виплати є одноразовими та не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу».
Із довідки, виданої ТУ ДСА України в Житомирській області від 21.01.2016 року №144 вбачаються складові заробітної плати позивача, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Тобто право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів є невід'ємним правом фізичних і юридичних осіб, гарантованим Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За змістом статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про Державну службу» ( далі Закон №3723-ХІІ в редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_1.) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень законодавства України дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм законодавства України отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У своїй постанові від 04.03. 2014 року по справі №21-350а13 Верховний Суд України зазначив: «…Таким чином колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, аналізуючи положення статті 37 Закону N 3723-XII, статті 41 Закону N 1058-IV та статті 66 Закону N 1788-XII, дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії…».
Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи NN 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Суд зазначає, що наведена правова позиція є обов'язковою як для суду, так і для управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, про що зазначено у частині першій статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України: рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, відповідач неправомірно, при призначенні ОСОБА_1 пенсії, не включив у її заробіток (дохід) для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати.
Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 551,20 грн.
Ч.1 ст.94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір при подачі позову до суду підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 94, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за нормами Закону України «Про Державну службу» з 01.02.2016 року, в розмірі 80% від сум заробітної плати, враховуючи до її заробітку (доходу) для обчислення пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області 551,20 грн. судових витрат.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: ОСОБА_2