ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2016 року № 813/156/16
Львівський окружний адміністративний суд,
у складі:
головуючого-судді Ланкевича А.З.
секретар судового засідання Фуртак А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державної архітектурно-будівельну інспекції України, про визнання протиправною та скасування постанови, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною і скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області ВП №48524941 від 24.12.2015 року «Про закінчення виконавчого провадження».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про припинення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (боржника у виконавчому проваджені) як юридичної особи не є достатньою підставою для закінчення виконавчого провадження, оскільки її правонаступником є Державна архітектурно-будівельна інспекція України. Позивач вважає, що державний виконавець мав би звернутися до суду із поданням про заміну сторони виконавчого провадження, а натомість він прийняв оскаржену постанову, яка на думку позивача (стягувача у виконавчому провадженні) є протиправною.
Від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких зазначено про те, що однією із підстав для закінчення виконавчого провадження є ліквідація юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва (п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження»). Відповідач ствердив, що жодним нормативно-правовим актом не передбачено того, що Департамент ДАБІ у Львівській області, який є територіальним органом - структурним підрозділом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, є правонаступником Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області. Щодо останньої то у зв'язку з наявністю в Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про її припинення і було прийнято оскаржену постанову про закінчення виконавчого провадження.
Дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
У провадженні державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції перебував виконавчий лист №813/6669/14 від 08.12.2014 року, виданий Львівським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області розглянути запит ОСОБА_1 від 04.08.2014 року.
При примусовому виконання цього виконавчого документа державний виконавець встановив, що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є запис від 15.01.2015 року №14151110009025725 про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (боржника у виконавчому провадженні №48524941). На підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець виніс постанову від 24.12.2015 року про закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 49 Закону України від 21.04.1999 року № 606-XIV «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає закінченню у разі смерті або оголошення померлим стягувача чи боржника, визнання безвісно відсутнім боржника або стягувача, ліквідації юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва.
Поряд з тим, відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Звернення до суду із заявою про заміну вибулої сторони правонаступником у порядку, встановленому частиною п'ятою статті 8 цього Закону, є підставою для зупинення провадження відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження».
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд встановив, що божником у виконавчому провадженні №48524941 була Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області. Інспекція як орган державної влади мала статус юридичної особи, відповідно відомості про неї було включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 року № 150 «Питання функціонування територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної архітектурно-будівельної інспекції згідно з додатком. Тією ж постановою погоджено пропозицію Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
Відповідно на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 року №150 було розпочато процес ліквідації Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області.
Відповідно до п. 2 Постанова Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 року №294 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України» Державну архітектурно-будівельну інспекцію зобов'язано забезпечити здійснення її територіальними органами, що ліквідуються, функцій та повноважень, покладених на ці органи, до утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.
У відповідності з цією постановою Кабінету Міністрів України Державна архітектурно-будівельна інспекція наказом від 01.10.2014 року №229 затвердила Положення про Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області. Названий територіальний орган утворено як структурний підрозділ апарату Держархбудінспекції.
Згідно з п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України, від 20.10.2011 року № 1074 «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади» у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua) відносно Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області внесено запис від 15.01.2015 року про припинення юридичної особи.
Разом з тим, ліквідація територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України як юридичних осіб публічного права не припинила функціонування системи державного архітектурно-будівельного контролю в регіонах, оскільки такий тепер здійснюють утворені на основі Інспекцій Департаменти як структурні підрозділи центрального апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Правонаступниками ліквідованих Інспекцій є не Департаменти як структурні підрозділи, а Державна архітектурно-будівельна інспекція України.
Отже, правонаступником ліквідованої Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (боржник у виконавчому провадженні) є Державна архітектурно-будівельна інспекція України. Однак при прийнятті оскарженої постанови відповідач не надав належної оцінки цим відносинам, у зв'язку з чим прийшов до помилкового висновку про наявність підстав для закінчення виконавчого провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження».
На підставі встановлених обставин суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат, то відповідно до статті 94 КАС України сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною визнати протиправною і скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області ВП №48524941 від 24.12.2015 року «Про закінчення виконавчого провадження».
Стягнути з бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області судовий збір, сплачений за подання позову, в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 21 копійку.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.