Ухвала суду № 56284147, 01.03.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
808/8385/15
Номер документу
56284147
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

01 березня 2016 рокусправа № 808/8385/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чепурнова Д.В.

суддів: Поплавського В.Ю. Сафронової С.В.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровськ апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс»

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» до Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» звернулось до суду з вищевказаним позовом, в якому просило визнати протиправним та скасування рішення №47 від 20 липня 2015 року в частині повернення неправомірно витрачених коштів в розмірі 6594,10 грн. і стягнення нарахованих штрафних санкцій в розмірі 3297,05 грн., яке винесене Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.

Рішення суду першої інстанції стосовно листків непрацездатності серії АГМ №209169 і серії АГМ №209172 виданих застрахованій особі ОСОБА_1 Комунальним установою «Центр первинної медико-санітарної допомоги», амбулаторія №7 мотивоване тим, що оскільки лікувальний заклад розташований на тимчасово неконтрольованій території України, то вказані листки непрацездатності не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та не підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду. Стосовно листка непрацездатності серія АГІ №368833 виданому застрахованій особі ОСОБА_2 суд зазначив, що Товариство не перевірило правильність даних зазначених у листку, що призвело до неправомірного використання коштів Фонду.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В письмових запереченнях на апеляційну скаргу Виконавча дирекція Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності просило відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, інші сторони до суду не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлялися належним чином.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справі підтверджено, що ТОВ «Інтеренергосервіс» (ідентифікаційний код 34063592) є юридичною особою, яка зареєстрована 06.06.2006, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.02.2015.

На підставі наказу Виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 11.06.2015 №208 та направлення від 11.06.2015 №06/83-р головними спеціалістами контрольно-ревізійного відділу відповідача проведена позапланова перевірка дотримання порядку використання та своєчасності і повноти повернення невикористаних страхових коштів Фонду у ТОВ «Інтеренергосервіс» за період з 01.07.2013 по 01.04.2015, за результатами якої складено Акт №65 від 03.07.2015.

За наслідками проведеної перевірки виявлено порушення позивачем, зокрема:

- частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: застрахованій особі ОСОБА_1 за рахунок коштів Фонду призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листкам непрацездатності: серія АГМ №209169, термін непрацездатності з 02.02.2015 по 13.02.2015 у сумі 2 974,40 грн. та серія АГМ №209172, термін непрацездатності з 16.02.2015 по 27.02.2015 у сумі 2 974,40 грн., виданими лікувальним закладом КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» м. Красний Луч Луганської області, амбулаторія №7 (фактична адреса знаходження: Луганська область, м. Красний Луч, вул. Кірова, буд. 9). Таким чином, листки непрацездатності, видані КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» м. Красний Луч Луганської області, амбулаторія №7 на тимчасово окупованій та неконтрольованій території України не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та не підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду. Внаслідок чого неправомірно витрачено коштів Фонду у сумі 5 948,80 грн.;

- абзацу 1 частини 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - допомога по тимчасовій непрацездатності призначена та сплачена застрахованій особі ОСОБА_2 за день та після дня встановлення медико-соціальною експертною комісією групи інвалідності до 12.01.2015 (група встановлена 06.01.2015) у сумі 645,30 грн. На запит Енергодарський МСЕК надав інформацію, в якій зазначено встановлення ІІІ групи інвалідності загального захворювання ОСОБА_2 з 06.01.2015 (акт №20, довідка Ф 157-1/о АВ 0292285).

Не погоджуючись із висновками викладеними у Акті, позивачем були подані заперечення від 13.07.2015 №1220, на які 22.07.2015 була отримана відповідь № 06-14-1739 від 17.07.2015, згідної якої висновки за результатами акту перевірки від 07.07.2015 №65 відповідають нормам чинного законодавства, відмовлено у запереченні ТОВ «Інтеренергосервіс» щодо неправомірного використання страхових коштів у сумі 6 594,10 грн.

За результатами перевірки 20.07.2015 Виконавчою дирекцією Запорізького обласного відділення Фонду прийнято рішення № 47 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, згідно якого позивача зобов'язано перерахувати неправомірно витрачені страхові кошти Фонду на суму 7 973,35 грн., з яких 6 835,74 грн. в період з 01.01.2015, штраф у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів 3 417,87 грн.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» оскаржило вказане рішення до Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі Виконавчої дирекції.

Рішенням від 07.08.2015 №06-14-1887 про результати розгляду скарги ТОВ «Інтеренергосервіс» відмовлено у задоволенні скарги повністю.

Крім того, позивачем оскаржено вказане рішення у адміністративному порядку до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності шляхом подання скарги від 19.08.2015 №1545.

Рішенням №382 про результати розгляду скарги (вих. від 15.09.2015 №6-33-1476) відмовила позивачу у задоволенні скарги щодо скасування рішення від 20.07.2015 №47.

Суд апеляційної інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскаржуваної постанови, виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 50 Закону № 2240-III матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України).

Частиною 1 статті 51 Закону № 2240-III встановлено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі, визначені Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я від 13 листопада 2001 року №455 (далі - Інструкція №455) згідно з пунктом 1,1. якої тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.

Пунктом 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Порядок заповнення лицьової частини листка непрацездатності визначений пунктом 3 цієї Інструкції, зокрема, підкреслюється слово «первинний» або «продовження» із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я «Для листків непрацездатності»; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).

Як вбачається з акту перевірки, позивачем було порушено ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» а саме застрахованій особі ОСОБА_1 за рахунок коштів Фонду призначена та виплачена допомога по тимчасовій непрацездатності по листках непрацездатності серія АГМ №209169, термін непрацездатності з 02.02.2015 по 13.02.2015 у сумі 2 974,40 грн. та серія АГМ №209172, термін непрацездатності з 16.02.2015 по 27.02.2015 у сумі 2 974,40 грн., виданими лікувальним закладом КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги» м. Красний Луч Луганської області, амбулаторія №7, тобто лікувальним закладом, який знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції на тимчасово окупованій території України.

Відповідно до ч.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 №1669 (далі Закон №1669), який набрав чинності 15.10.2014.

Періодом проведення антитерористичної операції за визначенням, наведеним у статті 1 Закону №1669, встановлено час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1669, його дія поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення. Закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Частиною другою статті 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» передбачено, що у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

07.11.2014 Кабінету Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей» № 595, пунктом 2 якої установлено, що перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, визначається Кабінетом Міністрів України за поданням Служби безпеки.

Крім цього, вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України № 595 затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі Тимчасовий порядок).

Пунктом 2 Тимчасового порядку закріплено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

При цьому, приписами Тимчасового порядку передбачена можливість переміщення установи на контрольовану територію, і таке переміщення, а також її функціонування на цій території здійснюється за рішенням органу вищого рівня (пункти 4, 6).

Так, згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» від 07.11.2014 № 1085-р місто обласного значення м. Красний Луч Луганської області, на території якого знаходиться КЗ «Центр первинної медико-санітарної допомоги», віднесено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

Вказана комунальна установа, створена органами місцевого самоврядування, в населений пункт, на території якого органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі не була переміщена.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що листки непрацездатності, які були видані закладом охорони здоров'я на тимчасово окупованих та неконтрольованих територіях після 01.12.2014, не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду.

Щодо порушень абзацу 1 частини 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» викладених у Акті №65 від 03.07.2015, а саме допомога по тимчасовій непрацездатності призначена та сплачена застрахованій особі ОСОБА_2 за день та після дня встановлення медико-соціальною експертною комісією групи інвалідності, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи допомога по тимчасовій непрацездатності призначена та сплачена застрахованій особі ОСОБА_2 з 24 грудня 2014 року по 06 січня 2015 року та з 07 січня 2015 року по 12 січня 2015 року.

З листка непрацездатності серія АГІ №368833 року виданого ОСОБА_2 вбачається, що остання направлена до МСЕК 09 січня 2015 року та 12 січня 2015 року їй встановлена третя група інвалідності.

В той же час на запит відповідача Енергодарський МСЕК надав інформацію, в якій зазначено встановлення ІІІ групи інвалідності загального захворювання ОСОБА_2 з 06.01.2015 (акт №20, довідка Ф 157-1/о АВ 0292285).

Відповідно до абз. 1 частини 2 статті 22 вказаного Закону передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з частиною 3 статті 30 Закону № 1105 та пункту 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління Фонду від 23 червня 2008 року № 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 636/15327, рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюються (обираються) на підприємстві, в установі, організації.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Таким чином, враховуючи те, що відповідно до пункту 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації, затвердженого постановою правління Фонду від 23 червня 2008 року № 25, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 636/15327 комісія, зокрема розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності, та з огляду на те, що відповідно до довідки МСЕК ІІІ група інвалідності загального захворювання ОСОБА_2 встановлена з 06.01.2015 року, суд апеляційної інстанції приходить до висновку щодо порушення абзацу 1 частини 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» яке призвело до неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 200, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтеренергосервіс» - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

В повному обсязі ухвала складена 04 березня 2016 року.

Головуючий: Д.В. Чепурнов

Суддя: В.Ю. Поплавський

Суддя: С.В. Сафронова