Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2016 р. Справа №805/127/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 14 год. 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючий суддя: Куденков К.О.;
секретар судового засідання: Притула С.С.;
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача-1: не з'явився,
представника відповідача-2: Тактарова С.А.,
представників третіх осіб: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_3 до Донецької обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Великоновосілківська районна державна адміністрація Донецької області та Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області, про визнання неправомірною бездіяльності, визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі - позивач, ОСОБА_3.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Донецької обласної державної адміністрації (надалі - відповідач-1), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Великоновосілківська районна державна адміністрація Донецької області, про визнання неправомірною бездіяльності в частині невидачі вкладки до посвідчення учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії; визнання неправомірними дій в частині вимог у наданні документів, не передбачених Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51; зобов'язання надати вкладку до посвідчення учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.02.2016р. до участі у справі у якості другого відповідача залучено Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації (надалі - відповідач-2).
Також, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.02.2016р. до участі у справ у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач-1 ухиляється від видачі вкладки до посвідчення учасника ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Також, позивач вважає неправомірною вимогу про надання документів, непередбачених «Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав та просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач-1 письмових заперечень на позовну заяву не надав.
Відповідач-2 надав письмові заперечення на позовну заяву, якими просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач-2 зазначив, що всі копії документів, щодо встановлення громадянам статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, залишилися на території, яка в даний час непідконтрольна українській владі (м. Донецьк). Листом Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації від 25.12.2015р. №С-0517-11-1.4.1 представнику позивача було надано роз'яснення з цього приводу та рекомендовано звернутися до місцевого управління соціального захисту населення.
Представники відповідача-1 та третіх осіб у судове засідання не з'явилися, про час та місце судового розгляду повідомлені, не повідомили суд про причини неявки у судове засідання.
Представник відповідача-2 у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог. Також, представник відповідача-2 надала пояснення, за якими надходження документів позивача до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України - не підтверджується. До Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області був надісланий лист щодо необхідності поновлення необхідного пакету документів відносно позивача та направлення його до відповідача-2.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код 25917627) та Донецька обласна державна адміністрація (ідентифікаційний код 00022473) зареєстровані у якості юридичної особи, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі «Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», затвердженого Наказом Міністерства юстиції України «Про деякі питання надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» № 466/5 від 31.03.2015р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 березня 2015р. за № 349/26794.
Згідно з копією розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 20.10.2014р. №644, Донецьку обласну державну адміністрацію та її структурні підрозділи тимчасово переміщено до м. Краматорськ, м. Маріуполь та м. Слов'янськ.
Відповідно до п.1 Положення про Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації 15.02.2013р. №71 встановлено, що цей департамент є структурним підрозділом Донецької обласної державної адміністрації, утвореним головою облдержадміністрації, входить до її складу і в межах відповідної території забезпечує виконання покладених на департамент завдань.
Зі змісту п.5 вказаного Положення вбачається, що відповідач-2 забезпечує виконання на території області повноважень, встановлених законодавством України у сфері соціального захисту, зокрема, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Підпунктом 3 п.6 вказаного Положення передбачено, що основним завданням відповідача-2 є забезпечення реалізації державної соціальної політики на території області у сфері соціального захисту населення, що включає забезпечення соціальної підтримки населення, у тому числі громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з пп.34 п.7 вказаного Положення передбачено, що відповідач-2 відповідно до визначених повноважень виконує такі функції: у сфері реалізації державних соціальних гарантій окремим категоріям громадян, зокрема, координує роботу, пов'язану з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
ОСОБА_3 звернувся до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області з заявою від 12.11.2013р. про видачу вкладки до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи №409137 серії А, у зв'язку з подовженням групи інвалідності.
Відповідно до листів Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 10.02.2016р. №Ч03-5.1-6.2, від 20.11.2013р. №05/2640 та від 10.01.2014р. №05/32 пакет документів для отримання вкладки до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 відносно позивача було надіслано до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації 20.11.2013р.
Управлінням соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області надані до суду копії: паспорту позивача; довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серія НОМЕР_1; вкладки НОМЕР_2 до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 серія НОМЕР_1 з терміном дії до 01.10.2013р.; військового квитка НОМЕР_3 з відміткою про те, що з 05.05.1986р. по 03.06.1986р. ОСОБА_3 приймав участь в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС; довідки з військової частини 68180 від 25.11.1994р. №14д, за якою молодший сержант ОСОБА_3 з 04.05.1986р. по 04.06.1986р. був відряджений для проведення заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зону відчуження; довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 10ААВ №508345 від 11.09.2013р., за якою позивач є інвалідом першої групи «А» у зв'язку з виконанням обов'язків військовослужбовця по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; архівної довідки від 10.02.2009р. №56/п, яка видана Архівом штабу Південного оперативного командування; архівної довідки Одеського територіального архівного відділу галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 27.01.2014р. №59/п.
Відповідачами не наведено жодних посилань щодо наявності недостовірних відомостей у довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 10ААВ №508345 від 11.09.2013р.
Також, Управлінням соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області надана копія листа відповідача-2 від 04.03.2014р. №06180/01-09, за яким Департамент соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації розглянув документи позивача щодо видачі вкладки до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та зазначив, що у зв'язку із суперечливим характером документів, для остаточного вирішення питання рекомендує запропонувати заявнику написати заяву для направлення його документів до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України.
Вказана рекомендація була доведена до позивача листом Управлінням соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області від 18.04.2014р. №Ч-10-5.1-6.2.
Відповідно до заяви позивача від 26.03.2014р. до відповідача-2, ОСОБА_3 просить розглянути його документи на Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України.
Листом від 05.11.2014р. №Ч-01219-34-1.4.1 відповідач-2 повідомив позивача про те, що у наданих копіях документів, що надійшли до Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, недостатньо даних для підтвердження участі позивача у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження, у зв'язку з чим документи позивача направлені до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України.
07 грудня 2015 року представник позивача звернувся до відповідача-1 із заявою, якою просив видати позивачу вкладку до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, на період встановлення йому інвалідності на підставі довідки МСЕК №508345 за актом огляду від 11.09.2013р. №1070.
На вказану заяву відповідачем-2 надано лист від 25.12.2015р. №С-0517-11-1.4.1, яким позивачу або його довіреній особі рекомендовано звернутися до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації.
Вказаним листом повідомлено, що при перевірці особової справи позивача встановлено відсутність документів, що підтверджують участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження, у зв'язку з чим для підтвердження участі у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження відповідач-2 просить надати оригінал будь-якого з документів, які зазначені в п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Також, вказаним листом рекомендовано у разі неможливості надати такий документ надати заяву щодо розгляду документів на Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України.
До суду надано експертний висновок Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії від 08.05.2001р. №20651/16-5, за яким хвороба позивача пов'язана з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ст.9 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За приписами ст.10 вказаного Закону визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців *, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
При цьому, зазначено, що тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Пунктом першим ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до ст.15 вказаного Закону передбачено, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і таких, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення.
Підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Визначення рівнів забруднення, доз опромінення, відновлення їх шляхом розрахунку здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідних державних органів та обласних державних адміністрацій.
Відповідно до частин 3-7 ст.17 вказаного Закону встановлено, що громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов'язані проходити обов'язкове обстеження в медичних закладах.
Громадяни, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, переогляд у медико-соціальній експертній комісії проходять залежно від рівнів розладу функцій організму, що встановлюється зазначеною комісією, через 3-5 років. При стійких незворотних морфологічних змінах та порушеннях функцій органів і систем організму, неефективності будь-яких видів реабілітаційних заходів, а також після досягнення пенсійного віку, в тому числі на пільгових умовах, група інвалідності встановлюється безстроково.
Потерпілі діти, яким було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, проходять переогляд у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії по досягненні ними 18 років, незалежно від терміну, на який їм було встановлено інвалідність у дитячому віці.
Громадянам, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня і внаслідок цього стали інвалідами I або II групи, інвалідність встановлюється безстроково незалежно від віку.
За бажанням інвалідів їх переогляд проводиться в будь-який час.
У разі якщо при черговому переогляді у медико-соціальній експертній комісії громадянам не підтверджено будь-яку групу інвалідності, зазначеним громадянам гарантується працевлаштування чи перекваліфікація.
Згідно з ст.64 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що особи, винні в порушенні вимог цього Закону, утаюванні або навмисному перекрученні відомостей про стан радіаційної обстановки або про захворюваність людей, у видачі документів, посвідчень, вчиненні будь-яких інших діянь, що призводять до незаконного одержання громадянами прав і пільг, передбачених цим Законом, несуть матеріальну, адміністративну або кримінальну відповідальність, встановлену законодавством України.
Статтею 65 вказаного Закону встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.
Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам.
При зміні категорії, а також у випадках, передбачених статтею 17 цього Закону, посвідчення підлягає заміні.
Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51, встановлено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Згідно з п.3 вказаного Порядку встановлено, що інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 р. зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" і "Постраждалий від Чорнобильської катастрофи" (категорії 1, 2, 3 серії А) без відмітки про перереєстрацію, передбачену у абзаці першому пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1997 р. N 135 (Офіційний вісник України, 1997 р., число 6, с. 68, число 34, с. 7; 1998 р., N 19, ст. 681), з тимчасовими вкладками затвердженого цією постановою зразка для осіб, які станом на 1 жовтня 1998 р. не отримали відповідної довідки у Державному галузевому архіві Міністерства оборони, вважаються чинними до 1 травня 1999 року.
До посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, додається вкладка за встановленим зразком (додаток N 11). Зазначене посвідчення без вкладки з 1 січня 1997 р. вважається не дійсним.
Якщо після чергового переогляду медико-соціальною експертною комісією особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, не підтверджено будь-яку групу інвалідності, посвідчення категорії 1 підлягає заміні на посвідчення іншої категорії відповідно до законодавства.
Приписами п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що видача посвідчень провадиться: іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту); б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження.
Як було встановлено судом, позивач має військовий квиток із відповідними відмітками і довідку командира військової частини про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження.
Суд дійшов висновку, що питання щодо видачі вкладки до посвідчення пов'язане не з повторною перевіркою підстав видачі посвідчення, а у зв'язку з необхідністю перевірки здійснення заходів щодо переогляду (огляду) у медико-соціальній експертній комісії відповідно до ст.17 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до останнього абзацу п.10 вказаного Порядку передбачено, що рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
При цьому, суд звертає увагу на те, що за приписами абзацу другого п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» постановлено Міністерству праці та соціальної політики, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити своєчасну видачу посвідчень та вкладок до них.
Суд вважає, що, при розгляді питання про термін видачі вкладки до посвідчення, своєчасним потрібно вважати термін, який встановлено останнім абзацом п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - 1 місяць.
Відповідно до п.12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи передбачено, що спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт.
Спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської і Житомирської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.
У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Згідно п.1.1 Положення «Про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 17.05.2006р. №187, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 травня 2006р. за №626/12500, встановлено, що комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України (далі - Мінпраці України) для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до п.3.1 та п.3.2 вказаного Положення, до основних завдань Комісії належить: розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії; перевірка правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п.5.4 вказаного Положення встановлено, що Комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
В окремих випадках, у порядку оскарження попереднього рішення, Комісія розглядає справи громадян за їх особистим зверненням.
Таким чином, вказана Комісія розглядає спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що полягає у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії та перевірці правильності видачі посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не розглядає питання видачі вкладок до посвідчень за відсутності спірного питання щодо видачі самого посвідчення.
Вказаними законодавчими приписами не передбачено зупинення розгляду питання про видачу вкладки до посвідчення при зверненні з поданням до Комісії.
При цьому спірні питання вирішуються Комісією за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а не за особистими зверненнями громадян, крім випадків оскарження попереднього рішення.
У наданих до суду документах не зазначено в чому саме полягає суперечливий характер документів. Із наданих у судовому засіданні від 04.03.2016р. пояснень представника відповідача-2 вбачається, що суперечливість документів полягає у примітках, які зазначені в архівній довідці від 10.02.2009р. №56/п щодо ініціалів позивача та дописування слова «Чорнобиль».
Суд погоджується, що вказана обставина може бути підставою для відповідного подання до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Проте, суд вважає, що перевірка Комісією спірних питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не може бути підставою для зупинення розгляду питання про видачу вклади до посвідчення.
До суду надано довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 10ААВ №508345 від 11.09.2013р., яка підтверджує групу інвалідності позивача відповідно до категорії 1.
Відповідачами не надано жодних обґрунтованих заперечень щодо наявності підстав, з якими діюче законодавство України пов'язує невидачу вкладки до посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1.
Суд зазначає, що триваюча бездіяльність відповідачів порушує права та законні інтереси позивача щодо документального підтвердження статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та, відповідно, можливості користування соціальними послугами, пільгами та компенсаціями за Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, підставою такої бездіяльності є сумнів суб'єкта владних повноважень, а не передбачені законодавством України обставини.
Також, слід зазначити, що на момент виникнення спірних правовідносин, статус позивача, як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, було підтверджено відповідним посвідченням серія НОМЕР_1, а позивачем подані документи для отримання вкладки до посвідчення внаслідок підтвердження групи інвалідності, проте, маючи сумніви щодо статусу позивача, відповідачі поклали на останнього несприятливі наслідки перевірки його статусу, фактично, керуючись презумпцією порушення законодавства при встановленні статусу позивача як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Щодо посилання відповідача-2 на переміщення з м. Донецьк до м. Краматорськ та відсутність документації на позивача, яка залишилися у м. Донецьку, суд зазначає, що, на момент звернення з цим позовом до суду (15.01.2016р.), відповідачами не надано жодних доказів щодо здійснення заходів направлених на відновлення відповідних документів для розгляду питання щодо видачі вкладки до посвідчення позивачу.
Листом від 25.12.2015р. №С-0517-11.1.4.1 відповідач-2, фактично, покладає на позивача обов'язок повторного звернення до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації.
З наданих письмових пояснень відповідача-2 від 04.03.2016р. вбачається, що про необхідність поновлення відповідного пакету документів відповідач-2 звернувся до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області лише листом від 15.02.2016р. №00448/01-13.
При цьому, суд враховує, що не вирішення по суті питання щодо видачі позивачу вкладки до посвідчення до переміщення з м. Донецька відбулось внаслідок триваючої бездіяльності відповідачів.
У відповідності до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі наведеного суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірною бездіяльності Донецької обласної державної адміністрації, яка полягає у невидачі ОСОБА_3 вкладки до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. При цьому, суд враховує, що п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» покладає обов'язок своєчасної видачі вкладки до посвідчення безпосередньо на відповідача-1, а не його структурні підрозділи, у тому числі які мають статус юридичної особи.
Пунктом другим ч.2 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Враховуючи наведене, з метою забезпечення права позивача на ефективний засіб правового захисту, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача-1 видати ОСОБА_3 вкладку до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій в частині вимог у наданні документів, не передбачених Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997р. №51, суд зазначає наступне.
Листом від 25.12.2015р. №С-0517-11-1.4.1 відповідач-2 просить надати оригінал будь-якого з документів, які зазначені в п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (посвідчення про відрядження в зону відчуження; військовий квиток і довідка командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту)).
Вказаний лист не має для позивача зобов'язуючого характеру та враховується судом при вирішення спору в межах позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача-1.
Враховуючи висновки суду про захист прав та законних інтересів позивача шляхом визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій які полягають у проханні надати певні документи - не підлягають задоволенню.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір позивачем не сплачувався.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Донецької обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Великоновосілківська районна державна адміністрація Донецької області та Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації Донецької області, про визнання неправомірною бездіяльності, визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Донецької обласної державної адміністрації, яка полягає у невидачі ОСОБА_3 вкладки до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серія НОМЕР_1 (категорія 1).
Зобов'язати Донецьку обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_3 вкладку до посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серія НОМЕР_1 (категорія 1).
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 04 березня 2016 року, складання постанови у повному обсязі - 09 березня 2016 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Куденков К.О.