Ухвала суду № 56283383, 18.01.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2016
Номер справи
805/4594/15-а
Номер документу
56283383
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

18 січня 2016 р. Справа №805/4594/15-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.

при секретарі судового засідання Карпенко А.В.,

за участю

представника позивача не зявився,

представників відповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2 на підставі довіреностей,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» до Донецької торгово-промислової палати про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

встановив:

29 вересня 2015 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державного підприємства «Регіональні електричні мережі» (далі позивач або ДП «Регіональні електричні мережі»), датований 17 вересня 2015 року і надісланий на адресу суду 19 вересня 2015 року, до Донецької торгово-промислової палати (далі - відповідач або Донецька ТПП), в якому позивач просив:

-визнати неправомірними дії Донецької ТПП щодо відмови у видачі Сертифікату про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за податковими зобовязаннями для відстрочення податкового боргу з податку на додану вартість;

-зобовязати Донецьку ТПП видати ДП «Регіональні електричні мережі» Сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) за податковими зобовязанням для відстрочення сплати податкового боргу з податку на додану вартість.

Про дату, час і місце судового розгляду позивач повідомлений належним чином з дотриманням вимог ст.ст. 33-36, 38 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Позивач явку свого представника до судового засідання не забезпечив, 18 січня 2016 року через відділ діловодства та документообігу суду надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника (а.с. 219-221).

З урахуванням наведеного та на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України справа розглянута за відсутності представника позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

27 листопада 2015 року та 12 січня 2016 через відділ діловодства та документообігу суду відповідач надав клопотання про закриття провадження у справі, оскільки спір, за вирішенням якого ДП «Регіональні електричні мережі» звернулося до суду, не належить вирішувати в порядку адміністративного судочинства України.

Посилаючись на ч. ч. 1, 2 ст. 2, п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 4, ст. 17, ч. 3 ст. 50 КАС України, ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02 грудня 1997 року № 671/97-ВР (залі Закон № 671/97-ВР), п.п. 1.1., 1.4., 2.1., 3.21 Статуту Донецької торгово-промислової палати, відповідач стверджував, що Донецька ТПП не є субєктом владних повноважень, а докази делегування відповідачу владних управлінських функцій суду не надані (а.с. 62-64, 210-211).

В судовому засіданні представники відповідача підтримали заявлене клопотання та зазначили, що спір, який виник між ДП «Регіональні електричні мережі» та Донецькою ТПП, підвідомчий господарським судам та має вирішуватися за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України.

18 січня 2016 року через відділ діловодства та документообігу суду позивач надав заперечення проти задоволення клопотання відповідача про закриття провадження у справі (а.с. 220-221).

Сутність правової позиції позивача з цього питання полягала у тому, що відповідно до ст.ст. 10, 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі Закон № 1669) протягом терміну дії цього Закону єдиним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань є сертифікат Торгово-промислової палати України; а Торгово-промисловій палаті України делеговані повноваження щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Вирішуючи вказане клопотання по суті, суд виходить з наступного.

Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі Закон № 1669) визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Ст. 10 Закону № 1669 визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобовязань є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02 грудня 1997 року № 671/97-ВР (залі Закон № 671/97-ВР) визначає загальні правові, економічні та соціальні засади створення торгово-промислових палат в Україні, встановлює організаційно-правові форми і напрями їх діяльності, а також принципи їх взаємовідносин з державою.

На час виникнення спірних правовідносин Закон № 671/97-ВР діяв у редакції від 06 листопада 2014 року.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 671/97-ВР торгово-промислова палати є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка обєднує юридичних осіб, які створені та діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх обєднання.

Взаємовідносини держави і торгово-промислової палати врегульовані ст. 4 Закону № 671/97-ВР.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону № 671/97-ВР втручання державних органів та їх посадових осіб у діяльність торгово-промислових палат, так само як і втручання торгово-промислових палат у діяльність державних органів та їх посадових осіб не допускається.

Діяльність торгово-промислової палати України регламентована ст. 14 Закону № 671/97-ВР.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону № 671/97-ВР торгово-промислова палати України здійснює свою діяльність відповідно до цього Закону, інших законів, нормативно-правових актів та свого Статуту.

Абз. 3 ч. 3 ст. 14 Закону № 671/97-ВР визначено, що торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) за зверненнями субєктів господарської діяльності та фізичних осіб.

Видача сертифікатів щодо форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) врегульована ст. 14-1 Закону № 671/97-ВР.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 14-1 Закону № 671/97-ВР торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення субєкта господарської діяльності за собівартістю.

Згідно з ч. 2 ст. 14-1 Закону № 671/97-ВР форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що обєктивно унеможливлюють виконання зобовязань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обовязків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Регламент (нова редакція) засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) затверджений рішенням Президії Торгово-промислової палата України від 18 грудня 2014 року № 44(5) (далі Регламент).

Відповідач Донецька торгово-промислова палата (ідентифікаційний код 02944679) зареєстрована як юридична особа 25 серпня 1998 року, про що до ЄДР внесений запис за номером 1 266 120 0000 007592, що встановлено на підставі виписки з ЄДР від 19 серпня 2015 року (а.с. 75-76, 177).

Донецька ТПП діє на підставі Статуту, затвердженого у новій редакції Радою (позачерговою) Донецької ТПП протокол № 30 (1) від 12 грудня 2014 року та зареєстрованого Реєстраційною службою Головного управління юстиції у Донецькій області (наказ № 66/3 від 16 грудня 2014 року) (а.с. 77-93, 182-197).

Відповідно до п. 1.1. Статуту Донецька ТПП є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка на добровільних засадах обєднує юридичних осіб, що утворені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх обєднання.

Завдання та функції Донецької ТПП визначені розділом 3 Статуту.

Так, відповідно до п. 3.21 Статуту однією із функцій Донецької ТПП є засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідно до чинного законодавства.

06 липня 2015 року ДП «Регіональні електричні мережі» звернулося до Донецької ТПП із заявою № 585 про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для субєктів господарювання за податковими зобовязаннями для відстрочення зобовязань або податкового боргу (ст. 100 Податкового кодексу України).

За результатами розгляду заяви ДП «Регіональні електричні мережі» від 06 липня 2015 року № 585 листом від 07 серпня 2015 року № 1135/12.12-03 Донецька ТПП повідомила позивача про таке.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) встановлюється Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Відповідно до п. 6.5. Регламенту тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) несе заявник.

Згідно з ч. 2 ст. 14 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні події та невідворотні обставини, що обєктивно унеможливлюють виконання зобовязань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обовязків згідно із законодавством та іншими нормативними актами.

Відповідно до п. 6.5. Регламенту тягар доказування настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) несе заявник.

П. 6.9. Регламенту передбачено, що надані заявником документи для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають свідчити про: надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін); непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити, зокрема на момент укладання відповідного договору, перед терміном настання зобовязань або до настання податкового обовязку); невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків); причинно-наслідковий зв'язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобовязань (за договором, контрактом, угодою, законом, нормативним актом, актом органів місцевого самоврядування тощо).

В заяві заявник зазначив, що Донецька філія ДП «Регіональні електричні мережі» не має можливості сплатити податок на додану вартість за травень 2015 року через неможливість користування коштами на рахунку, що відкритий в ПАТ «Енергобанк». Філія з погляду юридичної практики не є субєктом господарювання, про що свідчать ст. 64 Господарського кодексу України та ст. 95 Цивільного кодексу України. Відповідно до ст. 95 Цивільного кодексу України філії не є юридичними особами. Як наслідок, підстав для реєстрації платником ПДВ філії не мають, адже вони не підпадають під визначення платників ПДВ відповідно до ст. 180 Податкового кодексу України.

За результатами розгляду заяви і наданих документів причинно-наслідковий зв'язок між неможливістю виконання податкових зобовязань щодо сплати податку на додану вартість та обставинами, що вказані в п. 7 заяви, не вбачається можливим встановити.

Виходячи із вищезазначеного, керуючись п.п. 6.9., 6.14. Регламенту Донецька ТПП не вбачає підстав для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ДП «Регіональні електричні мережі» згідно з заявою від 06 липня 2015 року № 585 (а.с. 36, 127).

З огляду на аналіз наведених норм процесуального та матеріального законів, встановлених обставин у справі у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах відповідач здійснював владні управлінські функції по відношенню до позивача у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, ст. 10 Закону №1669 на основі законодавства в сфері публічних відносин.

В даному випадку спірні відносини не носять ознаки, притаманні двом суб'єктам господарювання, оскільки відповідач, вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для видачі сертифікату юридичній особі згідно з Законом №1669, діє як суб'єкт владних повноважень саме в сфері публічних відносин, а не як суб'єкт господарювання, реалізуючи при цьому владні управлінські функції, а не господарську компетенцію.

Такі дії відповідача - по видачі або невидачі сертифікату - не можуть бути предметом розгляду в іншому судочинстві, ніж адміністративному, і можливість оскарження таких дій передбачена ч. 2 ст. 2 КАС України.

Керуючись ст. 55 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, судовою практикою Європейського суду з прав людини, ст.ст. 1, 2, 17, 49, 51, 133, 157, 160, 165, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

1. У задоволенні клопотання представників відповідача Донецької торгово-промислової палати про закриття провадження в адміністративній справі № 805/4594/15-а позовом Державного підприємства «Регіональні електричні мережі» до Донецької торгово-промислової палати про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії відмовити.

2. Ухвала постановлена у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частина проголошені у судовому засіданні 18 січня 2016 року.

3. Повний текст ухвали виготовлений 22 січня 2016 року.

4. Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту постановлення.

Суддя Кравченко Т.О.