Постанова № 56283060, 01.03.2016, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2016
Номер справи
813/87/16
Номер документу
56283060
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2016 року № 813/87/16

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Зубач С.А.

за участю:

представника позивача- Білобрама Т.Б.

представника відповідача - Юрченка Ю.А.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові адміністративну справу за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства "Львівобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

Встановив:

Публічне акціонерне товариство "Львівобленерго" звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що пунктом 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку. Граничним терміном подання податкової декларації з податку на додану вартість за період 01.07.2015р.- 31.07.2015р. згідно з вимогами п.49.18.1 ст.49 Податкового кодексу України є 20.08.2015р., отже відповідач камеральну перевірку за цей період повинен був провести не пізніше 19.09.2015 року. Як вбачається з акту перевірки №18/28-06-41-01/00131587 від 28.10.2015р., відповідна камеральна перевірка відповідачем була проведена лише 28.10.2015 року, тобто поза межами терміну встановленого Податковим кодексом України. Відповідно, сама перевірка і проведені за її результатами нарахування податкових зобов'язань позивачу є протиправними. Декларація з податку на додану вартість за період 01.07.2015р.- 31.07.2015р. подана ПАТ «Львівобленерго» 20.08.2015р., сума визначеного у декларації податкового зобов'язання з цього податку в рядку 25.1 декларації становить 10696300грн., зауваження щодо заповнення даного рядка в Акті камеральної перевірки відсутні. ПАТ «Львівобленерго» платіжним дорученням №14896 від 27.08.2015р. самостійно сплачено податкове зобов'язання у сумі 10696300грн., тобто в термін та повністю суму коштів, яка визначена ним у рядку 25.1 поданої ним декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року, а тому вважає, що порушення вимог п.57.1. ст. 57 Податкового кодексу України зі сторони позивача відсутні.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позові, просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, мотивуючи тим, що рішенням ДФС № 136 від 30.06.2015 про розстрочення грошових зобов'язань, ПАТ «Львівобленерго» надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з податку на додану вартість на суму 5 182 249,00 грн. за травень 2015 року - з 30.06.2015 по 28.08.2015. Враховуючи рішення ДФС № 136 від 30.06.2015 про розстрочення грошових зобов'язань, СДПІ укладено з позивачем договір від 30.06.2015 №11 про розстрочення сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 5 182 249,00 грн. до 28.08.2015. Відповідні відомості про розстрочення грошових зобов'язань ПАТ «Львівобленерго» з податку на додану вартість в сумі 5 182 249,00 грн. внесено в електронний журнал відстрочок (розстрочок) в автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок». Згідно з інтегрованою картокою платника ПАТ «Львівобленерго», станом на 27.08.2015 переплата з податку на додану вартість склала 11 227 691,85 грн. Станом на 28.08.2015 в інтегрованій картці платника в автоматичному режимі нараховано платіж, згідно з рішенням про розстрочення грошового зобов'язання в сумі 5 182 249,00 грн., з терміном сплати 28.08.2015, внаслідок чого платнику зменшено переплату. Крім того, одночасно з нарахуванням платежу, згідно з рішенням про розстрочення грошового зобов'язання в сумі 5 182 249,00 грн., в інтегрованій картці платника відображено проценти за користування розстроченням в сумі 301 564,3 грн. Отже, переплата з податку на додану вартість зарахована в рахунок сплати розстроченого податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 5 182 249,00 грн. та процентів за користування розстроченням в сумі 301 564,3 грн. за строком сплати 28.08.2015 та податку на додану вартість за декларацією № 9175739070 від 20.08.2015 за липень 2015 року в сумі 5 743 878,55 грн. за строком сплати 30.08.2015. 30.08.2015 в позивача виникла недоїмка з податку на додану вартість за декларацією № 9175739070 від 20.08.2015 за липень 2015 року в сумі 4 952 421,45 грн. Відображена в інтегрованій картці платника інформація щодо несвоєчасної сплати позивачем узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість відповідає вимогам Податкового кодексу України та доводить правильність висновків акта перевірки від 28.10.2015 № 18/28-06-41/00131587, на підставі яких винесено спірне податкове повідомлення-рішення. Вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 № 0000784100/4926 (форма «Ш») про сплату штрафних санкцій з ПДВ в сумі 495 242,15 грн. правомірним та просить повністю відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, наведених у письмових запереченнях на позов, просив відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши думку представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України проведено камеральну перевірку Публічного акціонерного товариства „Львівобленерго", (ЄДРПОУ 00131587), за результатами якої складено акт від 28.10.2015 р. № 18/28-06-41/00131587 «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ ПАТ «Львівобленерго» (ЄДРПОУ 00131587) щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов?язання авансових внесків з податку на прибуток підприємств за період липень 2015 року».

Перевіркою своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з ПДВ встановлено несвоєчасну сплату ПАТ «Львівобленерго» узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ.

На підставі акта перевірки від 28.10.2015 р. № 18/28-06-41/00131587 Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України винесено податкове повідомлення-рішення від 12.11.2015 0000784100/4926 (форма «Ш») про сплату штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 495242,15 грн.

Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням Публічне акціонерне товариство "Львівобленерго" оскаржило його до суду.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи № 813/87/16, позивачем 20.08.2015 подано до СДПІ декларацію з податку на додану вартість № 9175739070 за липень 2015 року, р. 25 декларації (сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду) становить 10 696 300,0 грн. Граничний термін сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість за липень 2015 року - 30.08.2015.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з ст. 76 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи акта перевірки №18/28-06-41-01/00131587 від 28.10.2015р., органом державної податкової служби була проведена камеральна перевірка щодо своєчасності сплати ПАТ «Львівобленерго» своїх податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період 01.07.2015р.- 31.07.2015р.

Перевіркою своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання з ПДВ встановлено несвоєчасну сплату ПАТ «Львівобленерго» узгоджених податкових зобов'язань з ПДВ.

Відповідно до п.п.16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з п.54.1 ст.54 Податкового Кодексу України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов?язання та/або пені вважається узгодженою.

У відповідності до п.36.1 ст. 36 Податкового Кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно з п.31.1 ст. 31 Податкового Кодексу України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановленим цим Кодексом.

В порушення п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України ПАТ «Львівобленерго» протягом граничних строків несвоєчасно сплачено суму самостійно визначену та (або) узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість.

Облік податку на додану вартість здійснюється у відповідності до вимог наказу Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 № 765 «Про затвердження Порядку ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів» (далі - Порядок обліку), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 за № 217/24994.

Згідно з Порядком обліку з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків відкриваються інтегровані картки платників. Форми інтегрованих карток платника мають лицьовий та зворотний боки. Зворотний бік інтегрованої картки відображає стан розрахунків платника (суми нарахованого та сплаченого платежів, пені, штрафних (фінансових) санкцій, процентів за користування розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу), суми податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, надміру та/або помилково сплачені, заявлені до відшкодування тощо) за податками, зборами, єдиним внеском, митними платежами, операції, що проводяться з коштами передоплати. Нарахуванню в інтегрованій картці платника підлягають зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, самостійно визначені платником; зобов'язання, штрафні санкції та пеня за податками, зборами, митними платежами, суми до сплати єдиного внеску, визначені територіальним органом Міндоходів та узгоджені відповідно до чинного законодавства; пеня за порушення встановлених строків погашення узгоджених сум зобов'язань за податками, зборами, митними платежами, єдиним внеском; пеня на суму заниження податкового зобов'язання, нарахованого територіальним органом Міндоходів або платником; проценти за користування розстроченням (відстроченням). Нарахування податків, зборів та сум єдиного внеску в інтегрованій картці платника здійснюються відповідно до звітності, що подається платником. Нарахування узгоджених сум грошових зобов'язань за податками, зборами, митними платежами та сум єдиного внеску, нарахованих до сплати, в інтегрованій картці платника здійснюється датою граничного строку сплати таких нарахувань. Сума розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) за податками, зборами, митними платежами, проценти за користування розстроченням (відстроченням) відображаються в інтегрованій картці платника у порядку, визначеному чинним законодавством.

Із правового аналізу норм Порядку обліку випливає, що нарахування узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на додану вартість за декларацією № 9175739070 від 20.08.2015 за липень 2015 року в сумі 10 696 300,0 грн., нарахованих до сплати, в інтегрованій картці платника здійснюється датою граничного строку сплати таких нарахувань, тобто 30.08.2015, незалежно від дати сплати узгодженої суми.

Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків встановлений наказом Міністерства доходів і зборів України 10.10.2013 року № 574 (далі - Порядок розстрочення), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1853/24385. Згідно з Порядком розстрочення, вважається наданим розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу доходів і зборів та укладено договір про розстрочення (відстрочення). На суму розстроченого (відстроченого) грошового зобов'язання (податкового боргу) нараховуються проценти за кожний календарний день користування платником розстроченням (відстроченням) грошових зобов'язань (податкового боргу). Визначення сум грошових зобов'язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню (відстроченню), здійснюється за даними інформаційної системи (далі - ІС). Строк дії розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання починається з дати, визначеної законом для сплати податку, збору, платежу, які передбачено розстрочити (відстрочити), та закінчується датою, зазначеною у договорі, за винятком випадків дострокового погашення такого грошового зобов'язання. Відомості про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань платника вносяться до ІС. Розстрочені (відстрочені) суми грошових зобов'язань (податкового боргу) та проценти, нараховані на такі суми, зараховуються на ті самі коди бюджетної класифікації України, що й податки, збори, штрафні (фінансові) санкції (штрафи), пеня, за якими надано розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу). Погашення розстрочених (відстрочених) сум та нарахованих на них процентів може здійснюватись як за рахунок наявної сплати, так і за рахунок переплати, яка обліковувалась в ІС внаслідок надмірної сплати платежів до бюджету або виникла внаслідок подання платником податків податкової звітності з показниками зменшення раніше визначених податкових зобов'язань; або списання, скасування грошових зобов'язань (податкового боргу); або за рахунок сум бюджетного відшкодування.

Відповідно до ст.19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють відстрочення, розстрочення та реструктуризацію грошових зобов'язань та/або податкового боргу.

Згідно з ст. 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.

Судом встановлено, що рішенням Державної фіскальної служби України від 30.06.2015 №136 про розстрочення грошових зобов'язань ПАТ «Львівобленерго» розстрочено сплату грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з податку на додану вартість на суму 5 182 249,00 грн. за травень 2015 року - з 30.06.2015 по 28.08.2015.

Враховуючи вказане рішення, між Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м. Львові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України та ПАТ «Львівобленерго» 30.06.2015 укладено договір №11 про розстрочення сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 5 182 249,00 грн. до 28.08.2015.

Відповідні відомості про розстрочення грошових зобов'язань ПАТ «Львівобленерго» з податку на додану вартість в сумі 5 182 249,00 грн. внесено в електронний журнал відстрочок (розстрочок) в автоматизованій інформаційній системі «Податковий блок».

ПАТ «Львівобленерго» платіжним дорученням №14896 від 27.08.2015р. самостійно сплачено податкове зобов'язання у сумі 10696300грн., яка визначена ним у рядку 25.1 поданої ним декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року

Згідно з інтегрованою карткою платника ПАТ «Львівобленерго» станом на 27.08.2015 переплата з податку на додану вартість склала 11 227 691,85 грн.

Станом на 28.08.2015 в інтегрованій картці платника в автоматичному режимі нараховано платіж, згідно з рішенням про розстрочення грошового зобов'язання в сумі 5 182 249,00 грн. з терміном сплати 28.08.2015, внаслідок чого платнику зменшено переплату. Крім того, одночасно з нарахуванням платежу, згідно з рішенням про розстрочення грошового зобов'язання в сумі 5 182 249,00 грн. в інтегрованій картці платника відображено проценти за користування розстроченням в сумі 301 564,3 грн.

Згідно з п. 87.9. ст.87 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З врахуванням наведених норм, переплата з податку на додану вартість зарахована в рахунок сплати розстроченого податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 5 182 249,00 грн. та процентів за користування розстроченням в сумі 301 564,3 грн. за строком сплати 28.08.2015 та податку на додану вартість за декларацією № 9175739070 від 20.08.2015 за липень 2015 року в сумі 5 743 878,55 грн. за строком сплати 30.08.2015.

30.08.2015 в позивача виникла недоїмка з податку на додану вартість за декларацією № 9175739070 від 20.08.2015 за липень 2015 року в сумі 4 952 421,45 грн.

Відображена в інтегрованій картці платника інформація щодо несвоєчасної сплати позивачем узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість відповідає вимогам Податкового кодексу України та доводить правильність висновків акта перевірки від 28.10.2015 № 18/28-06-41/00131587, на підставі яких винесено спірне податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до п.126.1 ст. 126 Податкового Кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Отже, встановлені перевіркою порушення п.57.1 ст.57 Податкового Кодексу України, а саме несвоєчасна сплата суми самостійно визначеного та узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ ПАТ «Львівобленерго» протягом граничних строків є правомірними, оскільки відповідають вимогам чинного податкового законодавства.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові не передбачено.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

Постановив:

В задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Р.М. Брильовський