ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.
Суддя-доповідач:Малахова Н.М.
УХВАЛА
іменем України
"01" березня 2016 р. Справа № 806/5179/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Малахової Н.М.
суддів: Котік Т.С.
Моніча Б.С.,
при секретарі Єрикаловій О.О. ,
за участю представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" січня 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Міністерства оборони України, третя особа- Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними, зобов'язання призначити та виплатити одноразову грошову допомогу ,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2015 ОСОБА_3 звернувся до суду із вказаним позовом та просив: визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності 2 групи з 08.02.2014 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби; зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення йому, як інваліду 2 групи, одноразової грошової допомоги, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975.
В обґрунтування позову позивач посилався на те, що 08.02.2014 отримав інвалідність 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби. Відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві , затвердженого постановою Кабінету Міністрів № 975 від 25.12.2013, яка набрала чинності з 01.01.2014, він має право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб. Вказував, що 04.12.2014 звернувся із заявою до Житомирського обласного військового комісаріату, в якій просив виплатити належну йому одноразову грошову допомогу, проте листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/2007 від 31.08.2015 у виплаті відмовлено. Позивач зазначає, що вказана відмова є протиправною, оскільки відповідно до ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та ч.2 п.3 вищенаведеного Порядку, одноразова допомога у разі інвалідності - гарантована державою виплата, право на яку виникає у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, з дати, яка зазначена в довідці МСЕК.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12.01.2016 позов задоволено. Визнано дії Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_3 в призначенні одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням йому 2 групи інвалідності з 08.02.2014 внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби - протиправними. Зобов'язано Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати ОСОБА_3, як інваліду 2 групи, одноразової грошової допомоги у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.
В апеляційній скарзі Міністерство оборони України, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову. Зокрема, Міністерство оборони України посилається на те, що відповідачем жодні рішення відносно позивача не приймалися, а тому його права не порушені. Крім того, зазначає, що позивач був звільнений зі служби до 10.05.2006 , тому дія Порядку № 975 на нього не поширюється, а відтак відсутні підстави для задоволення позову.
Розглянувши справу у межах, визначених ст. 195 КАС України колегія судді вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 має поранення, захворювання, пов'язані із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (витяг протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії № 296 від 13.02.2013) (а.с.14). В зв'язку цим, позивачу було встановлено 3 групу інвалідності з 21.05.2013 (а.с.15), та повторним оглядом - 2 групу інвалідності з 08.02.2014, що підтверджується довідкою до акта МСЕК від 19.02.2014 (а.с.16).
04.12.2014 ОСОБА_3 подав заяву до Житомирського обласного військового комісаріату про виплату йому одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням з 19.02.2014 другої групи інвалідності внаслідок поранення, захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії (а.с.18).
Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/2007 від 31.08.2015, Житомирський обласний військовий комісаріат повідомлено про те, що після розгляду документів ОСОБА_3 щодо виплати допомоги відповідно до Постанови КМУ від 25.12.2013 № 975, підстав для подання пропозицій Міністру оборони України щодо призначення одноразової допомоги немає. В листі зазначено, що зміни до ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (на виконання якого було прийнято постанову КМУ від 25.12.2013 № 975), набрали чинності 01.01.2014, отже дія цих актів поширюється тільки на військовослужбовців та звільнених, які отримали первинно інвалідність та звільнені після цієї дати, тому права на отримання ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги немає (а.с.19).
Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновків, що позивач відповідно до вимог діючого законодавства набув право на отримання одноразової грошової допомоги в зв'язку із встановленням з 19.02.2014 другої групи інвалідності з 08.02.2014, відтак дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні йому грошової допомоги є протиправними.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Підпунктом 4 пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується, в тому числі, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Згідно п.3 Порядоку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 (далі - Порядок ), яка набрала чинності 24.01.2014., днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Підпунктом 1 пункту 6 Порядку визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.
Відповідно до п.8 Порядку, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов'язаному та резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми .
Як встановлено судом, ОСОБА_3, в зв'язку із встановленням йому вперше з 21.05.2013 інвалідності 3 групи, одноразову грошову допомогу не отримував.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильних висновків про те, що, днем виникнення права позивача на отримання одноразової грошової допомоги є 08.02.2014, оскільки ця дата зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії як час, з якого ОСОБА_3 при повторному огляді встановлена 2 група інвалідності.
При цьому, є правильними висновки суду першої інстанції в частині того, що дія вищенаведеного Порядку поширюється на позивача, оскільки інвалідність 2 групи було встановлено позивачу з 08.02.2014 під час повторного огляду, а постанова Кабінету Міністрів України від 25.12.2013, якою затверджено Порядок, набрала чинності з 24.01.2014.
Вказана постанова не містить жодних обмежень щодо неможливості застосування Порядку до осіб, які отримали первину інвалідність до 01.01.2014.
Окрім того, згідно правової позиції Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 10.03.2015 року по справі №21-563-а-14, у разі встановлення військовослужбовцю більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у нього виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується йому з урахуванням виплаченої раніше суми обов'язкового особистого державного страхування або одноразової грошової допомоги. Відповідно до ст. 244- 2 КАС України висновку щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Доводи апеляційної скарги про те, що лист Департаменту фінансів України не є рішенням щодо відмови позивачу у призначені та виплаті одноразової грошової допомоги , оскільки саме Міністерство оборони України як розпорядник бюджетних коштів має приймати рішення про виплату або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги не спростовують висновків суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до пункту 4.8 наказу Міністра оборони України № 530 від 14.08.2014 "Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей" (далі - Наказ №530), висновок стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги подається відповідними органами в 15-денний строк з дня реєстрації документів до Департаменту фінансів Міністерства оборони України.
Пунктом 13 Порядку також визначено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Згідно абз.7 п.4.7 Наказу № 530, керівником уповноваженого органу, який подає висновок до Департаменту фінансів Міністерства оборони України стосовно можливості виплати одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності особі, звільненій з військової служби (зборів, резерву) є обласний військовий комісар за місцем проживання такої особи. Вказане також випливає із додатку 13 до цього Наказу.
Згідно наказу Міністра оборони України № 33 від 21.01.2013В , Департамент фінансів Міністерства оборони України є структурним підрозділом апарату Міністерства оборони України, діяльність якого спрямовує та контролює безпосередньо Міністр оборони України.
Отже, оскільки Департамент фінансів Міністерства оборони України направив позивачу письмове повідомлення із зазначенням мотивів відмови, то є безпідставними доводи відповідача про те, що Міністерством оборони не приймалось ніякого рішення щодо відмови у виплаті одноразової грошової допомоги.
Не є підставою для скасування постанови суду першої інстанції також неналежний розгляд заяви позивача, а саме не прийняття рішення комісією з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України, оскільки один з підрозділів відповідача перебрав на себе не свої повноваження.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильних висновків про те , що порушені права позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправною відмови Міністерства оборони України щодо призначення ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги в наслідок інвалідності та зобов'язання Міністерство оборони України розглянути заяву позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги .
З огляду на вищенаведене, апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
З відповідача підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги , оплату якого було відстрочено при відкритті провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Міністерство оборони України залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" січня 2016 р. без змін.
Стягнути з Міністерств оборони України судовий збір в розмірі 535,92 грн. за такими реквізитами: рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу *;101;_____ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Житомирський апеляційний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Н.М. Малахова
судді: Т.С. Котік
Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "03" березня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Міністерство оборони України проспект Повітрофлотський , 6,м.Київ,03168
4-третій особі: Житомирський обласний військовий комісаріат - вул. Баранова,4,Житомир,10001
5- представнику позивача - Коржилову Юрію Євгеновичу - Житомирська обл. місто Житомир, вул. Черняховського, буд. 108 В, кв. 6,
,