ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2016 р. Справа № 818/3596/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Котелевець Н.В.
представника позивача Крюка М.В.
представника відповідача Шевчук Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Охтирської міської ради на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17.12.2015р. по справі № 818/3596/15
за позовом Охтирської міської ради
до Охтирського міськрайонного управління юстиції третя особа Фізична особа-підприємець ОСОБА_3
про визнання незаконними та скасування свідоцтва, рішення та скасування державної реєстрації,
ВСТАНОВИЛА:
Охтирська міська рада (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Охтирського міськрайонного управління юстиції (далі - відповідач), третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_3, в якому просив суд:
- визнати незаконним та скасувати свідоцтво про право власності на нерухоме майно (нежитлове приміщення, зупинка з прибудованим магазином, площею 86,46 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1) серія та номер: НОМЕР_1, видане 09.09.2013р.
- визнати незаконним та скасувати рішення про державну реєстрацію права власності, індексний номер: НОМЕР_2 від 09.09.2013.
- скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (нежитлове приміщення, зупинка з прибудованим магазином, площею 86,46 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1).
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 17.12.2015р. у задоволенні зазначеного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що Актом обстеження земельної ділянки від 03.08.2015р. зафіксовано, що на місці розташування зареєстрованого відповідачем нерухомого майна відсутнє будь-яке нерухоме майно, а при реєстрації права власності відповідачем порушено порядок такої реєстрації.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 02.09.2013 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Охтирського міськрайонного управління юстиції подано заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації права власності на нежитлове приміщення за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 65). До заяви додано копію паспорта та реєстраційного номера облікової картки заявника (а.с. 68, 69), копію свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи підприємця (а.с. 70), документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав (а.с. 67), документ про сплату державного мита (а.с. 66), декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстровану в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області 25.03.2013 за № НОМЕР_3 (а.с. 81-83), технічний паспорт від 12.07.2013р., виданий КП "Охтирське МАПБ" (а.с. 73-77), договір про встановлення особистого строкового сервітуту на користування місцем для розташування зупинок громадського транспорту в м. Охтирка від 29.12.2011р. № б/н (а.с. 78-79), рішення Охтирської міської ради № 215 від 22.08.2011р. про надання згоди фізичній особі на реконструкцію та будівництво (а.с. 71), рішення Охтирської міської ради № 343-МР від 20.12.2011р. про внесення змін та доповнень (а.с. 72), довідку про присвоєння поштової адреси об'єкту нерухомого майна № 1551 від 01.11.2011р. (а.с. 84).
09.09.2015р., на підставі поданих документів, державним реєстратором Реєстраційної служби Охтирського міськрайонного управління юстиції Губар С.І. видано свідоцтво про право власності індексний номер НОМЕР_1 (а.с. 96) та прийнято рішення № НОМЕР_2 про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення зупинку з прибудованим магазином, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (а.с. 95).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Реєстраційною службою правомірно прийнято рішення про державну реєстрацію від 09.09.2013 № НОМЕР_2.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (надалі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч. 5 ст. 3 Закону державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом.
Частиною 1 ст. 6 Закону встановлено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 8 Закону до повноважень органу державної реєстрації прав відноситься проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації.
Положеннями ст. 15 Закону передбачено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання інформації з Державного реєстру прав встановлює Кабінет Міністрів України.
Станом на момент прийняття оскаржуваного рішення про реєстрацію права власності діяв Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету міністрів України № 703 від 22.06.2011 року (надалі - Порядок №703), розроблений на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до п. 10 Порядку №703 заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Згідно з п. 4 Порядку №703 у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, які розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду або їх окремі частини, квартиру, житлове та нежитлове приміщення.
У разі коли законодавством встановлено вимогу щодо прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація права власності на нього проводиться після прийняття такого об'єкта в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 5 Порядку №703 документи, що подаються для проведення державної реєстрації прав, взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, повинні відповідати вимогам, що встановлені законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами.
Для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст (п. 7 Порядку №703).
Згідно з п. 10 Порядку №703 заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
За результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації (п. 16 Порядку №703).
П. 26 Порядку №703 встановлено, що для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Державний реєстратор у встановлених законом випадках за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно, на підставі якого проводить державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (п.42 Порядку №703).
Державна реєстрація права власності на нерухоме майно з видачею свідоцтва про право власності на таке майно за новим правонабувачем проводиться за наявності державної реєстрації права власності на таке майно за попереднім правонабувачем, крім проведення державної реєстрації права власності на новозбудоване нерухоме майно (п. 44 Порядку №703).
Державна реєстрація прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно щодо новозбудованого або реконструйованого нерухомого майна проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташоване таке майно, за заінтересованою особою (крім випадків проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на квартиру, житлове чи нежитлове приміщення).
Згідно з п. 29 Порядку №703 для проведення державної реєстрації права власності на новозбудований чи реконструйований об'єкт нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 і 28 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав технічний паспорт на такий об'єкт.
Відповідно до п. 46 Порядку №703 для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 28, 29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав: документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку (крім випадків реконструкції квартири, житлового або нежитлового приміщення); витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер); документ, що зазначений у пункті 27 цього Порядку та підтверджує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці (у разі проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна);документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
Таким чином, для проведення державної реєстрації права власності на нежитлове приміщення - зупинка з прибудованим магазином, за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Червоноармійська, 69/а, обов'язковою передумовою є наявність зареєстрованого речового права на земельну ділянку, на якій розташована зазначена будівля.
З матеріалів справи колегією суддів встановлено, що серед переліку документів, доданих ОСОБА_3 до заяви про державну реєстрацію права власності на нежитлове приміщення, ним подано договір про встановлення особистого строкового сервітуту на користування місцем для розташування зупинок громадського транспорту в м. Охтирка від 29.12.2011р. № б/н.
Між тим, колегія суддів зазначає, що докази проведення державної реєстрації вказаного договору відповідачем не надано.
При цьому обов'язковість проведення державної реєстрації договору земельного сервітуту встановлено ч. 2 ст. 402 Цивільного кодексу України та ст. 100 Земельного кодексу України.
Таким чином, при проведенні державної реєстрації права власності на вищезазначене нерухоме майно реєстраційною службою було порушено вимоги п. 46 Порядку №703 , оскільки документу, який належним чином посвідчує речове право на земельну ділянку заявником подано не було.
Доводи відповідача про необов'язковість проведення державної реєстрації договору сервітуту з огляду на положення ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції станом на момент проведення державної реєстрації права власності), колегія суддів вважає необґрунтованими з огляду на наступне.
Так, за приписами ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції станом на момент проведення державної реєстрації права власності) право власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини) може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Зазначена норма встановлює можливість реєстрації права власності на будівлю без проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку.
Між тим, у даному випадку необхідна державна реєстрація іншого речового права, а саме договору сервітуту, а не права власності.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що відповідачем здійснено державну реєстрацію права власності на зупинку з вбудованим магазином в порушення вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та постанови Кабінету міністрів України № 703 від 22.06.2011 року.
Таким чином, позовні вимоги Охтирської міської ради про визнання незаконним та скасувати рішення про державну реєстрацію права власності від 09.09.2013р. та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно (нежитлове приміщення, зупинка з прибудованим магазином, площею 86,46 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1) є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Разом з тим, колегія суддів вважає, що провадження у справі в частині позовних вимог Охтирської міської ради про визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно (нежитлове приміщення, зупинка з прибудованим магазином, площею 86,46 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1) підлягає закриттю з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Разом з тим, оскільки вимога позивача про визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно не стосується захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади
Отже, вимога позивача про визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно за своїми ознаками не є публічно-правовою, оскільки стосується спору про право, тому має розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
За приписами ч. 1 ст. 203 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і провадження у справі закривається з підстав, встановлених ст. 157 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, переглянувши постанову суду першої інстанції колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 157, 160, 167, 195, 196, 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, ч. 1 ст. 203, ст.ст. 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Охтирської міської ради задовольнити частково.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17.12.2015р. по справі № 818/3596/15 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов Охтирської міської ради до Охтирського міськрайонного управління юстиції, третя особа - фізична особа-підприємець ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування свідоцтва, рішення та скасування державної реєстрації задовольнити частково.
В частині позовних вимог Охтирської міської ради про визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно (нежитлове приміщення, зупинка з прибудованим магазином, площею 86,46 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1) серія та номер: НОМЕР_1, видане 09.09.2013р. провадження у справі закрити.
Визнати незаконним та скасувати рішення про державну реєстрацію права власності, індексний номер: НОМЕР_2 від 09.09.2013р.
Скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (нежитлове приміщення, зупинка з прибудованим магазином, площею 86,46 м.кв., за адресою: АДРЕСА_1).
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.Судді(підпис) (підпис) Шевцова Н.В. Макаренко Я.М. Повний текст постанови виготовлений 04.03.2016 р.