У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2016 р. Справа № 520/8365/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Рева С.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді Димерлія О.О.
суддів: Єщенка О.В., Шеметенко Л.П.
за участю секретаря: Жукової Г.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси на постанову Київського районного суду м. Одеси від 23 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним адміністративним позовом, яким просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 12.03.2015 № 1578 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити їй перерахунок пенсії з врахуванням інших видів виплат згідно з довідками від 30.01.2015 № 950/04 та від 02.02.2015 № 1233/10, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 - єдиний соціальний внесок у розмірі 60% від суми заробітної плати; виплатити з 02.02.2015 року різницю між отримуваною пенсією та новим її розміром.
Заявлені вимоги позивачка обґрунтовує тим, що вона отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Після призначення пенсії, позивачка звернулась до відповідача із заявою щодо включення для розрахунку вже призначеної пенсії інших виплат відповідно до Закону України «Про державну службу», надавши довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.02.2015 № 1233/10 та управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 30.01.2015 № 950/04.
За наслідками розгляду адміністративного позову Київським районним судом м. Одеси від 23 липня 2015 року прийнято постанову про задоволення адміністративного позову.
Суд першої інстанції:
визнав неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси від 12.03.2015 № 1578 у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат» при обчисленні пенсії.
зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з врахуванням інших видів виплат згідно з довідками від 30.01.2015 № 950/04 та від 02.02.2015 № 1233/10, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 - єдиний соціальний внесок у розмірі 60% від суми заробітної плати.
зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси виплатити ОСОБА_1 з 02.02.2015 року різницю між раніше отримуваною пенсією та новим її розміром.
Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
В апеляційній скарзі УПФУ, посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального права, просить рішення суду скасувати, повністю відмовити позивачу у задоволенні заявлених позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги відповідач послався на перелік складових заробітної плати, визначений ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 24.02.2015 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».
З'ясувавши, що при призначенні пенсії не були враховані інші виплати отримані позивачем за останні 24 календарні місяці роботи, позивачка подала до управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси (далі - Управління) довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.02.2015 № 1233/10 та управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 30.01.2015 № 950/04 та заявила вимогу про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням інших виплат.
На своє звернення позивачкою отримано відповідь про відмову у призначенні (перерахунку) пенсій від 12.03.2015 № 1578, в якій зазначено, що інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсій.
За положеннями ч. 1 ст. 37 Закону України «Про Державну службу» (в редакції, діючої на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року за N865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Наведена позиція також узгоджується з висновками, Верховного суду України висловлену в постановах від 20 лютого 2012 року № 21-430а11, від 23 квітня 2012 року № 21-239а11 та від 19.03.2013 в №21-53а13 в яких зазначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зважаючи на все вище викладене суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що при розгляді справи судом правильно застосовані норми матеріального і процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідають чинному законодавству.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки базуються на невірному трактуванні відповідачем фактичних обставин норм матеріального і процесуального права.
Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси залишити без задоволення, а постанову Київського районного суду м. Одеси від 23 липня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України на протязі двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: Л.П. Шеметенко