Справа № 522/21734/14-ц
Провадження № 2/522/2138/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
Головуючого судді Кравчук Т.С.,
при секретарі Антонецькому С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченко, 29-а» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані житлово комунальні послуги,
ВСТАНОВИВ:
ОСББ «Проспект Шевченко, 29-а» звернулося з позовом, що був уточнений, до ОСОБА_1, у якому просить стягнути з відповідача заборгованість по сплаті обовязкових внесків та платежів у розмірі 36927,21 грн., за період з 01.12.2011 року по 31.10.2014 року, індекс інфляції в розмірі 27796,88 грн., 3% річних від прострочених сум у розмірі 2201,61 грн., витрати по сплаті судового збору у розмірі 669,25 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що ОСББ " Проспект Шевченко, 29-а " забезпечує комунальними послугами будинок 29-а по проспекту Шевченка в м. Одесі, який знаходиться на його балансі і де на праві власності відповідачу належить квартира № 48. Однак, відповідач відмовляється укладати з ОСББ " Проспект Шевченко, 29-а " договір відносин власників житлових і нежитлових приміщень та управителя, чим порушує законодавство.
Позивач вважає, що відповідач здійснює оплату за комунальні послуги не в повному обсязі. Внаслідок несплати послуг в повному обсязі у відповідача виникла заборгованість в сумі 36927,21 грн., у зв'язку з чим позивач змушений був звернутися до суду з відповідним позовом.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, та зазначив, що відповідач сплачує всі комунальні послуги в повному обсязі та у строки, проте зазначена заборгованість утворилась внаслідок нарахування додаткових послуг з охорони прибудинкової території, послуги садівника, юриста та на управлінські послуги. Представник відповідача зазначив, що ці додаткові послуги не потрапляють під термін комунальні послуги, та носять виключно індивідуальний характер, а тому оплачувати їх чи ні кожний власник вирішує сам. Просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представників сторін, давши оцінку доказам у їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку " Проспект Шевченко, 29-а " зареєстровано, як юридична особа, згідно чинного законодавства Приморською райадміністрацією виконкому Одеської міськради 15 липня 1998 року під № 858 , про що також свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи за №1 556 120 0000 024160.
Згідно свідоцтва про право власності від 10.06.1998р. ОСОБА_1 належить квартира № 48 по просп.. Шевченка, 29а м. Одесі, загальною площею 432,9 кв.м.
Відповідно до розрахунку заборгованості по кв. № 48 по просп.. Шевченка, 29а м. Одесі, за період з 01.12.2011р. по 31.10.2014 р. утворився борг в звязку з недоплатою за комунальні послуги, який складає 36927,21 грн., який ОСББ просить стягнути з ОСОБА_1
Згідно статуту, ОСББ " Проспект Шевченко, 29-а " створено власниками квартир та приміщень багатоквартирного будинку, який розташований за адресою: м. Одеса, проспект Шевченко, 29а, та метою його створення є забезпечення захисту прав його членів та дотримання ним обов'язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до ЗУ "Про приватизацію державного житлового фонду" власники приватизованого житла в багатоквартирних будинках є співвласниками всіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і мають сплачувати свою частку витрат у загальних витратах на утримання будинку (житла) та прибудинкової території.
Відповідно п.8.1 Статуту ОСББ, лише у разі прийняття на власний баланс Об"єднання всього Житлового комплексу та вибору форми управління неподільним та загальним майном через статутні органи Об"єднання між Об"єднанням та кожним власником житлового чи нежитлового приміщення, укладається договір на основі Типового договору, затверджено спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань житлово -комунального господарства.
У ОСББ " Проспект Шевченко, 29-а " відсутнє право вимоги, оскільки, як було достовірно встановлено судом, будинок по просп.. Шевченко, 29а в м. Одесі на баланс ОСББ " Проспект Шевченко, 29-а " не переданий.
Так, відповідно до пункту а) абзац 2 статті 28 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", а також відповідно до п. 2 ст. 7 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування. У відповідності з пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів від 20.05.2009 р. № 529 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримування будинків і споруд і прибудинкових територій" послуги надаються відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.
Не один з тарифів на житлово-комунальні послуги, а також послуги з управління будинком і додаткові послуги, що надаються ОСББ " Проспект Шевченко, 29-а ", не були затверджені виконкомом Одеської міської ради.
Так, рішенням Апеляційного суду Одеської області від 05.06.2012 року справа № 22ц-1590/158/12 встановлено, що за результатами перевірок Комісією з питань тарифоутворення Головного управління розвитку інфраструктури і енергозабезпечення Одеської обласної державної адміністрації було встановлено, що порядок розрахунку статті на утримання будинку, споруд і прибудинкової території ОСББ " Проспект Шевченко, 29-а " не відповідає Постанові КМУ від 20.05.2009 р. № 529 " Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд і прибудинкової території" і Типовому договору про надання послуг з утримання будинків і споруд і прибудинкових територій. На додаткові послуги відсутні договори. Тарифи не погоджені з органами місцевого самоврядування. В цілях дотримання законодавства по формуванню тарифів, облдержадміністрація запропонувала голові правління ОСББ " Проспект Шевченко, 29-а " пройти процедуру узгодження тарифу на утримання будинку, споруд і прибудинкової території з органами місцевого самоврядування, а також договірні стосунки між об'єднанням і співвласниками привести зі встановленим законодавством порядком і про прийняті заходи письмово інформувати Комісію.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем оплачувались, як основні житлово-комунальні послуги, передбачені Типовим переліком, так і додаткові послуги з охорони та послуг садівника, що підтверджується довідками про сплату комунальних послуг, виданих ОСББ " Проспект Шевченко, 29-а ". Оплата проводилася щомісячно, у відповідності з нарахуваннями бухгалтерії ОСББ, не дивлячись на те, що тарифи не затверджені органами місцевого самоврядування,
Вартість додаткових послуг з охорони та послуг садівника, також сплачувалась відповідачем але у розмірі, який був встановлений з моменту створення ОСББ в 1998 році по 2007 рік, а саме: при оплаті житлово-комунальних послуг калькуляційною одиницею був 1 кв.м, а оплата додаткових послуг і послуг з управління розподілялася з спільної згоди рівними частинами між кількістю власників квартир.
Рішенням загальних зборів ОСББ від 07.06.2007р. у Протоколі №5 по питанню №3 було прийнято рішення, що оплата за всі комунальні послуги з 01.07.2007р. має здійснюватися, виходячи з 1 кв.м. Рішенням загальних зборів ОСББ від 26.02.2010р. у протоколі №12 в п. 6.I.7 зазначено, що частку в загальному обсязі обов'язкових платежів за послуги з обслуговування будинку та прибуткової території ОСББ здійснювати з 1 кв.м. загальної площі приміщень, що перебувають у власності мешканців будинку, в п. 6.2.2 зазначено, що необхідно внести витрати за послуги адвоката та юриста -20 коп. з 1 кв.м.
Зазначені пункти рішення загальних зборів ОСББ від 07.06.2007 року рішенням Апеляційного суду Одеської області від 05.06.2012 року (яке є чинним) були визнані недійсними.
Відповідно до п. 7"Типового договору про надання послуг з керування будинком, спорудженням, житловим комплексом або комплексом будинків і споруджень", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05 2009 р. № 484, вартість і порядок оплати додаткових послуг управителя визначається за згодою сторін і оформляється додатковими договорами, які є невід'ємною частиною цього договору.
Відповідно до п.25 "Порядку формування тарифів на послуги з утримування будинків, споруджень і прибудинкових територій", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 20.05.2009 № 529, вартість інших послуг (утримування служб консьєржів, вбудованих паркингів, установка й утримування замково-переговірних устроїв і інших) оплачується понад розмір плати за послуги на підставі договорів, укладених між власниками житлових будинків (гуртожитків), власниками (наймачами) квартир (житлових приміщень у гуртожитку), власниками нежитлових приміщень у житловому будинку (гуртожитку) і відповідними постачальниками послуг.
Отже, послуги з охорони території, послуги садівника та юриста не є житлово-комунальними та не включені до Типового переліку послуг, затвердженого постановою КМУ № 529 від 20.05.2009 р. Правовий зміст цих послуг не підпадає під назву "комунальні". Вони мають виключно особистий характер, який виражається у бажанні особи забезпечити свою безпечність або безпечність свого майна та отримати специфічні послуги охорони, садівника або юриста. Нав'язуючи послуги, тарифи на які не відповідають нормам діючого законодавства, ОСББ таким чином порушує ст.. 19 ЗУ "Про захист прав споживачів", яка надає право споживачу на вільний вибір послуг.
Це положення закріплено і у п. 5 розділу "Розмір і форма оплати послуг управителя" Типового договору про надання послуг з управління будинком, які затверджені постановою КМУ № 484 від 20.05.2009 р.: "Сторони погодилися, що замовник сплачує за надані управителем послуги щомісяця додатково до встановленого тарифу на житлово-комунальні послуги (сума прописом) гривень".
Наказом Держкомітету по питанням ЖКГ № 150 від 10.08.2004 р. затверджений "Типовий перелік послуг по утриманню будинків та прибудинкових територій" у якому, також, відсутні вищевказані послуги.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 19 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, у п.п. 1 п. 3 ст. 20 вказано, що споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі Типового договору.
Згідно ч. 6 ст. 31 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчим від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво без відповідного відшкодуваня не допускається і може бути оскаржено в суді.
В матеріалах справи відсутні докази, якими б підтверджувалося, що вартість додаткових послуг (послуги з охорони та послуг садівника та юриста) є економічно обґрунтованими та, що розмір оплати відповідача за цими послугами є нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Крім того, враховуючи, що рішенням Апеляційного суду Одеської області від 05.06.2012 року були визнані недійсними рішення загальних зборів ОСББ «Проспект Шевченко, 29-а», якими нараховується плата за додаткові послуги виходячи з площі квартири, ОСББ «Проспект Шевченко, 29-а» продовжує нараховувати вартість додаткових послуг виходячи з кількості квадратних метрів, що належать відповідачу, що суперечить рішенню суду.
Виходячи з наведеного суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченко, 29-а» у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Обєднання співвласників багатоквартирного будинку «Проспект Шевченко, 29-а» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані житлово комунальні послуги - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.
Cуддя: 03.03.2016