Постанова № 56260406, 22.02.2016, Уманський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
22.02.2016
Номер справи
705/4142/15-а
Номер документу
56260406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 705/4142/15-а

2-а/705/8/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2016 року Уманський міськрайонний суд

Черкаської області

вскладі:головуючого-судді Гончарука В.М.

присекретарі Шаповал Н.В.

з участю представників

позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Умань адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання відповідача здійснити призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в м. Умань та Уманському районі Черкаській області та просив суд: визнати неправомірними дії УПФУ в м. Умань та Уманському районі Черкаської області щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; визнати незаконним та скасувати протокол УПФУ в м. Умань та Уманському районі Черкаської області № 687 від 17.06.2015 року; зобовязати УПФУ в м. Умань та Уманському районі Черкаської області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «По статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до поданої ним заяви № 276 від 19.03.2015 року.

Суд вважає за необхідне відкласти складання постанови у повному обсязі на строк не більше, як 5 днів, з дня закінчення розгляду справи в звязку із складністю справи, однак проголосити вступну та резолютивну частини постанови у відповідності до ч.3 ст.160 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 8, 11, 12, 17-19, 51, 69-72, 99, 100, 159-163, 166, 207, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.

Визнати незаконним та скасувати протокол управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області № 687 від 17.06.2015 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «По статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до поданої ним заяви № 276 від 19.03.2015 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області на користь держави судовий збір в сумі 73 гривні 08 копійки.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів, з дня її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Уманський міськрайонний суд Черкаської області, а особами, які не були присутніми під час проголошення постанови, з часу отримання її копії.

Головуючий

Справа № 705/4142/15-а

2а/705/8/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2016 року Уманський міськрайонний суд

Черкаської області

вскладі:головуючого-судді Гончарука В.М.

присекретарі Шаповал Н.В.

з участю представників

позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Умань адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобовязання відповідача здійснити призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ в м. Умань та Уманському районі Черкаській області та просив суд: визнати неправомірними дії УПФУ в м. Умань та Уманському районі Черкаської області щодо відмови у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; визнати незаконним та скасувати протокол УПФУ в м. Умань та Уманському районі Черкаської області № 687 від 17.06.2015 року; зобовязати УПФУ в м. Умань та Уманському районі Черкаської області призначити йому пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «По статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до поданої ним заяви № 276 від 19.03.2015 року.

Свої позовні вимоги мотивував тим, що 19.03.2015 року він звернувся до УПФУ в м.Умані та Уманському районі із заявою щодо призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно до ч.1 ст.55 цього закону визначено право громадян, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років.

Має посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 2 категорії, серії А № 230895 С, видане 10.03.2015 року та перереєстрованого у відповідності до вимог законодавства України.

Його участь в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 15.04.1987 року по 06.09.1987 року та отримана доза опромінення 4,4512 рентген також підтверджується:

-довідкою № 171 від 19.12.2013 року, виданою Нововодолазько Кегичівським ОРВК та архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 51/1/144593 від 15.11.2000 року;

-відповідним записом в військовому квитку серії НУ № 7758894 від 18.05.1981 року, відповідно до якого: « з 15.04.1987 року по 06.09.1987 року виконував службові обовязки по ліквідації наслідків аварії в 30 км зоні Чорнобильської АЕС. Згідно ОСОБА_4 міністрів СРСР та ВЦ СПС від 05.06.1986 року № 665-195 вказаний період зараховується в трудовий стаж та стаж, який дає право на пільгову пенсію..»;

-архівною довідкою та довідкою про право на заробіток для обчислення пенсії №2 від 12.12.2014 року, виданою Нововодолазьким виробничо будівельним кооперативом «Агробуд» підтверджується отримання добових коштів та сума заробітку, яка була йому нарахована за участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Всі перераховані документи ним були надані до УПФУ.

17.06.2015 року він отримав лист УПФУ, яким йому було повідомлено про відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку в звязку з відсутністю первинних документів, які б підтверджували час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження (протокол № 687 від 17.06.2015 року).

Дана відмова є необгрунтованою та порушує його законне право на пільгову пенсію, просить визнати вказану відмову відповідача неправомірною, визнати незаконним та скасувати протокол УПФУ в м.Умань та Уманському районі Черкаської області № 687 від 17.06.2015 року та зобов'язати відповідача здійснити призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 8 років як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, відповідно до поданої ним заяви від 19.03.2015 року.

В судове засідання позивач не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, але подав до суду заяву відповідно до якої позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд провести розгляд справи за його відсутності.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 підтримала в повному обсязі з підстав, вказаних в позові, то пояснила, що УПФУ в м.Умані та Уманському районі Черкаської області листом № 6956/05 від 17.06.2015 року ОСОБА_3 було відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку у звязку з відсутністю первинних документів, які б підтверджували час виконання робіт по ліквідації на Чорнобильській АЕС, прийнято рішення (протокол № 687 від 17.06.2015 року). Інших умов та підстав для відмови не вказано. Відповідно до Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не вказано про обовязок доводити кількість днів виїзду в зону відчуження.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що позивач звернувся до управління 19.03.2015 року за призначенням йому пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

УПФУ сам факт участі ОСОБА_3 у ліквідації наслідків на ЧАЕС не заперечує. Управлінням йому було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку та тій підставі, що позивачем не надано документа, що він працював 14 днів у зоні відчуження у 1987 році.

Відповідно до письмового заперечення, для визначення права на призначення пенсії як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЄС має значення факт роботи саме у зоні відчуження та протягом встановленого законом терміну (не менше 14 днів).

Згідно наданих позивачем документів до УПФУ в м.Умань та Уманському районі місце дислокації військової частини є с.Оране, Іванківського району Київської області, яке згідно постанови Кабінету міністрів УРСР від 23.07.1991 року №106а віднесено до зони гарантованого добровільного відселення (поза межами зони відчуження). Крім того, у довідці № 51/1/1493 від 15.11.2000 року зазначено про відсутність записів щодо днів виїзду в зону відчуження. Згідно цієї ж довідки заявнику здійснювалась виплата добових грошей та відсутні відомості про оплату у кратному розмірі за виїзди в зону відчуження.

Твердження позивача про ідентичність видачі посвідчення та призначення пенсії є необґрунтованим та суперечить нормам законодавства. Подані позивачем документи достатні для видачі посвідчення але недостатні для призначення пенсії, оскільки в них не має можливості встановити час виконання робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, що є обовязковою підставою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку.

Дії управління відповідали нормам чинного законодавства, тому просила відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засіданні підтвердила той факт, що дійсно ОСОБА_3 з 15.04.1987 року по 15.09.1987 року служив і був ліквідатором в зоні відчуження на ЧАЕС. При цьому робив на машині. Його колеги, що разом з ним служили вже давно отримують пенсію.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши сторін по справі та свідка, судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Як передбачено ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Згідно до ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2), що також підтверджується відповідним посвідченням серії А № 230895 С, виданим 10.03.2015 року та перереєстрованим у відповідності до вимог законодавства України.

Рішенням комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом від 24.09.201 року №7 було відмінено рішення комісії від 26.02.2015 року (протокол №2) в частині встановлення статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 № 230895, виданого 10.03.2015 року недійсним.

Дане рішення було оскаржено ОСОБА_3 до Черкаського окружного адміністративного суду.

ОСОБА_4 від 26.01.2016 року Черкаського окружного адміністративного суду позов ОСОБА_3 до Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департамент соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення було задоволено в повному обсязі визнано протиправним та скасовано оскаржуване рішення комісії від 26.02.2015 року (протокол №2) в частині встановлення статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнання недійсним посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 № 230895, виданого 10.03.2015 року.

У відповідності до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами, з чого слідує, що довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 21.11.20006 року вбачається, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», при цьому, зокрема, різного роду довідки про період роботи у зоні відчуження є лише підставою для визначення у встановленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно до ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобовязаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п.1 ст.237 цього Кодексу.

В ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 8 років від віку, встановленого для одержання пенсій.

Як вбачається з військового квитка ОСОБА_3, серії НУ № 7758894 від 18.05.1981 року, в якому зазначено, що позивач з 15.04.1987 року до 06.09.1987 року виконував службові обовязки з ліквідації наслідків аварії в 30 км зоні Чорнобильської АЕС.

У відповідності до архівної довідки від 15.11.2000 року № 51/1/14593 вказано, що по архівних документах військової частини № 960 ОВТ встановлено, що ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 15.04.1987 року (наказ №332) по 06.09.1987 року (наказ №479) та отримав дозу опромінення 4,4512 рентген.

Відповідно до копії довідки від 19.12.2013 року № 171, виданої на імя ОСОБА_3, про те, що 14.04.1987 року він був направлений Нововодолазьким РВК Харківської області на спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

За інформацією, наявною в довідці про заробіток для обчислення пенсії від 12.12.2014 року №2 ОСОБА_3 отримував заробіток, який враховується при обчисленні пенсії за ліквідацію наслідків на ЧАЕС.

Факт перебування позивача в зоні відчуження підтверджено в судовому засіданні матеріалами справи та показами свідка ОСОБА_5

Згідно до ч. 3 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону, при цьому питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.

На звернення позивача до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС останній відмовив в звязку з відсутністю первинних документів, які б підтверджували час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження та прийнято рішення протокол № 687 від 17.06.2015 року.

Згідно з вимогами вище вказаного Порядку, до заяви про призначення пенсії за віком посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи")

Надання інших документів законодавством не передбачено.

Судом встановлено, що позивач надав відповідачеві документи необхідні для призначення йому пільгової пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З врахуванням того, що позивач надав всі необхідні документи, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, які оформлені відповідно до вимог чинного законодавства і підтверджують, що він в період з 15 квітня 1987 року по 6 вересня 1987 року виконував службові обовязки по ліквідації наслідків аварії в 30 км зоні Чорнобильській АЕС, куди був направлений 14 квітня 1987 року Нововодолазьким РВК Харківської області, останній має право на призначення йому пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, суд вважає можливим визнати неправомірним дії УПФУ в м.Умані та Уманському районі Черкаської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідності до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визнати незаконним та скасувати протокол УПФУ в м.Умань та Уманському районі Черкаської області № 687 від 17.06.2015 року та зобов`язати останнього призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 8 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

На підставі викладеного, ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.

Визнати незаконним та скасувати протокол управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області № 687 від 17.06.2015 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Умань та Уманському районі Черкаської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст.55 Закону України «По статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відповідно до поданої ним заяви № 276 від 19.03.2015 року.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Умані та Уманському районі Черкаської області на користь держави судовий збір в сумі 73 гривні 08 копійки.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів, з дня її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Уманський міськрайонний суд Черкаської області, а особами, які не були присутніми під час проголошення постанови, з часу отримання її копії.

Головуючий