Справа № 373/46/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Керекези Я.І.
при секретарі Ткалі І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Переяслав-Хмельницький та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області про визнання відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах неправомірною та зобовязання вчинити дії,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 12 січня 2016 року звернувся до суду із адміністративним позовом і просить визнати неправомірною відмову відповідача в призначенні йому пенсії на пільгових умовах як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та зобовязати відповідача призначити йому пенсію на вищезазначених умовах з часу подачі заяви про призначення пенсії.
Посилається на те, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. В травні 1986 року був командирований підприємством, на якому працював водієм, для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії. 22 серпня 2015 року йому виповнилося 50 років. Він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м.Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідачем було відмовлено у призначенні йому пенсії в звязку з відсутністю первинних документів, які б підтверджували період роботи в зоні відчуження. Первинні документи, а саме: два шляхові листи та довідку форми 122 СТОВ «Єрковці», він надав, але вони не були взяті відповідачем до уваги. Вважає таку відмову неправомірною.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 позов підтримав в повному обсязі, просить задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, посилаючись на те, що позивачу правомірно було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах на підставі Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поскільки ним не було надано первинних документів, які б підтверджували період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС 2 категорії ( посвідчення серії А № 030302 від 22 грудня 1992 року) (а.с.6).
Відповідно до довідок Управління соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької РДА Київської області № 08-06-2283 та № 11-06-2285 від 30.12.215 позивач перебуває на обліку, які учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та отримує компенсаційні виплати на продукти харчування (а.с.9-10).
Як вбачається з копії трудової книжки ОСОБА_1, в період із лютого 1985 по січень 2202 року позивач працював на посаді водія в колгоспі ім.. Горького с. Єрковці. (а.с.12.17).
Як вбачається з листа Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_4 обласної державної адміністрації № 05-52-1915 від 18 вересня 2015 року, адресованого відповідачу, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії було видане на імя позивача ОСОБА_4 обласною державною адміністрацією на підставі довідки колгоспу ім.. Горького № 232 від 10 грудня 1992 року про підвищену заробітну плату за роботу в зоні відчуження м.Чорнобиль в період з 03.05.1986 по 04.05.1986. Посвідчення перереєстроване Тимчасовою комісією з питань проведення перевірки правильності видачі посвідчень „Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (протокол засідання комісії № 41 від 30 червня 1998 року). Первинні документи про участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до департаменту не надходили (а.с.27).
Рішенням начальника Управління Пенсійного фонду України в м.Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області № 7064/03 від 29 грудня 2015 року було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, поскільки ним не були надані первинні документи, які б підтверджували період роботи в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( а.с. 4).
В матеріалах адміністративної справи маються копії шляхових листів за 03.05.1986 та 09.05.1986 (а.с.7-8) та довідка колгоспу ім.. Горького № 232 від 10 грудня 1992 року про період роботи в м.Чорнобиль з 03 травня 1986 року по 04 травня 1986 року та про виплату по місцю основної роботи додаткової заробітна плати в підвищеному розмірі відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпровради № 207 від 10 червня 1986 року в сумі 11 грн. 92 коп. (а.с.11).
Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що шляхові листи та довідку № 232 форми 122 було подано позивачем до Пенсійного фонду при зверненні із заявою про призначення пенсії, однак дані документи не були взяті до уваги.
Разом з тим, з матеріалів пенсійної справи, що була досліджена в судовому засіданні, вбачається, що 30.09.2015 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії. При цьому ним було подано ряд документів, перелік яких зазначено в розписці повідомленні та підтверджено особистим підписом заявника (позивача ОСОБА_1М.) та працівника відповідача. В переліку доданих документів і в самій пенсійній справі відсутні оригінали чи копії як шляхових листів, так і довідки № 232 форми 122. Натомість, в переліку документів, яких недостатньо для призначення пенсії, зазначена довідка форми 122, яку позивачу необхідно було подати до 29.12.2015. Належних та допустимих доказів того, що позивачем було надано таку довідку відповідачу, не встановлено.
Тому суд не бере до уваги доводи представника позивача щодо того, що при зверненні із заявою про призначення пенсії позивачем ОСОБА_1 були подані первинні документи (шляхові листи і довідка форми 122), оскільки це спростовується письмовими доказами у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: - які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років; - які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - 8 років; - які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - 5 років.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:
- учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
Стаття 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вказує, що підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п.п. «г» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 р. №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, за формою, затвердженою Постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою проводилися роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Таким чином, при призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку довідка форми 122 чи інші первинні документи, що підтверджують період роботи (служби) у зоні відчуження дають можливість працівникам пенсійного фонду визначити кількість років, на яку може бути зменшено пенсійний вік заявника (п.1.ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Позивач ОСОБА_1 має такі первинні документи, однак не надав їх при зверненні до відповідача із заявою про призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Таким чином, оцінивши всі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку що відповідачем правомірно відмовлено позивачу ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку, тому позов задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, ст.ст. 14, 15, 55, 70 Закону України «Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ч. 1 ст. 26, ст. 44 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.8,9,11,71,122,128,159,160,162,163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Переяслав-Хмельницький та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області про визнання відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах неправомірною та зобовязання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до ОСОБА_4 апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Складання постанови в повному обсязі вчинено 02.02.2016.
Суддя Я.І.Керекеза(підписЗгідно