Справа № 372/5906/14-ц
Провадження № 2-14/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2016 року Обухівський районний суд Київської області у складі:
Головуючого судді Болобана В.Г.,
при секретарі Рудніцькій О.В.,
за участю прокурора Козленко А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду цивільну справу за позовом першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Козинської селищної ради до Обухівської районної державної адміністрації Київської області, Управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, треті особи ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про визнання недійсними розпоряджень, державних актів на право власності на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор в інтересах держави звернувся до суду з даною позовною заявою, обґрунтовуючи яку зазначив, що в ході проведення перевірки було встановлено, що Обухівською районною державною адміністрацією Київської області в порушення діючого земельного законодавства було передано у приватну власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Козинської селищної ради відповідачам та третім особам ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_9,, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4, згідно договорів купівлі-продажу відчужили їх ОСОБА_1, ОСОБА_3, та ОСОБА_2. Оскільки відповідачами неправомірно отримані у власність земельні ділянки, перший заступник прокурора просить в судовому порядку визнати незаконними, скасувати розпорядження Обухівської районної державної адміністрації Київської області, державні акти відповідачів, витребувати земельні ділянки з незаконного володіння та визнати за територіальною громадою в особі Козинської селищної ради право власності на вказані земельні ділянки.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримала в повному обсязі, та просила їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позові, та зазначила що відповідачами право власності на земельні ділянки отримано з порушенням вимог чинного законодавства, внаслідок чого з власності територіальної громади селища Козин вилучені спірні земельні ділянки. Також, з урахуванням правової позиції, висловленої Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в своїх ухвалі від 25.11.2015 року, якою ця цивільна справа була направлена до суду першої інстанції на новий розгляд, прокурором було заявлено клопотання про долучення додаткових доказів, а саме листи Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем "Київгеоінформатика" та Управління Держгеокадастру в Обухівському районі з відповідними додатками.
Представник відповідача, Обухівської районної державної адміністрації, в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій просив справу слухати без нього, позовні вимоги визнав повністю та просив ії задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_1 за довіреністю в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, просила суд відмовити в їх задоволенні. Також, представником через канцелярію суду було подано письмове заперечення та заява про застосування позовної давності.
Решта відповідачів та треті особи в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомляли, жодних заперечень та клопотань на адресу суду не подавали, про розгляд справи повідомлялись належним чином.
Суд, вислухавши прокурора, представника відповідача ОСОБА_1, дослідивши та оцінивши матеріали справи, приходить до такого висновку.
Судом встановлено, що розпорядженням Обухівської районної державної адміністрації від 28.09.2009 № 1204 затверджено матеріали попереднього погодження вибору місця розташування земельних ділянок та надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 159-ти громадянам для ведення індивідуального садівництва та ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Козинської селищної ради.
Пунктом 1,3 розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 21.12.2009 №1692 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в адміністративних межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, вилучено ділянки загальною площею 12,3637 га. з користування ТОВ «Лотос», ТОВ «Альфа-плюс», ТОВ «Затишне», ТОВ «Дана», ТОВ «ОК-інвест», ЗАТ «ТІЗ-Топаз» та передано єдиним масивом безоплатно у власність 7-ми громадян для ведення особистого селянського господарства, в т.ч. ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4.
На підставі вказаного розпорядження управлінням Держкомзему в Обухівському районі Київської області 15.03.2010 року видано 7-ми громадянам та одночасно зареєстровано державні акти на земельні ділянки, зокрема ОСОБА_10 надано у власність земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 1,7690 га та видано державний акт серії НОМЕР_2; ОСОБА_8 - надано у власність земельну ділянку НОМЕР_3, площею 2,000 га, та видано державний акт серії НОМЕР_4; ОСОБА_7 - надано у власність земельну ділянку НОМЕР_5, площею 2,0000 га, та видано державний акт серії НОМЕР_6; ОСОБА_9 - надано у власність земельну ділянку НОМЕР_7, площею 2,0000 га, та видано державний акт серії НОМЕР_8; ОСОБА_6 - надано у власність земельну ділянку НОМЕР_9, площею 1,0781 га, та видано державний акт серії НОМЕР_10; ОСОБА_5 - надано у власність земельну ділянку НОМЕР_11, площею 1,2973 га, та видано державний акт серії НОМЕР_12; ОСОБА_4 - надано у власність земельну ділянку НОМЕР_13, площею 1,8723 га, та видано державний акт серії НОМЕР_14.
В подальшому, відповідно до договорів купівлі-продажу земельних ділянок та проставляння відміток на державному акті на право власності на земельні ділянки ОСОБА_8 продав земельну ділянку - ОСОБА_1, ОСОБА_9 продав земельну ділянку ОСОБА_3, а ОСОБА_10 продав земельну ділянку ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 118 Земельного кодексу України визначений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, згідно з яким громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки, яка розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Статтею 26 Закону України «Про землеустрій» визначено, що розробниками документації із землеустрою є юридичні та фізичні особи, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 677 затверджений Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Пунктами 4 та 7 цього Порядку визначено, що розробником проекту відведення земельної ділянки є фізична або юридична особа, яка має ліцензію на проведення робіт із землеустрою відповідно до закону. Виконавець у встановлений договором строк розробляє проект землеустрою, який включає текстові та графічні матеріали, обов'язкові положення, встановлені завданням на розроблення проекту, інші дані, необхідні для вирішення питання щодо відведення земельної ділянки.
Розпорядженням Обухівської райдержадміністрації 21.12.2009 року № 1692 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 7 громадянам, який нібито розроблений Товариством з обмеженою відповідальністю «ГЕОВЕРВ».
Разом з тим, з листа «ГЕОВЕРВ» б/н вбачається, що товариством укладався договір від 22.10.2009 по розробці проектів із землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Козинської селищної ради Обухівського району Київської області, але у зв'язку з несплатою авансу за виконання робіт у повному обсязі вказаний проект із землеустрою не розроблявся. Будь-які інші договори про виконання землевпорядних робіт щодо відведення земельних ділянок в адміністративних межах Обухівського району Київської області з початку діяльності і до цього часу ТОВ «ГЕОВЕРВ» не укладались і роботи не виконувались.
Відповідно до листа Козинської селищної ради Обухівського району Київської області від 29.09.2014 № 820, додатку до нього - містобудівне обґрунтування зміни меж с.м.т. Козин, листа ДП Українського державного науководослідного інституту проектування міст «ДІПРОМІСТО» від 03.11.2014 № 3-2219, листа Управління Держгеокадастру в Обухівському районі № 05/1-13 від 11.01.2016 року встановлено, що на теперішній час межа і площа с.м.т. Козин встановлена рішенням Обухівської районної ради від 21.12.2001 № 206.16.ХХІІІ та становить 3071,0 га.
Згідно із листами управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 15.10.2014 № 1.1-24/217 та 22.10.2014 № 1.1-24/221, Управління Держгеокадастру в Обухівському районі № 05/1-13 від 11.01.2016 року (з відповідними додатками) спірні земельні ділянки знаходяться в межах с.м.т. Козин.
Цільове призначення земель водного фонду у межах спірних ділянок у 2000-2009 роках не змінилось, оскільки згідно положень ч. 2 ст. 20 ЗК України така зміна провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, до компетенції яких відноситься прийняття рішень про передачу цих земель у власність або користування. Вказана інформація підтверджується листом управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 15.10.2014 №1.1-24/217.
Згідно із вимогами ч. 2 ст. 59 ЗК України громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 га). Із земель водного фонду земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, науково-дослідних робіт громадянам та юридичним особам уповноваженими органами влади можуть передаватись лише на умовах оренди.
Чинним законодавством не передбачено право органів влади безоплатно передавати землі водного фонду для ведення особистого селянського господарства.
Крім того, відповідно до частини 4 статті 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать: земельні ділянки, штучно створені у межах прибережної захисної смуги чи смуги відведення, на землях лісогосподарського призначення та природно-заповідного фонду, що перебувають у прибережній захисній смузі водних об'єктів, або на земельних ділянках дна водних об'єктів.
Листами управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області від 15.10.2014 №1.1-24/217, Дніпровського басейнового управління водних ресурсів від 10.10.2014 № ІД/9-1298 надано графічні матеріали з відображенням фактичного стану освоєння земель, на підставі яких можна зробити висновок, що рельєф місцевості та відповідно склад угідь земельних ділянок, що передані у власність у 2009 році 7-ми громадянам, було змінено шляхом проведення гідронамиву піску на земельні ділянки попередніх землекористувачів.
Саме на недоведення та недостатнє обґрунтування цих обставин посилався Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в своїй ухвалі від 25.11.2015 року за результатами касаційного перегляду цієї цивільної справи.
Цей факт підтверджується інформацією Київського державного підприємства геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем "Київгеоінформатика" (лист № 01-01/129 від 02.02.2016 року з відповідними графічними додатками) - спірні земельні ділянки повністю накладаються на землі водного фонду, а саме : на водну поверхню, острови на р. Дніпро та 100 метрову захисну смугу р. Дніпро. А після створення штучного намиву піску ці земельні ділянки повністю або частково накладаються на землі водного фонду, а саме : на 100 метрову захисну смугу р. Дніпро та 25-ти метрову захисну смугу штучної водойми площею 2,5 га.
Таким чином, вказані земельні ділянки належать до водного фонду та незаконно передані у власність відповідачам за рахунок земель водного фонду на підставі розпорядження Обухівської районної державної адміністрації від 28.09.2009 року №1204 та від 21.12.2009 № 1692, які в частині заявлених позовних вимог слід визнати незаконними та скасувати.
Згідно з ч. 1 ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Статтею 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку, а згідно із ст. 50 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, акти інших посадових осіб, які призначаються ними, можуть бути оскаржені в судовому порядку відповідно до закону.
Статтею 81 ЗК України встановлено, що громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі придбання за договором купівлі-продажу, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно із ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання угоди недійсною.
Судом також надана правова оцінка заяві представника відповідача ОСОБА_1 за довіреністю про застосування строків позовної давності. В цій заяві зазначено, що строки позовної давності були пропущені першим заступником прокурора Київської області, оскільки про порушення у виділенні спірних земельних ділянок прокурор знав ще 05.08.2010 року, тоді як із позовом звернувся лише 21.11.2014 року. Такі посилання представника відповідача на пропущення строків позовної давності суд не вважає обґрунтованими, оскільки до моменту подачі позовної заяви була проведена прокурорська перевірка, за наслідками якої було порушено кримінальне провадження, постанова про закриття якого була винесена лише 07.03.2013 року.
Визнаючи незаконними та скасовуючи розпорядження Обухівської районної державної адміністрації, суд вважає за необхідне визнати недійсними і отримані відповідачами на їх підставі державні акти, оскільки такі вимоги є похідними і направлені на відновлення порушених прав держави.
Суд вважає правомірними позовні вимоги в частині витребування земельних ділянок, оскільки в ході розгляду справи встановлено неправомірність розпоряджень Обухівської районної державної адміністрації Київської області щодо їх надання відповідачам, тому порушене право землекористувача та уповноваженого органу держави, як власника підлягає судовому захисту.
Задовольняючи позовні вимоги першого заступника прокурора щодо визнання незаконними та скасування розпоряджень відповідача, визнання недійсними державних актів, витребування земельних ділянок, суд вважає недоцільним визнання за державою в особі територіальної громади Козинської селищної ради право власності на спірні земельні ділянки, оскільки права держави частковим задоволенням позову повністю відновлені.
Долю судових витрат по справі слід вирішити відповідно до ст. 88 ЦПК України.
Керуючись статтями 116,118,122 ЗК України, статтями 10, 15, 60, 212 - 214, 292, 294 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги першого заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Козинської селищної ради задовольнити частково.
Визнати недійсним і скасувати розпорядження голови Обухівської районної державної адміністрації від 28.09.2009 № 1204 «Про затвердження матеріалів попереднього погодження вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 159-ти громадянам для ведення індивідуального садівництва та ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Козинської селищної ради», в частині затвердження матеріалів попереднього погодження вибору місця розташування земельних ділянок та надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам: ОСОБА_10, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_11
Визнати недійсними пункти 1, 3 розпорядження голови Обухівської районної державної адміністрації від 21.12.2009 №1692 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність 7-ми громадянам для ведення особистого селянського господарства в адміністративних межах Козинської селищної ради».
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2, виданий ОСОБА_10 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 1,7690 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_8, виданий ОСОБА_9 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_7 площею 2,0000 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_3.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії серії НОМЕР_15, виданий ОСОБА_8 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_3, площею 2,0000 га, з відміткою про перехід права власності до ОСОБА_1.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_6, виданий ОСОБА_7 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_5 площею 2,0000 га.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_14, виданий ОСОБА_4 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_13 площею 1,8723 га.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, виданий ОСОБА_6 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_9 площею 1,0781 га.
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_12, виданий ОСОБА_5 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_11 площею 1,2973 га.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_3 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 2,0000 га, за кадастровими номером НОМЕР_7, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_1 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 2,0000 га, за кадастровими номером НОМЕР_3, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 1,7690 га, за кадастровими номером НОМЕР_1, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_7 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 2,0000 га, за кадастровими номером НОМЕР_5, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_4 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 1,8723 га, за кадастровими номером НОМЕР_13, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_6 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 1,0781 га, за кадастровими номером НОМЕР_9, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.
Витребувати із незаконного володіння ОСОБА_5 на користь територіальної громади в особі Козинської селищної ради Обухівського району Київської області земельну ділянку площею 1,2973 га, за кадастровими номером НОМЕР_11, яка знаходиться в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з Обухівської районної державної адміністрації Київської області, Управління Держземагенства в Обухівському районі Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 на користь держави суму судового збору в розмірі 154, 87 грн. з кожного.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СуддяБолобан В. Г.