Справа № 279/610/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" березня 2016 р. Коростенський міськрайонний суд
Житомирської області в складі: головуючого судді Снігір В.М.
за участі секретаря Петрук О.І.
розглянувши в приміщенні суду в м.Коростені Житомирської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання відмови протиправною та зобов"язання відновити виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання відмови протиправною та зобов"язання відновити виплату пенсії. В обгрунтування заявлених вимог зазначила, що вона з 17.04.2007 року перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу" в розмірі 3930,56 грн. Після призначення їй пенсії за віком продовжує працювати. З 01.04.2015 року виплату пенсії позивачу припинено.
Звернувшись до відповідача з заявою, в зв"язку з припиненням виплати пенсії, позивач отримала лист - відповідь за № 3-Ж-8 від 15.01.2016 року, в якому відповідач відмовив їй у відновленні виплати пенсії через відсутність правових на те підстав.
Вважає такі дії відповідача протиправними, а відмову у відновленні виплати пенсії безпідставною та просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області протиправними та зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі відновити їй виплату пенсії з 01.06.2015 року.
В судове засідання сторони не з"явились, подали через канцелярію суду заяви, в який просили справу розглядати у їх відсутність.
Дослідивши письмові матеріали справи в їх сукупності і давши їм оцінку, суд дійшов висновку про доцільність задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 17.04.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області, як отримувач пенсії за нормами Закону України «Про державну службу», при цьому працює у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Коростенського міськрайонного управління юстиції у Житомирській області.
З 01.04.2015 р. відповідачем припинено виплату позивачу зазначеної вище пенсії у звязку із внесенням змін достатті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими було тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, припинено виплату пенсій у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".
Зазначені обставини підтверджуються листом відповідача № 3-Ж-8 від 15.01.2016 року (а.с. 6), запереченням відповідача на адміністративний позов №2361\07 від 09.02.2016 року (а.с. 15-16) та копією пенсійного посвідчення (а.с. 9).
Статтею 8 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставіКонституції України гарантується.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно доКонституціїта законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Судом встановлено, що призупинення виплати пенсії позивачу було здійснено в звязку з тим, щоЗаконом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VІІІ від 2 березня 2015 рокудо абзацу другого частини 1 статті 47 Закону України «Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були внесені зміни,відповідно до яких тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року,у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсіїабо щомісячного довічного грошового утриманняу порядку та на умовах, передбаченихзаконами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів» ,пенсії, призначенівідповідно до цьогоЗакону,не виплачуються.
Відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII (надалі - Закон № 213 )у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу»; «Про прокуратуру»; «Про судоустрій і статус суддів»; «Про статус народного депутата України»; «Про Кабінет Міністрів України»; «Про судову експертизу»; «Про Національний банк України»; «Про службу в органах місцевого самоврядування»; «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Оскільки до 1 червня 2015 року не був прийнятий закон, вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону №213, з вказаної дати втратили чинність норми законів України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і, відповідно, особам, які підпадають під дію цихЗаконів, пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».
З огляду на викладене, суд вважає, що з 1 червня 2015 року втратили свою чинність правові підстави тимчасового припинення виплати позивачці пенсії, призначеної відповідно доЗакону України «Про державну службу», а тому, вимога позивачки щодо відновлення виплати їй раніше призначеної пенсії є законною.
При цьому судом враховано наступне.
Статтею 46 Конституції Українивизначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно достатті 68 Конституції Україникожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідност.92 Конституції Україниоснови соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
У відповідності достатті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом; відповідальності суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Крім того, статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод(надалі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до статті 1 Конвенції Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.
Стаття 1 Додаткового протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Статтею 14 Конвенції визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою.
Відповідно до статті 18 Конвенції обмеження, дозволені згідно з цією Конвенцією щодо зазначених прав і свобод, не застосовуються для інших цілей ніж ті, для яких вони встановлені.
Враховуючи викладене, суд вважає, що діями відповідача безпосередньо порушено право позивача на соціальний захист, гарантоване Конституцієюта законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України .
Таким чином, суд дійшов висновку про те, вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у виплаті з 01.06.2015 року пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.8-11,18,71,160-162 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити .
Відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області у відновленні виплати з 01.07.2015 року пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 визнати протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області відновити з 01.07.2015 року відновити виплату ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а в разі подання апеляційної скарги після закінчення апеляційного розгляду справи, якщо її не скасовано.
Суддя: В.М. Снігір